Hollandalılar et fiyatına, Almanlar et menşeine bakıyor

Hollanda halkının neredeyse çeyreğe yakını, son zamanlarda ortaya çıkan skandallara rağmen yine de et ve et ürünleri alırken özellikle fiyatına dikkat ediyor.
Et tüketiminde Hollandalı tüketicinin daha bilinçli bir hale gelmesi için çaba gösteren ABN Amro, yeni bir anket yaptı.
ABN Amro Bankası ekonomistlerince hazırlanan bu rapora göre et ve etli ürünlerin fiyatları, tüketicinin önem verdiği ve dikkat ettiği en önemli konu.
Gerçi bir yıl önceye göre şimdi tüketicini et konusunda daha bilinçli davrandığını belirten ekonomistler, Almanya ve Hollanda’daki et pazarını araştırmaya aldı.
Yapılan araştırmaya göre her ne kadar bir yıl önceye göre etin geldiği yer ve tadı daha önemli bulunsa da yinede Hollandalıların yüzde 26’sı et alırken fiyatına, yüzde 25’i ise etin tadına dikkat ediyor. Alman tüketicinin en fazla dikkat ettiği husus ise etin menşei.
Her 10 Almandan 4’ü kendi bölgesindeki etleri tercih ettiğini belirtirken bu oran Hollandalılarda her 10 kişiden 2’sine düşüyor.
Et tüketimi açısından bakıldığında Almanlar Hollandalılara göre daha fazla et tüketen bir millet olarak görülüyor. Yıllık olarak Hollanda kırmızı etten çok tavuk tüketiyor. Almanya’da bir yılda kişi başına 18,5 kilo tavuk tüketilirken bu satı Hollanda’da yüzde 22,3 kiloya çıkıyor.
SONHABER.NL

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir