İstanbul'a et yok!

İthal eti ucuza satan Et ve Balık Kurumu’na İstanbullular tepkili. Türkiye’de 10 mağazası olan kurumun mega kentte tek bir şubesi bile bulunmuyor…

Türkiye genelinde 10 noktada mağazası bulunan Et Balık Kurumu’nun (EBK), Türkiye nüfusunun 5’te 1’ini oluşturan İstanbul’da mağazası yok. Ankara’da 4, Erzurum’da 2, Adana, Ağrı, Diyarbakır ve Van’da 1’er mağazası bulunan EBK’nın sunduğu ithal ucuz etten İstanbullu vatandaş yararlanamıyor. Türkiye’nin en pahalı illerinden olan İstanbul’da vatandaşlar, Tarım Bakanlığı’nın birçok defa yaptığı ‘Ramazan’da fiyatları düşüreceğiz’ açıklamasına rağmen, eti pahalı almaya devam ediyor. EBK’nın marketlerle yaptığı anlaşma da İstanbul’a yaramıyor. Marketler sadece Ankara’da ucuz et satabiliyor. İstanbullu vatandaş 1 kilo kıymayı 24-30 liraya, kuşbaşını 27-33 liraya alırken, EBK’nın mağazalarında kıyma 16.50 liraya, kuşbaşı 19.15 liraya, pirzola ise 24.75 liraya satılıyor. Gazetemizi telefon yağmuruna tutan vatandaşlar, EBK’ya tepki göstererek, şunları kaydetti: “EBK İstanbul’da mağaza açsın. Ucuz et imkanı Türkiye’nin her yerine aynı anda sunulmalıdır.”
Et ve Balık Kurumu (EBK), mağazaları önünde oluşan kuyruğu kaldırmak için Türkiye Perakendeciler Federasyonu (PERDER) ile anlaşma yaptı. Üyeleri için EBK’dan et almak isteyen PERDER, sadece Ankara şubesi için et sağlayabildi. PERDER İstanbul Başkanı Reşat Narman, “Bugüne kadar İstanbul şubemiz için et alamadık. Sadece Ankara şubesi 10 tonluk alım yaptı. O da ihtiyacın yüzde 3’üne ancak yetti” dedi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir