Büyüklerin stokları et fiyatını indirmiyor

Yaklaşık iki yıldır yükseliş trendinde olan ve Kurban Bayramı’na yaklaşık 1.5 ay kala hala artan artan et fiyatları farklı iddiaları da gündeme getirdi. Bu artışta en büyük sorumlunun, sayısı ve etkinliği artan büyük üreticiler olduğu dillendirilmeye başlandı. Fiyatların artış nedenlerinde olduğu gibi, çözüm önerilerinde de farklı görüşler var. Kimileri canlı hayvan ithalatını öneriyor, kimileri et ithalatını. Bazıları da ‘Et ithalatı Türkiye’de hayvancılığın sonunu getirir, fiyatlar normale dönecek’ sözleriyle Türk halkını sabıra davet ediyor. Et ithalatına rağmen fiyatların düşmemesinin nedeni henüz canlı ithal edilen hayvanların yavrularının büyüyüp kesilecek çağa gelmemesi. 3-4 ay içinde bu yavruların piyasada fiyatları aşağı çekmesi bekleniyor. Bir taraftan da canlı et ithalatı ile iç piyasa rahatlayacak.
‘PİYASAYA KENDİLERİ BELİRLİYOR’
İstanbul Ticaret Odası Et Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Alitaş Gülen’e göre en büyük neden yanlış hayvancılık politikaları. Gülen, ‘Bir başka sıkıntıda yanlış kesim yapılması. Biz süt kuzusunu çok erken kesiyoruz ve en fazla 9 kilo et elde ediyoruz. Avrupalılar gibi biraz daha beklememiz gerekir. Ayrıca sektöre giren büyük gruplar, büyük miktarda alım yaptılar, hayvan stoğunun önemli bir kısmını ellerinde bulunduruyorlar. Piyasayı da istedikleri gibi yönlendiriyorlar.’ Fiyat artışını büyük üreticilere bağlayan bir diğer isim de Kopuzlar Et’in sabihi Ali Kopuz ‘Büyük holdingler besiciliğe başlayınca fiyatlar da suni olarak yükseldi. Bu üreticilerin elinde büyük miktar hayvan var ve piyasaya yeterince et vermiyorlar’ diyor.
KDV sıfıra insin, fiyatı % 8 ucuzlasın
KIRMIZI ette uygulanan yüzde 8’lik KDV oranının sıfıra indirilerek ucuzlama sağlanabileceği bildirildi. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, ithalata rağmen et fiyatlarının halen yüksek olduğunu belirtti. Bu dönemde spekülatörlerin daha fazla haksız kazanç sağladığını ileri süren Kaya, et fiyatlarının pahalı olması nedeniyle spekülatif kazanç arzuları, kaçak kesimler, bakterili etlerin revaçta olduğunu iddia etti. Kaya, kırmızı etteki pahalılığın birçok olumsuz duruma zemin hazırladığını dile getirerek, şöyle konuştu: Hükümetin gündem maddelerinden biri et fiyatları olup, bununla ilgili ticari girişimler yapmakta, hayvancılıkla ilgili teşvik politikalarını geliştirmektedir. Ancak bu girişimlerden beklentiler uzun vadeli olup, Kurban Bayramı öncesi için tüketiciyi rahatlatacak çözümler değildir. Halen perakende et tüketimi yüzde 8 KDV’ye tabidir. Bir ailenin aylık et tüketimi 50 lira ise bunun yaklaşık 3.71 lirası vergi olarak ödenmektedir. Etteki KDV oranının sıfıra indirilmesiyle sadece tüketici değil, kasap esnafı, restoran ve yemek işletmeleri de rahatlar…

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir