Et ithalatı durursa fiyatlar 2'ye katlanır

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, sebze-meyve ihracatıyla ilgili düzenlediği toplantıda, kırmızı et konusuna da değindi. Tarım Bakanı Mehdi Eker’in ‘kırmızı et sektöründen çekileceğini açıklayan firmaların muhtemelen kârdan zarar ederiz endişesi taşıdıkları’ yolundaki açıklamasına ilişkin olarak Yetkin şöyle konuştu: “Biz ithalata karşı değiliz. Eğer et ithalatı durursa fiyatlar 2’ye katlanır. Damızlık ve besi hayvan ithal edilip uygun koşullarda üreticiye dağıtılmasını öneriyoruz. Et fiyatları artmaya başladığı anda 500 bin besi hayvan ithal edilseydi, her yıl 300 bin besi hayvanı getirtilip üreticilere dağıtılsaydı sorun çözülecekti. Ayrıca, kooperatiflerin üreticiye besi hayvanı vermesi uygulamasını da olumlu buluyoruz. Ziraat

Bankası’nın çiftçilere besi, damızlık, küçükbaş için verilen kredi desteği de sevindirici.”

Paylaş :

“Et ithalatı durursa fiyatlar 2'ye katlanır” hakkında 18 yorum

 1. sayın yetkin yıllardır bu derneğin başındasın tek yaptığın şey iktidar yalakalığı kime ne kazandırdın yağtığın birtek icratı anlat koltuğa yapıştın bırakmıyon çiftçiye besiciye faydan yok bırak şu sözleride daha fazla zarar verme senin gibi bir koltuk hastasıda kayseride var emin yılmaz

 2. adamın agzını bozduracaklar zorala
  sen dısardan getırsende bu malı apatal aptal konusyolar bıde herseyın bır malıyetı var bu yem 8ayda 23 lıradan 35lıraya cıkdı cıkmayada devam edıyor sen dısardanda getırsen kendınde dogursan bu ıısn bır malıyetı var karını bırak mııılet zararına malaını satamaz duruma geldı halla konusyolar sankı uretıcı cıkartı bu kadar bu etı sızı baskan secen adamalrda arakdas bızım kuruluslarımız bızım yanımızda degılkı yalakalıklarının derdındeler.onlarda kendı ceplkerının derdınde cıkıpta bızm sesımız duyuracaklarına bugun ıkdırarın yalakalıgını yapıyolar urtıcımı kalcak bu gıdısle? zararına kım daynacak kac gun dayancak gerı zekalı bugun malını kesdıren kac besıcı yerıne mal alcak alabılcek besıcı mal almasa damızlık ısı yapan buzaını kuuznu kıme satacak bole aptallık olmaz ya

 3. ben ilçede yaşiyorum bine yakin angus geldi çoğu yaşli testereleri kesilmiş gelenler inek desek daha iyi merak etmeyin gedirenlerde hepsi zarar edecekler kesim zamani geldiği zaman göreceğiz onlari kimse eti almaz alanlarda 2 tl fiyatdan aşaği alacak buda sorunu çözermi kiredi verdiler alanlar hepsi iflas edecek yani tarim bakani tüm üreticileri kaziğin ustune oturtmuş rizk veren allahdir allah büyükdür zalimin zulmu varsa mazlumun allahi var

 4. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ulen şerefsiz seni niçin koymuşler o koltuğa üreticiyi savunmak içinmi hükümete yalakalık yapmak için ulan mikrop senın maaşın nerden çıkıy bizim gibı garıbanların cebinden çıkıyor cıkıssın oraya yakalık yapıyorsun ne olucak kıredıyı alanların halı cokmu sevındırıcı götün sıkıyosa kefil ol kıredı cekenlere adam olsun herkes

 5. sen uygun fiyata inek getirdinde biz mi almadık, uygun fiyata damızlık tosun getirdin de biz mi almadık. vatandaşa verdiniz krediyi vatandaşa 3 aylık 6 aylık buzağıları 2,250 3,00 bin liraya toplattırdınız sonra da fiyatları dibe vurdurdunuz bu mu sizin çiftçiyi, besiciyi kalkındırma anlayışınız? sizin anlayışınız çiftçiyi, besiciyi nasıl düdükleriz

 6. merhaba besici arkadaşlar 10 ay önce 3000liraya 25 tane erkek mal topladım şu anda besileri doldu 240 lira yiyor on ayda 2000 lirayı buldu şu anda kestirsem 4000-4250 arası para tutuyor ben bunun neresinden para kazandım ibrahim yetkin ve mehdi eker bizlere bir açıklama yapsada bizde anlasak şu anda pisikolojik destek ve ilaç alıyom ne yapacaz bilmem dostlar

 7. bu adamlar hep boş konuşuyor demiş ki;
  Ziraat Bankası’nın çiftçilere besi, damızlık, küçükbaş için verilen kredi desteği de sevindirici.”
  kredi verdinde ne oldu süt çiftliklerinin 600-TL’ye sattığı yavru danalar 2.000-2.500-TL’ye çıktı nasıl olsa sıfır faiz diye işi bilmeyen adamlarda bunlara bu paraları verdi. Ne olacak bu danalar ne yiyecek ne içecek.
  Büyüyecek sonra kilosunu 14’den satacan hep zarar Merak ediyorum banka kredisinde geri ödemeler gelince kim ne yapacak asıl bomba o zaman patlayacak milletin elinde.

 8. şu anda ebknin getirdigi beslik danalar elinde patladı tabiki patlar canlı kilo 8tl et kilosu 16 tl yapar bu gün günlük bir hayvan günlük 8 tl yer aıldıgı et kilosu günlük 600grmı geçmez 600gr et bu günkü kesim fiyatı olan 12tlden 7.2 yapar karını siz söyleyin benim matematik bitti.bazılarıda kazanmayıverin der belki.ewt kazanmayalım sizde yemeyiverin ette talep olmazsa fiyat kendiliginden düşmezmi şimdide aynı talep yok artı ithal dana var ona zaten yok tabiki fiyat düşecek köklü çözüm bekliyoz bugün ölmeyelim yarın ölelimden vazgeçelim.

 9. 1. Hukumet yuzde 30 kar yapiyor bu et ithalatindan. Yani emek vermeden para kazaniyor.
  2. Ote yandan kendi adamlarina yuzde 50 hibe destek verdi. Gariban koyluyede Ziraatdan kredi
  3. sehirdeki halk tuketici, ucuz et almak istiyor ve bunlar hepsi secimde oy atacaklar.
  Yani 1 tasla 3 kus vurdu.

 10. ——————————————————————————–
  Hayvancılık Ve Et Sorununu Tbmm’ye Taşındı
  Erzurum Milletvekili Ertugay, Hayvancılık Ve Et Sorununu Tbmm’ye Taşıdı
  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay, hayvancılık sektörünün sorunlarını ve et ithalatı konusunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme getirdi.
  TBMM Genel Kurulunda, hükümetin uyguladığı yanlış ve tutarsız politikalar sonucu, hayvancılıkta ve kırımızı et sektöründe ülkede son yılların en büyük probleminin yaşandığını ifade eden Milletvekili Ertugay, şöyle konuştu:
  “Yanlış ve yetersiz destekleme politikaları, yüksek girdi, özellikle yem fiyatları, buna karşılık düşük süt fiyatları sonucu, üretimde bulunan on binlerce damızlık ve süt hayvanları kesime gitti. Hayvan sayısı düştü. Son bir yılda et fiyatları neredeyse enflasyonun 6 katı oranında yüzde 100′ün üzerinde artı. Geçen yıl 15 lira civarında olan et fiyatı 32 lira lara çıktı. Bu fiyat sadece Avrupa’nın değil diğer birçok ülkenin de en yüksek fiyatıdır. Gelinen nokta o kadar vahimdir ki, çayır mera potansiyeli ve hayvan varlığı bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan ve bölgesinde mutlak söz sahibi olan bu ülke, son 15 yıldır dışarıdan 1 gram et ithal etmeyen bu ülke, et ithal eder duruma gelmiştir. Bu konuda hiçbir ikazımızı ısrarla dikkate almadınız. Önce Türkiye hayvancılığının ölüm fermanı olan kasaplık canlı hayvan ithal ettiniz, yetmedi karkas et ithal ettiniz.
  Türkiye’yi dönüşü olmayan bir yola soktunuz. Şimdi yaklaşan kurban bayramı için kurbanlık ithalat ediyorsunuz. Yani bu ülke, sayenizde Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa mübarek kurban bayramında Avrupa’dan ithal kurban kesecektir. Bakın bu ülkeyi neredeeen nereyeeee getirdiniz, yakın zamana kadar hacılarımızın Suudi Arabistan’da kestiği hayvanlar bu ülkeden gidiyordu. Bugün dışarıdan bu ülkeye kurbanlık hayvan geliyor. Durum bu kadar acıdır. Bu politikalarınızın iflasıdır. Bu yüce mecliste yaptığımız bütün konuşmalarda, basın toplantılarında dedik ki (isterseniz tarihini gününü veririm) hayvancılık alarm veriyor, hayvan sayısı düşüyor, damızlık hayvanlar, süt hayvanları kesime gidiyor, süt ve et üretimi süratle azalıyor, yüksek yem fiyatları üreticiyi zorluyor, derhal tedbir alın ve ithalat yapmayın. Bunları hiç dikkate almadığınız gibi bilakis bu yüce mecliste milletin gözüne baka baka hayvancılıkta durum gayet iyi verim ve üretimde artış var diyerek bugünleri hazırladınız.
  Bu ithalatın 31 Aralık 2010′a kadar da devam edeceği biliniyor. Görünen o ki burada da durmayacak bundan sonra Türkiye sürekli et ithal eder durumda olacak ve dışarıya sürekli bağımlı kalacaktır. Zira et ithalatçı yabancı firmalar şimdiden Ankara’da kalıcı irtibat ofislerini açmışlardır. Aslında sizi bu kürsüden et ithalatı pirinç ithalatına benzemez ciddi tedbirler alın bu ithalata izin vermeyin bir defa başladınız mı önünü alamazsınız derken bu endişeleri taşıyorduk. Gelinen noktada milyonlarca tüketici mağdur oldu. Türk halkı bir ramazan boyunca et kuyruklarında çile çekti. İthalata rağmen et fiyatları bırakın düşmeyi yükselişe geçti, bırakın dar gelirlinin orta sınıfın bile alamayacağı noktalara çıktı. Zaten kişi başına et tüketimi düşük olan Türk halkı bu hükümet sayesinde etin tadını unuttu. Et fiyatları yükseldi de, para üreticinin, besicinin cebine mi gitti, hayır. O da perişan oldu. Silindi gitti. Çünkü et ithalatı gündeme geldiği andan itibaren üretici elindeki hayvanını derhal çıkardı. Hayvan bakıcısı, çoban bile işsiz kaldı. Ben bu çekilen sıkıntıları çok iyi bilen biriyim.
  Ekonomisi büyük ölçüde hayvancılığa dayalı bir ilin, Erzurum’un Milletvekiliyim. Çayır-mera ve büyükbaş hayvan varlığı bakımından son zamanlara kadar Türkiye’nin bir numaralı ili olan Erzurum’da kasaplar kesecek hayvan bulamıyorsa ve batıdan gelecek ete umut bağlamışsa varın gerisini siz hesap edin. Şuanda para etse bile elde hayvan yok. Ben yeni Erzurum, Kars, Ardahan’dan geliyorum. Oralardaki feryada kulak verin.
  Bugün bu ülke hayvancılığının önemli bir problemi var. Bugün bu ülke çok ciddi şap tehdidi altındadır. Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun en büyük Şap Enstitüsüne sahip ve şap aşısı ihraç eden bu ülkede şap tehdidi var. Şaptan dolayı son üç ayda 24 ilimizde, bunların içerisinde de seçim çevrem olan Erzurum ve 9 ilçesinde, hayvan pazarları kapatıldı. Şaptan dolayı da kurbanlık ithalatını sadece Trakya’yla sınırlı tutmak zorunda kaldınız. Esas bunlara tedbir getirin. Bu ölçüde hastalık tehdidi olan bir ülkede hayvancılık kalır mı? Sayın Bakana son bir sözüm var.
  Yaşanan krizi bu ülkenin besicisine, üreticisine yüklemekten vaz geçin. Bu ülkenin üreticisi spekülasyon yapmaz, yapamaz bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Çünkü besi hayvanının süresi doldu mu bir dakika bekletmez. Siz spekülasyonu, haksız kazancı başka yerlerde arayın.
  Hükümete tavsiyemiz şudur. Bu yanlış uygulamaları derhal durdurun. Yazboz tahtasına çevirdiğiniz uygulamalardan vaz geçin. Süt ve et üreticisine işe yarar destekler verin.
  Şimdi konuşmamıza 20 dakika cevap vereceksiniz. Bir sorunun cevabını istiyorum. Siz her zaman bu mecliste hayvancılıkta durumun iyiye gittiğini her vesile ile söylediniz. Et ve süt veriminin yükseldiğini söylediniz. Durum bu kadar iyiyiydi de. 2010′un başında 15 lira civarında olan et fiyatları birden bire 32 liralara nasıl çıktı? Türk Milleti birden bire zenginleşti de ete olan talep artıda arz-talep dengesi bozuldu diye mi oldu? Şunu bir açıklayın. Ne oldu? Bu durumu halen spekülatörlere bağlıyorsanız bunu da buradan açıklayın.”

 11. evet cevap yukardakı yoruma becerıksız hukumet yetkılılerı dune kadar turkıyede yeterlı hayvan var acıklaması yaptınız eee ne olduda şimdi ithalata başladınız ah ulan ah birkaç yandaşınızı daha milyoner yaptınız amacınızda bu zaten allah belanızı versin hepinizin yüğü bitmemiş yetimlerin hakkını yiyin bakım bunların hesabını nasıl vereceksınız bırgun

 12. Tarlaniz yoksa besicilik, sutculuk yapmayin.
  -Aksi takdirde yem firmalarina calisirsiniz onlari zengin edersiniz.
  -Yem almayin kendiniz uretin….

 13. sayin tarim bakanimiz izlediniz hayvancilik ve tarim politikalarinizdan dolayi sizi tebrik ediyorum. cunku ciftcinin anasini aglattiniz. sizden ricam o koltuktan kalkıp bir zahmet köylunun yanina bir varp derdini dinle. gecen yil mazota gelen zam %40 civarinda , Gübreye gelen zam %40-60 arasinda , yeme gelen zam % 40 civarinda. peki ureticinin urettigi ürune gelen zam ne kadar ? hepsi yerinde sayiyor bir kismida geriye dögru sayiyor.
  sizinde her yil maasinizdan bu oranlarda kesinti yapsalar sanirim sayin vekillerimiz ciyak ciyak o meclisde cinkara cikarirlar.
  vatandasada yilda verdiniz mazot veya gubre destegide adi altindaki sadakayida vermeyin biz cifciler, köyluler dilenci degiliz efendiyiz. alnimizin teri ile kazaniyoruz. sizler gibi koltukta oturarak 8-10 bin tl aylik almiyoruz. saygilarimizla

 14. arkadaslar ulkemizde bulunan butun odalar halka hizmetten ziyade halkin cebindeki paralari yeme derdindedirler. hic bir oda diyemezki ben uyemin kazanc saglamsi icin ona su sekilde destek sagladim, kazanc sagladim . odalarin vatandaslardan topladiklari aidaklarin nerelere gittigini ve hangi amaclar dögrultusunda kullanildigini merak ediyorum. yani bu toplanan paralarin gercekten halkin menfaati yonunde kullaniliyormu bilmiyorum ama merak ediyorum. ama sunu biliyorum bir ada baskani olduysan isin ayna geri kalanai palavra…. saygilarimla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir