Et reyonunda ajan var!

Tarım Bakanlığı özel ekip oluşturdu. Ajanlar her sabah 51 ilde kasap reyonunu gezip etiket kontrolü yapıyor!
Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) market ve kasaplarla anlaşmasının ardından kıyma fiyatları 17-18 lira bandına oturdu. EBK’nın anlaşma yapmadığı zincir marketler de zorunlu olarak fiyatlarını indirmeye başlarken, bakanlık, tüketicinin yanıltılmaması için sahaya inme kararı aldı.

Zaman’ın haberine göre Tarım Bakanlığı tarafından oluşturulan özel bir ekip, her sabah EBK ürünlerini ucuza satmayı taahhüt eden 51 ildeki kasap ve zincir marketleri ziyaret ediyor. Denetimlerde hem fiyat kontrolü yapılıyor hem de kilosu 12 liradan verilen karkas etin vatandaş yerine lokanta, yemekhane gibi yerlere satılıp satılmadığı kontrol ediliyor. İl müdürlüklerinin konuya ilişkin olarak alarm haline geçtiğini belirten bakanlık kaynakları, fiyat izleme birimi kurulduğunu söyledi. Et-Balık tarafından ucuz olarak verilen karkas etin kilosunun 14-15 liraya başka yerlere satılma riski olabileceğini aktaran bir yetkili, buna yönelik karşı tedbir alındığını kaydetti. Vatandaşa öncelikli olarak Ramazan ayında pahalı et yedirmeme konusunda verilen sözü tutmaya çalıştıklarını dile getiren aynı yetkili, “Bunu önemli ölçüde başardık. Ramazan sonrasına yönelik tedbir çalışmalarımız devam ediyor. Tüketicilerimize uygun fiyattan et yedirmeye devam edeceğiz.” dedi.
Tarım Bakanlığı, yılbaşından itibaren oluşan spekülasyonu önlemek amacıyla Türkiye Perakendeciler Federasyonu ve Türkiye Kasaplar Federasyonu ile EBK ürünlerinin uygun fiyatla satışı konusunda anlaşma yapmıştı. Anlaşma kapsamında 51 ildeki kasaplar ve bazı zincir marketlere karkas et 12 liradan veriliyor. Kıymanın kilosu anlaşma sağlanan market ve kasaplarda EBK’nın tarifesine yakın bir fiyatla satılıyor. Örneğin Et-Balık tarafından kilosu 16,50 liraya satılan dana kıymanın kilosunu kasaplar 18 liradan satışa sunacak. Dana kuşbaşı ise 20 liradan tükeciye ulaştırılacak.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir