Çekilen kura ile gebe düveler dağıtıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteğiyle Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği tarafından et ve süt verimi çok yüksek olan Avusturya ve Almanya’dan ithal edilen Simental cinsi 325 tane gebe düve, çekilen kura sonucu 29 üreticiye verildi.
Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği tarafından et ve süt verimi çok yüksek olan Avusturya ve Almanya’dan ithal edilen Simental cinsi 325 tane gebe düve gerçekleşen törenle üreticilere verildi. Et randımanı yüzde 55 civarında olan düvelerden ayda 7 ile 10 ton süt verimi elde edilecek. Bununla beraber Türkiye’nin et ve süt ihtiyacını karşılanmış olup, üreticinin ise para kazanması hedefleniyor.

ET VE SÜT VERİMİ YÜKSEK

Eskişehir  Başkanı Ali İhsan Çetin, Almanya ve Avusturya’dan 325 büyükbaş hayvan ithal ettiklerini ifade ederek, “Simental ve kırmızı alaca birleşiminden oluşan Fleckvieh ırk türü hayvanların et ve süt verimleri oldukça yüksek. Bakımı çok kolay” dedi.
Çetin 5 yıl boyunca hayvan satışlarının yasak olduğunu söyleyerek, “29 çiftçimiz 5 yıl hayvancılık kredisi çekerek 8 tane inek sahibi oldular. 5 yıl boyunca bu hayvanların satılması yasak. Avusturya’dan gelen ineklerin tanesi 3 bin euro, Almanya’dan gelenler ise 2 bin 900 euro mal edildi” dedi. Çetin bundan sonraki süreçte Eskişehirlilerin daha kaliteli süt ve et tüketeceğini belirtti.

“126 MİLYONLUK DESTEK VERDİK”

İl Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Salih Söğüt ise, “İlimiz tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da önelmiş bir potansiyel sahip. 140 bin büyükbaş hayvan bulunan ilimiz hayvancılık diliminin yüzde birini oluşturmuş olsa da hayvan varlığı olarak kötü bir yerde değiliz” dedi.
Söğüt, Eskişehir’deki hayvancılığın gelişmesi kapsamında toplam 126 milyon TL’lik bir destek verdiklerini söyledi.Konuşmaların ardından çekilen kura ile 29 üreticiye hayvanları teslim edildi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir