Ramazan geldi, et fiyatı yükseliyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ömer Çelik, et fiyatlarının arttığını, fiyat artışının bir nedeninin de Ramazan ayının gelmesiyle ete olan talebin artması olduğunu bildirdi.
Çelik, yaptığı yazılı açıklamasında, Gaziantep’te besi ürünü canlı koyunun kilogram fiyatının 8,80 liradan 9,50 liraya yükseldiğini belirtti.
Et fiyatlarındaki artışın bir çok nedenden kaynaklandığına vurgulayan Çelik, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle ete olan talebin arttığını, talep artışının et fiyatlarının yükselmesine yol açtığını kaydetti.
Çelik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
”Fakat elbette asıl nedenler 20 yıllık süreç içinde azalan hayvan üretimidir. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde terör nedeniyle boşalan köyler ve meralar hayvan üretimin azalmasında en büyük etkendir. Meralar bakımsızlıktan artık kullanılmayacak hale gelmiştir. Aynı zamanda köyden kente göçler nedeniyle hayvancılıkla uğraşanlar da azalmıştır. Bu göçler öyle büyük boyutlarda gerçekleşmiştir ki, 10 yıl önce dünyaya et ihraç eden ülkemiz artık dünyadan et ithal etme noktasına gelmiştir. Elbette nüfus artışı nedeniyle ete olan talebin artması da bu konuda bir etkendir.
Et fiyatları yükselecektir. Her ne kadar toplumda bunun tam tersi olacağına dair beklentiler bulunsa da ne yazık ki gerçek budur. Besili canlı toklunun (erkek koyun) kilogram fiyatı 8,80 liradan 9,50 liraya çıkmıştır.”
İTHAL EDİLEN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR
Çelik, fiyat artışına, son dönemlerde ithal edilen hayvanların toplumun tüketmeye alışık olduğu küçükbaş hayvanın aksine büyükbaş hayvan olması ve aynı zamanda bu hayvanların lezzetsiz olmasının da etkisinin büyük olduğunu belirtti.
Hayvan üreticilerinin köyden kente göçleri öncesinde koyun ve kuzularını kesmesinin de küçükbaş hayvan üretiminde azalmaya yol açtığını ifade eden Çelik, açıklamasını şöyle tamamladı:
”Kısaca artan talebe karşın arzın düşük olması ve bu arzın daha da düşmesi nedeniyle fiyatların yükselmesi söz konusudur. Bir de bunlara yüksek yem fiyatları, stopaj vergileri ve taşıma giderleri gibi ek masraflar eklenmektedir. Bütün bunlar değerlendirildiğinde et fiyatlarının niçin arttığı daha iyi anlaşılmaktadır. Hatta bu artışın süreceğini öngörmek zor değildir. Sorunların çözümü noktasında yapılacak politikaların bir daha gözden geçirilerek bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”
AA

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir