Satılmayan kurbanlıklar EBK'ya

Kurban Bayramı sonrasında satılamayan, elde kalan kurbanlıklara Et ve Balık Kurumu talip olurken, bugüne kadar Kuruma 4 bin büyükbaş sığır kesimi için müracaat oldu.
Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Kurban Bayramı sonrasında satışlar, kurumun alımları ve et piyasası hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Geçen yıl Kurban Bayramında 600 bin büyükbaş, 2 milyon civarında da küçükbaş hayvan kesildiğinin çeşitli kaynaklarca beyan edildiğini hatırlatan Ulubaş, bu yıl ise Kurban Bayramında Türkiye genelinde pazara yaklaşık 800 bin büyükbaş, 3 milyon da küçükbaşın kurbanlık olarak arz edildiğinin tahmin edildiğini bildirdi.
”Bu yıl Kurban Bayramında tahminim geçen sene kesilenden yüzde 10 daha fazla yani 660 bin civarında büyükbaş, 2 milyon 300 bin civarında da küçükbaş kurban kesildi” diyen Ulubaş, bunun da tahminen 140 bin büyükbaş, 700 bin de küçükbaşın pazardan geriye döndüğü anlamına geldiğini söyledi.
Pazara hayvan getirenlerin çoğunluğunun getirdikleri hayvanın büyük bir kısmını sattıklarını satamadıkları sığırları, koyunları geri memleketlerine götürdüklerini anlatan Ulubaş, taşıma masrafları ve diğer masrafların doğal olarak karlarını azalttığını, hiç satamayanların zarar ettiğini, hepsini satanların sevinçli olarak memleketine döndüğünü kaydetti.
”Satılamayan kurbanlıkları alıyoruz”

Yetiştiricinin elindeki satılmayan kurbanlıkları aldıklarına dikkati çeken Ulubaş, karkas kilogramını fire düşmeden sıcak tartı yaparak 14 liradan aldıklarını bildirdi.
Et ve Balık Kurumunun Sakarya, Ankara Sincan, Yozgat, Van, Adana, Diyarbakır, Erzurum da bulunan kombinalarına bugüne kadar kurbanda satılmayan 4 bin büyükbaş sığır kesimi için müracaat olduğunu belirten Ulubaş, bunun 1000 başını kestiklerini, parasını peşin ödediklerini, diğerlerini de kesmeye devam ettiklerini söyledi.
Hayvan yetiştiricilerini mağdur etmediklerini belirten Ulubaş, ”Bize müracaatı olan hiçbir besiciyi kapımızdan geri çevirmeyeceğiz” dedi.
”Et fiyatları düşecek mi artacak mı?”

Kurban Bayramının hemen sonrasında et fiyatlarının nasıl seyredeceğinin sorulması üzerine de Ulubaş, şu değerlendirmede bulundu:
”Şu anda Et ve Balık Kurumu karkasın kilogramını 14 liradan alıyor, parasını peşin ödüyor, fire düşmüyor. Serbest piyasada ise fire düşülüyor fiyat da 15 lira civarında. Ben fiyatların bunun altında oluşacağını sanmıyorum. Kurban Bayramı sonrasında arz ve talep dengelenmiş durumda. EBK karkasın kilogramını 14 liraya aldığı için 14 liranın altında bir fiyat oluşamaz. Şu anda besicinin ahırında bulunan hayvanlar, pazarın talebini ancak karşılayacak boyutta.”
”Neden kurbanlık ithal edildi?”

Trakya bölgesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hastalıktan ari bölge ilan edildiğini hatırlatan Ulubaş, Anadoludan kurbanlık geçişinin şartlara bağlandığını belirtti.
Bu kapsamda istenilen sağlık belgelerini ibraz edemeyenlerin hayvanlarını Anadoludan Trakya tarafına geçiremediklerine işaret eden Ulubaş, kurbanlık açığı oluşmaması için Trakya bölgesinde satmak üzere Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğünün Bakanlık tarafından kurban ithalatı için resmen görevlendirildiğini kaydetti.
Bu görevlendirmeden sonra ihaleye çıktıklarını anlatan Ulubaş, Avustralya, Meksika ve Brezilyadan bizzat uzman veterinerlerin kurbanlık vasfı taşıyan erkek sığırları seçtiğini, bu ülkelerin dünya sağlık örgütlerinin en hastalıksız kabul ettiği ülkeler olduğunu söyledi.
Trakya’da Lüleburgaz Türk Geldi Tarım İşletmesine 11 bin baş Şarole, Hereford, Limuzin, Angus cinsi kurbanlık sığır getirildiğini ifade eden Ulubaş, bunların Lüleburgaz Türk Geldi Tarım İşletmesinde ve İstanbul’un 6 değişik bölgesinde kurbanlık olarak satışa sunulduğunu belirtti.
Türk Geldi Tarım İşletmesinde bu kurbanlıkların toplu alanlara kilogram ağırlığı 9,60 TL’den baş/adet olarak alanlara 4 bin 500 TL’den, İstanbul’un Trakya Yakasındaki 6 satış yerinde baş/adet olarak 5 bin 500 liradan satışa sunulduğunu kaydeden Ulubaş, ”İthal kurbanlıklarla hem oluşabilecek kurbanlık açığı kapatıldı hem de kurbanlık piyasası da bu şekilde dengelenmiş oldu”dedi.
”2 bin ithal kurbanlık satıldı”

İthal kurbanlıkların 2 bin adetini sattıklarını anlatan Ulubaş, kalanları taze et ihtiyacı için kestiklerini ifade etti.
EBK’nın aylık 3 bin 500 ton et satışı olduğuna işaret eden Ulubaş, şöyle devam etti:
”Bu sığırları kısa sürede kesip tüketicilerle buluşturacağız. Biz kar etmek için kurulmuş bir kurum değiliz ama EBK şu anda zarar da etmiyor. Fazla satış yeri açarak daha fazla kurbanlık satarak Trakya bölgesinde serbest pazar dengesinin bozulmasını istemedik. Kurbanlık getiren yetiştiricilerin aleyhine bir fiyat oluşmasını da bu şekilde önlemiş olduk. Şunu kamuoyunun bilmesini isterim ki; Et ve Balık Kurumu, Trakya Bölgesinin dışında yani Anadoluda bir baş dahi kurbanlık sığır satmamıştır.”
”Desteklerle 2 sene içinde et açığı kapatılır”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hayvancılığa çok ciddi destekler verdiğini belirten Ulubaş, faizsiz hayvancılık kredilerinin ahırların, ağılların doluluk oranını artırdığını kaydetti.
Geçen seneye göre küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısında artış olduğuna işaret eden Ulubaş, ”Bu destekler devam ederse Türkiye, 2 sene içerisinde et açığını inşallah kapatır. Kendi yaylamızda beslenen hayvanların etini tüketiciye sunarız” diye konuştu.
ETBİR Başkanı Yücesan

Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, Kurban Bayramında fazla miktarda hayvanın piyasaya arz edildiğini, Van’daki deprem, soğuk hava, ekonomik sıkıntılar gibi nedenlerle talebin beklenenden az olduğunu söyledi.
Eskiden üreticilerin ellerindeki ürünü satamayınca hayvanlarını daha düşük fiyattan elden çıkarmaya çalıştığını anlatan Yücesan, şöyle konuştu:
”Ancak bu yıl, kimse malını düşük fiyata vermedi, kamyonuna yükledi tekrar ahırına getirdi. Çünkü kasaplık piyasasında yüksek tansiyon devam ediyor, talepler devam ediyor. Kendi ürününün düşük fiyatlara satmak yerine, tekrar 1-1,5 ay sonra piyasaya girmeyi tercih ettiler.”
EBK’nın elde kalan kurbanlıkları toplama kararının doğru olduğunu belirten Yücesan, ancak kurumun bu fiyatlarla değil, üreticinin maliyetinin üzerinde bir rakamla alması gerektiğini, bunun da kilogram başına 15,5-16 lira olması gerektiğini savundu.

Paylaş :

“Satılmayan kurbanlıklar EBK'ya” hakkında 17 yorum

 1. Sayın Ulubaş, bu kafayla gittiğiniz sürece değil iki yıl, on iki yılda da et açığını kapatamazsınız. Daha önce et açığı yok diye aylardır yıllardır TVlerde boy gösterip arzı endam ettiniz, estiniz, gürlediniz. Geldiğiniz nokta bugün bu. Önce bir özeleştiri yapmak ve ” Evet biz yanıldık ” demek ihtiyacı bile duymuyorsunuz. Pişkinliğin bu kadarına pes.

 2. Bu ülkede besicilik yapan gerizekalıdır. Madalya verilmelidir. Siz maaşlarınızı almaya devam edin 14 liraya 6 aydır baktığımız hayvanları kestirdik ebk ya çiftinde 600 tl zararımız var şap hastalığına yakalandılar kestirmek zorunda kaldık kalsada değişen birşey olmayacaktı iyiki yakalanmışlar bundada hayır varmış yoksa zararımız dahada artardı arkadaşlar bu işin içinde olmayanların yorum yapmaları hikaye işin içindeki herkes zarar etmekte ve ben şahsen bu işi bırakıyorum. Not: Saman ve Yonca kendi üretimim olmasına rağmen bu kadar zarar etti.

 3. sayın mehdi eker kendi reklamlarda boy göstercegine intihar eden kurbancılara veyabunalıma giripgırtlaga kadar borca giren köylüye nasıl destek olurum hayvancılıgı nasıl kurtarırım demeli ve bu yönde reklamlarda oynamalı

 4. arkadaşlar bugun bir duyum aldım pkk türkiyeye 7 tl ye karkas but getiriyormuş verdiği firmada istanbulda canet firmasıymış lutfen sayın yetkılıler lutfen bunları araştırın biz üreticiler can çekişelim başkaları zevk sefa sürmesin

 5. erdoğan yalçınkaya

  Ahmet kardeşim bu yazdığın olayda %1 bile doğruluk payı varsa vay bu memleketin haline.yazıklar olsun bu kadar mı boş bu memleket bu kadar mı meydan hainlere kaldı.lanet olsun bu yoldan gelen paraya da ete de ticarete de.insan hiçbir şeyden çekinmese o şehit ailelerinin bedduasından çekinir yazıklar olsun diyorum başka da bir şey diyemiyorum.

 6. mehdi eker ,diyecek birşey bulamuyorum .bütün köylü kurbanını geri getirdi bu köylü ne yapacak kredilrini nasıl ödeyecek borcunu nasıl ödeyecek evine ekmek ne götürecek hiç düşündünmü… köylü 1 yıldır kurbanı bekliyordu onuda satamadı geri getirdi.bu köylü ne yapacak sana soruyorum sayın MEHDİ ………………

 7. osman kardeş mehdi ekerin skndemi adamlar düşmüşler yandaşlarını zengin etme derdine tabikide kendileride payını alırlar bu işlerden seni beni zerre kadar düşünen yok düşünün birkere ithal et getirme kararı alındığında sadece et balık kurumuna yetki verildi daha sonra ne oldu başkalarınında getirmesine yetki verildi peki kim bunlar tabiki hükümet yandaşları elıne çantasını alan gitti ithal hayvan getirdi tabıkı bunun yanında yarısı resmı yarısıda gayri resmi adamlar kısa zamanda köşeyi döndü halada donmekte mehdi eker bır yıl once dedıki benim uretıcım 15 tl den aşağı hayvanını kestirirse zarar eder dedi eee sonra ne oldu vadandaş bırak 15 şi 12 kıye bıle kestırmeye yer bulamadı o zaman yem fıyatları 30 tl cıvarıydı şimdi 40 yi buldu yine durum aynı ithalat tam gaz gidiyor allah bu iktidarın belasını versin eğer göz boyamaktan başka yaptıkları bişi varsa bende gavur olayım ama gün olur devran döner birgün bu fakir insanların hakkını yemek neymiş anlarlar bir senedir bedavaya mal baktım ulan bizim çoluğumuz çocuğumuz yokmu bizim ağzımız ekmek yemıyormu bizim hiçmı yaşama hakkımız yok eğer bunların zerrekadar müslümanlıkla alakası varsa bede gavur olayım allah sizi bildiği gibi yapsın daha elımızden başka bişi gelmiyor

 8. Tarım bakanı toptan ette uygulanan K.D.V oranının %1e düştüğünü açıkladı.uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğini kimse bilmiyor?..piyasa halen %8 uygulamasına devam ediyor,oysa açıklama şöyle toptan ette KDV %1e indirildi.indirildi demek uygulanacak anlamına gelir oysa genelgesi yayınlanmış değil yürürlüğe girmiş değil ne zaman uygulanacağı ile ilgili bir açıklama yok.sadece ses var görüntü yok herhalde yakın zamanda görüntü de olur.tüketici açısından bir faydası var mı?…perakende satışta oran %8 olduğu sürece fiyatlarda düşüş kimse beklemesin.Bu düzenlemeyi halkın ucuz et yemesi için çıkartan bir yönetim perakende satışta ta oranı %1 yapardı….

 9. EBK artık bu ağız oyunlarını bırakın biz herşeyin farkındayız. Sizin yalanlarınıza karnımız tok. Kurban bayramı öncesi hayvanlarımızın karkas kesim fiyatını 17 lira iken siz kurban sonrası elimizde kalan hayvanı karkas 14 liradan alacağız diyorsunuz. Sizler nitelikli dolancırısınız bunu çok iyi biliyoruz. Ama asıl problem size direktiflerini veren hayvancılığın “H”sinden bile anlamayan maliye bankanı. ARKADAŞLAR bu adamlar ithal hayvanı bile bizim hayvanımızdan daha pahalıya mal ediyor. Ülkemizde vatandaşımız pahalı et yiyorsa bu aç gözlü vampirler yüzünden. Ette vergiyi düşürdüler kim için EBK’nın açtığı marketlerde daha çok kar edebilmek için. İthal ettikleri etlerdeki karlar az geldi, galiba. Arkadaşlar bu insanlar ayağına hayvan pisiliği bile değmeden faiş paralar kazanıyorlar.Benden sizlere tavsiye bu insanlara güvenip sakın kredi falan çekmeyin. Ben bir üretici olarak çektiğim kredileri nasıl ödeyeceğim derdine düştüm, üstelik henüz hiç ödeme yapamadım. Kurban bayramında bize yerli üreticiye vurulan darbe çok ağırdı içimiz yanıyor sesimizi duyan yok. istanbulun çeşitli bölgelerine 70 büyük baş hayvan götürdüm 50 tanesini geri getirdim. Zararım çok büyük. Allah yardımcımız olsun ——KENAN——

 10. Hanyvancılıkla uğraşan herkes şimdi zarar etmektedir bunda mehti ekern büyük katkısı var bakanımızı bu başarılarından dolayı tebrik ederim. Ve başarılarının devemını dilerim

 11. Burda yorum yapan irfan ahmet Erdoğan kenan kardeşlerim görüşlerinize aynen katılıyorum bende 280 milyar çekerek besi çiftligi kurdum ve 75 adet büyük baş hayvan aldım nerden aldım nerden bulaştım bu işe aklımı s…… dim kurbanda 23 tanesini satabildim oda o kadar kar ederk değil 52 tanesi elimde kaldı neyse satarız et fiyatları iyi olacak 16 17 den olursa kurtarırız kendimizi dedik nerdeeeee 14 e kestirebilmek için sıraya giriyon rezilligin bini bin para Allah sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın 3 evimi hipotek gösterdim şimdi bokunu yemiş kaz gibi nasıl ödeyecegimi düşünüyom ya Allahtan korkun hiçmi vicdanınız yok sizin hiçmi Allah korkunuz yok bu insanlar bokun içinde yüzerek alın teriyle helalinden para kazanmak için götünü yırtıyo sizler rant peşine düşmüş kelle avcıları gibisiniz çık sen et balık kurumu başkanım 2 yılda kapatacam de et açıgını sen o et açıgınıda degilde kendi tumanındaki açıgı bile kapatamazsın boş vaatlaer boş hayaller peşinde koşuyon bunu sende çok iyi biliyon hep vurguncusunuz kemal unakıtan hatırlarsınız bi furya çıkardılar KUŞ gribi diye yine hatırlarsınız yumurtada kdv %1 e indirildi kuş giribi vardı ise Allah canımı alsın 2 köy tavugu hastalandırdılar hatta bunu kendileri bile yapmış olabilirler unakıtan beyin oğlu yumurta topladı süt gibi pastorize edilmiş kaplara koyarak sattı köşeyi döndü Allah çolugunuzdan çocugunuzdan torunlarınızdan dünyaya gelmemiş 7 ceddinizden çıkarsın bununeden anlattım 2006 2007 de tavuk işine yani yumurta işine girmiştim ordada bi battım o unakıtan beyfendinin oğlunun adamları beni telefonla arayarak elimde olan 2 kamyon yumurtayı almak istemişti bende vereyim dedim 60 kuruşa mal ettiğim yumurtaya 20 kuruş bedel biçtiler bende yukardan aşşa ne var ne yok suladım adedini 20 kuruşa aldıkları yumurtayı 150 kuruşa geri sattılar size yumurta adedi vereyim en az 14 milyon adet varın siz hesaplayın bu ve bunlar gibi adamların ceplerine giren parayı…………. Kenan kardeşin dedigi gibi yapacak bir şeyimizde yok sizi ALLAH’a havale etmekten başka

 12. sayın hayvan yetiştiricileri.kurbanlık hayvana girmek için memlekete telefon ettim.bir kişilik hisse için yaklaşık 900,1000 tl diyorlar.sizce normalmidir.bence hayır çünkü insanları dini istismar ederek fiyatları üreticiler işlerine geldiği ğibi hesap yapıp yükseltiyorlar.orta gerilli bir aile olarak busene hayvan fiyatları normal derken neye göre deniyor anlamış değilim.zannedersem bizim için kurban kesmek zor artık..

 13. sayın ali bey 1. tabıkı bende sana katılıyorum 1000tl yada 900 tl bir kurban hissesi olmaz bir uretici olarak bunu bende benımsemıyorum.hama 500tl yada 600 tl de olmaz 1 cuval yem 45tl ile 55 tl arasında 1ton ot 1000tl 1ton boydag samanı 700tl 750tl 1ton mercımek samanı 1050tl ile 1250 tl ppekı sana şimdı soruyorum bu nu ureten ne yapsın birde bayramda satamadık kurbanlıkları 18 kurbanlık hayvanımdan 4 tane satdım bu dort hayvanın parasıyle buyur gel sen buhayvansayısı 45 tabı toplam buyur bunların otunu yemını borcunu bankasını vede evın ununu tuzunu al bak sana verıyorum bunların hepsını 45 hayvanımı 2 yıl fayızsız vade verıyorum al4 tana satılan hayvanların parasınıde verıyorum albak ya oyle sıcak rahat yerde lerde olupde koylulugu nekadar cabuk unuttunuz yada hiç bılmıyordunu koylulugu
  2. senın paran varsa sana kurban kesmek vacıp yoksa kesme desınleriçin kurban kesmenın bir mahanası yok yok ben kurbanım ı kesecem o benım dını vecıbelerımın birtanesı dıyorsan onuda sapitmadan yapacan .allahbilir hama busene kurban kesen bazı insanların hama baı insanların dıyorum ali bey sızı tenzı edıyorum o bazı insanların kurbanı ne kadar kabul oldu tabıkı alalah bılır hama o insanlar allah rizasi için kurban deyıl kurban adı altına kavurmalık yada etlık kesme yarişina girdiler zavalı satıcı 100de 70miş zararına malsatmiş onun omurundamı ha şunu unutmadan soylemek istıyorum kurbanda pazarlik sunnetmış iyi tabı sunnetdır deyıldır demıyorum oyledır de sunnetden once farz var bun u yerıne getırmıyen sayın aliçi o sunnetınde okadar ustune durmasanda olur tabıkı şunude dıyorum yanı benım savundugum şudur 100tl lik mal 60 tl ye alınmaya clişilmasın ve 100 tl lik mal 150 tl yede satılmasın her ikisinede karşiyım allahtan korkmalı kulden utanmalı dıyorum vede daha birşey demek istemıyorum herkesı allaha emanet edıyorum allah yardımcımız olsun inşanlah amın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir