Et fiyatları artınca halk tavuğa yüklendi

2007 yılında Türkiye’de kişi başı beyaz et tüketimi 15 kilogram iken, et fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak tüketim 2009 yılında 17,4 kilograma yükseldi. Sektörün önde gelen firmalarından Keskinoğlu, 200 şubeli ‘Tavuk Restoran’ zinciri kurarak beyaz et tüketimini artırmayı planlıyor. Tavuk restoranlarının ilki Manisa Akhisar’da açıldı.
Et fiyatlarının son bir yıl içinde 30 liraya kadar yükselmesi tüketicileri beyaz ete yöneltti. Bu da tavuk eti üreticisinin yüzünü güldürdü. 2007 yılında Türkiye’de kişi başı beyaz et tüketimi 15 kilogram iken, et fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak tüketim 2009 yılında 17,4 kilograma yükseldi. Önde gelen beyaz et üreticisi firmalarından Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, bu yükselişte et fiyatlarındaki hızlı artışın etkili olduğunu söyledi. 2010 sonuna kadar kişi başı beyaz et tüketiminin 18 kiloya çıkmasını beklediklerini belirten Keskinoğlu, önümüzdeki 4 yıl içinde ise tüketimimin 25 kiloya çıkacağı öngörüsünde bulundu.
Manisa Akhisar’daki tesislerinde gazetecilere sektördeki gelişmeler hakkında açıklama yapan Keskin Keskinoğlu, şirketin yeni yatırımlarıyla ilgili de bilgi verdi. Şirket olarak restoran işine de girdiklerini anlatan Keskinoğlu, 5 yıl içinde Türkiye genelinde 200 şube açmayı planladıklarını kaydetti. Restoran işi bin 500 yeni istihdam oluşturacak. Grup, ilk restoran için 2,5 milyon dolar harcadı.
Keskinoğlu grubu yumurta, piliç eti, zeytinyağı, sağlık ve lojistik sektöründen sonra yeni bir sektöre daha adım attı. Şirket, Manisa Akhisar’da 15 dönümlük bir alana inşa ettiği ‘Tavuk Restoran’ı hizmete açtı. Menüsünde tavuk ve tavuk ürünlerinin daha yoğun olduğu ve tüketiciye 130 farklı lezzet sunan Keskinoğlu’nun yeni konsepti Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Keskinoğlu, 2011 yılına kadar tavuk restoranı sayısını 25’e çıkaracaklarını açıkladı. Şirket, 2012 yılında ise 50 şubeyi daha tüketicilerle buluşturacak. 2015 sonuna kadar 200 adet restoranın açılmasını planladıklarını kaydeden Keskinoğlu, bu sayede bin 500 kişilik istihdam oluşturacaklarını kaydetti. Şirket, ilk olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Manisa, Trabzon, Bursa, Eskişehir, Gaziantep ve Edirne’de tavuk restoranları açacak. Önümüzdeki yıldan itibaren 60 bin dolar karşılığında franchise vereceklerini dile getiren Keskinoğlu, restoran için araştırma geliştirme çalışmalarına 250 bin dolar harcadıklarını ifade etti. Şirket, bayilik vermenin yanı sıra alışveriş merkezlerine de tavuk restoran açacak.
Rusya başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine tavuk ihracatı yaptıklarını anlatan Keskinoğlu, bu coğrafyalarda Türk ürünlerine karşı yoğun bir ilgi olduğunu söyledi. Doğu pazarlarının Türk müteşebbisler için birçok avantaj sunduğunu belirten Keskin Keskinoğlu, “Yeni tavuk restoranlarımızdan yurtdışında da 7-8 restoran açacağız. İlk etapta doğu pazarına yöneleceğiz. Ayrıca Bosna-Hersek, Azerbaycan, Kuveyt, Katar’da önemli lokasyonlarımız var.” dedi. Beyaz et ihracatında lider olduklarını belirten Keskinoğlu, “20 bin ton piliç eti ihraç edip birinciliğimizi korumak ana hedefimiz. 2009 yılında 492 milyon lira ciro elde ettik. Bunun 50 milyon doları ihracattan sağlandı. 2010 hedefimiz ise 650 milyon lira. Bu dönemde 65 milyon dolarlık tavuk ihracatı yapmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.
ZAMAN

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir