“Et ithalatı yerine Besicilik teşvik edilsin”

Osmaniye Kasaplar Odası Başkanı Mustafa Coşkun et ithalatı yerine Besicilik teşvik edilsin dedi..
Osmaniye kasaplar Odası Başkanı Mustafa Coşkun, et ithalatının soruna çözüm olmadığınıbu nedenle ithalatın serbest bırakılmasının da hayvancılığın gelişmesine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini belirterek “Kalıcı bir çözümün hayvancılığı teşvik ederek besiciliğe önem verilmesinde görüyoruz” dedi.
Türkiye’de et fiyatlarının yeniden tırmanışa geçmesini önlemek amacıyla çözüm olarak devletin ithal et getireceğini açıklamasının ortaya çıkardığı panik ortamında eldeki mevcut hayvanlarında kesilmesi ile hayvan kalmamasına bağlayan Mustafa Coşkun, “Bu durum et fiyatında artışa neden oldu. Ancak bu suni artışın düşeceğine inanıyorum.”dedi.
Osmaniye’nin coğrafi ve iklim şartları başta olmak üzere yeterli arazi fırsatları ile hayvancılığa çok uygun bir potansiyele sahip olduğunu belirten Kasaplar Odası Başkanı Mustafa Coşkun, “Bu nedenle besiciliği teşvik ve bölgeye ekonomik açıdan katkı ayrıca yeni istihdam sahası bakımından Osmaniye Hayvan Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını istiyoruz. Bölge olarak ta Cevdetiye Kasabasında çok uygun araziler var” dedi.
Türkiye’de 1991 yılında 60 milyonun üzerinde olan küçükbaş hayvan sayısının 2009 yılında 30 milyonun altına düştüğüne dikkati çeken ve tüm hayvansal ürünlerin özellikle de kırmızı etin insanların sağlıklı beslenmesi, fiziksel ve mental gelişimleri için hayati önem taşımakta olduğunun altını çizen Mustafa Coşkun “1990 yılında nüfusumuzun 60 milyon, 2009 yılında 72 milyon olduğu dikkate alındığında, bu rakamlar kişi başına düşen küçükbaş birim hayvan sayısının dramatik bir şekilde azaldığını göstermektedir. Ülkelerin gelişmişlik ölçütlerinden birini de fert başına yıllık et tüketim oranları oluşturmaktadır. Her devletin halkına sağlıklı ve yeterli kırmızı et tüketebileceği şartları oluşturmak temel görevidir. Halkın alım gücündeki sıkıntılara ve piyasa şartlarındaki olumsuzluklara karşılık, bizim gibi ülkeler için ithalat hiçbir zaman gündeme getirilmemesi gereken bir konudur . Bugün fiyatlar yüksek bulunuyorsa tek bir nedeni vardır. Özellikle küçük baş hayvan başta üzere arz eksikliğidir. Bunun sebebi de uygulanan yanlış hayvancılık politikalarıdır” dedi.
Osmaniye Eti, Türkiye’de Damak Tadı İle Birinci
Osmaniye’de Hayvan Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının bölge ekonomisine büyük bir Katma değer artışı da sağlayacağının altını çizen Mustafa Coşkun,Osmaniye etinin Türkiye standartlarında iklimsel şartlardan kaynaklanan damak tadı ile birinci sırada geldiğini söyledi.Coşkun, “Nasil ki doğa harikası Zorkun Yaylamızın havası ile tavası meşhur, doğal ortamda yetişen hayvanlardan elde edilen Osmaniye eti de damak tadı ile tercih nedenidir” dedi.
Etinizi Kasaptan Alın
Vatandaşlara et alış-verişlerini market yerine kasaplardan almaları tavsiyesinde bulunan Mustafa Coşkun,”Böylece unutulmaya yüz tutan bir geleneğimizi de yaşatmış oluruz. Etimizi kaynağından alırsak kasap esnafımıza da sahip çıkmış oluruz” tavsiyesinde bulundu.Kredi kartlarının da vatandaşlarının yaşamlarını alt-üst ettiğini hatırlatan Coşkun,”Sıkıntılı bir sürece giren vatandaşlarımız artık veresiyeye geri dönüyor.Unutulan mahalle bakkalı ve kasapta böylece hatırlanıyor” dedi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir