Et fiyatları 3 lira geriledi

Birkaç gün öncesine kadar 18 liraya kestirilen kemikli etin kilosunun dün 17, bugün de 15 liraya düştüğü bildirildi.
Bursa Kasaplar Odası Başkanı ve Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız yaptığı açıklamada, son bir yılda et fiyatlarında önlenemez bir yükselişin yaşandığını söyledi.
Geçen yıl kemikli eti, kilogramı 7-9 liradan kestirdiklerini ve kemiksiz eti ortalama 15 liradan sattıklarını ifade eden Yıldız, fiyatın bir yıl içinde 18 liraya kadar ulaştığını ve hatta zaman zaman bir miktar geçtiğini anlattı.

Et ve Balık Kurumunun canlı hayvan ve et ithalatı konusunda yetkilendirilmesinden sonra et fiyatlarında bir miktar gerileme olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:
”Kemikli eti, kilogramını 18 liradan kestirirken dün 17 lira, bugün de 15 liraya düştü. Kesim yerlerine getirilen hayvan sayısı arttı. Kasaplar da satamayacağı için hayvanlara yüksek fiyat vermiyor. Besiciler de satmak isteyince fiyatlar birkaç günde 3 lira geriledi. Maliyetteki bu düşüş satış fiyatlarımıza da yansıyacak ve bir miktar düşüş olacak.”
Etin daha ucuza tüketilebilmesi için kemikli etin maliyetinin 12 liraya ve altına inmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, ”İthalatla fiyatlar daha da düşecek. Bizim beklentimiz canlı hayvan ithalatının yapılması. Ülkede 15 milyon hayvan sayısına ulaşıldığında bu iş çözülür ve uzun süre etle ilgili sorun yaşamayız” dedi.
YERLİ ÜRETİCİ KORUNACAK
Öte yandan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, et ithalatıyla ilgili soruları yanıtladı. İthalatın hangi ülkelerden nasıl yapılacağı konusunun Tarım Bakanlığı’nın kontrolünde olacağını vurgulayan Çağlayan şunları söyledi:
“Dün Et ve Balık Kurumuna ithalat yetkisi verildi. Burada temel hem üreticinini hem de tüketicinini korunması. Türkiye son yıllarda üretimde oldukça iyi bir aşama kaydetmiştir. Et üreticilerinin fiyatların bu kadar yükselmesinde bir dahli yok. Arada bu işin spekülasyonu yapanlara karşı alınan bir tedbirdir. Üretici bir kayba uğramayacaktır.”

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir