Belçika Mavisi Özellikleri, Fiyatları

61
7507

Bu makalemde sizlere en çok tercih edilen büyükbaş ırkları ile ilgili özellikle Belçika mavisi olmak üzere fiyat, temin özellikler gibi husularda bilgi vermeye çalışacağım. Aynı zamanda ufak bir video da izleyeceksiniz.

Belçika Mavisi Fiyatları

Satılık belçika mavisi buzağı fiyatları 1800 TL’den başlamaktadır. Her çeşit buzağı litvanya , belçika , romanya, polonya v.b. ülkelerden gelmektedir. Her cins buzağı 1800 – 2200 TL fiyatlara alınabilmektedir.

Belçika Mavisi

Belçika Mavisi Özellikleri

Peki neden bu kadar önemli ? Elbette bu soruya verilecek en güzel cevap verimdir. Belçika mavisi ırkı hem et hem de süt verimi yüksek olması amacıyla yetiştirilmiş, melezleştrilmiş bir sığır ırkıdır. Ancak melezleştirme öncesinde Belçika sığırlarında amaçlanan süt verim sınırına ulaşılamamış bu nedenle yalnızca et veriminden faydalanılmıştır.

Genel olarak Belçika mavisi sığırları beyaz, siyah-beyaz ve mavi-beyaz renklere sahiptir. Oldukça gelişmiş bir yapısı bulunan bu ırk, ince ve narin bir kemik yapısına sahiptir. Uysal, uyumlu ve sakin yapılıdır. Doğum sonrasında buzağılarda hızlı ve erken büyüme özelliği göstermektedir. Gelişmiş kas yapısı bulunup, her tür çevre şartına kolaylıkla adaptasyon sağlayabilir. Yüksek verim özelliği vardır.
Belçika mavisi ırkında erkeklerde canlı ağırlık 1047 kg, dişilerde canlı ağırlık, 816 kg’dır. Belçika mavisi sığırları, bugün bölgede en çok yetiştirilen ırk olma özelliğini taşımaktadır.

Belçika Mavisi Video

Benzer Irklar

Şarole

Bu ırkın anavatanı Fransa’nın Charolais bölgesidir ve adını da bu bölgeden almıştır. Uzun ömürlü olması ve hızlı kilo alması da besleyenler için büyük bir avantaj olarak ele alınabilir. Renkleri beyaz zemin üzerine sarımsı kıllarla kaplanmış gibi görünür. Boynuzlu veya boynuzsuz olabilirler. Zor iklim koşullarına dayanıklıdır. Sütçü ırklarla melezlenmeye uygun bir ırktır. Uzun ömürlü bir ırktır. İyi bakım ve beslenmeyele 12 buzağı verebilir.

Simental

Anavatanı İsviçre’dir. Alaca renklidir. Gövdeyi kaplayan derinin sarı-beyaz veya kırmızı beyaz parçalardan alacası vardır. Baş beyaz olup, sarı veya kırmızı beneklidir. Tırnakları ve bedeni sağlamdır. Çok iri yapılıdır, sırtı uzun, göğsü ve sağrısı geniştir. Kısa ve sarı renkte boynuzları vardır. Besi hayvanı olarak çok elverişlidir. Çabuk besi alır, et verimi yüksektir. Hem süt hem de et yönünden zengin oldukları için kombine sığır ırkları olarak bilinmektedir.

Ergin canlı ağırlık dişilerde 600 ila 650 kg erkeklerde 700 ila 850 kg civarındadır. Kombine özelliğinden dolayı iri bir vücut yapısına sahiptir. Simental sığır ırklarının döl verimi yüksektir. Bir laktasyondaki süt verimi 4.000 – 4.500 lt ortalamasındadır. Etteki randımanı % 60 civarındadır. Her türlü iklime kolaylıkla uyum sağlarlar. Sığırcılıkta önemli ırklardan bir tanesidir. Sığır ırkları içerisinde, sığır yetiştiriciliği yapanların tercih sebebidir.

 Holstein

Holstein sığır ırkının anavatanı Hollanda’nın Frizyan bölgesidir. Avrupa’nın çeşitli yörelerinde özel olarak yetiştirilmiş hayvanlardır. Türkiye’de daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ülkemiz şartlarına uygun olarak yetiştirilmektedir. Tipik süt ırkı özelliği taşıması sebebiyle en çok tercih edilen süt sığırları arasındadır. Bedenleri siyah ve beyaz parçaların birleşmesiyle renklenir. Gayet iri yapılıdır. Memeleri büyük ve yumuşaktır.

Bir laktasyonda 4500 – 7000 lt arasında (ülkemiz şartlarında) süt verirler. İyi bakım ve beslenme ile bazı ineklerin 10000-12000 lt’ye kadar süt verimi sağladığı da görülmüştür. Sütteki yağ oranı % 3.6’dır.

Holstein, bütün dünya ülkelerinde sığır ırklarında belirleyici özellik olmuştur. Bir çok ırkla melezlemesi yapılmıştır. Az verimli yerli ırklarımızın, Holstein ırkı hayvanlar ile melezlenince yerli hayvanlara göre daha çok verim sağladığı görülmüştür. Hele bakım ve besleme iyi olursa, çok verimli ve kârlı bir hayvancılık yapılabilir. Holstein sığır ırkı hayvanlar, hastalıklara karşı çok duyarlı olup, bakımına ve korunmasına titizlikle dikkat edilmesi gereken bir sığır ırkıdır. Damızlık süt sığırcılığı yapmaya elverişlidir. Her türlü iklime uyum sağlarlar. Holstein sığır ırkı, dünyada sığırcılık projelerinde hep ön planda olmuştur.

Belçika mavisi satılık

Macaristan, Avusturya ve Almanya’da çiftliği bulunan yahut oradaki besi çiftlikleri ile irtibatlı olan şirketler mevcuttur. Bu şirketlerden buzağı veya damızlık temin edilebilir. Ülkemizde de bu alanda büyük yatırımlar yapılmaktadır.

 

 

by Suphi Katmerci

61 YORUMLAR

  • Ya kisin nasil oluyor? hayvan diskisi biyo gaz uretip, Gazi Boilerde yakar, sicak suyu Air Handling unitten gecirir, sicak hava olarak ahirlarimi ilik tutarim. Uretilen gaz Bu kendi isitma maliyetini karsilar. Cok buyuk kapali alanlar yaparim. Disi plastik kaplamali sacdan icine de puskurtme kopuk ile koruma yaptimi hem isitma hem de neme dayaniklilik saglar. extra izolasyon bile istemez. Bence super fikir. ben olsam oyle yaparim. 5 bin sigir atsan her yil gemi ile istanbula 2 bin gondersen milyoner is adami olursun. En guzel ukranyali kadinlari de gotur goturdugun kadar.

 1. belcika mavisi, charlois,limousine ve simental besilik dana temin edilir. kapiniza kadar getirilir.
  bilgiler icin adet ve cinsini yazin, size donelim.

  saygilarimla.

  alpaslan kizilirmak

 2. Belçika mavisi düve ve dana almak istiyorum 80 ile 120 kilo arası yAzdığınız fiyatlardan 1800 ve 2200 tl arası numaram 05415220132 iletişime geçebilirsiniz

 3. Arkadaşlar merhaba, İzmir de kebaplar ve pidelik dana ve kuzu eti arıyoruz , dana kol but ciğer aylık 500 kg -1 ton arası alımımiz olur, ödeme peşin yada kredi kartı olacak…faturalı sağlık belgeli olması şarttır. 0506 8549032

 4. Besicilik icin 50 adet belcika mavisi sarole,limuzin,simental ariyorum. Belirtilen fiyatlar 1.800 ve 2000 tl den mevcutmudur ? Ve ya alan arkadaslar varmi. Lutfen arayin 0031626665171

 5. 100 -150 adet Dana ortalama 280-350 kg arasi sarole-belcika mavise- limuzin- simental cinslerinde almak istiyorum temin edebilecek arkadaslar sizlerden haber bekliyorum 05070955088

 6. bu kadar insan dana ve buzağı alabilmek için çırpınıyor kendilerine bilgi verecek bir kurumda yok mahtapta yok tarım bakanlığına sesleniyorum ağzımı bozmamak içinde özel çaba sarf ediyorum ne işe yararsınız insanlar buzağı almak ekonomiye katkı sağlamak istiyor siz tarım bakanı olarak ne istiyorsunuz neden bu insanlara bilgiyi bile vermekten acizsiniz pes diyorum

 7. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni ile istediğiniz ırk damızlık dişi sığır ve gebe düve ithal ediyor ve adresinize teslim ediyoruz. Tel : 0 850 346 57 17 Mehmet Bey

 8. Çok degerli yetiştirici abilerım kardeslerim herkez oncelikle et kombimesi olan bu danalardan duvelerden istiyor..verdikleri et oranına bakarak bence ne kadar yem tukettiklerine bakılmadan alınmasın almayın iyi düşünün bunların ihtiyaçları cebinize yakar sade kaba yemle bunlar gel isimlerini sağlamaLarı resimlerde video lara bakıp aldanmayın çok aldanorsiniz..zarar etmenizi istemem kendi yerli ırklar ımız içerisinde et kombine sine yakın olan melezleeimizde kar getirisinde oldukça basarilidirlar…onlar ya ne yabancı ırk kombineleri gibi bakımları yem paraları uçuk değildir.. iyi arastirin oyle karar verin ben koylunun elinde cok kambet kaburga olmus hostain ve simental gördüm ne kiminin eti ne kiminin sütü vardı.. bu ırklar üretilirken en yüksek besinlerden yararlanması lazım bütçe lazım… üretim lazım
  . Bakın samsun aksa çiftliğine amerika dan 5 bin inek getirdiler zamanın da 4500 çok nedenlerden dolayı kasaba 3.5 gitti amerikan dan bu inekler çif katli kamyonlarla geldiler tanesi 7 bin liraya emin olun aksa bu olaydan zarar etmemiştir ama siz edérsiniz ben doyum yada zarar edenlere bir danisi n tecrübe pahalıdır…hamdolsun böyle bir zararrım olmadı….herkeze hayırlı üretimler dilerim

 9. adem yavuzun yazısını dikkate alınız. Bu ırk iyi ortam kuvvetli besi ister zor şartlara alışır fakat memnun etmezde memnun olmazda. Yayılacak alanı yok ise ahırda bağlayıp cebinize zarar vermeyin.
  ömeryıldız bey çok haklı bu konuda ülkemizde bakanlık ve il ilçe merkezleri var bu hayvanın talep edenlerine cevap verilebilmeli.
  Besi için düşünenler bu hayvanların ithali kapatıldı bilginiz vardır. Talebiniz var ise ebk na müracaat etmelisiniz. Amerikadan gelenlere rağzı olmalısınız bu arada fena hayvanlarda getirilmiyor besi için gayette uygun görünmekte.
  Düve yada gebe düve düşünenler ithal izni ve kapasite raporu olup talep edenler tırlar 30 adet nakledebilir sözleşmeli firmalar il en az 50 sipariş vermek gerekir. Fiyatlar şuan canlı ağırlık 4.50 euro tane hesabı yaparsanız 1800-2000 euro civarı fatura edilir. ozelsadi@hotmail.com

 10. Selamun aleküm herkese hayırlı işler belçika mavisi veya şevrole dana teymin etmek istiyorum 20 tane kadar filan özellik le erkek danalar la ilgileniyorum numaram 05427892474 watsapda ulaşma imkanı daha yüksek

CEVAP VER

Yorum yapabilirsiniz
İsminizi yazınız