Kurbanlıkların fiyatları ne durumda?


TZOB Genel Başkanı Bayraktar kurbanlık hayvan fiyatlarını açıkladı.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar kurbanlık hayvan fiyatlarının büyükbaşta 2 bin 100 lira ile 9 bin 600 lira arasında, küçükbaşta ise 250 lira ile 1300 lira arasında değişeceğini açıkladı.Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl kurban fiyatlarının illere ve canlı ağırlığa göre değişmekle birlikte hayvan başına büyükbaşta 2 bin 100 lira ile 9 bin 600 lira, küçükbaşta ise 250 lira ile 1300 lira arasında değiştiğini söyledi.
Bayraktar, TZOB Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kurbanlık fiyatlarını, kurbanlık hayvan miktarını ve üreticilerin beklentilerini değerlendirdi.
Kurban Bayramı’nın coşkuyla kutlanırken, bu dönemde et tüketiminin olağanüstü şekilde arttığını dile getiren Bayraktar, yüksek miktarda canlı hayvan talebinin çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirdiğini belirtti. Bayraktar, bu talep karşısında üreticilerin zorlandığını, ulaşım, barınma ve kurban kesim alanı sağlama gibi sorunların baş gösterdiğini ifade etti.
Kurban Bayramı hazırlığının ciddi bir organizasyon ve çalışma gerektirdiğini kaydeden Bayraktar, bayramda Türkiye’de 2 milyona yakın küçükbaş, 800 bine yakın da büyükbaş hayvanın kesileceğini söyledi.
Kurbanlık fiyatları
Kurbanlık satışlarının ve fiyatlarının, illere ve bölgelere göre farklılık gösterdiğine işaret eden Bayraktar, “Kimi yerlerde canlı kilogram ve et fiyatı üzerinden kimi yerlerde ise canlı hayvan üzerinden pazarlık yöntemiyle satış yapılıyor. Ziraat odalarımızdan aldığımız bilgilere göre, bu yıl kurban döneminde hayvan fiyatlarının büyükbaşta 2 bin 100 lira ile 9 bin 600 lira arasında, küçükbaşta ise 250 lira ile 1300 lira arasında değişeceği, canlı ağırlık fiyatının da büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 9,5 lira ile 20 lira arasında, küçükbaşta kilogram başına 7 lira ile 18 lira arasında olacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.
Bayraktar, kurbanlık fiyatlarının iller bazında bu bayram genel olarak geçen yıla yakın seyredeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.
Geçen yıl 785 bin büyükbaş, 1 milyon 977 bin de küçükbaş olmak üzere toplam 2 milyon 762 kurbanlık kesimi yapıldığını hatırlatan Bayraktar, “Bu yıl ise 1 milyon 645 bin erkek büyükbaş, 3 milyon 527 bin de erkek küçükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 172 bin hayvan bulunuyor. Görüldüğü üzere bu yıl ne ithalat yapılmasını ne de ‘hayvan bulamıyorum’ sıkıntısını gerektirmeyecek kadar hayvan mevcudu söz konusu” dedi.
Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in “Yeterli kurbanlık hayvanımız var, kurbanlık ithal edilmeyecek” sözünün de üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.
Et ve Süt Kurumunun hayvan alımı
Üreticilerin satılamayan hayvanlarının, maliyetinin altında ellerinden çıkmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, Et ve Süt Kurumunun bayram sonrasında bu hayvanları uygun bir fiyata almasının büyük önem taşıdığını söyledi.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir