Delta Hamburg eti ucuzlatacakmış

Avrupa’da en ünlü otel ve restoranların et tedarikçisi Delta Hamburg, yatırım rotasına Türkiye’yi aldı. Şirketin patronu Höper’in hedefi, kuracağı 5 fabrika ile Türkiye’deki yüksek talebe yanıt vermek ve fiyatları düşürmekmiş.
Avrupa’nın ünlü tedarikçisi Delta Hamburg yatırım için Türkiye’ye geldi. Delta Hamburg Marriott, Four Seasons, Ritz Carlton, Hilton, Conrad, Kempinski gibi dünyanın önde gelen otel zincirleri, Maredo, Block House gibi “steak house”ların ve El Bulli, Noma gibi Michelin yıldızlı restoranların aralarında bulunduğu ünlü mekânlara et tedarik eden bir firma. Avrupa otel ve gastronomi tedarikçileri kuruluşlarının en büyüklerinden biri olan Hamburg Delta, Almanya’dan İspanya’ya Hollanda’dan Yunanistan’a kadar tüm AB ülkelerinde faaliyet gösteriyor.
Şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini resmiyete döken anlaşma geçen hafta Ankara’da imzalandı. Delta Hamburg’un sahibi Heinrich Höper , Türkiye’nin en büyük et entegre tesislerinden Anksan, Topaz Restaurant sahibi Yücel Özalp ve Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Kamışlı ile ortaklık için el sıkıştı. Önümüzdeki aylarda Türkiye’de büyük yatırımlara imza atmaya hazırlanan Alman işadamının hedefi Türkiye’yi bir yatırım üssü yapmak. Bunun için de Türkiye’de 5 fabrika kuracak olan Höper, Almanya’da yetiştirdiği hayvan ırklarının dölünden Türkiye’de de üretip, Ortadoğu ülkeleri ve Araplar’a satmayı planlıyor. Höper’in bir diğer hedefi de yüksek üretim miktarıyla Türkiye’deki et fiyatlarını düşürmek. Avrupa’da sektörün en büyüklerinden biri olan Höper, aynı zamanda Hamburg futbol takımının da yönetiminde çalışıyor.
130 YILLIK FİRMA
Heinrich Höper, Avrupa ve Amerika’da küçük ve büyükbaş hayvan üretimi, kesimi ve lojistiğini yapıyor. Farklı ülkelerden sağladığı kaliteli ve marka gastronomik ürünlerin toptan ve perakende ticareti ile restoran işletmeciliği konularında faaliyet gösteriyor. 130 yıllık geçmişi olan şirket, dünya çapında tanınan ve tüm ekonomik, gastronomik ve turistik temalı sivil toplum kuruluşlarının madalya, plaket ve sertifikalarına sahip bir firma. Alman işadamı, Delta Hamburg’un domuz ve içeriğinde domuz katkısı bulunmayan (Uluslararası Helal Sertifikalı) ürünleriyle, Türkiye’nin Horeca alanında fiyat, kalite ve hizmet açısından devrim yaratacağına inanıyor. Höper, Türkiye’de yaptığı temaslarda 5 yıldızlı otel şeflerinin, steak house zincirlerinin ve fine dining restoranların işletmecilerinin aylardan beri Türkiye’de faaliyete geçmelerini beklediklerini söylüyor.
TURİZM VE EKONOMİDEKİ BAŞARI HEYECANLANDIRDI
LMD Lezzet Markaları Derneği ve Uluslararası Türk Gastronomi Dernekleri Başkanı Vasfi Pakman yakın dostu işadamı için “Türkleri ve Türkiye’yi çok seviyor. Ülkemizin turizm ve ekonomideki başarılarını takdir ediyor. Dünya marka ve trendlerinin İstanbul’da yer aldığını, genç nüfusun yoğunluğunu, eğitim ve yaşam kalitesinin hızla yükseldiğini söylüyor. Markasının Türkiye’ye dinamizm getireceğine inanıyor” dedi.
AŞÇILAR OLİMPİYATININ SPONSORU
Heinrich Höper 2008 İKA/Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda büyük başarılara imza atan, Avrupalı Türk Şefler Mutfak Takımı’nın (Euroturk Chefs Culinary Team) da baş sponsoru. 2012’de yapılacak Aşçılar Olimpiyatları’nda da yine sponsor.
SİNAN ÖZEDİNCİK

Paylaş :

“Delta Hamburg eti ucuzlatacakmış” hakkında 13 yorum

 1. Hayırlısı inşallah yazdığınız gibi olur bu üretim maliyetleriyle çok zor da yinede dediğiniz gibi olur inşallah 16 lira karkas takımın olduğu bir ülkede kasapta etin kilosu tabii 25 lira olacak;%20 kemik,%8 KDV=22 lira maliyet zaten buna işletme masrafı da dahil değil.tartışmaya bu tür boyut kazandırılırsa bu ülke vakit kaybeder zarar görür üreten de hata yok ki ürettiren rahatsız sıkıntı ürettiren de.bu firmaya 0 gümrükle yem ithali için izin mi verecekler madem böyle bir imkan var içeridekinin suçu ne ona da sun bu imkanı?…ama yok olur mu illa küresel sermayenin piyonu olacak ki bu kafa yapısından destek görsün.öbür türlü Türk köylüsü üretir üretime dahil olur mu hiç ?…

 2. bu hükümet türk hükümeti olmaz kendini osmanlı gibi gören bu zihniyet cumhuriyet rejiminin efendilerini köylüleri avrupalıya yaptıgı kıyaklar sayesınde öldürmüştür verdiği kredilerle köylüyü borçlandırmıs zorunlu köle haline getirmiştir bu politika uygulamaları yetmiyormuş gibi avrupalı şirketlere kapitülasyonları yeniden hayata geçirmiştir.büyük balık küçük balığı yutar felsefesinden yola çıkarak böyle buyuk firmaların yerli üreticiyi ezicegine ve büyük baş hayvancılıkta tek çözümün süt fiyatlarının yükseltilmesi ve yemdeki verginin düşürülmesi ve yeterli miktarda stoklarda hububat bulundurularak fiyat artışların önmelek olup bu kolay cözümün bir an önce hayata gecirilmesini
  canı gönülden ister türkiye orta dogunun et ve süt dagıtım merkezı olmasını demeni ederim.yerli olan herseyin avrupalının kendınden daha iyi olduğunu ve iyinin dünyanın her yerinde pahalı oldugu maliyetlerin yüksek olmasından etin ucuzlamadıgını farkına varmanızı dileri.

 3. sat sat ne var ne yok sat.yabanci gelecek et fiyati dusecek iyi bir sey soylerim neyse. 15300 kesim bu fiyata kurtaramiyoruz.130 yillikmis iyi bizim ahmet mehmet hadi lan mi diyeceksiniz.allah havale etmek lazim

 4. şeytan üçgeni.dev.yem ütretiçileri.büyük hayvan işletmeleri.bu tezgah 2003ten buyana devam etmekteydi yavaş yavaş sinsi sinsi.önce krediler verildi.ama denildiki köylü vatandaşlar.küçük işletmelerimizi canlandırmak için veriyoruz .oysaki kredilerin içeriğine bakarsanız.trilyon rakamlar görürsünüz.o trilyonu köyde yaşayan veya küçük işletmecilerin alması zaten mantık olarak imkansızdı.yani bu krediler halk üzerinde pişirilerek.büyük işletmelerin önüne konuldu.onlar aldı alacaklarını ve piyasayı istedikleri gibi yönlendirdiler.piyasaya et sürmediler.belli süre.tüketiciyi medya kardeşleriyle beraber halkı et maduru olarak gösterdiler.oysaki eti buduruma getiren bu üçgendi.ama halkı medya yönlerdiği içinde hedeflerine biraz daha yaklaştılar.bu sefer hükümet oy silahını kullandı.üçgenin diğer parcalarına yardım için ve ithalat devreye girdi.ama gelin görünki ithalatıda yapan o trilyonluk firmalar.köylü mehmet yapcak değil ya.zaten yem firmaları coğu kendilerinin elinde.onların için yem asla 40 tl olmadı zatende olamaz.dışardan sıfır gümrükle aldıklar.ı uçuz yem piyasında büyümüş ucuz angus limuzunleri hop die pyasamıza sokiverdiler.şimdide kendilerinin.yabancı ortaklarını.ülkemize sokiverdiler.kimse kimseyi kandırmasın azcık düşünmek yerterli bu konuda.saygılar.

 5. o meşhur krediler artık bitti arkadaşlar bitti.hayvan başına verilen kredilerin hepsi yarıya düşrüldü.mesela küçük baştaki 600 tl 300 büyük baştadaki 6000 tl de 3000 tlye etci büyükbaşta 3000 den 15000 tlye.yani bu paralarla büyükbaş veya küçükbaş alınması mümkün değil.Zaten bankanın kredi vermesi.annenin cocuğunu evlatlik vermesinden inanınki cok daha zor.teminat olarak alacağınız kredinin 2 katı teminat.2 kefil ama kefiller bayabi gelir düzeyi iyi olmak şartıyla .onların istediği şartlarda işletme.gösterdiğiniz ipoteklerde mikron sorun almayacak olursa gerisin geri.ha birde syn.bankacılarımız hayvanları önceden görecek.eğer beğenirseler anca para cıkacak.peki ben izmirde oturuyorum.ama karsta piyasa cok iyi ordan alacam hayvanları.bu durumda ne olacak.gali hayvanları ben önce bankanın önüne getirecem memur beyler tamam derse para verecekler.ha birde tamam demediklerini düşünsenize hayvanlar gerisin geri.zaten alacağım şahıs bana tam parayı ödemeden nasıl havan verir orasıda ayrı bir komedya.işin bence şahsi görüşüm.bu işi yapmayın arkadaş diyorlar.bırakın diyolar kodamnlar yapsın.gerekirse bizim kodamanlar dışardan hayvan getirir.onalar bu işi erbabı.küçük işletmeler veya bu işi kırsalda eskiden bu yana yapan köylü vatandaşlar yapmasın iması acık.siyasilerin ahkam politikasına .sadece göstermelik bir aractır bu.

 6. 2012 cifciye verilecek destek 2011 daha düşük olcak gibi görünüyor.yeni bütcede bu dahada acık görünmekte.gecen sene 11 milyar olan rakaram bu yıl 7 milyarda kalıyıor.yani sıfır faizli kredi zora girmiş demektir.

 7. İstihdam açısından iyi ama her gün yeni bir dev hayvancılık işletmesi kuruluyor. Küçük işletmelere de başka sektöre göç yolu görünüyor tabi ellerinden gelebilirse. Bu hükümet daha işin başında küçük işletmelere birleşin demişti ki rekabet edebilsinler. Bizim insanımızın geneli menfaatçi olduğundan hiç bir araya gelebilir mi işte elin oğlu gelir 15.000 başlık işletmeyi diker köyümüze biz de aval aval bakarız sonra da vah şöyle vah böyle. Meyhanede bir araya gelip iki kadeh atarız kanka oluruz sokağa çıktı mı iş yapalım dedik mi birbirimize nasıl madik atarız onun hesabını yaparız. Kendimiz ediyoruz kendimiz buluyoruz. Bu yazdıklarım Trakya halkı için aynen böyle suçu başkalarında değil kendimizde arayacağız baştan.

 8. erdoğan yalçınkaya

  Bu firma tesis açarsa bu ülkenin hayvancılık sorunu bitecek sanki.15000 hayvan besleyecekmiş?..45000 tane beslese ne olur piyasanın tamamını mı ele geçirecek bunlar boş hayaller bu ülkenin sorunu üretim maliyetleri kimin ürettiği değil.şu anda 3-5 firmanın elinde zaten 60-70 bin tane dana var ne oluyor sıkıntı bitiyor mu?…kaldı ki bu ülkenin sanayi devi koç grubu bile üretim maliyetleri yüzünden üretimi durdurdu bunlar sonuç vermez bekleyip göreceğiz inşallah yanılırız!..üretim maliyetlerini düşürün halkın alım gücünü yükseltin mahalle aralarına kadar giren büyük sermaye gruplarını dizginleyin Türk sermayesinin önüne set çekmeyin bu ülke kalkınacaksa öz sermayesiyle kalkınacaktır.yetkililerin etrafındaki çıkar grupları yürütme gücünü elinde bulunduranları yanlış yönlendiriyor yazık oluyor bu ülkeye.

 9. yabancı bir firmanın burada yatırım yapıp kazanç elde etmesinden ziyade yerli üreticilerin bu işten kazanmalarını dilerdik fakat yerli üreticimiz ne yazıkki bu işten çok fazla para kazanma hırsı ile tüketiciyi kırmızı ete hasret ettiler kurbandan kurbana et yer olduk.besicilik yapanlan aynı zamanda tarım ilede iştigal ediyorlar genelde ve devlet her zaman köylünün yanında olmuştur diğer vatandaşlar devletten bu kadar destek görmemelerine rağmen ne yazıkki köylüyü memnun etmek mümkün değil bireysel olarak her türlü yeniliğe karşıdırlar yeni üretim tekniklerini araştırmaz daha fazla nasıl verim alırım araştırmaz devlete aşırı derecede boçlanır bilirki nasılsa bir gün faizler sıfırlanacak biri seçim yatırımı olarak faizleri sıfırlayacak ödeme yapmazlar ana parada taksitlendirilir ondan sonra para pul olunca öderler burada yapılan yorumlara bakıyorum bu kadarda olmaz diyorum devlet 7 yıllığına sıfır faizli hayvancılık kredisi veriyor yem desteği var süt parasına +prim var tarlana mazot gübre parası yardımı dekar başına destek var buğdayını dünya piyasasının üstünde alıyor her yıl tmo milyonlarca zararla alım yapar ve hala burada sızlanmaya ağlamaya devam edin pes doğrusu:( verilen paralarla alınan malı satar yersen üretmezsen her yıl traktör değiştirisen biçerdöverler ayrı bir konu sonrada otur burada yabancı gelmişte devlet şçylede böylede yazık ayıp denen bişi var size yapılan destek hangi vatandaşa yapılıyor ben emekli memurum 1 araba almak için 10 yıl çalışmam lazım babadan bişiler kalsa zaten memur olmazdım sizin gibi öle 200-300 dönüm arazi vs.olsa ne işim var memeurlukta yarı aç yarı tok öle salla başını al maaşını nerdeeee bazı kurumlarda olabilir ama her kurum öle değil ameleden kötüydük.oturmuş 3-4 köylü sohbet ediyo kahvede bende dinliyom biri diğerine araba alacam diyo öbürü para nerde oğlum diye takılıyo oda ne olacak aha mart ayı geldi sat 10-15 toklu al bir araba ne olacak toklu 750-800 arasında gidiyo diyo gülmekten ağzı kavuşmuyo o sene köylünün keyfine diyecek yok ama vatandaş ete hasret kaldı ondanda haberi yok nasılsa devlet ihracata izin vermiyo bu devran hep böle gider sanıyordunuz ama iş değişti değilmi şimdi ağla sızla diyecem ama yinede bakıyorsun en hral araba köylüde en kral traktör köylüde devlet traktör ve iş makinalarının %50 sini hibe veriyoken en kralı olsun dimi sulama giderlerinin %50 beleş hayatınız beleş birde burada siyaset yapın üretim yapacanıza ben olsam vallahide billahide ne destek ne kredi üretiyosan banamı veriyon sen devlete ne verdin doğru dürüst vergi bile vermezsiniz burada atın tutun inşallah coniler-hanslar gelir onlar sizin gibi değiller deveden devemi kazanılır el insaf.memmurluk iyi diyenede maaşımı kazandığımı giderimi hesap edek geriye kalanı vercem arazi ile değişen varsa buyrun gelsin değişirim görelim bakalım 900 tl ile geçim nasılmış öle devletten sıfır faizli at yat yok bana vermiyolar verseler ben bu işi yaparım ama ipotek verecek mal maalesef yok öle takım elbiseli memurları görüp heveslenen vatandaşlar onlarda paramara yok bakma mecburiyetten öle giyiniyolar özenme işine sahip ol kral gibi yaşa ne yapacan devlet size çalışıyo daha ne istiyonuz:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir