Gramla Pastırma, kilo ile dert

Evlenene Pastırma

Kırmızı et fiyatları o hale geldiki düğün mevsiminde pastırma takılsa abes kaçmaz zira çeyrek altın fiyatlarına oldukça yaklaştı. Artık yeni tabirler duyabiliriz, “1 külçe pastırma”, “pastırma tasarruf hesabı” , “siz de birikiminizi pastırmada değerlendirin” v.b. işin şakası, fiyatlar inanılmaz boyutlara doğru gidiyor.

Fahiş Fiyatlar

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, ramazan ayında özellikle kırmızı et ve ürünlerinde fahiş fiyatlar uygulandığını savundu.
“Özellikle kırmızı et ve ürünlerindeki ramazan zammı, tüketicileri rahatsız edici boyutlara ulaştı. Gramla satılan pastırmanın kilogramı 130 liraya kadar ulaştı. Neredeyse çeyrek altını bozdur, karşılığında bir kilogram pastırma al. Gramla satıldığı için tüketiciye fazla pahalı gelmiyor. Örneğin 130 gramını 17 liraya satıyorlar. Kilograma göre hesaplandığında 130 lirayı buluyor. Beyaz et pastırmaları bile 60 liraya dayandı. Kırmızı et fiyatları en az 3 lira arttı. Kırmızı et tüketimi azalmazken bir sıkıntı yokken bu zam nereden geldi? Ramazan ayında en çok tüketilen soğuk içeceklerden bazılarında yüzde 30’a varan ciddi artışlar oldu. Bu artışlar genellikle marketlerden kaynaklanıyor.”

Meyve ve sebzede yaz mevsiminde fiyatların ucuzlamasını beklerken daha da arttığını vurgulayan Ağaoğlu, sofralara konulabilecek düzgün bir meyvenin kilogram fiyatının 4 liradan başladığına değindi. Pazar yerlerinde meyve tezgahlarında “Kilogramı 12 lira” yazan etiketler gördüklerini aktaran Ağaoğlu, “kahvaltılık” adıyla satılan biberin fiyatının ise 10 lira olduğunu bildirdi.

– “Üzgün ve yorgun iken alışveriş yapılmamalı”

Tüketicilerin ramazan aylarında bilinçli alışverişten uzaklaştığını, bunu bilen bazı kesimlerin de fiyatları artırdığını dile getiren Ağaoğlu, “Bazı kesimler, meyve ve sebzedeki zamları yağışlara bağlayarak tüketicileri aldatıyor. Bakliyata, tuvalet kağıdına da mı yağmur yağdı? Kuruyemiş, yağıştan nasıl etkilendi? Bunları açıklasınlar” diye konuştu.
Marketlerin ramazan ayında birbirinden farklı reklam ve tanıtımlarla tüketicileri çekmeye, daha fazla satış yapmaya çalıştığına dikkati çeken Ağaoğlu, tüketicilere şu uyarılarda bulundu:
“Tanıtımlarda ‘lokomotif’ adı verilen bir iki ürünün fiyatı oldukça aşağıya çekilir. Diğer çok giden ürünlerde ise fiyat artışları yapılır. Tüketici, lokomotif üründen yaptığı kazancı diğer ürünlere fazlasıyla verir. Lokomotif ürüne aldanıp gözü kapalı alışveriş yapılmamalı. Tüketiciler, özellikle ramazan ayında bilinçli alışverişe daha fazla dikkat etmeli. İftara yakın saatlerde kesinlikle alışverişe çıkılmamalı. Üzgün ve yorgun iken alışveriş yapılmamalı. Market içinde adeta pusu kuran ürün tanıtımı yapanlar dikkate alınmamalı. Fiyat karşılaştırması mutlaka yapılmalı, raf ile kasa arasındaki fiyat farklılıklarına dikkat edilmeli. Evden çıkmadan önce alışveriş listesi hazırlanmalı. Kredi kartına güvenip fazla alışveriş yapılmamalı. Ramazan ayı bittiğinde kredi kartındaki fatura sizi üzmesin.”

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir