Et ne zaman ucuzlayacak ?

Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, et fiyatlarının yükselmesinin de, düşüş göstermesinin de arz ve taleple alakalı olduğunu belirterek, ”Et fiyatlarında arz ve talep dengelendiğinde fiyatlar stabil hale gelecek” dedi.
Ulubaş, besicilere ve hayvan alım satımıyla uğraşan tüccara yurt dışından canlı hayvan ithalini anlatmak için geldiği Edirne’de gazetecilere açıklamalarda bulundu.
EBK’nın, et ithali için görevlendirilmesinin ardından 3 ay içerisinde 40 bine yakın canlı kasaplık sığır ithali yaptığını ifade eden Ulubaş, şunları kaydetti:
”Et Balık Kurumu ve özel sektör, et ithali için görevlendirildi. Et Balık Kurumu güçlü bir kurum. 3 ay içerisinde Brezilya’dan Uruguay’dan, Arjantin’den 38 bin büyükbaş hayvanı getirdi, kesti ve tüketiciyle buluşturdu. Ay sonuna kadar 60 bine ulaşacak. Gemilerimiz şu an Mersin limanına yanaşmış durumda. Kurban Bayramı’na kadar bu sayı 90 bin başa, yıl sonuna kadar da 130 bin başa ulaşacak. Et fiyatları da arz ve talebe bağlı. Arz ve talep dengelendiğinde fiyatlar stabil hale gelecektir. ”
KOMBİNALARA 70 MİLYON TL YATIRIM
EBK’nın bilinçli bir şekilde çalıştığını kaydeden Ulubaş, şunları söyledi:
”Elinde 35 et kombinası varken bir yılda 130 bin baş hayvan kesmemiş EBK, bugün 8 kombinayla 130 bin baş hayvanı keserek hijyenik ortamda tüketiciyle buluşturur düzeyde. Bu, kurumun bilinçli çalıştığının bir göstergesidir. Üstelik her gün kendimizi yeniliyoruz. Adana, Ankara, Sakarya, Ağrı, Diyarbakır kombinalarını başbakanımızın sağladığı imkanlarla, 70 milyon para harcayarak ciddi teknolojiyle donattık.”

Paylaş :

“Et ne zaman ucuzlayacak ?” hakkında 1 yorum

  1. İnanmıyorumya sanki amerikayı yeniden keşfediyoruz. Alttarafı et ithal edecez.ASanki hiç bişeyi ithal etmiyoruzda kendimiz üretiyoruz.Nekadar sulandı bu iş.Bugün et fiyatları olması gerekenin çok üstünde.Ne yapmak lazım? tabiiki ithal etmek.Nereyekadar:?
    normale dönenekadar tabiiki.bukadar yavu.Buna nezaman dur diyecez?tabiiki olması gerekenin altına düşerse. kim yapacak bunu? tabiiki hükümet.ne bekliyoruz anlamadım.bir yıldır oldu olacak derken olan oldu.ben lokantacı olarak 30.000 tl zarara uğradımne olacak şimdi:?kim çekecek bunun cezasını:?tabiiki ben.bu ülkede hala herkesin yaptığı yanınamı kalıcak?bi et ithalini bile beceremicezmiyavu..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir