ANGUS’TAN “ADANA KEBAP” OLUR MU?

İthal et ile et fiyatının düşürülmesi beklenirken yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Angus etinden Adana kebabı olur mu?
Et fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle Et ve Balık Kurumu(EBK) vasıtasıyla 5 bin ton canlı kasaplık sığır ihale edilerek ithaline başlanmış, hem tencere yemeğine, hem mangala uygun denilen Türkiye’de yeni bir ırk olacak olan Anguslar yurda gelmeye başladı. İthal et ile et fiyatının düşürülmesi beklenirken yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Angus etinden Adana kebabı olur mu?
DENENMEDİ
İthal et’in Türkiye’ye geldiğini ama Adanamıza henüz gelmediğini belirten Yüzevler kebap’ın sahiplerinden ve yılların Adana kebap ustası Şevket Aydoğdu,” İthal Et kuzu eti fiyatlarını düşürebilir. Kuzu etinin fiyatının düşmesi tüketiciyi ve işletmecileri sevindireceği gibi insanlar, doyasıya kebap yeme fırsatı bulabilirler. Angus etinden kebap olur mu?
Angus eti elimize geçtiğinde deneme maksatlı Adana kebabı yaparız, olurluğunu basın mensupları ile değerlendiririz. Bence buradaki sorun Angus etinden kebap olup, olmayacağı değil, daha önemlisi Adananın ve Adana kebabının imaj sorunu var. Son zamanlar da piyasaya çıkan kaçak ve ne olduğu belli olmayan etlerden dolayı insanların kafasında soru işareti var. Adana ve Adana kebabının imajını zedeleyenlere verilen cezalar caydırıcı değil. Dünya’ya marka olmuş gerçek Adana kebabını zedeleyenlere ciddi ve caydırıcı cezalar verilmelidir. Bizler Adana’yı ve kebabımızı markalaştırma adına çalışmalar yaparken aksi yönde hareket eden karanlık zihniyetleri ortadan kaldırmak gerekir diye düşünüyorum”
ADANALI İYİ KEBABIN NEREDE OLDUĞUNU BİLİR
Adana dışından gelen misafirlerin gerçek Adana kebabını nerede yiyeceğini bilemeyeceğine dikkat çeken Aydoğdu,” Kıyıdaki, köşedeki kebapçılar gerçek Adana kebabını temsil etmiyor. Adana kebabını markalaştırıp tadının güvence altına alınması için 6 yıl önce Adana Ticaret Odasınca tescil uygulamasına geçildi.  ‘Tescilli Adana Kebabı Belgesi’ni almaya hak kazanan 160 kebapçı bulunmaktadır. Adana’da 1, İstanbul’da 4 şube ile 5 tanesi bize aittir. İnsanlarımız hakiki Adana kebabını bu belgeye sahip, sürekli denetlenen patentli işyerlerinde bulabilirler ve gönül rahatlığıyla yiyebilirler.
GERÇEK ADANA KEBABI ERKEK KUZU ETİDİR
El ile kıyılan ve 200 gram olan duble kebabın 170 gramı et, 30 gramı ise erkek kuzu kuyruk yağından oluşmaktadır.( Yaz aylarında yağ oranı biraz daha azaltılır) içerisine tuz, tozbiber, kırmızı kök biber eklenerek avcarlanır. İşinde uzman ustalarımız tarafından şişe saplanır kıvamında pişirilerek ezme, sumaklı soğan, yeşillik, pişmiş domates, biber ve şalgam ile sunulur.

Paylaş :

“ANGUS’TAN “ADANA KEBAP” OLUR MU?” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir