'Et fiyatları refahtan dolayı yüksek'

TarımBakanı Mehdi Eker, ithalat kararına ve alınan tüm önlemlere rağmen et fiyatlarının düşmemesini, “Et üretimi arttı ama talep de arttı. Refah ve gelir seviyesinin yükselmesi, krizin de sona ermesiyle birlikte insanların et tüketimi arttı. Fiyatlar o yüzden yükseldi” diye açıkladı. TBMM kulisinde bir grup gazeteciye konuşan Bakan Eker, 2002 ila 2009 yılları arasında et fiyatlarındaki artışın enflasyonun altında kaldığını belirterek, “2009 yılından itibaren kriz aşıldı. Vatandaşların refah seviyesinin artmasıyla et ve süt tüketimi arttı. Niye bunları kimse görmüyor? Vatandaş geçmiş yıllara göre daha çok et tüketmeye başladı. 2-3 sene öncesine göre Türkiye’de giderek artan bir tüketimvar” dedi. Oysa, kişi başına gelirle dana etinin kilosuna bakıldığında, geliri Türkiye’nin çok üzerinde olan ülkelerde de etin kilosunun çok daha ucuz olduğu görülüyor. Örneğin ABD’de 2009 verilerine göre, kişi başı yıllık gelir 46 bin dolar olmasına karşın dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.Milli geliri 40 bin dolar olan Hollanda’da ise etin kilosu yaklaşık 9-10 dolar aralığında. Buna karşınmilli geliri 13 bin dolar Türkiye’de dana etinin süpermarket reyonundaki kilo fiyatı 19 dolar. Buna karşın 12.888 dolarla Türkiye’ye yakın milli geliri olan Bulgaristan’da ise dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.
‘KURBANLIK KRİZİ OLMAYACAK’
Bayramda kurbanlık probleminin yaşanmayacağını öne süren Eker, şap olmayan ülkelerden kurbanlık koyun ithalatına izin verildiğini hatırlattı. Bakan Eker, kurbanlık ithalatı için şu ana kadar 350 bin baş için kontrol belgesinin alındığını belirterek şunları söyledi: “350 bin hayvandan 150 bini yolda, Avustralya’dan geliyor. Diğerleri de Balkan ülkelerinden giriş yapmaya başladı. Şartımız sağlık sertifikası olacak. Trakya’nın ve İstanbul’un Avrupa yakasının kurbanlık ihtiyacını ithal hayvanla karşılayacağız. Anadolu kendi üretimiyle kurbanlık ihtiyacını giderecek. Oralar için ithalat yapmaya gerek yok. Yeterli sayıda hayvan bulunuyor.” Kurbanlık satışları başlamadan spekülasyonların yapıldığını vurgulayan Bakan Eker, “Herkes kurbanını kesecek. Kim ‘Bulamadım’ diyor? Bunların hepsi spekülasyon” diye konuştu.

Paylaş :

“'Et fiyatları refahtan dolayı yüksek'” hakkında 5 yorum

  1. sayın bakanım halkın refah seviyesi yükseldiği için et fiyatlarının arttığını söylemişsiniz.keşke öyle olsaydı fakat ne yazıkki 10 yıldır sinyal veren üretimsizlik bugün sonuçlarını vermektedir.üretim maliyetleri yem,mazot,elektrik,sgk primleri,K.D.V ve diğer girdiler diğer ülkelerin kat kat üstündedir.ETBİR toplantılarında defalarca size üretimle ilgili raporlar sunulmuş ve konu hakkında bilgiler verilmiştir.ama ne hikmetse hiçbir önlem alınmamış %1 olan KDV oranı %8 e çıkartılmıştır besicilik sektörü kredi değil girdi maliyetlerinin düşürülmesini bekliyor bu maliyetlerle kredi alındığını kabul edelim E.B.Kurumunun 12.00 +KDV fiyatına yakın fiyatının 2-3 lira yukarısına bile mal satılsa zarar edilecektir zararına kaç kişi üretim yapar böyle bir mantık olabilirmi.benim korkum bu kredilerle güneyde villalar yapılmasın?..ikinci bir konu kasap esnafının içine düştüğü durum kırmızı ve kanatlı et ürünleri tebliği ile kasap esnafı büyük bir darbe yemiştir kasap esnafına tavuk parçalamak yasak,köfte yapmak yasak,yakında kıyma çekmekde yasak olacak kırmızı eti parçalamak ve satmak serbestte beyaz eti parçalamak satmak neden yasak anlamadım zaten kırmızı eti kaç kişi alıp yiyebiliyor ki.yanlış anlaşılmasın bakkala neden tavuk parçalamak yasak diye sormuyorum kasap esnafına neden yasak diye soruyorum.bu neye benziyor terziye pantolon dikme demeye benziyor.sağlık açısından derseniz gelin piyasadaki son kullanma tarihlerine 3-4 gün kalan kokmuş tavuk ürünlerini göstereyim size.entegre tavuk firmalarının son kullanma tarihleri yakınlaşmış ürünleri parçalayıp piyasaya sürdüğünü biliyormusunuz.kuş gribinden sonra çıkan bu kanatlı et ürünleri tebliği 27 tane tavuk firmasının tekelleşmesini sağlamıştır.fiyatları kendi aralarında anlaşıp istediği gibi belirlemektedirler biran evvel kasap esnafına entegre firmalardan aldıkları tavukları parçalama müsadesi verilmelidir.halka bu fahiş fiyatlardan tavuk eti yedirmeye kimsenin hakkı yoktur.temennim 42 yılını bu mesleğe vermiş bu sese kulak vermenizdir.

  2. Üstünde durulması gereken çok önemli konuda kuş gribi,hatırlayalım ülkenin çok değişik yerlerinde hayvanlar imha edildi 10-20 tane tavuk ölüleri ortaya çıktı fakat bu hastalığın göçmen kuşlar aracılığı ile ülkeye geldiği söylendi.sonrasında olanlara bakalım acele bir şekilde kanatlı et ürünleri tebliği hazırlandı ve yürürlüğe girdi.bu şu demek 27 tane entegre tavuk firması istediğini yaptırmış oldu çünkü bu tebliğ tekelleşmenin istediği gibi fiyat belirlemenin altyapısını hazırlamış oldu.şimdi ben soruyorum bu ülkeye o tarihten bu tarafa GÖÇMEN KUŞLAR GELMEDİMİ ?… yoksa bu entegre firmalar giren göçmen kuşları muayenemi ettirdi.İDDİA EDİYORUM BURADA BÜYÜK BİR OYUN OYNANDI.yetkililerde bu oyuna geldi ne yazıkki.gerçek olan şu bu hastalık göçmen kuşlar aracılığı ile gelmedi birileri daha evvelden hazırlanmış tavuk ölülerini değişik yerlere attı daha sonrada ihbar etti.yok aksini iddia eden varsa ispat etsin ben mesleğimi bırakacam.burada sadece şuna bakmak gerek kuş gribinden sonra hangi düzenleme yapıldı.söyleyeyim KANATLI ET ÜRÜNLERİ TEBLİĞİ.

  3. Resmi dillerden açıklanan fiyatlar asılsız ve yersizdir.Hepsi yalanla dolu çünkü meslekleri politikadır.Fakiri düşünen kim kendilerinin refahı tabiki yükselmiştir.Kuru ekmek parası kazanamayan halk nasıl kesecek kurbanı

  4. 500-600 TL den başlayan koyun fiatları büyükbaş hayvanlar ise geçen yıla göre iki katı 2600 tl den aşağı değil kiloya vurduğunuz zaman kesim kilosu 30.00 Tl nin üzerinde oluyor.Yetkililer halen et ve kurban fitlarının düşmesinden ve düşeceğinden bahsediyorlar.
    Bunların hepsi yalan ve düzmece gerçekleri halk iyi biliyor fakat elinden birşey gelmiyor fakirin elinden ne gelirki kim ne söylese ona inanıyor gariban türk halkım benim.Yukardakiler hep canbazlıktan başka birşey bilmiyor.Azbucuk inançları olsaydı mübarek kurban fiatları açısından olsun serbest piyasa ekonomisini bu güzel vatana sokmazlardı.Fiat kontrolüde kolay olurdu cebinde parası olan parasının üstüne para koyarak kazanmanın tam zamanı Kurban Bayramı geldi işte.diger takdirleri siz sayğılı halkımıza bırakıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir