Et Spekülatörleri Vergiyle Terbiye Edilecek

Spekülatörleri Vergiyle Terbiye Edilecek Alınan tüm önlemlere rağmen spekülatörlerin et fiyatlarını yüksek tutması üzerine maliye harekete geçti.
Gelir idaresi, besi çiftliklerine, canlı hayvan ticareti yapanlara, et entegre tesislerine ve mezbahalara yönelik vergi denetimlerinin sıkı tutulması için vergi daireleri ve defterdarlıklara yazı gönderdi.
Bu arada yaklaşan kurban bayramı öncesi yetkililerden ‘acele etmeyin’ uyarısı geldi.
Sene başında kuşbaşı etin kilosunun 32-33 liraya, kıymanın da 28 liraya kadar yükselmesi üzerine canlı hayvan ithalatına izin verildi.
Et ve Balık Kurumu’nun market ve kasaplara uygun fiyatla et temin etmesiyle birlikte Ramazan’da fiyatlar 18 liraya kadar geriledi. Ancak daha sonra fiyatlar yeniden yükselince hazır et ithalatına karar verildi.
Fiyatlardaki dalgalanmanın perde arkasında ise spekülatörlerin olduğu tespit edildi. İlk denetimler sonucunda özellikle 4-5 firmanın fiyatlardaki artışı tetiklediği belirtiliyor.
Denetim birimleri, her firmanın elinde ne kadar et olduğunun tespitini yaptıktan sonra spekülatif hareketlerde bulunan firmaları sıkı vergi incelemesinden geçirecek.
Maliye yetkilileri, özellikle Kurban Bayramı öncesinde fiyatların fahiş seviyelere yükselmemesi için denetimleri artırdıklarını söyledi.
Öte yandan Kurban Bayramı için yetkililer şimdiden uyarıyor’¦ Kurbanlık hayvan konusunda sıkıntı olmadığını belirten yetkililer ancak kesilecek kurbanların yerine hayvan konulmamasının en büyük problem olduğuna dikkat çekiyor.
Kurbanlık fiyatlarında şimdiden spekülasyonların başladığını belirten uzmanlar, kurban fiyatlarının hayvan ithalatına bağlı olduğunu belirtiyor ve ekliyor: Kimse, kıtlık varmış gibi erkenden kurban almasın. Arife günü ya da bayramın birinci günü kurbanlarını alanlar kurbanlık için büyük paralar ödemek zorunda kalmaz’

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir