Erdoğan: Markete gidip et fiyatlarını kontrol edeceğim

Et fiyatlarının sürekli tırmanması üzerine devreye giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarına `Markete gidip fiyatlara bakacağım` dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et ithalatı için pazar…
Et fiyatlarının sürekli tırmanması üzerine devreye giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarına `Markete gidip fiyatlara bakacağım` dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et ithalatı için pazar çalışması yapıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan ile kurmayları arasında önceki gün 23 Nisan özel oturumu bittikten sonra geçen görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Erdoğan, `Ben vatandaşlara 30 liradan kıyma yedirmem. Bu işi bitirin` talimatı verdi. Eker`in `Fiyatlar o kadar yüksek değil` demesi üzerine Erdoğan`ın, `Markete gidip fiyatlara bakacağım` dediği öğrenildi. Eker, dün parlamentoda gazetecilerin et ithalatına başlanıp başlanmayacağı yönündeki sorularını yanıtlarken, `Yeteri kadar besi materyali var. Et fiyatları spekülasyona bağlı olarak yükseliyor` dedi. Eker, geçen hafta karkas et fiyatının kilogramının 17 lira olduğunu, elinde büyük miktarda besi materyali bulunan spekülatörlerin kesim yapmayarak ya da bunu geciktirerek fiyatlarda etkili olduğunu söyledi.
ET İTHALATI BAŞLIYOR
Eker, 2-3 günden beri et fiyatları ile ilgili piyasa araştırması yaptıklarını ve bunu 1 hafta içinde sonuçlandıracaklarını bildirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan`a bilgisi sunulduğunu kaydeden Eker, nereden, ne kadar ithalat yapılacağının ihtiyaçlara göre belirleneceğini söyledi. Et fiyatlarının yükselmesinin spekülatörlere yaradığını ifade eden Eker, `İhtiyaç neyse biz onu gideririz. Geçmişte pirinçte yaptığımız gibi…` dedi. Bu arada, `Hükümet et fiyatlarına el koydu“ haberleri ile Konya`da bir günde, toptan hayvan kesiminde kilo fiyatı 16,5 liradan 16 liraya düşürdü.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir