Ege Bölgesi'nin ilk organize hayvancılık sanayi sitesi açıldı

Türkiye’de et fiyatlarının artması, devlet teşvikleriyle birlikte hayvan besicilerini harekete geçirdi. Kurban Bayramı öncesi İzmir’de hayvan besiciliği ve kesiminin de yapılabileceği ‘Organize Hayvancılık Sanayi Sitesi’ açıldı. Bornova ilçesindeki 4 bin 300 hayvan kapasiteli besi kooperatifinde bulunan 70 işyerinden 21 tanesi faaliyete başladı.
Pınarbaşı’nda süt sığırcılığını destekleme fonlarından yararlanmak amacıyla, 1994’de kooperatif kurularak çalışmalarına başlanan 4 bin 380 büyükbaş hayvan kapasiteli sitenin temeli 2000 yılında atıldı. Maliyeti 7 milyon lirayı bulacak, 270 dönüm araziye kurulan sitede, 50’şer büyükbaşlık 70 besi işyeri bulunuyor. Site için bugüne kadar 2004’te 650 bin, 2005’te 850 bin ve 2006’da 800 bin olmak üzere toplam 2 milyon 300 bin TL civarında kredi kullanıldı.
Böyle bir sitenin Diyarbakır’da bulunduğunu, Ege Bölgesi’ndeki ilk ve tek olduğunu belirten Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Sepetçi, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın süt sığırcılığını destekleme fonlarından yararlanmak amacıyla bir kooperatif kurduk. İzmirliler, Organize Hayvancılık Sanayi Sitesi’den kurbanlık da alabilecek. Kesim yeri için izin almaya çalışıyoruz. Buradaki besi işyerleri hazır. Tam olarak faaliyete geçerse en az 700 aileye iş kapısı olacak.” dedi.
Sitedeki esnaflardan, en çok besi hayvanına sahip olan Muzafer Okumuş ise “Ben kredi almadım. Öz sermayemle Erzurum’dan getirdiğim hayvanları, tamamen organik olarak besliyorum. Kurban Bayramı’nda satışa sunacağım. Burasının tam faaliyete geçmesi, bölgeye katkı sağlayacak. Ayrıca, süt besiciliği de yapmayı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir