Hisarcıklıoğlu'ndan hükümete et fiyatı çıkışı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Hayvancılıkta girdiyi ucuzlatmadığın sürece fiyatı nasıl düşüreceksin, fiyat, arz ve talebe göre oluşur” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Hayvancılıkta girdiyi ucuzlatmadığın sürece fiyatı nasıl düşüreceksin, fiyat, arz ve talebe göre oluşur. hayvancılığın girdileri ucuzlamadan et fiyatları ucuzlamaz” dedi.
Hisarcıklıoğlu, Hilton Dalaman Otel’de düzenlenen TOBB Muğla İli Odaları Ortak Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, turizmde iş yeri açma sayısının Türkiye’de 2009 yılında yüzde 22 oranında artış gösterdiğini belirterek, ”Bu rakam Muğla’da yüzde 37 olarak gerçekleşmiş. Turizmde doluluk oranı da iyi ama kar yok. Turizmde para kazanmıyoruz. Komşu ülkelerimize göre doğal güzelliklerimiz ve otellerimiz daha iyi olmasına rağmen, turizmden onlar kadar para kazanamıyoruz. Türkiye’nin turizmde markalaşması lazım.” dedi.
ET FİYATLARI
Toplantıya katılan Muğla Veteriner Odası Başkanı Yusuf Kayacık’ın, ”Et ithalatı sizce et fiyatlarını düşürür mü?” sorusuna Hisarcıklıoğlu, şu yanıtı verdi:
”Hayvancılıkta girdiyi ucuzlatmadığın sürece fiyatı nasıl düşüreceksin. Fiyat, arz ve talebe göre oluşur. Hayvancılığın girdileri ucuzlamadan et fiyatları ucuzlamaz. Serbest piyasa ekonomisi içinde arz ve talebe bağlı olarak fiyatlar oluşur. Hayvancılığın girdisini yeminden başlayarak düşüremezsen, et fiyatlarını nasıl ucuzlatacaksın. Fiyatlarlar bu şekilde ucuzlamaz.”
Hisarcıklıoğlu, konuşmasında TOBB Üniversitesinin başarılı bir noktaya geldiğini ve üniversite seçme sınavında geçen yıl ilk 100’e giren öğrencilerden 17’sinin TOBB üniversitesini tercih ettiğini anlatarak, ”Üniversitemizin kapıları tüm üyelerimizin çocuklarına açık. Ayrıca, 2013 yılına kadar başkanlık görevini sürdüreceğim. Başkanlar 2 dönemden fazla başkanlık yapmayacak. TOBB’dan aldığım maaş ve harcırah yok. Sorarlarsa bana çay ve yemek parası sorarlar. Telefonum bile kendime ait” sözlerini kullandı.
Bu arada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na toplantıya katılan odalar adına bir tablo hediye edildi. Hisarcıklıoğlu, toplantıya katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Toplantıya Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve ilçelerdeki oda başkanları ile meclis başkanlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişi katıldı.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir