Yarım ekmek döneri 1 liraya satanlar gıda teröristidir

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, “Etin kilosunun 30-35 lira olduğu bir ülkede 1 liraya döner satılıyor, yanında da bedava ayran veriliyorsa bunun çok iyi sorgulanması lazım. Ben yarım ekmek arası döneri 1 liraya satanları gıda teröristi olarak niteliyorum.” dedi.
Denizli’deki pastacılar ve lokantacılarla mutfak kültürünün yaşatılması ve sektörün problemleri hakkında bilgi almak amacıyla gelen Yenice, Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası’nı ziyaret etti. Oda Başkanı Abdurrahman Demirdak’la bir süre görüşen Yenice, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı. Et fiyatlarının artmasının lokantacıları olumsuz etkilediğini kaydeden Aykut Yenice, “Ülkemizde son dönemde yaşanan en büyük kriz, et fiyatlarındaki artış. Biz de sıkıntılıyız. Haksız rekabetle, kayıt dışı ekonomiyle karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu. Lokantacıların et fiyatlarındaki artıştan çok etkilendiğini belirten Federasyon Genel Başkanı Yenice, “Domatese ya da diğer sebzelere zam geldiğinde, satıcı bunu fiyatlarına yansıtıyor ancak lokantacı esnafının böyle bir şansı yok. Lokantacı, yılda bir kez zam yapar.” dedi.
Gıda denetiminin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na verildiğini hatırlatan Yenice, “Bakanlık hazırlıksız yakalandı. Denetimlerin yeterinde yapıldığı kanaatinde değilim.” ifadelerini kullandı. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de kanser patlamasının yaşanacağını öne süren Yenice, şunları kaydetti: “Türkiye’de fastfood kültürü nedeniyle özellikle çocuklarımız obezite tehdidi altında. Bugün genç nüfusumuzun yüzde 20’si obeziteyle karşı karşıya. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı bundan kurtarmamız lazım. Biz de federasyon olarak, il il dolaşıp zengin mutfak kültürümüzün yeniden canlanması için çalışacağız. Bu amaçla Denizli’deyiz. Mesleğin en büyük sorunlarını çözmek için ciddi bir çalışma içine gireceğiz. Eğitime ağırlık vereceğiz. Unutulmaya yüz tutan Türk mutfağıyla ilgili alt yapı ve fizibilite çalışması yapacağız, çözüm yolları üreteceğiz. Mutfak kültürümüzü yeniden canlandırmak amacıyla pilot il seçtiğimiz İzmir’de bir okul açmayı hedefliyoruz. Bu konuda Denizli’de de çalışmamız olacak.”
(CİHAN)

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir