Hayvancılık teşviki, beklenenin 3 katı talep gördü

1 Ağustos 2010’da başlayan teşvik için 31 Aralık 2010’a kadar hükümetin beklentisi 1,4 milyon liralık başvuruydu. Ancak bu sürede 3,7 lira kredi talebi geldi. 48 bin 644 kişi, krediden faydalanmak için başvurdu. Kredi almak için başvuranlar büyükbaşta en az 10, küçükbaşta ise 50 hayvanla işe başlayacak. TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, hayvancılığın özendirilmesinin gerekliliğine işaret ederek, bunu dikkate alarak yeni çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Tarımla uğraşan nüfusun azaltılması gerektiğini ifade eden Kirişçi, “Tarımda kalmayı ve bu işi profesyonelce yapmayı, bu işten daha fazla para kazanmayı düşleyen belli bir büyüklükteki işletmeleri kurmayı sağlamalıyız.” dedi. Trakya bölgesini hastalıklardan ari bölge ilan ettiklerini dile getiren Komisyon Başkanı, o bölgede kurulacak işletmelerle et ve et ürünlerini Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyanın muhtelif bölgelerine gönderme imkânı oluşacağını ifade etti.
16 ÜRÜNÜN DESTEĞİ HAFTAYA AÇIKLANACAK
Vahit Kirişçi, 16 ürün için verilen destekleme primlerinin gelecek hafta açıklanacağını, gübre ve mazot desteğinin yüzde 15 artırılacağını, yüzde 50’si hibe olmak üzere kırsal kalkınma desteğinin yeniden başlatılacağını ifade etti. Çiftçinin bugünlerdeki en önemli beklentisini destekleme primlerinin oluşturduğunu belirten Kirişçi, bu primler sayesinde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alandaki üretimin artırılırken, ithalatın azaldığını, yabancı çiftçi yerine Türk çiftçisinin kazanmasının sağlandığını vurguladı. Kirişçi, geçen yıl ürün bazında verilen tarımsal desteklerin yeni yıl öncesinde açıklandığını ifade ederek, “Bu yıl, geçen yıla göre yaklaşık bir ay gecikmeli de olsa çiftçinin yüzünü güldürecek bir çalışma yapıldı. Bu kapsamda, 16 ürün için verilen tarımsal destekler önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na getirilerek açıklanacak. Ürün bazlı prim desteklerinin bir bölümü enflasyonun çok üzerinde artırılacak, bir bölümü de geçen yılki seviyesini koruyacak.” açıklamasını yaptı. Kirişçi, gübre ve mazot desteğinin yüzde 15 artırılacağını, yüzde 50’si hibe olmak üzere kırsal kalkınma desteğinin yeniden başlatılacağını söyledi.

Paylaş :

“Hayvancılık teşviki, beklenenin 3 katı talep gördü” hakkında 31 yorum

 1. Süt 53 kuruşa düştü, vahim bir durum
  Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, süt fiyatlarının 53 kuruşa kadar düştüğünü, bunun çok vahim ve ürkütücü bir durum olduğunu belirterek, devletin sütü sübvanse etmesi gerektiğini belirtti.
  Yetkin, dernek genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de 300 bin süt üreticisi bulunduğunu ve yıllık toplam 12 milyon ton süt üretildiğini ifade ederek, bunun ancak yarısı kadarının tüketilebildiğini söyledi. Süt fiyatlarının 53 kuruşa kadar düştüğünü belirten Yetkin, bunun çok vahim ve ürkütücü bir durum olduğuna işaret etti. Sanayicinin üreticiden sü t almadığını ve üreticinin sütü sokağa dökmeye başladığını savunan Yetkin, “2008’deki gibi sütten para kazanamayan üreticinin, hayvanlarını keserek etinden para kazanma yoluna gitme tehlikesi bulunuyor. Bunun yüksek et fiyatları krizine dönüşmemesi için tedbirler alınmalı. Devlet sütü sübvanse etmeli. Fazla üretim sütler, askerlere, polislere, ilköğretim okullarına, kamu kurumlarına dağıtılmalı. Ayrıca süt ihracatını kolaylaştıran kararların bir an önce alınması gerekiyor” dedi.
  keşke kiredi vermeseydiler niye diyeceksiniz dana fiyati 500 tl fazla oldu şu anda süt fiyatlari 53 kuruş oldu yem arpa saban yüzde 60 zamlandi ve et fiyatlari 4 tl indi olan besiciye oldu kiredi vereceklerine girdi maliyetlerini duşurseydiler daha iyi olurdu ülke olarak süt tüketmiyoruz iki yil sonra süt hiç para etmez gene başa geleceğiz gelen anguslari bir görseniz inek desek daha iyi olur testereleri kesilmiş benim göruşumcede iyiye gitmiyor hayvan politikasi yetkililerin bir an önce girdi maliyetlerini düşürmesi lazim akli ve mandiği olan bu işe hiç girmez kumar gibi olmuş firtina gibi kime dek düşerse o gider istikrar yok sorunda burda başbakanin bir an önce hayvan politikasina el atmasi lazim yoksa inaninki felekede gidiyor.

 2. valla haklısında besıcı bunu bır anlasalar ezberlemıs bır tarım baknımız var tepemızde sukdar para verdık sukadar desdek verdık yahu verdınde yapdıgın yatırımdan para kazabıneceksen verdıgın desdegın analmı olur kazanamıyacaksan neye yarar herkesı ıflasa goturecekler adamlar nasılsa bu secımıde kazandık goyle bakıyolar kımse umrunda degıl adamların sut ucuz olmazmı arkadas uretıcıden 530tl aldıkları marketee 2-3 tlye kadar cıkıyor ne ısseee analmadım

 3. süt 0,53 TL ye düşerse sütçü zarar eder. Çünkü 1 L sütün maliyeti 0,675 TL.Seçim de yaklaştığından dolayı kimse sütü bu fiyata çekemez. Ziraat odalarının da belirli ideolojilerin tekelinde olduğu biliniyor.Suyu bulandırmaya çalışıyorlar.

  1. etin maliyetide 15 tl ama gel gör 13 tlden bile kimse almiyor bunlar kime hizmet ediyor seçimde geliyor ak parti bu tarim bakani ile çok oy kaybeder takmişlar kafalarina et inaninki yem fiyatlariyla 16 tl bile üreticiyi kurtarmaz almiş başini gidiyor her hafta zam elinizi biraz vicdaniza koyun

   1. Allahından bulsunlar. bende büyükbaş hayvan yetiştiricisiyim ve tarım bakanlığımızın geliştirdiği hiç bir poltika işe yarayan dan değildir.sadece kendi yandaşlarına para dağıtarak hayvancılık düzelmez.herşeyin temeline inilmeli,sizler girdiği düşürmedikten sonra yaptığınız her şey falaketi doğuracak kaldıkı bir ile iki yıl içinde yetiştiricelerin büyük oranı gerek mallarını gerekse evlerini icrayla satışa çıkaracaklar umarım ben yanılıyorum. Allahtan temenlim tüm yetiştiricilerin bu yıkımdan çok az kayıpla atlatmaları.

    1. ıdrıs tamamen sana katılıyorum ve haklısın ama gel gorkı bızm mıllet bunu anlamıyor ama secımde gecsın hazıran temmuz agusdos gelsın mılletın kafası dang edecek lutf edıp 300tl hayvan alma karıslıgında desdek vermıs
     yahu bunlar neyın derdınde
     benzın 4lırayı gectı 3/2vergı okadar adeletlıler halkı dusunuyolarda neden dusurmuyolar bu fıyatı akıl ısımı zararına kım yapar bu ısı bısde gerıne gerıne cıkıyor hayvancılıga ek desdek dıyor neyın desdegı sen cıkıpta 15 tl mlıyetı olan en az bır ısı 12 12.5tlye dusurupte sonrada hayvancılıgı besıcılıgı desdeklıyorum demeyle bende yerım ama bızım mıllet koyun olmaya alısmısız sesını cıkartan olamz bızıde yayan cok olur daha bızm uzerımızden zengın olanda cok olur.

   2. At palavrayı at.kim ölmüş palavradan.
    ithalat azalmış mış
    çiftçi destekleme primlerini beklemekteymiş.
    Ulan insafsızlar süte verdiğiniz destek 4 kuruştu
    lütfettiniz 6 kuruşa çıkardınız süt fiyatları ise 20 kuruş düştü.et azıcık maliyeti kurtarıp parta kazandırıyordu onuıda icabına baktınız
    ithalat azalmışmış
    utan be yalan söylemekten utan
    bu kadar et ve süt tozu ithalatı yapılmazsa et ve süt açığı olan bir ülkede fiyatlar düşermi?
    Cari açık 80 milyar dolara yaklaşırmı
    ithalat azalmışmış .Yalancılar

    1. niyazi.hepsi tamamda kötü olan boynumuz altında kaldı niye mazot uçtu gübre aynı angus baskılık üstüne bide fakirin yanındayız diyolar nerde destek veriyo zengine kıredi zengine fakiri kim görüyo almışlar ellerine belge angusun içtakımı kafası yenmiycek hastalık var orda varda etinde yokmu çok yazık 8 milyara inek aldım düştü 5 milyara kim ödüycek lan benim borcu fakirin yanındalarmış nerde fakiri eziyonuz haberiniz yok böylemi olan uvak çifciye oluyo yanımızdaysanız erkekgibi yanımızda durun angusa kazandırmayın fakir çifcinize kazandırın mahsetimiz bölücülük deyil ama canımız yanıyo

   3. gıda fiyatlarının tüm dünyada zirve yaptığı şu dönemde.yapılanlara anlam veremiyorum.iç piyasaya destek verip üretimi destekleyceklerine daha dış piyasadaki malları piyasaya sokup içirdekilerin kökünü kazıyorlar.ya bu akıllmı allah aşkına.tüm dünya diyorki gıda kısıtlı dünyada kısıtlı dior.adam umruna götürmüyor.cok tuhaf bi durum.

    1. ülkenin tarim bakani tarimda anlamadiği zaman böyle olur daha memleketde kaç hayvan olduğunu bile bilmiyor tarim bakani olacağina gid sirkde milledi eğlendirsin yapdiği içraatlari anlatsin iki kelimesi birbirine uymuyor misır halkini memlekede çağiralim bizimde tarim bakanini yurt dişina göndersinler

   4. Angusları köpekler yiyor!
    Et fiyatlarını düşürmek için getirilen büyükbaş hayvanlarıSloganı “Avrupa Kenti” olan Bursa, son günlerde “Bu mu Avrupa şehri” dedirtecek görüntülere sahne oluyor. Demetevler Mahallesi’ndeki kurban kesim yerinden kameralara yansıyan görüntüler, bu kadarına da pes dedirtiyor. Et fiyatlarını düşürmek amacıyla ithal edilip merkeze getirilen angus cinsi sığırlar soğuk ve değişik nedenlerle telef oluyor.
    Yetkililer de bu hayvanların leşlerini merkezin hemen arkasındaki araziye açılan çukurlara gömüyor. Leşler burada açılan çukurlara atılıp, üzerleri de toprakla örtülüyor. Bazen de hayvanlar adeta hayvan mezarlığına dönüşmüş bu bölgeye olduğu gibi atılıyor. Dehşet sahneleri de bundan sonra başlıyor. Bölgede durulamayacak kadar ağır olan kokuyu alan onlarca başıboş köpek, hemen çukurların başına akın ediyor. Köpekler leşleri ya da gömülen hayvan parçalarını parçalayıp yiyor.
    Yapılan şikayetler üzerine bölgede başıboş hayvanları yakalamak için çalışma başlatılsa da, açık arazide köpekleri yakalamak pek de mümkün olmuyor. Belediye görevlileri ellerinde uyuşturucu iğne atan silahlarıyla saatlerde dolaştıkları bölgede, hayvan yakalamayı başaramıyor.
    BAZEN LEŞ SAYISI ALTIYI BULUYOR
    Hayvanların bakımından sorumlu bir kişi, yaklaşık 2 bine yakın angus cinsi sığırın bulunduğu bölgede bazen 6 sığırın telef olduğuna tanık olduğunu söylerken, yetkililer de “Bu kadar hayvan ölürse iflas ederiz. Hayvanlar tabii ki ölüyor. Bunca hayvanın bakıldığı yerde bu kaçınılmaz, ama abartıldığı kadar değil” diyerek hayvan ölümlerinin daha az olduğunu iddia ediyor. Merkezin arkasındaki arazide yaşanan görüntü için ağızları bıçak açmıyor. Bu arada çevrede yaşayan vatandaşlar da hayvan mezarlığı haline getirilen kesim merkezinin arkasındaki araziden yayılan kokunun tüm bölgeyi etkilediğini belirtirken, ürperten bir iddia daha ortala atılıyor. Bu da, bölgeye atılan ya da gömülen hayvan leşlerinin bazı vatandaşlar tarafından parçalanarak evlerine götürüldüğü iddiası. Tüm bunlara rağmen bölgedeki faaliyet ise sürüyor.
    n görüntüleri “Bu kadarına pes” dedirtiyor
    alsana angus devlet bile bile zarar ediyor mandiğa bakin yazik çok yazik fakir fukaranin paralari nereye gidiyor allah sizi bildiği gibi yapsin

   5. CHP, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında gensoru önergesi verdi.
    CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce’nin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan önergede, Eker hakkında, ’yanlış politikalarıyla ülkemiz çiftçilerini işsizliğe ve yoksulluğa ittiği, kırmızı et fiyatını pahalılaştırdığı, çözümü yerli üretim ve üreticiyi desteklemek yerine ithalatta bulduğu ve bu suretle yabancı ülkelerin çiftçilerinin desteklenmesine yol açtığı, görevinin gereklerine aykırı davrandığı” gerekçesiyle gensoru açılması istendi.
    tarim bakaninda biraz gurur varsa hemen istifa eder üreticilerin kabusu olmuş

   6. yaf arkadslar gogleye yazın şap hastalığı olan iller gorebıldıklerım 15 ilde şap hastalığı var nıye televızyonlarda bunların haberlerı ckmıyor acaba yandaşlar bunlarıda heber olmasını engellıyor demekkı
    türkıyeyı şap hastalığı sarmış kımsenın haberi yok ulan şerefsiz tarım bakanı senınde haberın yokmu bunlardan nıye bır acıklama yapmıyorsun nıye vatandaş uyarılmıyor bu konularda tabikı uyarmassın götünün boklu olduğu meydana çıkıcak allah belanı versın senın

   7. gururmu nerde gurur gurur onur olsa bunlarda bu kadar mılletın anasını aglatmazdı bıde cıkmıslar sankı babalarının bagını bagıslamıslar gıbı su kadar kredı verdık dıyolar ya delırıyorum.

   8. besici kardeş bulara gensoru önergesi filan işlemiyoki adamlar kaldırmış kafalarını yukarı kimseyi sikliyen yok koca tokma bende diyolar istediğini yapıyorlar göruyorsunuz bi yerde olayları çıksın hepsi birden örtbas etmesini nasıl biliyorlar ah benim güzel ülkemin güzel insanları uyuanın artık lütfen

   9. İthal Hayvanlarda Hastalık Endişesi
    Erdal İlgü, Adapazarı’na Yurt Dışından Gelen Hayvanlarda Mavi Dil Hastalığı Tespit Edildiğini, Doku ve Organlarda İnceleme Yapılmakta Olduğunu Öğrendiklerini Belirtti
    Trakya Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdal İlgü, Adapazarı’na yurt dışından gelen hayvanlarda mavi dil hastalığı tespit edildiğini, doku ve organlarda inceleme yapılmakta olduğunu öğrendiklerini belirtti.
    İlgü, yaptığı yazılı açıklamada, Bulgaristan’daki şap hastalığı ile ilgili önlem olarak Trakya’da uygulanan 3 haftalık karantina süresinin bitmesiyle yurt dışından ithal hayvanların gelmeye devam edeceğini hatırlattı.
    Yurt dışından gelen hayvanların daha o ülkede sağlık kontrollerinin yapıldığını ifade eden İlgü, açıklamasına şöyle devam etti:
    ‘Fakat geçen hafta öğrendiğim kadarıyla Adapazarı’na yurt dışından gelen hayvanlarda Mavi Dil hastalığı tespit edilmiş. Şu anda doku ve organlarda inceleme yapılmakta olduğunu öğrenmekteyiz. Bunun ne kadar ciddi bir sorun olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Ülkemizin üreticisini destekleyeceğiz, hayvancılığı geliştireceğiz derken çok ciddi bir belayı başımıza sarmaktayız. Bu gelen hayvanların belli bir süre karantinada beklemesi gerekiyor.
    Ola ki muayenede semptomlar yoksa bile inkubasyon süresini karantinada da geçirsin ki hasta hayvanları ithal etmeyelim. Sonra laboratuvar testleri olması gerekiyor. Ama nasıl oluyor da bunları atlatıp bu hayvanlar ülkeye girebiliyor? İşte burada ciddi soru işaretleri var.’
    -SÜT FİYATLARI- Erdal İlgü, şu anda 0,735 kuruş olan süt fiyatlarının 0,6550 kuruşa düştüğü yönündeki söylentilerin çıkmasının kendilerini korkuttuğunu bildirdi.
    Buna rağmen süt tozu ithalatının devam ettiğini ileri süren İlgü, şunları kaydetti:
    ‘Büyük firmalar süt alımından çekilmektedirler. Süt tozu ithali devam eder, süt fiyatı 0,735 kuruşun altına düşerse 2007-2008-2009 yıllarındaki gibi damızlık hayvanlar kendilerini mezbahalarda bulacaklardır. (Bu dönemde toplam hayvan sayımız 11 milyondu. Bunun 4 milyonu damızlık dişi iken 2 milyonu kesilmiştir.) Hem damızlık hayvan sayımız düştü diye yurt dışından damızlık hayvan ithal ediyoruz hem de ondan para kazanacağımız ürünü olan sütün fiyatını düşürmeye çalışıyoruz.’

   10. allah yardimçin olsun allah bunlari bildiği gibi yapsin hepimizin emeğini haram eddiler bu memleketde üretmeyeceksin pazarlamasini yapacaksin o zaman para kazanacaksin 10 yil almanyada yaşadim avrupalinin çifçileri hepsi zengin bizim memlekede baksan hepsi fakir her sene geri gidiyor emege para yok çünku insanin değeri yok bide diyorlar niye millet üretmiyor insanlar aptalmi çalişsin sizlerde yiyin akli başinda olan birisi şu anda besicilik yapmaz et resmen ortalik olmuş üç kagitçilar çirit atiyorlar adeletin olmadiği yerde her şey olur

   11. Hayvancılık Sektörü Krizle Karşı Karşıya
    Sütün raftaki fiyatı artarken bazı aracı ve sanayici guruplar üreticiden sütü daha ucuza almak için çeşitli taktikler deniyor. Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, et ve süt sektörünün çok ağır krizle karşı karşıya olduğu
    Sütün raftaki fiyatı artarken bazı aracı ve sanayici guruplar üreticiden sütü daha ucuza almak için çeşitli taktikler deniyor. Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, et ve süt sektörünün çok ağır krizle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.
    Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, son aylarda üreticilerden alınan çiğ süt fiyatlarını aşağıya çekmek isteyen bazı sanayicilerin lobi faaliyetlerine dikkat çekti. Sütün raftaki fiyatı artarken çiğ süt fiyatlarının neden düştüğünü kimsenin anlayamadığını dile getiren Kırlıoğlu, \”Hayvancılık sektörünün üzerine kara bulutlar dolaşıyor. 2008’den daha kötüsünü yaşama ihtimali oraya çıktı. Hayvancılık sektörü şuan çok zor durumda. Ziraat Bankası’nın sıfır faizli kredileri bile çare olmadı. 2008 yılında yaşanan krizden daha kötüsünü yaşama ihtimaliyle karşı karşıyayız. Önümüzdeki günler çok karanlık. Tarım Bakanlığı’nın uyguladığı yanlış politikalar yüzünden sektör içinden çıkılamaz bir duruma getirildi. Yurt dışından süt tozu, karkas et, lop et, canlı kurbanlık hayvan, canlı damızlık hayvan, yani ne buldularsa hayvancılık adına ülkemize getirdiler. Devam ediyor bu.\”dediGeçtiğimiz günlerde yapılan ihalelerde çiğ süt fiyatlarının aşağıya çekilmesi amacıyla sanayicilerin yoğun çaba sarfettiğine dikkat çeken Kırlıoğlu, \”Tarım Bakanlığı’ndan ihaleye katılan bürokratlarımızın tavsiyeleri uyarınca çiğ süt fiyatlarında düşüşe müdahale edildi. Ancak buna rağmen şubat ayı içinde 70 kuruş olan çiğ süt fiyatları 65 kuruşa düşürülmeye çalışıyor. Bazı bölgelerde de 55 kuruşa çekildiği tespit edilmiştir. Manisa’da da fiyat aşağıya çekilmek isteniyor. 1 litre Sütün maliyeti 65 kuruştur. 70 kuruş bile yetmezken fiyatlar daha da geriye çekiliyor. Oysa raf fiyatları yükseliyor. İmalatçı bu fiyatı ürüne yansıtıyor. Çiftçi ise yansıtmak bir yana fatura ödüyor. \” dedi.
    ÇİĞ SÜT EN AZ 85 KURUŞ OLMALI
    Yetkilileri uyaran Başkan Kırlıoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: \”İhalelerde fiyat geriye çekilmemeli. Herkes sözünde dursun. Üretici olmazsa sanayici de olmaz. 2008 yılında binlerce dişi hayvan kesildi. Yine o günlere dönmek istemiyoruz. Bugüne gelinmesinde 2008 yılındaki kriz rol oynamıştır. Tarım Bakanlığı düşüşün önüne acilen geçmelidir. Gerekli tedbirleri almalıdır. Süt fiyatları en az 85 kuruş olmalıdır.\” Et sektöründe de sütteki krizin bir benzerinin aylardır devam ettiğini ifade eden Başkan Kırlıoğlu, bu konuda şunları söyledi: \”Dünyanın dört bir yanından hayvan ithal ediliyor. Bizden çok daha aşağıda olan ülkelerden bile canlı hayvan ithal edildi. Et sektörü çıkmazın içine girdi. Bugün karkas hayvanın kilosu 14 liraya alınıyor. Dişi hayvanlarda bu fiyat 10 liranın altına düşürülmüştür. Bakanlığın ithalatı derhal sonlandırması gerekiyor. Hayvancılık sektörü dibe vurmuştur. Yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Çünkü Dünyanın hiçbir ülkesinde kendi üreticine bu denli zarar veren bir politika uygulanmaz. Bu sektörü ayakta tutabilmek için trilyonlarca kaynak aktarılıyor. Yazık bu paralara
    herkes haksiz sadece bizim tarim bakani hakli bu kadar olmaz yazik bu millete yapmayin biraz allah korkunuz varsa üreticiyi biraz düşünün girdi maliyeti ile üretin olmaz bir torma kuru küspe 35 tl olmuş etin fiyati doğuda 13 tl batida 14 tl nasil oluyor doğudakiler bu ülkede yaşamiyormu bu haksizlik değilmi yapmayin bu millede gelen vurdu giden vurdu dedik belki siz farlisiniz ama sizde ayni şeyi yapiyorsunuz milleti ekmeğe muytaç edecekler yazik

   12. Malatya Ziraat Odası: İthat Etler Kontrolsüz Şekilde Satılıyor
    Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, kentte 5 aydan bu yana hayvan kesimi olmamasına karşın marketlerde et satıldığını, bu etlerin kontrol edilmeden satışa sunulduğunu öne sürdü.
    Bayram Polatbaş, yaptığı açıklamada, Malatya’daki kasap ve marketlerde et satışının kontrolsüz şekilde yapıldığını savundu. Kentte 5 aydan bu yana hayvan kesimi olmadığını anlatan Polatbaş, “Malatya’da bir market dışında tüm marketler ithal adını verdikleri etleri satmaktadır. Tüketiciler de bu etler ithal diye bilgilendirilmemektedir. Malatya’da 5 aydan bu yana hayvan kesilmedi. Ama bu etler nereden geliyor, kimlerden satın alınıyor, nerede kesiliyor, etin kalitesi ve durumu bilinmiyor.
    Malatya Tarım İl Müdürlüğü de bu etleri kontrol etmiyor, nereden geldiğini, nerede kesildiğini araştırmıyor. Tam bir vurdumduymazlık yaşanıyor. Maliye, bu etlerin nereden geldiğini araştırmıyor. Bu etlerin nereden nasıl alındığı konusunda ciddi endişe ve şüphelerimiz var.” dedi. Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla hayvan ithal edildiğini anımsatan Polatbaş, ithalat çerçevesinde Malatya’ya et üretimi için değil damızlık hayvanlar getirildiğini belirtti. İthal olarak alınan etlerin de nasıl üretildiğinin sorgulanmadığını savunan Polatbaş, şöyle devam etti: “Canlı kasaplık hayvanlar Malatya’ya getirilmiyor ama kesilmiş karkas etler kamyon kamyon getiriliyor.
    Bu kesilmiş etlerin durumu nedir, hangi cins hayvan eti olduğu bilinmiyor. Adana ve diğer illerde kesilen bu hayvanların kelle ve sakatatlarının imha edildiği söyleniyor. Bu, endişelerimizi daha da arttırıyor. Sağlıklı bir hayvanın sakatatları ve kellesi neden imha edilsin ki? Ben yıllardır besicilik yapıyorum, sağlıklı bir hayvanın sakatatlarının imha edildiğini duymadım. Bu eğer doğruysa, endişelerimiz ve şüphelerimiz daha da artar. Malatya Valiliği ve Belediye Başkanlığı harekete geçerek duruma acil olarak el koymalıdır. besiciliği bitirdiler diyeceğim, biz bu durumu hak etmedik.” diye konuştu
    yazik bu insanlara çok yazik şuçlari üretmekdir memleketin düşduğu hale bir bakin yetkiilerde göz yumuyorlar dünya kıtlikla boğuşurken bizim hükumet kendi üreticisini yok ediyor yeter artik durdurum ithal eti

    1. Bunda anlaşılmayacak bin şey yok çünkü kendi yandaşları satıyor ital ediyor hatırlarsanız ilk ital canlı kesimlik hayvanlar geldiğinde et balık kurumu çifliğinde ölü hayvanları kesim hanelere götürmedilermi ben merak diyorum medya akşam karkas etle yatıp kalkıyordu şimdi gık yok nerde bizim özgür medya çünkü onlarda aldı parsayı burası türkiye nerde ziraat odaları aidat almadan başka işleri yokki hadi aldığınız aidatlardan biraz çitçinin menfatine mitinğler düzenleyin çiftçinin sesi neden bukadar kısık

   13. kadir sıkıysa seslerını cıkartsınalr bas padısah alır elıne tokmagı hepsını susturu sankı ne zaman zıraat odaları cıftcının besıcının yanında oldı dedıgın gıbı ancak aııdat ve poara toplasınalr zıraat odası baskanı olan kendı cebını doldursun olan o

   14. ulan kım bu üretici temsilcileri zıraat odaları başkanları mı nerde bunlar nıye toplaşıp basına televızyonlara cıkıp bır açıklama yapmıyorlar nıye bırlık olup tarım bakanlığına cıkıp sorunları dıle getırmıyorlar ulan şerefsizler aldığınız paranın hakkını veri madem ki bu işin başkanlarısınız nıte üreticinin haklarını savunmuyorsunuz sizdemı gotunuzu kıraya verdınız yeter artık be üreticiler iflasın değil intiharın eşiğine geldıler boyle kıyıda koşede yapılan acıklamalarla olmaz bu işlerr en üst makamlara cıkın her gun basına açıklama yapın yeter artık be bu ülkenın mısıra donmesınımı istıyrsunuz hekes aldığı makamın yedıği ekmek parasının hakkını versın

   15. ülkenın kaç yerınde şap hastalığı var kımse haber yapmıyor herkes kuyruğunu apış arasına almış duruyor ulen saddam ullkesındemı yaşıyoruz ulan bır canımız var onuda alcaksa bır allah alır çokta meraklısısalar bu allahsızlar alsın da munasıp yerlerınde saklasınlar

   16. Birkacgun once TRT nin haberlerde; et ve hayvan ithalatinin yerli uretimi etkilermi diye minicik bir haber seyrettim, 3 tane uzman bozuntusu cikartip konusturdular, adamlar sanki tarim bakaninin avukatlari; hersey gulluk gulustanlik, ortada yanlis birsey yok, hersey yolunda !!!!
    Hayvan sayisi heryil gittikce azalmakta, bu ithal olayi ile birlikte yok olma ihtimali var. Diyelim ki ; hayvan uretimini durdurduk ve tum hayvansal urunleri ithal etmeye basladik, nasil olsa simdilik cok ucuza geliyor, NE OLUR ? Turkiye de tarim ve hayvancilik sektorunde bilinenden cok ama cok fazla insanlarin iliskisi var bu sektorde, nufusun yaridan fazlasinin mutlaka koy ile bir iliskisi var, mutlaka az bile olsa yan gelirleri var, en azindan atadan, dededen kalma ucbes donum tarla yada bahceleri var. Hayvancilik bittiginde kesinlikle tarim olayida bitmek zorunda kalacak cunku tarim ve hayvancilik kesinlikle birbirlerine bagimli ve baglantilidir.
    VAY vay olaki halimize nereden nereye geldik, Turkiyenin potansiyel olarak hayvansal urunlerde NET IHRACATCI olmasi gereken yerde suanki halimize bir bakalim !!! nasil bir rezalet bu boyle anlasirir gibi degil !!!
    Tarim bakanligi ve hukumete gore hersey iyi ve yolunda , endiselenmeye gerek yok, durmak yok , yola devam, ithalata devammmmmmm ….

   17. Bugunlerde yeni bir moda basladi; neredeyse herkes bilende bilmeyende bu hayvancilik sektorunde MANTAR gibi tureyen insanlar ortaya cikmaya basladi. Hepside yurtdisindan ne bulurlarsa DAMIZLIK VE BESILIK HAYVAN getirme yarisindalar.
    Bakin sayin beyler, SAKIN AMA SAKIN BU GELECEK HAYVANLARI ALARAK BIR HATA YAPMAYIN SONRA CEBINIZDEKI PARAYLA BIRLIKTE SAGLIGINIZDA GIDER.
    Bu gelen hayvanlarin hicbirisi Turkiye nin sartlarina, iklimine uygun degil, diyelimki uydurdunuz ne olur ? Hangi sartlarda bu hayvanlara bakarak MALIYETINI hic hesapladiniz mi?
    Ben hesapladim; ALMASI COK KOLAY, BAKMASI COK ZOR, KAR EDEREK BU ISTEN PARA KAZANMAK ISE IMKANSIZ.
    hele hele bu lanet olasi ITHALAT devam ederken….
    Sonra bilmiyordum, yanildim, inanmadim da demeyin, kendine guvenen varsa hodri meydan….
    “HER KOYUN KENDI BACAGINDAN ASILIR ” :)))

    1. sakin ithal besi danasini almayin derim ilçede yaşiyorum getirenlerin en az 4 5 tane telef oldu ülkemizin her yerinde şap hastaliği var bide şap düşerlerse kesin yarisi gider diğer hastaliklari saymiyorum bide testereleri kesilmiş en fazla 7 ay besleyemilirsiniz 7 ayda kaç kilo gelecek 7 aydan sonra hepsi yağ alir bu sefer satmada sorun yaşarsiniz piyasanin en az 2 tl aşaği diyecekler şu an et 13 tl ise yerli mali bile canli kilo 8.5 olmasi lazimki bu işde para kazanasin yerli danadan şaşmayin ithal besi danalari olsaydi büyük şirketler getirirdi onlar bu işi daha iyi biliyor para onlarda çünkü ???

   18. Yurtdisindan getirilen DAMIZLIK VE BESILIK hayvanlar !!!! ???
    Besilik hayvan diye birsey YOK vede OLAMAZ. Yurtdisindan hickimse zamani gelmemis kucuk yastaki danalarini satmaz, satamaz cunku bu besi isletmeleri yillar oncesinden anlastigi bir veya birkac sirket vardir, bu sirketler vasitasiyle bu isler yurutulur. Israr edip satin almaya kalkanlar oldugunda ise fiyatlar yukselir ve kalite duser, KAR etme durumu sifirlanir.
    Damizlik hayvan meselesi ise hemen olabilecek bir olay degildir, getirilen hayvanlarin en azindan ikinci yada ucuncu neslinden VERIM ALINABILIR. Bu yeni nesil hayvanlarin Turkiye sartlarina ve iklimine uyum saglamasi zaman alir. Ornegin Saanen kecileri yillardir uyum saglanmaya calisiliyor, bir suru kalitesiz MELEZ kecilerden baska ne var ?
    Akdeniz bolgesini ben iyi biliyorum, 40 yildir HOLSTAYN ineklerini bizim yerli inekler ile degistirmeye calisiliyor SONUC kocaman bir SIFIR ( 0 ) elde var SIFIR.
    O zaman bu isten kimler para kazaniyor ? bu islerin ticaretini yapanlar, hukumetin arkasindaki yalakalar. Yani hayvani satanlar cukkayi dolduruyor , Yillarca bakip, besleyenler ise HAMALLIK tan oteye gidemiyor.
    Bunun yaninda para kazananlar ise YERLI IRKLAR ile calisanlardir.
    SAKIN OLA YINE BIR DEVEKUSU MASALI OLMAYIN :)))

   19. zaten etın 16 17 kesılırken satısını karıyla zaten bugunkı fıyatlardı hakkkı olan yonecıysen uretıcını dusunuyosan satısı denetle 16 aldıgı et 40tlyı bulduysa uretıcının sucu oldu sacamalıga bak ya cıkdılar fızzsız kredı altında mılllte mal toplattılar yarın gorurum kacı odeyebılecek sımdı ıkı katı fıyat aldıkları malı tıgem bılıyor 7 bıntlye ınek satamayı bunalrınkı varya akıllı sekılde demokrası altında aslındda lıbyadan muısrdan bır farkımız yok bunlar bırazdah uzun vadelı bızı bıtırıyolar kılıfda uydurrak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir