Bakan Fakıbaba: Kırmızı et ithalatına ben de karşıyım

Kırmızı et konusunda üreticilerden gelen soruyu cevaplandıran Bakan Fakıbaba, kırmızı et piyasasında çok farklı spekülasyonların olduğuna işaret etti. Kendisinin de ithal ete karşı olduğunu kaydeden Fakıbaba, şu açıklamalarda bulundu:
“Bana inanın et ithalatı geçici bir olaydır. Ama mecbur olduğunuz zaman belli bir dönem bunu ithal etmek zorundasınız. Biz bunu ne yapıp yapıp artık ithalat yapmayacak ve bizim kendi kardeşlerimizin kendi etimizi üretecek bir duruma getirmek zorundayız. Bu bağlamda da biz buzağıdır, buzağı ölümleridir, damızlıktır ve yeni bir sistem kurup artık dışarıya mahkum olmadan, bunların tartışmalarını da yapmadan kendi bize yeter hayvanın öğretmemiz lazım. Bu konuda önümüzdeki haftaki Bakanlar Kurulunda Cumhurbaşkanımıza ben güzel bir brifing hazırladım. Neler yapacağımızı, neler yapmayacağımızı anlatacağım. Bu geçici dönem içerisinde şuna emin olun biz üreticiyi mağdur etmeyeceğiz.”
“2-3 YIL İÇERİSİNDE İYİ BİR NOKTAYA GELECEĞİZ”
Kırmızı et sorununun çözümü için çiftçinin desteklenmesi gerektiğine işaret eden Bakan Fakıbaba, şöyle konuştu: 

“Bizim esasında çiftçiyi desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Çiftçi tam böyle bir aşamada hem kendine güveniyor, zaman zaman da kendini yalnız hissediyor. Yani bizim tam bu devrede olaya girmemiz lazım. Onun için bir defa et fiyatları ve kırmızı et olayında ben yerlinin yanındayım, ithal etmekten ben çok rahatsızım ama ithal etmemek için de bunun önlemlerini şu andan itibaren alıyorum. İnşallah 3 yıllık bir süreç içerisinde kendine yeten hatta aşan bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz. Hem bu konu ile ilgili çalışmalarımız var. Hemen bir kerede olacak iş değil ama siz daha iyi biliyorsunuz bir buzağı olacak ve 18 ay sonra yeni bir buzağı verecek. Hızlı bir şekilde ne yapıp yapıp buzağıya önem vereceğim. Tabi çok zor bir zamanda bu göreve geldim. Bundan sonra belki 2 yıl, 3 yıl devam ederken de bu sefer şartlar getireceğiz. Diyeceğiz ki ‘100 tane hayvan getirirken bunun 20’si döve olacak 20’si buzağı olacak’ ve bu sefer biz anayı arttıracağız. Zaten ana olduğu zaman ben etin de sütün de rayına gireceğine, regüle edeceğini Tarım Bakanlığının bu işle uğraşmayacağına inanan bir kardeşinizim.”

Paylaş :

“Bakan Fakıbaba: Kırmızı et ithalatına ben de karşıyım” hakkında 6 yorum

  1. Valla ben küçük köy isletmesiyim.16 adet gebe inegim var.eğer gebe olmasalardi.şimdi kestirirdim.Ama dogurdular mi kestirecegim hepsini ve bırakacağım.bende ucuz et yemek istiyorum.saygılar

  2. 84000 lira para bağladım bu işe eğer Euro alıp bekleseydim şimdi 120000 ne yakın param olduydu hem emek ver hem sermaye bağla yem artsın et düşsün hemde masraflar çıkınca param da 4000 lira daha aşağı düşsün bu nasıl olacak üretim artacak . Genç çiftçi falan diyorlar oda yalan ucbes kişi alıyor bu parayı onuda yeyip bitiriyor ne yaptı da belli değil hakkım helal değildir zehri zıkkım olsun benim çocuğumun hakkını yeyin yok öyle. Hani biz buyuduyduk kendi kendine yeten ülke idik şimdi insanlar et alamaz duruma geldi ekmek alamıyorlar evine . Ekmek alabileninde ekmeği ni elinden almak istiyor bu devlet sonra çıkıyorlar biz bu işi en iyi yapıyoruz diye 17 senedir duzeltemediyseniz suç ureticininmi Allah sorsun inşallah

  3. Sayın bakanım et ucuz bir nimet olsaydı C ALLAH kurban ı vacip kılmazdı et ile oynamayı bırakın damızlık düve ital edin biz besici lere teşvik vermeyin damızlık düve buzağı yetiştirene teşvik veriniz. Taşıma su ile değirmen dönmez.

  4. Türkiyenin et sorunu Yok cig süt sorunu var!!cig süt para yapmiyor,insanlar ineklerini kestiriyor(tohum tutmadimi,meme sorunu ve diger nedenlerden Yani kisir hayvan bakmiyor süt Para kazandirmadigindan Bunun sonucu inek sayisi düsüyor bizak sayisida düsüyor ,bizak olmayan yerde et olmaz!sayin bakan Cig süt 3 sene Para kazandirsin bakin er fiyati nasil normallesiyor!!sayin bakan bizak ölümlerini (Yani düsük bizak üretimini sorun göstermis)Evet bizak üretimi düsük anlattigim cig sütün ucuzlugundan bizagi ölümlerini engelleyelim bakanin dedigi gibi ama zaten bizayi kimse öldürmüyor ,hayvanlar hassas (kanatimca tohumlarda sorun)tabiki birde bakim sartlarinda Yani ölümleri büyük sekilde engelleyemezsiniz!

  5. Kafalarına göre et işini biz çözdük deyip seçim yatırımı yapıyorlar.gotlerini yazın gorecem ben havalar isinsin en az 50 -60 TL olacak kilosu ondan sonra yerli milli derler.o kadar yerliysen dışardan hayvan alma yetmeeez. Bunun lokantası var döneri var kıyması var en önemlisi kurbanı var en basiti lokanta 1 kilo etten 100 Gr dan 10 porsiyon kavurma çıkartıyor.porsiyonu 15 TL den 150 TL yapar 1 kilosu var hesabını sen yap ey gıda bakanlığı daha o adam 30 TL ye etin kilosunu satarmi ama bunlar hep siyasi utanmasalar eti karneyle vereceklerde işte daha oralara gelmedik yani değerli dostlar bunlar şişirme çözümler. Ona göre sonra bide şu muhabbet çıktı.eskiden böyle bişey yoktu dedikmi hemen eskiden etmi yeniyodu diyolar şimdi çok yeniyoda ondan böyle diyorlar bende diyomki hadi leeeeeeeeeeeeennn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir