İllere göre kurbanlık hayvan satış fiyatları

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Kurban Bayramı öncesinde kurban fiyatları ve besicilik sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. İllere göre tahmini üretici kurbanlık hayvan satış fiyatları şöyle:
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, vekaleten kurban kesim taleplerinin gerçekleşip gerçekleşmediğinin yetkili kurumlarca kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.
Bayraktar, yazılı açıklamasında, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurban fiyatları ve besicilik sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
Kurban bayramı besiciliğinin yıllardır yapılan geleneksel bir yetiştirme yöntemi olduğunu ifade eden Bayraktar, ”Geçmiş yıllarda sırf kurban besisi adı altında yetiştiricilik yapılırken son yıllarda hayvancılığa verilen destekler artırılmasına rağmen bu yöndeki yetiştiricilikte azalmaların önüne geçilememiştir” dedi.
Kurbanlık satışlarının illere ve bölgelere göre değiştiğini, bazı yerlerde kilo ve et fiyatı üzerinden, bazı yerlerde ise canlı hayvan üzerinden pazarlık yöntemiyle satış yapıldığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
”Kurbanlık fiyatları büyükbaşta illere göre ve canlı ağırlığa göre değişmekle birlikte, hayvan başına 1.500 TL – 15.000 TL arasında, küçükbaşta ise 400 TL- 1.100 TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Canlı ağırlık fiyatının da büyükbaş hayvanlarda kilosu 10 -13 lira, küçükbaşta 10- 16 lira arasında olacağı, et kilo fiyatının ise büyükbaşta 18 – 22 lira, küçükbaşta ise 21 -30 lira civarında olacağı tahmin edilmektedir. Bu fiyatlar üreticinin kurban öncesi ahırında belirlenen fiyatlardır ancak, bayramda oluşacak fiyatlara referans olarak kabul edilebilir.”
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, kurbanlık hayvan satışı yapan üreticilerin birçok sorunla baş etmek zorunda kaldıklarını, öncelikle yem fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirtti.
Geçen yıl arpanın tonuna 354 lira ödeyen üreticilerin bu yıl 475 lira verdiğini ifade eden Bayraktar, geçen yıl 222 lira olan kepeğin bu yıl 404 lira olduğunu, 121 lira olan ayçiçeği tohumu küspesinin 328 liraya çıktığını 410 lira olan besi yeminin 648 liraya yükseldiğini kaydetti.
Bayraktar, aynı şekilde daha önce canlı ağırlığı 7,50 -9 liradan alınan besi materyalinin kilo fiyatının bugün 12-13 liraya çıktığını, dolayısıyla kurbanlığa çıkarılan hayvanların büyük bir kısmının yüksek maliyetli olduğunu bildirdi.
Kurbanlıkları metropol illerde belediyelerin belirlediği yerlerde satmak isteyen üreticilerin, kurban süresince hayvanlarını bulunduracakları yerlere ciddi kira bedeli ödediğini anımsatan Bayraktar, bu rakamların Ankara Keçiören’de 1500-2 bin 250 lira, İzmir’de bin-2 bin 500 lira, Bursa Osmangazi’de 800-bin lira ve İstanbul Silvri’de 500-bin lira arasında değiştiğini ifade etti.
Üreticilerin, hayvanlarını satmak için ciddi bir nakliye ücreti de ödediğini belirten Bayraktar, mesafeye göre değişmekle birlikte taşıma ücretinin 1200- 2 bin lira arasında değiştiğini kaydetti.
Dolayısıyla pazara kurbanlık sevk eden her üreticinin nakliye, çadır kirası, yeme içme gibi kişisel harcamalar da dahil olmak üzere kişi başı yaklaşık 10 bin lira civarında harcama yaptığını belirten Bayraktar, ”Sonuç olarak bir de bunlara ithal kurbanlıkların ülkeye girecek olmasının fiyatları düşüreceği endişesi, fiyatlarının düşme beklentisiyle halkımızın kurbanlıklara fazla talep göstermemesi gibi sıkıntılar eklendiğinde, üreticilerimizin kurbanlık satışlarından pek de umutlu olmadıklarını söyleyebiliriz” dedi.
Bayraktar, kurban bayramı döneminde birçok dernek ve vakıfın vekaletle kurban kestiğini belirterek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
”Geçen bayram döneminde yaşanan bazı olumsuzluklar birçok vatandaşımızın mağdur olmasına neden olmuştur. Vekaleten kurban kesim taleplerinin gerçekleşip gerçekleşmediği, sanal olup olmadığı yetkili kurumlarca kontrol edilmelidir. Bu tür kuruluşlara yatırılan paraların kurban kesiminde kullanılması ve bunların iyi bir şekilde denetlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde hem halkımızın hem de üreticilerimizin mağduriyetine neden olunabilecektir. Vekaleten kurban kesmeyi taahhüt eden bu kuruluşların, bu dönemde ne kadar hayvanı nereden aldığının, hangi şartlarda ve nerelerde ne kadar kurbanlık kestiğinin, vekaleti veren kurban sahibinin vekaletinin yerine getirilip getirilmediğinin yetkili kurumlar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmesi hem hayır işlemeyi düşünen vatandaşlarımızın, hem de üreticilerimizin mağdur olmasını önleyecektir.
Diğer taraftan hayvan pazarlarına kurbanlıkların gelmesiyle birlikte bu yerlerde kamu tarafından hayvanlar sağlık kontrolünden geçirilmektedir. Bu kontrollerin, kurbanlıkların gerekli kurbanlık vasıfları (yaşı uygun mu, gebe olup olmadığı vb.) yönünden de kontrol edilmesi gerekmektedir.”
Bu arada ziraat odalarından alınan bilgilere göre illere göre tahmini üretici kurbanlık hayvan satış fiyatları şöyle:
İLLER              BÜYÜKBAŞ FİYATI (TL)    KÜÇÜKBAŞ FİYATI (TL)
Ankara               3,000 – 7,500            400 – 1,100
Balıkesir            3,000 – 6,000            500 – 750
Konya                2,500 – 8,000            500 – 1,000
Erzurum            1,500 – 11,000           400 – 600
Kastamonu        2,500 – 8,000            500 – 800
Bursa                4,000 – 15,000            800 – 1,000
İzmir                 3,500 – 8,000            550 – 750
Eskişehir           5,000 – 7,000            450 – 700
Van                    3,000 – 8,000            450 – 600
İstanbul/Silivri  4,500 – 6,000            700 – 1,100
AA

Paylaş :

“İllere göre kurbanlık hayvan satış fiyatları” hakkında 4 yorum

  1. kurban kesim işleri ile uğraşmaktayım tecrübeli uzman ekipmanlarımız mevcuttur türkiyenin her yerine uzman kasap temin edilir toplu kesimler dahil olmak üzere hava kesimi ve yer kesimleri yapılır kesimde çığırı aşan afyonlu ekiplerimiz sizden gelecek tekliflere açıktır iletişim için cep numaramız 0537 262 39 97 kurban kesiminde sınır yoktur gerekli eleman temin edilir

  2. seyfettin karahan

    kurban kesimi yapılır uzman ekipmanlarımız ile hava kesimi yer kesimi her türlü şartlarda toplu kesimlerimiz yapılmaktadır afyon şuhuttan özel bıçak üstadları ile yaptığımız kesimlerimizi müşteri memnuniyetinin ön planda olmasına özen gösteren bir ekiple çalışmaktayız türkiyenin her yerinde sınır olmadan sayısı ne olursa olsun ekip temin edilir irtibat tel 0537 262 39 97 özellikle büyük şehir istanbul belediyeleri tercihimizdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir