Konya Kasaplar Odası Başkanı Cengiz: Beyaz et sektörü fırsatçılık yapıyor

KONYA – Et fiyatlarının yükselmesi tüketiciyi beyaz ete yöneltti. Beyaz et fiyatlarının da yükselmesi Konya Kasaplar Odası’nın tepkisine neden oldu. Oda Başkanı Mehmet Cengiz, beyaz et sektörünün fırsatçılık yaptığını ileri sürdü.
Kırmızı et fiyatlarının yurt dışından ithal edilen ete rağmen düşmemesi vatandaşı beyaz et tüketmeye yöneltti. Ancak yoğun talebi gören sektör temsilcileri zam yapmakta gecikmedi. Beyaz ete yapılan zamma vatandaşın dışında Konya Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Cengiz de tepki gösterdi. Başkan Cengiz, Ramazan ayı ile birlikte et tüketiminde az da olsa kıpırdanma yaşanırken beyaz et fiyatlarına yapılan zammın vatandaşı tedirgin ettiğini dile getirdi.
Geçen yıl Ramazan ayında 11-12 liradan satılan etin kilosunu bu yıl 22 liradan satmak zorunda kaldıklarını aktaran Mehmet Cengiz, “Kasaplar iş yapamaz hale geldi. Karkas etin kasaba kilo başı maliyeti 16.5 lira. Bu fiyata vergileri ve diğer giderleri eklediğinizde fiyat 20-21 liraya yükseliyor. Biz de 1 -2 lira kar koyup satıyoruz. Ancak tüketici fiyatları yüksek bulduğu için ete rağbet göstermiyor. Bu da kasaplarımızı olumsuz yansıyor.” diye konuştu.?
KASAPLAR RAMAZAN AYI BOYUNCA ZAM YAPMAMA KARARI ALDI
Başkan Cengiz, Ramazan ayında et fiyatlarına zam yapılmaması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’yla ortak karar alındığını açıkladı. Karar doğrultusunda hem canlı hayvan hem de et ürünlerine zam olmayacağının altını çizen oda başkanı, “Ramazan ayı boyunca et fiyatları sabit kalacak. Böylece Ramazanı fırsat bilen fırsatçılara imkân verilmeyecek. Bu kararı almamızda et ithalatının da etkisi oldu. Bu etler bize gelmese de, olumlu yansımaları oldu.” dedi.
“RAMAZAN SONRASI ET FİYATLARI YÜKSELMEZ”
Konya Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Cengiz, Ramazan ayından sonra da et fiyatlarının yükselmesini beklemediklerini açıkladı. Başkan, bunun sebebi olarak da yaklaşan Kurban Bayramını gösterdi.
Vatandaşın önemli bir kısmının kurban kestiğini anımsatan Cengiz şunları söyledi: “Ramazan ayı sonrası da sektörde bir hareketlilik beklemiyoruz.? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalıyor. Vatandaşlar, bu yüzden et ürünü almıyor. Kurbanla birlikte en az 6 ay kasaplara uğranmıyor. Ankara-İstanbul gibi illerde bulunan Et Balık Kombinesi satış ofislerinden birisinin de Konya’ya açılması gerek. Bu sayede hem vatandaş, hem biz rahat ederiz.”
“BEYAZ ET SEKTÖRÜ FIRSATÇILIK YAPIYOR”
? Vatandaşların Ramazan’da kırmızı et yerine fiyatı daha ucuz olan beyaz ete yöneldiğini dile getiren başkan, tüketicinin tavuğa ve tavuk ürünlerine yöneldiği bir dönemde zam yapılmasının düşündürücü olduğunun altını çizdi.
Ramazan’dan önce kilosu 4,5 lira olan tüm pilicin fiyatının şu an 6 liradan satıldığını anlatan Cengiz, “Ramazan’ın gelmesiyle beyaz et sektöründeki firmalar fırsatçılık yaparak ürünlere zam yaptı. Ama buna rağmen insanlar tavuk ürünlerini daha çok tercih ediyor.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir