KIRIKKALE’de hayvan pazarı işte o nedenle kapatıldı

Kırıkkale’de canlı hayvan pazarı şap hastalığı ve LSD (Sığır Çiçek) hastalığına karşı ikinci bir emre kadar kontrol amaçlı kapatıldı.

İkinci Emre Kadar

Kırıkkale Valiliği Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, Şap ve LSD (Sığır Çiçeği) hastalıklarının daha fazla mihrak oluşturmaması ve mevcut mihraklarında kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla merkezindeki ruhsatlı canlı hayvan pazarının 26.11.2015 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar kapatılmasına karar verdi.

Aşılama yapıldı

“Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı” çerçevesinde Kırıkkale’de 47 bin 333 adet büyükbaş hayvan şap hastalığına karşı, 32 bin 740 adet hayvan da LSD (Sığır Çiçeği) hastalığına karşı aşılandığı bildiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş ise, “İl Müdürlüğü olarak hayvan hastalıkları ile etkin bir mücadele yürütmekteyiz.

Sığır Çiçeği


Ekiplerimiz bu alandaki özverili çalışmalarla hastalıkların yaygınlaşmasını önlemektedirler. İlimize haftalık hayvan giriş ve çıkışlarının olması bu kontrol mekanizmasını zora sokmasına rağmen geride bıraktığımız 2 aylık süreç boyunca hayvan sağlığı ekiplerimiz il genelinde köy köy ahırları gezmek suretiyle büyükbaş hayvanları Şap hastalığı ve LSD (Sığır Çiçek) hastalığına karşı aşılamışlardır “dedi.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir