Et fiyatları neden farklı?

İSTANBUL – Gazeteport’un haberine göre; “hesaplı” kıyma, genellikle hayvanın kafa, bacak ve kuyruk gibi değersiz kısımlarından çekiliyor. Ayrıca bu etler sıvı enjekte edilerek piyasaya sürülüyor.
Etin alındığı bölge, fiyatları belirleyen en önemli ayrıntı. Hayvanın bacak, kafa ve kuyruğuna yakın yerler yağlı ve kalitesiz olarak değer görüyor ve daha ucuza satılıyor. Marketlerde konulan birbirinden farklı etiketlerde, etin kalitesi de belirleyici oluyor.
KAFA ETİNDEN LAHMACUN
Lahmacun, genellikle hayvanın kafa bölgesinden çekilen kıymayla yapılıyor. Yani birbirinden farklı lezzetlerle sunulan etin kalitesi, tümüyle satıcının inisiyatifine bağlı.
KİMYASAL SIVI ENJEKTE EDİLİYOR
Satışa sunulan etlerin daha dolgun görünmesi ve göze de hitap etmesi için içine birtakım kimyasal sıvılar enjekte ediliyor. Bu da et fiyatları arasındaki farkta büyük rol oynuyor.
Vatandaş ise bu konuda bilgili değil. Kısacası kimse ne yediğini bilmiyor.

Paylaş :

“Et fiyatları neden farklı?” hakkında 18 yorum

 1. BURASI URETICI SITESI, NEDEN BASKA KONULAR ACILIYOR ( MUHTESEM REZALET ) VE NEDEN TEK TARAFLI YORUMLARA YER VERILIYOR ?
  DIZI MUHTESEM REZALET OLSA BANA NE , OLMASA NE YAZAR.
  UMRUMDA DEGIL ISTERLERSE PORNO YAPSINLAR.
  500 YIL ONCEDE DEVLETIN ICINDE SEREFSIZLER VARDI HALKI SOYAN BUGUN DE VAR BU SOYGUNCULAR SIMDIKI HUKUMETIN ICINDE OLDUGU GIBI.

 2. MUHTESEM REZALET NEDIR BILEN VAR MI ?
  CEVAP: Tarim bakaninin kesin ithal hayvan,et yok deyip milleti krediye tesfik etmesi, millette ne yapsin ;soyleyen koskoca tarim bakani….
  gitti krediyi alip o zamanin piyasasindan 3500 liradan besi danalarini aldi. SIMDI ise bu mallar elinde kaldi….
  ULAN bakan bozuntusu madem ki DONSOZ GIBI KIVIRTIYORSUN ; once ithal kesin yok deyip sonra sinirli olacak diyerek simdide tamamen serbest birakarak….
  BARI HIC BU KREDI SAFSATASINI ortaya atmasaydin, SANA GUVENIP KREDI CEKEN VATANDAS TARAFINDAN BOYLE KAZIKLANMAMIS OLURDU.

 3. KIMLER BU DIZIYI POROTESTO EDIYORMUS BIR BAKALIM.
  1-SEHVET DUSKUNLUGU .::: sonuna kadar DOGRU. uyanin millet bu kis uykusundan… EGER BU PADISAH SEHVET DUSKUNU DEGILSE Y.U.Z.L.E.R.CE CARIYEYI HAREMDE NIYE TUTUYOR KARDESIM ??? BILEN VARSA CEVAP YAZSIN…
  2-SAPKIN::: DOGRUDUR. SAPKIN DEGILSE O KADAR KADINLA NE ISIN VAR …
  3-EJDADIMIZLA ALAY EDILIYOR::: KIM ,HANGI EJDADTAN BAHSEDIYORSUNUZ ??????????????? OSMAN HARIC TUM OSMANLI PADISAHLARININ ANNELERI YABANCI,HIRISTIYAN.!!!
  YAA BIRAKIN BU SACMALIKLARI….OSMANLI BENIM NE EJDADIMDIR NEDE BENI TEMSIL EDEMEZ. BENIM SOYUM DA SOPUM DA O.R.T.A. A.S.Y.A DIR.

 4. Osmanlını soyu da orta Asyaydı .Bunun Asyası Avrupası yok ama güç kuvvet servet insanı azgınlaştırıyor:Tıpkı günümüzdekiler gibi.
  Ondan sonra da insaf duygusunu kaybedip bu gücü korumak için her yolu mubah görüyorlar.Kutsal şeyleri de kendilerine perde yapıyorlar
  İnsafı olan ithalat yok diye bas bas bağırıp insanları hayvancılığa teşvik edip saonuna kadar ithalatı serbest bırakırmıydı

 5. sercana cevap sen kim oluyorsunda osmanlıkı eleştiriyorsun
  sen bu düşüncenle türk olamassın padişahların eşleri bizim annemiz sayılır yabancı olanlar var ama onlar hıristiyan deyil, müslüman oldular

  1. BENDEN DE SANA CEVAP:
   TOHUM ISLAH ISTASYONLARNI KAPATIRSAN..
   HAYVANCILIGI ISLAH ETMEZ, GEN MERKEZLERINI KURMAZSAN (2003 TE TAHIROVA KOYUN ISLETMESI KAPATILDI)
   KOY ENSITULERINI KAPATIRSAN….
   BU ULKENIN DIBINE DINAMIT KOYMAKTAN NE FARKI VAR.?????
   BUTUN DUNYADA TOHUM ISLAHI TESFIK EDILIRKEN BIZDE TAM TERSI OLUYOR BUDA YETMEZMIS GIBI BIRDE DOLANDIRILIYORUZ.
   CIKAR SURATINDAKI AT GOZLUKLERINI DE BIRAZ CEVRENE BAK NELER OLUYOR DUNYADA….

 6. TURKIYENIN HERSEYI ITHAL OLDU….
  NE BIR TOHUMU, NE BIR IRKI, NEDE BIR URETIMI VAR…
  NEREYE KADAR ITHAL…ITHAL….ITHAL….
  EGER VAR ISE NEDEN HERSEYI ITHAL EDIYORUZ ? ITHAL TAHIROVA VE SONMEZ KOYUNLARINIDA ITHAL ETMEYE BASLADIK…

 7. Allah süleyman demirelden razı olsun köy ünstütülerini kapattığı için
  Yoksa Türkiye kızılordunun parçası olacaktı beyenmediğin
  Bu nesli köy enstütülerideki hocalar yetiştirdi 3-5 sene sonra
  Ülkeyi bizim yetiştirdiğimiz nesil yönetecek ben hiç at gözlü takmadımki
  Çıkarayım ben her şeye İslam gözlüğü ile bakıyorum
  At gözlüğünü cuntacılar Ergenekoncular Kemalistler çıkarsınlarda
  Dünyaya niye gönderildiğimizi anlasınlar…..

  1. Sen gercekten herseye islam gozlugu ile bakiyorsan ; git arabistandaki kutsal topraklari kurtar.Senin gibi yobazlar tarafindan isgal altinda…. HANGI KITAPTA YAZIYOR KRALLIK LA YONETIM ???? Nasil oluyor bu krallikta 6 (alti) bin tane PRENS oluyor!!!! bir taneside ingilterede ERKEK ARKADASINI OLDURMEKTEN 35 yila mahkum oldu.
   Ona buna laf atmayi birakta TITRE VE KENDINE GEL, yoksa senin yerin cehennemin en son dibi ,,,

  2. Sarıkır, Türk olmakla övünüp ahkam keseceksen önce Türkçe’yi öğren.
   İlk mesajında 14
   İkinci mesajında 8
   Üçüncü mesajında 19 tane (benim sayabildiğim, eksiği yoktur) Türkçe hatası yapmışsın, cahillik ayıp değil ama senin gibi birşey bilmeden saçma sapan konuşmak, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ayıp.
   İslam gözlüğünü nerene takıyorsun bilemedim ama git Ebu Cehil yani senin gibi cahillerin sembolü hakkında dinimiz İslam ne diyor adam gibi bir oku, öğren.

 8. Senin o islam gözlüğün yolsuzlukları göstermiyor herhalde gözlükçüye gitte numarasını değiştirsin büyüteç gözlük tak belki görürsün gerçekleri.bu zihniyete ben sadece şunu söylüyorum cenab-ı hak sevmediği kullarının gözlerine perde çekermiş,baksa bile göremesinler diye ve hakikaten bakarlar ama göremezlermiş.

 9. Böyle bir tartışmaya girdiğim için hepinizden özür dilerim bu sitenin ve forumun devamlılığı için seviyeli ve saygılı olmamız gerektiğine inanıyorum bence burada gerçek problemleri tartışmamız gerekir ben Erdoğan beye sataşmadım ama bana gönderme yapmış
  Yolsuzlukları görmüyormusun diye hangi dönemden bahsettiğinizi anlamadım şuanki
  Ak parti döneminden bahsediyorsanız ben ak partiyi hiçbir mesajımda övmedim
  Ak partiye oyda vermedim ama demokratik sistemde iktidar olduğu için saygıyla karşılamak zorundayım çünkü TC.vatandşları iktidar yaptı ama şuda varki akpartiyi zayıflatmak için kendi çapımda hertürlü propagandayı yapıyorum ….
  Besiciyim beye ve sercan beye acizane açıklama yapmak istiyorum
  Ben imparotorlu padişahlı kırallığı savunmuyorum ve bu yönetim biçimlerinin İslam dininde
  Olmadığına inanıyorum ve İslam ülkelerinin birçoğun bu şekilde yönetilmesindende utanç duyuyorum acizane öğrendiğim ve inandığım kadarıyla islamiyetin tasvip ettiği yönetim şekli cumhuriyet yani çoğulcu meşveret sistemi benim dedem prens sebahaddinle omuz omuza saltanatın kaldırılması meşrutiyetin (şimdiki adı cumhuriyet) ilan edilmesi için mücadele etmiş ve fransaya sürgün yemiş ve bende dedem gibi cuhuriyete demokrasiye canı gönülden inanan ve savunan birisiyim ve özellikle belirtmek isterim dinin siyasete alet edilmesine tahammül bile edemiyorum ben demotkratım…
  Osmalıyı savunma refleksinde bulunmamın sebebi benim bildiğim kadarıyla Osmanlı türk devleti deyildi ve böyle ırkçı ve faşizan bir davası yoktu hertürlü milletti içinde barındıran
  Hertürlü inacıda yşatan bir devletti bizim kabile Avrupa taraflarında biryer neresi oldğunu
  Söylemek istemiyorum Osmanlı sayesinde Müslümanlıkla şereflendiği için ben osmanlıya
  Minnet ve şükran borçluyum Allah onlardan ebediyyen razı olsun makamları cennet olsun
  Soyumuzda birazcık devşirmelikte var bunuda belirteyim yazım hatalarım varsa özrdilerim görmezlikten gelin çünkü konuşma lehçemde biraz farklı zorlanıyorum
  HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM…

  1. Sarıkır biz burada geçim derdindeyiz, rızkımızın derdindeyiz, fantastik kişiliğini git frp sitelerinde doyur, ayıp ediyorsun.

 10. Dr. Jack Parkinson

  Endişelenmeyin, bir kredi ihtiyacı ya da bu dönemde finansal krizde sen hiç mi
  Kendinizi tekrar mali yükselme kredi firma burada bu yıl 2011 için
  kendi mali kriz ile herkese yardımcı.
  Biz% 2 faiz oranıyla kredi verme, biz her türlü dışarı vermek
  kredileri, herhangi bir kredi tutarı için aramak ve bunu alacak, size verilen
  beklenen zamanda kredi ödemek mümkün.
  Bana e-posta yoluyla O yüzden ilgi eğer; financialupliftment2011@gmail.com

 11. MEMET artan (MAHŞER)

  Öncelikle Herkese merhaba arkadaş ben Ağrı’da yaşıyorum bir türlü rahat edemiyorum yıllardır çalışıyorum hiç bir noktaya sürekli çalışıyorum ama bir türlü zirveyi göremiyorum Arkadaş Ben ağustosta askere gideceğim daha hiçbir birikintinin yok bunca senedir çalışmama rağmen elimde sıfır ve Elde var sıfır Düşünsenize ya Böyle bir şey olabilir mi ya elimde tam 15 tane hayvan var satacağım ama kurtaramıyor Çünkü maliyetlerine yetişemiyorum yani kimine göre bu hayvan pahalıdır ama bana göre zarardayım ben Çünkü gerçekten zarar Bunun maliyeti ile birlikte hesaplayan biri ne kadar zarar ettiğini Kendisi de anlayacaksın zaten

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir