Spekülatör et fiyatını ajan ve cep mesajıyla yükseltiyor

İthalata rağmen et fiyatlarının tekrar yükselmesinin sırrı çözüldü. Spekülatörlerin pazara gönderdiği ajanlar ve cep telefonu mesajlarıyla ‘et fiyatları yükselecek’ propagandası yaptığı belirtildi
Hükümetin et ithal etme kararının ardından düşüşe geçen et fiyatlarının yeniden tırmaşına geçmesinin sırrı çözüldü. Et spekülatörlerinin, et fiyatlarını yükseltmek için, hayvan pazarlarına kendi adamlarını göndererek, ‘et fiyatları tekrar yükselecek, düşük fiyattan hayvanları satmayın’ uyarısında bulunduğu belirlendi. Bunun üzerine, Et ve Balık Kurumu, 50 bin tonluk yeni et alım ihalesine çıktı. Yaklaşık bir yıldır et fiyatlarını suni olarak yükselterek vatandaşların yüksek fiyattan et yemesine neden olan et spekülatörlerini, ithal etler de durduramadı.
‘YENMEZ’ PROPAGANDASI
Et ve Balık Kurumu’nun, et ithal etmeye başlamasının ardından, karkas etin fiyatı 12.5 liraya kadar gerilemişti. Ancak son günlerde, karkas etin fiyatı yeniden yükselmeye başladı. Bazı bölgelerde, karkas etin fiyatının 14-15 liraya kadar çıktığı tespit edildi.
Et fiyatlarını sürekli takip eden Tarım Bakanlığı ile Et ve Balık Kurumu uzmanları da et fiyatlarında son dönemde artmasının nedenlerini araştırdı. Yapılan araştırmada, et fiyatlarındaki düşüşten rahatsız olan elinde binlerce besi hayvanı bulunan spekülatörlerin, et fiyatlarını yükseltmek için çeşitli dedikodular çıkardığı saptandı. Hatta bazı spekülatör firmaların, hayvan pazarlarına kendi çalışanlarına göndererek, vatandaşlara, “Et Balık Kurumu’nun elinde ithal et kalmadı.
Et fiyatları yeniden yükselecek. Havyanızı ucuz fiyattan satmayın” dediği belirlendi.
Yine spekülatörlerin, Et ve Balık Kurumu’nun ithal ettiği hayvanların etlerinin yenmeyeceğine ilişkin de propaganda yaptığı böylece, kasaplardaki et fiyatlarının düşüşünü engellediği kaydedildi.
Ramazan planları boşa çıkacak
Yapılan araştırmalarda, spekülatörlerin et tüketiminin arttığı Ramazan ayında ise, et fiyatlarını eski seviyeye çekmeyi planladığı saptandı. Tüm bu tespitler üzerine, Et ve Balık Kurumu’nun yüklü miktarda et ithal etmesi kararlaştırıldı. Et ve Balık Kurumu da, 50 bin tonluk et ithal etmek için ihale düzenledi. 15 Temmuz’da düzenlenecek ihalede alınacak etler, Ramazan ayına yetiştirilecek. Böylece, spekülatörlerin Ramazan ayı planları boşa çıkarılacak.
Bir merkezden üreticilere ‘satmayın’ SMS’i gönderiliyor
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, bazı büyük üreticilerin et fiyatlarının düşmesini engellediğini kaydederek ‘’Büyük üreticilerin elinde kesimlik hayvan çok, küçük üreticinin elinde ise hayvan yok’’ dedi. Yalçındağ, bir merkezden üreticilere cep telefonu mesajları gönderildiğini de ifade ederek, “Bu merkezden üreticilere sürekli olarak ‘canlı hayvan ithali yeterli olmayacak. Fiyatlar yükselecek, hayvanınızı satmayın’ diye cep telefonu mesajları gönderiliyor. Bu merkez ortaya çıkarılmalı” dedi. • AA

Paylaş :

“Spekülatör et fiyatını ajan ve cep mesajıyla yükseltiyor” hakkında 1 yorum

  1. ömer yalcınkaya

    slm sayın baskanım ben sıvastan ömer yalcınkaya ben sıvasta 22 yıldır bu meslegı en guzelı ve efendılıkle yapmaktayım ben sımdı ınterneetten almanyya kasp elemanı gonderdınızı ogrendım ve sızden rıcam bu gonderecenız arkadasların ıcınde bırıde ben olsam cok mutlu olcam benım ustalık belgem ve bon servıısm var sıvasta tanıdınız kasplar vardır meselela sıvas tıcaret borsa baskaknı abdulkadır hasta oglu ona benı sorup referans alabılırsın kıme sorarsanız sorun sıvasta – kesım olrak tezgahtarlık kesım et sökümü ne olursa olsun enguzelınden ve prtıkle yaprım sızden rıcam bu mesajımı dıkktae alırsanız sevınırım ben 37 yasında 3 cocuk babasıyım evım kıra burda asgrı ucretle calısıp evımızı gecıdırmeye calısıyoruzz ev kıra dunya dolu borc allaha emenet olun sayın baskanım numram 542 341 99 28 saygılr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir