Günü kurtarmaktan vaz geçelim

ARZ TALEP DENGESİ BU ÜLKE İÇİNDE SAĞLANMALIDIR

Ekonominin her zaman geçerli bir kuralı vardır.Arz talep dengesi.Bir malın arzı fazla talep az ise fiyatı düşer tam tersi olursa çıkar.Türkiyede et fiyatlarında yaşanan budur.Arz talebi karşılamıyor.

Hayvancılık zahmetli iştir.Kazancı da öyle kısa sürede olmuyor.Yıllar boyunca zarar eden bu sektör kan kaybede kaybede bu noktaya geldi.

Şimdi artık şapkayı önümüze koyup karar verme zamanı geldi. Ya günü kurtarmak için ithalatın ipine sarılacağız.ve sektördeki yarayı derinleştirip kanamayı artıracağız. Ya da suyun doğal yatağında akmasını sağlayıp kendi dengesini bulmasını sağlayacağız.Bu sektör üreticisine para kazandırdıça üretim bollaşacak ve doğal dengesini bulacaktır.Arz talep dengesini ithalat politikalarıyla sağlamaya çalışırsak kısa vadede belki çözüm bulmuş gibi oluruz. Ama uzun vadede tıpkı petrolde olduğu gibi dışa bağımlı bir ülke haline geliriz.Petrol ürünlerini de ucuza tükettiğimiz söylenemez.
Birde cari açık 50 milyar dolara doğru koşarken dövizlerimizi milli üretim sektörümüzü baltalamak için kullanmak ne kadar akılcıdır onu da düşünmek lazım.

Mehmet Öztürk

“Hayvancılıkta veteriner hekimlere danışılmıyor”

Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Ardahan Temsilcisi Levent Yıldırım, hayvancılıktaki krizin sebepleri noktasında veteriner hekimlerin dikkate alınmadığını ileri sürdü.

Yıldırım yaptığı açıklamada, ilde hayvancılıkla ilgi yapılan toplantı ve seminerlerde veteriner hekimlere danışılmadığını ifade ederek, 1 kilogram samanın 1 kilogram süte eşdeğer olduğu bir ilde Ziraat Mühendisi ile Ziraat Odası’nın pratikte ne kadar verimli olduğunun sorgulanması gerektiğini kaydetti. Okumaya devam et ““Hayvancılıkta veteriner hekimlere danışılmıyor””

KIRMIZI ET NEDEN ULAŞILAMAZ OLDU?

1992 yılında Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Et Balık Kurumu (EBK), Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) ve Yem Sanayi Türk Anonim Şirketi (YEMSAN) özelleştirme kapsamına alındı. Kırmızı ete tüketicilerin ödediği fiyatlardaki hızlı artışı tetikleyen olay SEK ve EBK’nin 1995’de, YEMSAN’ın ise 1992’de özelleştirilmesi ile başladı. SEK’te özelleştirilen 32 işletmeden dokuzu hariç diğerleri kapatıldı veya üretime devam etmedi. Örneğin İzmir SEK fabrikası kâr elde etmesine rağmen kapatıldı. Şu anda Türkiye’de sütte piyasayı sadece altı yabancı veya yerli özel kuruluş hâkim. Piyasayı eline geçiren yabancı ve yerli sanayiciler çiftçiye ödedikleri süt fiyatlarını 35–40 kuruşlarda yıllarca tutabildiler. Artık “serbest piyasadan” söz etmek mümkün değildi. Bu hegemonyalarını destekleyen diğer bir etken de ucuz süt tozu ithali idi. Süt ve ürünleri sanayicileri yurtdışından ucuz süt tozu bulabildiler. Hatta bazıları süt tozunu buzağı maması adı altında ithal ederek süt ürünlerinde kullanılabileceklerini gördüler. Ucuz süt tozu ithalatı da sanayicilerin çiftçilere verdikleri fiyat üzerinde hegemonya kurabilmelerini kolaylaştırdı. YEMSAN’ın özelleştirilmesinin katkısıyla yem fiyatları hızla arttı. Süt ve yem fiyatları makası arasında ezilen çiftçiler zarar etmeye başladılar. Hayvanlarını kesime gönderdiler. Bir inek yılda ortalama bir buzağı doğurur. Bunların bir kısmı et üretimine katkıda bulunur. İnekler kesime gönderilince hem süt hem et üretimi gerilemeye başladı. Ülkemizde et ve süt üretimi birbirine bağlıdır. Bu nedenle et fiyatlarını açıklayabilmek için sütten söz ediyoruz. Okumaya devam et “KIRMIZI ET NEDEN ULAŞILAMAZ OLDU?”

27 Kasım 2010 Et Balık tarifesi

ÜRÜNLERİMİZİN PERAKENDE SATIŞ FİYATLARI
27 Kasım 2010 Cumartesi
ÜRÜN ADI FİYATI
(KDV DAHİL) TL
DANA KIYMA 16,50
DANA KUŞBAŞI 19,50
DANA BİFTEK-ROSTO 25,50
DANA PİRZOLA 26,75
DANA KONTRFİLE 28,25
DANA BONFİLE 35,00
GÖVDE TAVUK 4,85
TAVUK BUT 6,15
TAVUK GÖĞÜS 4,85
TAVUK KANAT 5,95
TAVUK TAŞLIK 3,00
TAVUK CİĞER 1,90
TAVUK YÜREK 1,90
TAVUK BOYUN 0,35
TAVUK BAGET 7,20
TAVUK PİRZOLA 7,00
TAVUK FİLETO 7,50
SUCUK 27,50
SOSİS 18,50
MACAR SALAM 20,00
BİNGÖL KAVURMA 35,00
SIĞIR KAVURMA (Ekstra) 30,00
SIĞIR KAVURMA (Normal) 25,75
PASTIRMA 40,00
PASTIRMA BONFİLE 49,00
GÖVDE KUZU ETİ 28,35
KUZU ÇATAL BUT 31,00
KUZU KOL 27,60
KUZU PİRZOLA 42,00
KUZU GERDAN 24,50
KUZU GÜVEÇ 19,00