Veteriner Hekimler Odası'ndan İthal Et Açıklaması

Malatya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, et ithalatının bir an önce durdurulmasını gerektiğini savundu.
Malatya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, et ithalatının bir an önce durdurulmasını gerektiğini savundu.
Veteriner Hekimleri Odası’nda bir basın toplantısı düzenleyen Özdemir, et ithalatının hayvancılığın gelişmesine telafisi mümkün olmayacak zararlar verdiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:
“Bu ithalat politikaları devam ettiği sürece yerli üreticimiz girdi maliyeleri yüksek olduğundan ithal ürünlere karşı rekabet edemez. Küçük ölçekte besi yapan çiftçi, üretimini devam ettiremez. Güçlü sermaye yapısına sahip holdinglerin bu ithalat politikalarına dayanamadıkları göz önüne alınırsa, küçük ölçekteki üreticilerimizin ne durumda olduklarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Mezbahanelerimiz, yerli hayvan kesimi yapılmadığından atıl duruma düşmüştür. Damak alışkanlığımız sakatat halkımız
tarafından bulunmaz ve alınamaz duruma gelmiştir. Yurt dışından yapılacak et ithalatının halkımızın sağlığı açısından çok önemli olumsuzlukları vardır. İthal etlerin, sağlıklı olabileceğinin hiçbir garantisi yoktur. Başarının anahtarı görevi ehline vermektir. Ülke hayvancılığının gelişimini sağlayacak lokomotif görevini üstlenecek ehil insanlarda veteriner hekimlerdir.”

Paylaş :

“Veteriner Hekimler Odası'ndan İthal Et Açıklaması” hakkında 41 yorum

 1. Bu iş öyle bir noktaya geldiki ithalat kesilirse ne olur kimse kestiremiyor.yerli besicinin elinde yeterli sayıda hayvan yok krediyle alınan damızlıkların büyümesi zaman işi onlarda maliyetine satabilirse öpsün başına koysun.bence seçimden evvel hükümet bir hamle yapmaz fiyatlar anında yükselir ama seçimden sonra bizi çok kötü günler bekliyor o da acı bir gerçek.ithalat besici istedi diye değil cari açıktan dolayı seçimden sonra kesilir uzun süre devam etmesi çok zor,eğer devam ederde cari açıktan dolayı ekonomi patlarsa 2001 krizi falan solda sıfır kalır sıcak para falan kurtarmaz işi senin olmayan para bir anda çıkış yapar ekonomiyi yönetenlerin ruhu bile duymaz.yani kısaca besicisinden,kasabına herkesi zor günler bekliyor hazırlıklı olun.

 2. 2011 senesi besiciler için ölum yili oldu inaninki şu anda 12.5 kesim oluyor dahada inecek bu gidişle dişarda gelen et 10 ile 11 tl mal oluyor kendim hesapliyorum bu fiyatlarla ancak aldiğim besi danasinin parasini çikardirim 10 aylik yem ilaç bakimi hepsi benden gidecek 40 danadan 50 bin zarar.

 3. bence de ithalat durmalı yapılacaksa kontrollü canlı sığır damızlık veya canlı kesimlik getirilmeli yoksa sıkıntılar ileride boy gösterir bakın arkadaşlar önüne gelen et ithal ediyor birde herkes et toptancılığı yapıyo bohçaçı gibi et dağıtıyorlar biz kasaplar lokantaya et satamıyoruz her lokantayı geziyorlar ithal et sordunmu ithal et deyil diyorlar ithalat durdumu göreceğiz.

  1. kasaplara diyoruz ayni gemideyiz yeni anladiniz ama geç oldu makul kara razi olsaydiniz bizde sizde para kazanirdik kendi elinizle kurşunu bacağiniza sikdiniz yarin ebk kasap heryer açildiği zaman ozaman akliniz daha başiniza gelir

   1. ya siz makul kar diosunuzda biz şu 6-7 aya gelinceye kadar makul kar deil çok feci şekilde zarar ediorduk.bu ettiğimiz zararları şu 5-6 aydan beri daha kapatamadık.bizim zarar ettiğimiz günlerde sizlerde bize acımadınız onu ne yapacağız.asıl siz makul kara razı olsaydınız bu fiyatlar buralara gelmemiş olup et ithalatı yapılmazdı…

  2. Sayın başbakanın oğlu et ithalatı işiyle uğraşıyormuş.Bu sadece benim duyumum .Bu bilgiyi doğrulayabilecek biri var mı.

  3. irfan görgülü

   Sn.Özdemir et ithalatının durdurulması gerektiğini söylüyor. Ne zaman? Ba’de harabül Basra.. 6 Aydır oda olarak neredeydiniz? Yoksa küçük üretici küstürüldüğü için bir çoğu sektörden çıkmaya başlamış, bunun sonucunda işlerinizde gerileme başlamış olmasın! Ülke hayvancılığının gelişmesinde lokomotif görev falan üstlenmeyin. Küçük üreticilerdeki suni tohumlama başarı yüzdenizi kontrol edin.(şişirme değil, gerçek istatikleri). Ne demek istediğimi anlarsınız. Küçük üreticiler için bir şeyler yapmak istiyorsanız; kapsamlı, gerçek bilgiye dayalı bir rapor hazırlar, Ulusal TV kanallarını bıkmadan usanmadan dolaşıp olabileceklere karşı halkı uyarabilirsiniz. İki gündür bekliyorum. Bu yazınıza bile sektörden kimse yorum bile yapmadığına göre varın lokomotifliğinizi görün…

   1. siz basını takip etmiyorsunuz hehalde.et ithalatı ile ilgili mütereddit defalar basın açıklaması yaptık.siz en son basın açıklamam üzerine yorum yapmışsınız.Hayvancılıkla ilgisi bulunan birlik ve odalarla birlikte et ithalatı kararı alındığında topluca odamızda basın açıklaması yaptık.Canlı yayınlara çıktık.Vekillerimeze sorunları ilettik.Siyasi adaylarada et ithalatının sorunlarını dile getiriyoruz.bilginize..

  4. sayin yetkililer ithal ete bir sinirlama koyun gümrük vergisini artirin bu şartlarla besicilik yapilmaz.kimse almiyor ebk de 12 tl kesindi ile 11.60 tl yagsiz dana başi 17 ile 23 kilo yağ aliyor.tümüyle zarar devlet eskiden ete kilo başi teşfik veriyordu benim anlamadiğim şu anda besiciler hepsi zararda eskide zarar yokdu teşfik vardi şimdi zarar var teşfik yok.besici olarak karda istemiyoruz sadece maliyetini çikardalim yeter.bunuda bize çok görmeyin elinizi viçdaniniza bir koyun gidin kasap ve marketlere gidin gene 20 25 tl et olan üretiçiye oluyor.yazikdir etmeyin emekdir emek kutsaldir.

  5. Bir önerim var gelin bu siteyi üreticinin sesi haline getirelim.
   gelin net ortamında birleşelim
   siteye daha çok girelim.,
   girmeyenlere anlatalım.
   interneti kullanan bilinçli insan sayısının çok olduğunu gösterelim.
   ne kadar çok inteneti kullanan olursa onların etkiledii insan sayısının katlanacağını bilirer elbet

  6. ben suluova da sesicilk yapıyorum.malesef durumlar kötü bir et fiatlarını bir denge de tutamadılar küçük besici olarak ben mi yapacagım bugörevi şunu ortasını bulun aldıgımızda belli olsun sattıgımızda 3000 tl ye alınan buzhagılar bugğüan nasıl kaç para ya satılacak yoksa 2001 krnizine gerimi dönüyoruz ithal et fikri çok yanlış proje inekçilik damızlık hayvan yetiştirmek ben dogrusu zaten dışardan gelen hayvanların besiye nekadar uygun olabilir el den gelen ögün olmaz taşıma suyla degirmen dönmez yoksa dönülmlez akşamın ufkundamıyız vakit çok geçççççççç….

  7. hükumet en son gelen karkas ete gümruk vergisini 45 yükseldi sadece suz payi veriyor bize saden yağsiz kesim oluyor bir besi danasinda nerde baksaniz 15 ile 20 kilo yağ aliniyor çarp 13 tl ye 200 tl yapiyor yem desdekleri hiçe çikiyor.besiciler olarak desdek vereceklerse üretim yapmamizi istiyorlarsa gelen ete gümrüğü en az yüzde 60 yapmalari lazim yada kiloya 1 tl versinler besiciler olarak 2011 yili az zararla kapadalim yoksa inaninki kimse daha bu işi yapamaz sermaye kalmaz yapmak isdeyende yapamaz istikrar yok hükumetin somut adimlar atmasi lazim günu kurtarma politikasi ile bu işler yürumez.

  8. niyazi kasabı suçlamış ya size ne demeli et zamlanırkenkesime gideçek malı biraz daha dursun et zamlanıyo her hafta 1 tl zam geliyodu sizin aç gözlülüğünüzü hiç anlatmıyonuz 18 tl kestirmeyen bu gün 15 tl ye kes diye yalvarıyo o zamand akesim 20 22 olacak diye beklediniz hiç kendinizde hata aramıyonuz her kes suçlu suçlarken kendinizi masum göstermeyin lütfen

   1. ben demiyorum tarim bakani diyor sorun kasap ve marketlerdir sorun siz olmasaydiniz ebk kasapda açilmazdi besiciler olarak biz 2 tl kara raziyiz sizler 5 tl bile razi olmadiniz 18 aldiğin eti 30 tl satdiniz 3 lira kemik firesi olsun gene 9 tl kar iş olmuyor diye 9 lirami kazanacaksiniz şu anda ben ilçede yaşiyorum kasaplar 13 tlden aliyorlar 18 tl satiyor bu bakuldur ama eskiden 15 aliyorlardi 23 tl satiyorlardi şimdi kurtariyorda eskiden kurtarmiyordu kasaplarda kendileride artik biliyorlar eğer bakul kara razi olmasalar ebk her il ve ilçeye bayilik verecek ozaman kapatmak sorundasiniz dükkkani polemik olsun diye yazmiyorum makul kar edin herkes memnun olsun kimsenin emeği boşa gidmesin ayni gemideyiz ithal et devam ederse biz ve kasaplar bu iş yapamayiz büyük şirketler rekabet edemeyiz gideriz onlarin yaninda çoban ve et reyonlarinda çalişiriz

  9. siz ve büyük firmalar sebeb oldu.buduruma sayın kasap 15 e aldığın eti hala 28 . 33 tle arası satıyosun.sakatatlar cabası sizin tek derdiniz lokantalara et verememeniz artık.yoksa etten anlayanlar yinede size 30 tl verip et alıyor.ama siz bizden 15 oda zorla alıyosunuz.neymiş piyasa böyleymiş. e senin vitrin piysan ne olcak.o neden hiç düşmez.uyanıklar…

  10. İthalatta vergi artışı besiciyi kurtarır mı?
   Besiciler deyim yerindeyse kan ağlıyor. Aylardır süren canlı hayvan ve karkas et ithalatı nedeniyle çok büyük zarardalar. Bazıları yaşanacakları erken görüp zararını büyütmeden sektörden çekildi.
   Başka çaresi olmayan, elindeki hayvanları kestikten sonra bu işi bırakmak isteyenler ise hayvanlarını kestirecek yer bulamıyorlar. Türkiye’ye kilosu 8 ile 10 liradan karkas et ithal edilince, maliyeti 14-15 lira olan yerli besicinin hayvanını kimse almıyor. Hayvan kesimi durma noktasına geldi. Bu işten zarar gören sadece besiciler değil. Çorbacılar, restoranlar sakatat bulamıyor. Ciğer, beyin, işkembe fiyatı aldı başını gidiyor.
   Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın besiciler için hayvan başına 300 lira destek ödemesi de işe yaramadı. Kimse hayvanını kestiremediği için bu desteği alamıyor.
   Bakanlar Kurulu besicilere rahat bir nefes aldırmak için bu kez ithalatta karkas etin gümrük vergisini yüzde 30’dan yüzde 45’e çıkardı. Fakat bu da besiciyi kurtarmaya yetmeyecek.
   Aylardır besiciler her fırsatta gümrük vergisinin en az yüzde 70 olması gerektiğini söylüyordu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve bakanlık bürokratları ise, “merak etmeyin gümrük vergisi üzerinde çalışıyoruz” diyerek besicileri aylarca oyaladılar.
   Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak 19 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete’de yürürlüğe giren kararname besiciler için deyim yerindeyse yeni bir şok etkisi yarattı. İthalatta gümrük vergisinin en az yüzde 70’e yükseltilmesini bekleyen besiciler, yüzde 45’lik verginin de sektörü kurtarmaya yetmeyeceğini düşünüyor.
   Yaptıkları hesap çok açık. Yüzde 30 olan gümrük vergisinin yüzde 45’e çıkarılması Türkiye’ye karkas etin kilosunun 12 – 12.5 liradan ithal edilmesini sağlayacak. Yerli üreticinin maliyeti en iyimser rakamlarla 14-15 lira. Bu nedenle kilo başına en az 2-3 lira zarar devam ediyor. Bu karar da besicileri zarardan kurtarmaya yetmeyecek.
   Alınan kararı seçim yatırımı olarak gören besiciler, halka ucuz et yedirme sözü ile besiciliğin tamamen yok edilmeye çalışıldığını ısrarla savunuyor.
   Gümrük vergisindeki artışa sadece besiciler değil, ithalatçılar da tepkili. Bir geçiş süreci bile tanınmadan ithalatta verginin yüzde 30’dan yüzde 45’e çıkarılması, bağlantısı yapılmış, yolda olan veya gümrükte bekleyen ithal et için fazladan vergi ödemek zorunda kalacaklar.
   Hükümetin özellikle son bir yılda uyguladığı hayvancılık politikasına bakıldığında birkaç ithalatçı dışında hiç kimse memnun değil.
   Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker geçen yıl Mart ayında “ithalata gerek yok, yeterli hayvanımız var” dedi. Bu açıklamadan bir hafta sonra canlı hayvan ithalatı başladı.
   “Et ithal etmeyeceğiz” denildi, kısa süre sonra karkas et ithalatı başladı.
   Cumhuriyet tarihinde ilk kez kurban bayramında kesilecek kurbanlıklar ithal edildi.
   Hayvan ithalatında gümrük vergisi önce Et ve Balık Kurumu daha sonra özel sektör için sıfırlandı. Karkas et ithalatında gümrük vergisi yüzde 135’ten yüzde 30’a indirildi.
   İthalat körüklenirken ve yerli üretici yaşam mücadelesi verirken zamansız bir biçimde girişimcilere sıfır faizli kredi verildi. İthalat dolaylı olarak desteklendi.
   Tarımsal destekleme oranları belirlenirken hayvancılıkta birkaç spesifik destek dışında hiçbir artış yapılmadı.
   Besicilere yönelik ilk kez uygulamaya konulan hayvan başı 300 liralık ödeme öyle şartlara bağlandı ki bu desteği almak olanaksız hale geldi. Üretici yüksek maliyet nedeniyle ithal et ile rekabet edemez, hayvanını kestirecek yer bulamaz konumuna düştü. Bakanlık, “hayvanını kestirirsen ve yerine yenisini alırsan 300 lira destek veririm” dedi. Kimse bu desteği alamadı.
   Son olarak karkas et ithalatında gümrük vergisi oranının yüzde 30’dan yüzde 45’e çıkarılması da besicileri kurtarmaya yetmeyecek.
   Özetle, bilinçli bir politika ile hayvancılık sektörü yok ediliyor. Toplumun büyük kesimi ve özellikle muhalefet partileri bunun farkında bile değil. Habertürk Gazetesi’nin Pazar günü yayınladığı ankete göre iktidar partisi AKP’nin kırsalda oy oranı yüzde 61 civarında olduğuna göre belki de biz yanılıyoruz.Hükümet çok doğru bir politika uyguluyor. Ne dersiniz?
   bu yaziya başka eklenecek kelime varmi

   1. cok guzel ozetlemıssın hayvancılık konusunakı uygulamaları tam bır fıyasko ama ama ınanın bunau kendı bakanda bılıyor her yerde oldugu gıbı sıyasetede adam gıbı rakıbın olmadımı ısdedıgın gıbı at kosduruyorsun ozetle lendılerı farkında degılmı bugun besıcının kendı agızlarıyla cıktılar dedılerkı 15 tl malıyetı var dıyekı su an kayserıde kesım 12,5tl 2.5tel bırakın karı malıyetınden en az zararda besıcı ama nasılsa olsa
    12 hazıranda bılıyolar rakıblerının olmadıgnı umurlarında degıl tarım bakanı cıkdı dıyordı tum cıftcımın faızsız kredıden yaralansın dıyor yahu dıyelımkı cekebıldın kredıy ceksem mal alan yatırım yapan zarar ederkemı odeyecek bu parayı ama bızm mıllette malesef ısın boyutunun farkında degıl sımdıden sut fıyatlarının dusmesını engeleyemıyolar
    okdar damızlık mal geldı seney ne olacak et seneye dahamı ıyı olacak su an malı kesdırdın 300tlyı alabılmek ıcın mal basına zaten 150 tl masraf yapman lazım.asıl tarım bakanı o verdıgı kredılerı odemeı zamnı gelıpte mıllete ıcra gıtıgınde bakanda ceken mıllete anyacak ama ısın rengını

    1. irfan görgülü

     Niyazi ayıp oluyor. Alıntı yaptığın ismi zikret. İnsanların düşüncesine ve emeğine saygılı ol. Ayrıca senin fikirlerini de okuyalım.

    2. ve kasap kardesım besıcıyı sucluyonuzda et szde yukseldıgı an canlı malıda yukselıyor pazarda alacagı ben 2010 nısan ayında 16 tlye malı kesdırdım canlısını gerı 15 tlye almak zorunda kaldık ben keyfımdenmı aldım 15tlye o malı sattıgımız malı pekı nısan ayında 16 tlye kesım yapılırken 23 24 tl kurtarıyoduda bırden 35 40 tlllerı gordu basda fazlı yalcındag oda baskanınız bey efendı oda dıyodu besıcıyı sucluyodu ıtalı desdeklıyodu ama sımdı ısın rengı kendıne dokununca bakanlıkdan gorusme taleb etmeye basladı 9.8bız mal kesdırpte kus bası 16 17 deyken adelettıde ozaman besıcı bagırıkn kımse duymuyodu eee okadar uzamn et ıtalı baslamadan besılık materyalı cok yuksek devlet kucuk buzagı getırsın kucuk uretıcıye cok makul bır fıyatla versın derken tarım bakanı duyamdı ben malı bagladıgımda 23 tlye yedırdıgım yem pesın 34 tl kepek 8.5tlyedı su an 16 tl bunalrı her ne hıkmetse kımse gormuyor

    3. ve ıtal ılk basladıgı zaman kasablarada dedık kucuk besıocı bıterse kardesım kasaplar ayakta kalamaz dıye buyukler sıze etmı verecek benım de ımaknım olsa bugun kendı malımı neden ben pazarlamıyım bır kazanacagıma uc kazanmıyım bunalı defalarca dedık hepımız aynı gemıdeyız dıye gecmısde ne oldu hıper marketler bakkları oldurduyse kucuk besıcı koylu olmadan kaaplarda ayakda aklamaz bunu unutmayın herkes bır bırıne baglı

    4. slm bende besiciyim yazılanları okudum herkez dertli sadece kasaplar memnun gibi şu anda kesilen bir dananın sakatat deri ve kelle 1500 tl tutuyor.kasap niye mutlu olmasın bende kasap olsam mutluydum her kasabın önünde burda yerli dana satılmaktadır ibresi var ikitane çok samimi arkadaşım var kasap adamlar ithal satıyor ve milleti yerli diye kandırıyorlar.Ama onlarda haklı geçen kıymayı 24 tl ye indirdim dedi herkes bana sen ithal satıyorsun dedi şimdi 26 ya satıyorum ithal kıymayı ne soran var herkes yerli diye alıyor..Devlet bunları denetlese iş çözülecek..Bizim medyada yaramaz et fiyatı artı haberlerde yine yükseldi diye haber geçiyorlar.yem fiyatları hakkında yazan gösteren yok arkadaşlar bu 300 tl lik destek hakkında bilgisi olan varmı.burda il tarım ve ilçe bilgi yok diyor kime sorsam bilen yok kesen adam nasıl 300 tl teşvik alacak hangi yol izlenecek bilen beni aydınlatırsa sevinirim..

     1. desdekleme konusunda resmı gazededte yayınalndı daha kesınlesmıs hıc bırsey yok sadece benım bıldıgım kesdırdıgın kadar malıkı resmı bır yerde musdahsıl kesebılecek bır mezbahanede kesdırdıkden sonra 18 aydan buyuk olmamak kosuluyla yerıne mal alman lazım ama benım gorusum ben mal alıpta besı yapmam kendı adıma arkadaslar 1mılyondan fazla canlı hayvan gırısı oldu bunalrda yetısıp kesıme gıdrse ben fıyatları dusunemıyorum.tabı bunalrı getırenler buyuk fıramalar bız de ardan cekılınce tabı pıysayla onalr ısdedıklerı gıbı oynarlar orası ayrı mesele

      1. elimizdekilerini bir satabilseydik karda istemiyorum zaden bu istikrarsiz piyasada en iyisi bence beklemekdir çünkü canli hayvan çok pahali alsak bile bu şartlarda para kazanamayiz orta kalide bir danaya 3 bin istiyorlar kaç kilo gelecekki kar edek yem fiyatlarina bakin bir. bu gidişlede düşmez hükumetin girdileri düşürmesi gerekir. satin aldiğimiz dananin girdisi çok olunca kimse bu işi yapamaz kar olmadiği için.

     2. eğer ital etler gerekli kontrollerden tam olarak geçmezse sonuçları kötü olabilir. Şunu herkes biliyorki diğer ülkelerde hastalıklar çok yaygın. İnşallah gerekli kontroller tam manasıyla yapılarak alınır.

     3. arkadaşlar fazla söze gerek yok libya yeter artık dedi bizler af edersiniz kuzu gibiyiz imamın ordusuda çoban ama allah büyük tür kuzuların intikamı yakın dır günah bizim insanlarımıza.. eti gören kim insanları küçük görüyorlar BİZ TÜRK EVLATLARIYIZ yemeyin kardeşim et besici abilerim yem vermeyin hayvanlarınıza samanla idare edin bir süre maliyetlerinizi düşürün 18 ayda kesime geliyosa 24 ayda gelsin İTAL ETE HAYIR ..uyanın artık hepimiz bu vatanın evladıyız ben sizlere sağcı olun solcu olun demiyorum vatannıza kardeşlerinize sahip cıkın…. arkadaşlar slogan belli…İTHAL ETE HAYIR….KİLOSU 100 LİRA OLSUN YERLİ OLSUN…..BENİM PARAM DIŞARI KAÇMASIN…..size et ithal edenler sizden ne alıyorlar ki siz onlarda et alıyorsunuz yeter…ARTIK….

     4. benim hayvanım vardı buğün sattım bundan sonrada yapmıyacam hayvancılığı zaten o namusuzlarında istediyi buydu artık yandaşları yapsın çünkü onlar ve yandaşları dürüst namazında insanlar bu insanlarada böyle insanlar gerekir iki sene sonra 50 tl ye et yesinler göreyim….SON

     5. Ben Almanya, Polonya, Fransa, Belcika dan et ihracatiyla ugrasiyorum.
      Buradan et ithal eden firmalarin cogunun helal et ithal etmedigini özellikle belirtmek istiyorum. Ne yazik ki, bircok veteriner hekim, helal olmayan etin altina imzasini atiyor!
      Özellikle Türkiye de ki spekülatörlere karsi et ithalatinin baslatildigini düsünüyorum. Efendiler nasil bir tarim ülkesi olan Türkiyede et fiati 35YTL olur! Buralarda üretici kar marjlari cok düsük ve hayvanlar gercekten cok saglikli sartlarda besleniyorlar! Buna ragmen fiatlar uygun. Türkiye de sitelerde birbirine sitem edilecegine, bu ucuk fiatlarin neden böyle oldugu tartislsa daha iyi olmaz mi? Bütün fix masraflari Türkiye de ki üreticilerden fazla olan Almanya da ki üreticiler eti Türkiye de ki üreticilerden cok uygun fiata kestiriyorlar, Türkiye de bu is neden olmuyor? Bensahsen bir türk olarak buna cok üzülüyorum. Coookkk

      1. irfan görgülü

       Sayın YIĞCI; et fiyatlarının yüksekliğinin sebebi spekülatörler değil. Türkiye’deki büyük çiftliklerin kapasitelerinin toplam besi materyali mevcudu % 15’i gçmez. Böyle bir yüzde ile de spekülasyon olmaz. Fiyat yüksekliğinin sebeblerini girdilerin yüksekliğinde ve ortalama ahır mevcudunun düşüklüğünde aramak lazım. Buzağı fiyatları çok yüksek. Sebep; süt para etmiyor. Damızlıklar kesime gidiyor. Dolayısı ile arz az, talep fazla. Yem fiatları çok yüksek. Yem fabrikaları ortalama %35-40 kapasite ile çalışıyorlar. Kar marjlarında fedakarlık etmiyorlar. (devamı var)

      2. irfan görgülü

       Hükümetin zaman zaman verdiği destekleri de kendilerine yönlendirebiliyorlar. Bu konu uzun. Köylü ortalama olarak hem çok az sayıda besi materyaline sahip, hem de örgütsüz. Dolayısı ile yemcilerle hiç bir pazarlık şansları yok. Üstelik yemlerin kalite standardı da yok. Köylüler deneye yanıla üretim yapmaya çalışıyorlar. Ayrıca üretim yöntemleri tamamen babadan, dededen kalma. Yurdumuzda çayır, mera mevcudu çok az. Olan yerlerde de başka sorunlardan dolayı kullanılamıyor. Kapalı ahırlarda para kazanamadıkça yemi kısıyor. O yemi kıstıkça hayvanların günlük canlı ağırlık artışları azalıyor, farkında değil. (devamı var)

      3. irfan görgülü

       Köylünün elindeki hayvanların genetik yapıları et-süt üretimi için çok yetersiz. Enerji giderleri çok yüksek. Veterinerler ayrı bir alem. Mesleği severek yapmıyorlar. Sadece para kazanma aracı olarak gördüklerinden hayvan hastalıklarında ve gelişim performanslarında olumlu etkileri sınırlı. Besicilerin kaba yem üretebilecekleri yeterli tarım alanları yok. Dışarıdan alınan samanla üretim ne kadar rantıbıl olabilir ki! Satışta da celeplerin elinde oyuncak gibiler. Laf kalabalığı ile ellerindekini de kaybediyorlar. İşçilik giderleri, sigorta, bağkur, satışta yapılan masraflar vs giderlerden sonra ellerinde bir şey kalmıyor. Daha bir sürü şey… Nasıl et fiyatları düşsün?

     6. Sayın Erdoğan Yığcı ;
      Etlerin çoğunun helal olmadığını söylüyorsunuz.Bu çok büyük bir iddaa.Biraz daha ayrıntılı ve kanıtlı bir şekilde açıkayabilirseniz çok sevinirim.

     7. ahmet bende kendı gozumle gormedım ama gıden kesım ıcın veterınerler var aynı mezbahanede mal kadar malum oralarda domuzda tuketılen bır hayvan domuzda kesıldıgını soluyolar sadece bu yeterlı aynı bıcakla sunla bunla bende ınanmıyorum son gunlerde ozellıkle ıtal et daha makul oldugu ıcın tum sanayı urunlerınde kullanıyor kendı adıma ben sucuk vb benzerlerı yıyemıyorum yahu cok saglıklı oldugunu ve ıtal etın cok sıkı denetımlerden gectıgını soluyolarda okadar denetlıyolardıda ozellıkle gecmısde dana etı dıye mıllete kanguru ve domuz etı yedırıldı dah danayla kanguruyu ayırd edemeyen bızım yetkılıler cıkmıslar cok sıkı denetım yapıyolarmıs saglıklıymıs.

     8. erdagan sevgılı yurdasımız haklı oldugu noktlar var ama bence spekılatorlerden cok bız uretıcıler olarak bırlık olamayoz olanlarda bızı savunmak yerıne kendı koltuk sevdalarındalar dogru turkıye kendı kendıne yetebılen bır tarım ulkesıyken malesef dogru duzgun bır tarım polıtıkası olamdıgı yuzunden bugun bu hale geldı va bugun tarımı hayvancılıgı gulluk gulısdanlık gosderen saytın tarım bakanı veya bızı avrupadakı et sut uretıcılerıyle kıyaslayanlar ozelllıkle bazı meday kesımı once cıksınlar bır bızım malıyetlere baksınlar ve tarım bakanı her fırsaata cıkıyor desdeklemelerden bahs edıyor bılıncsızce oy ugruna yapılan ıslerın sonu ısde faızsız kredı dedıler haytta dana ınek koyun yuzu gormemıs sektorden anlamayn adamlar bu ısde para var dedı kredıyı ceken bu ıse gırdı ve bu ısle asıl ugrasan ekmegını bu ısden cıkartmaya calısan bızlere olan oldu bu ıslede ugarsıpta ısletmemımı buyutuyum bes on hayvan fazla alıyım dıyıp kıredı kuallanan arkadaslarda bakanlık cıkdı 15 tl etın uretıcıme malıyetı var 16rlnın altına duserse zarar eder dedıler su an 13 tl yanı kredı cekenler ıfalsın esıgınde

     9. SAYIN DEGERLI ARKADASLARIN YAZILARINI OKUDUKTAN SONRA KENDI KENDIME SU KARARA VARDIM: TÜRKIYE SISTEMIYLE; TARIM ALANLARINI EN EFEKTIF SEKILDE KULLANMA MESELESIYLE; TOPLAM EGITILMIS CIFTCI VE HAYVAN BESLEYICISI ORANIYLA; DEVLET SISTEMINDEKI BU KADAR AKSAKLIKLAR ILE
      GELISMIS ÜLKELERIN COK GERISINDE VE BAZI GECICI TEDBIRLER ILE BU ISDE OLDUGU GIBI DIGER MESELELERININ DE ÜSTESINDEN OLMASI GEREKTIGI SEKILDE GELEMEZ. Boynuz neden kirik diye bakmak yerine, tosun hangi merada yayiliyor diye bakalim.
      GECEN TELEVIZYONDA SEYRETTIGIM BIR OLAYI MISAL VEREREK KONUYU NOKTALAMAK ISTIYORUM.
      “ZAVALLI MASUM BIR CUCUK ISTANBUL DA ARKA SOKAKLARDAN BIRINDE ARKADASLARIYLA OYNARKEN ORADAN GECEN BIR ARABA FRENLIYOR; YOL BUZLU OLDUGU VE TUZLANMADIGI ICIN ARABA KAYIYOR VE COCUGA CARPIYOR. HEMEN ORACIKTA GÜZELIM KANATLANIP CENNETE UCUYOR”
      SONRA BELEDIYE TUZLAMA ARABASI ALEL ACELE GELIYOR VE SOKAGI TUZLUYOR!
      YAHU BU NEBICIM TURSU BU NE BICIM PEHRIZ! MESELE HER SEYIYLE REZALET. SEN HANGISINE KIZASIN; YOLUN TUZLANMADIGINA MI; YOKSA KAZANIN HEMEN ARDINDAN BELEDIYENIN GÖSTERDIGI O BÜYÜK MARIFETE MI? ISTE HAYVANCILIK DA DA DURUMUMUZ AYNEN BÖYLE!
      INANINIZ EFENDILER; AVRUPA DA BÖYLE BIR SEY OLMAZ; OLAMAZ; SISTEM VE ONUN ICINDEKI KADROLARIN EGITIMI VE BIRBIRINI KONTROL MEKANIZMASI BUNA MÜSADE ETMEZ
      BURADA KESILEN HAYVANLARA GELINCE; EVET COGU MURDAR OLARAK GELIYORLAR! BUNDAN EMIN OLUN. DEVLET BIR SÜRÜ VETERINER HEKIM YERINE KÖYLERDEKI HOCA EFENDILERE BU KONTROL ISINI YAPTIRSAYDI COOOK DAHA IYI SONUC ELDE EDER DI! MILLET HELAL ET YERDI VE DEVLETIN CEBINDEN DE BU KADAR PARA CIKMAZ DI.
      ZATEN BURADA HAYVANLAR VETERINER HEKIM KONTROLÜNDE KESILIYOR VE SAGLIKLI OLMAYAN HAYVANLARIN ETLERI TÜKETICIYE SUNULMUYOR!
      BIZI TOPYEKÜN HAFIZA KAYBINA MUZDARIP OLMUSUZ; EVET NE OLDUGUNU BILMEYEN TOPLUMLAR MESELELERINI NASIL CÖZÜM BULACAKLARINI BIR TÜRLÜ BECEREMEZLER!
      SONUMUZ HAYR OLSUN EFENDILER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir