Bakan Çelik'ten et fiyatlarını anlattı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Konya’nın Ereğli İlçesi’nde düğün salonunda besici ve süt üreticileriyle toplantıda biraraya geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatıyla ilgili, “Eti gereksiz yere, hak etmediği ölçülere taşıyanlara karşı 80 milyonun hukukunu korumak için dedik ki ‘Biz devreye giriyoruz.’ Normalde 23.80’e alıyoruz, 22.50’ye piyasaya sürüyoruz. Bunu spekülatörlerin heveslerini boğazlarına tıkamak için yoksa 22.50 bizim kalıcı fiyatımız değildir. Üreticiyi mağdur etmeyiz. Bizim derdimiz üretimi arttırmak” dedi.
Buradaki halka seslenen Bakan Çelik, Türkiye’de güçlü bir iktidarın olduğunu ve bu sayede halkın sıkıntıları hissetmediğini belirtti. Bakan Çelik, Türkiye’ye bölüp parçalamak isteyenlerin olduğunu ancak buna izin vermeyeceklerini ifade etti. 
‘MİLLET AYA GİDERKEN, BİZİ YAYA BIRAKTILAR’
Türkiye’nin kendi içinde kan kaybedecek işlerle meşgul edildiğini belirten Çelik, “Millet aya giderken bizi yaya bıraktılar. Bizi, kendi içimizde kan kaybedecek işlerle meşgul ettiler. Bizim bu gidişatımızdan memnundular. Sonunda bugün geldiğimiz noktada özellikle 2002 sonrasında iktidar, millet ne derse o” dedi.
Referandum ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, yeni sistemin uzlaşma sistemi ve siyasette yenileme dönemi olduğunu ve seçimi kaybedenin bırakacağını anlattı. Bakan Çelik, bu referandumun Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için değil, geleceğimiz için olduğunu kaydetti.
Bakan Çelik, Konya’ya 128 milyon lira tarımsal desteği cuma günü göndereceklerini kaydetti. Kırsal kalkınma destekleri çerçevesinde 141 projeyle ilgili 65 milyon liralık onayı verdiklerini ve yürürlüğü girdiğini belirten Çelik, bu paranın da Konya ve Ereğli için hayırlı uğurlu olması için temenni de bulundu.
Bakan Çelik, sulama birliklerinin bakanlığı bünyesine almak için çalışma başlattıklarını ve 16 Nisan’da yapılacak referandumun ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte konunun gündeme geleceğini söyledi. Bakan Çelik, çiftçi malları koruma birliğini de ortadan kaldıracaklarını belirtti.
‘HAYVAN İTHAL EDİYORUZ, YAKIŞMIYOR’
Bakan Çelik, hayvan ithalinin de ülkeye yakışmadığını belirterek, “Hayvancılık zor bir alan. 400 bin ile 500 bin hayvan ithal ediyoruz. Yakışmıyor. Yapılması gerekenleri yapmamız gerekiyor. Hayvancılıkla ilgili attığımız önemli adımlar var. Kendi kendine yeten hayvancılık sistemini milli tarım çerçevesinde oluşturuyoruz” dedi.
ET VE SÜT FİYATLARI 
Süt fiyatlarına değinen Bakan Çelik, “Süt varsa, hayvancılık var. Süt yoksa yok. Ulusal Süt Konseyi, bir fiyat belirliyor, 1.21 kuruş. Arkadaş siz belirlediniz, 1.21’den aşağı alamazsınız. Hayır, 1.10-1.15-1.12 liraya aldığı haberleri geliyor. Süt fiyatını belirleyen biz değiliz. O sütü alanlar beliriyor. O sütü alanlar böyle bir kahpelik yapıyorsa onlarla uğraşmak bizim görevimiz” diye konuştu.
Et fiyatı kilosu hakkında da açıklama yapan Bakan Çelik, şunları söyledi:
“Et konusu çok önemli. Et Balık Kurumu 23.80 lira alım yapıyor. Piyasada 24- 24.5 lira arası bizim toleransla baktığımız fiyatlar geziyor. Ama biranda biz referandum için yollara çıktık, etin fiyatı 27.50 liraya çıktı. Bunun üzerine Et ve Süt Kurumu regülasyon yaptı. Eti gereksiz yere hak etmediği ölçülere taşıyanlara karşı, 80 milyonun hukukunu korumak için dedik ki ‘Biz hemen devreye giriyoruz.’ Normalde 23.80’e alıyoruz, 22.50’ye piyasaya sürüyoruz. Bunu spekülatörlerin heveslerini boğazlarına tıkamak için yoksa 22.50 bizim kalıcı fiyatımız değildir. Üreticiyi mağdur etmeyiz. Bizim derdimiz üretimi arttırmak.”
Et fiyatlarını yükseltmeye çalışanların olduğunu ifade eden Çelik, “Adamın ahırında 15 gün sonra kesilecek 10 bin hayvanı var. Geliyor Konya’da ben 26- 27.50’ye hayvan alıyorum diyor. Kaç tane hayvan alıyor, 300 hayvan. Biranda piyasa 26- 27’ye fırlıyor. Niye alıyor? Kendi 10 bin hayvanın fiyatını yükseltmek için 500 hayvanı gözden çıkarıyor. 500 hayvanı alıyor, piyasayı yükseltiyor, sonra 10 bin hayvanı 27’den kestiriyor. Bunu engellemek için devlet üzerine düşen görevi yapmak durumundadır” dedi.

Paylaş :

“Bakan Çelik'ten et fiyatlarını anlattı” hakkında 4 yorum

  1. Et ve süt kurumu aracılığı ile etsan çekmece et ve et ürünleri 23.80 lira fiyatla macaristan malını kasaplara mesaj atarak satmaya çalışıyor…Varan1=Avrupa ülkelerinin en kötü malı macaristanda bunu getirmek ve 23.80 lira bir fiyat koymak bu işi bilmemektir..Varan2=Kasap bu fiyattan alsa bile 32 den falan satamaz bu hepten hayal…Varan3=Özel sektörü devreye sokun et ve süt kurumu sadece kendi için ne yapıyorsa yapsın et sektöründen uzak dursun çünkü iyicene çıkmaza sokuyor işi…Varan4=Allah aşkına işi bilenlerle hareket edin…

  2. Acilen özel sektöre avrupa ülkelerinden özellikle etçi ırk besleyen fransadan karkas ithali için izin verin yoksa bu gidişle karkas 30 lira diyorlar ne kasap kalır ne lokantacı kalır ne dönerci kalır…Bunun hakkı şu an 22-23 lira bunun üstü haramdır yazık bu millete bu kadar vurdum duymaz olmayın..İnsanlar 5 liralık 10 liralık kıyma alıyor biz utanıyoruz verirken sokağın hali şu an bu insanlar zor durumda eti sofrada göremiyor..

  3. İstanbul kasaplar odası kasaplara mesaj atıyor 14000 adet simental dana geliyor gel al diye iyi güzel de kasap bunu alacak neyle getirecek nakliye ve hamal yok birde kasap bunu 24 liradan alsa 32 lira maliyet zaten maliyetine nasıl satacak bir sevap işliyorsunuz muhakkak bir eksik bırakıyorsunuz şu kadara satılacak şartı kesinlikle kaldırılmalı içeride piyasa oturunca sayı dengelenince kesimcide bu seviyelere zaten inecektir bunun için şu kıyma 32 kuşbaşı 34 şartı kesinlikle kaldırılmalıdır.Et ve süt kurumu kendi mağazalarında ne yaparsa yapsın o bizi ilgilendirmez onlar zararını hazineden karşılıyor bizim zarar etmek gibi bir lüksümüz yok.Birde nakliye ve hamal sorunu çözülmeli eğer bu devamlı olacaksa bunu asya ve avrupa yakasında bir kaç noktada yaparsanız piyasayı kırarsınız yaza yaza itekleyerek bir noktaya getirdik bu da başarı.

  4. Şu et fiyatlarınıda bir güncelleyin 27 ye takım dana yok..bu sabah peşin para 28.5 liradan ödeme yaptık bir dahaki kesim ne olur o da bilinmez…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir