Mısır Sılaj


Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, pahalı saman ve kaba yem fiyatları altında ezilen besicilere de sahip çıktı.
Et fiyatlarının artmasına neden olan saman ve kaba yemdeki pahalılık, hem Kırmızı et sektörünü hem de besicileri ve tüketicileri olumsuz etkiliyor.
Soruna kalıcı çözüm bulup tüm kesimleri rahatlatmak amacıyla harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl uygulamaya başladığı projeyle yem sorununu çözdü. Belediyeden sılajlık hibe mısır tohumu desteği alarak eken besiciler, ürünün hasadına başladı.
Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, pahalı saman ve kaba yem fiyatları altında ezilen besicilere de sahip çıktı. Başlattığı proje ile saman ve kaba yeme alternatif ürün yetiştirilmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, besicilere ve tüketicilere olumsuz yansıyan et fiyatlarının düşürülmesine de bir nebze çözüm bulmuş oldu.
Besicilerin hayvanlarının yem ihtiyacını kendilerinin karşılaması ve bölgenin bitki deseninin çoğaltılması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘Kırsal Kalkınma Programı’ kapsamında geçen yıl tüm ilçelerdeki besicilere slajlık mısır tohumu dağıtmıştı. Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile ortaklaşa yürütülen projede hibe tohumları alan besiciler, bunları uygun arazilere ekmişti. Kendilerini saman ve kaba yem fiyatı yükünden kurtaracak slajlık mısırların toprakla buluşmasının üzerinden bir yıl geçti.
Meyvesini veren projede hayvanların temel gıdası olacak slajlık mısırların hasadına başlandı. Projeden verim alıp büyük ekonomik avantaj elde eden kırmızı et üreticileri, ikinci ürün olarak da bezelye tohumu ekecek. Hasadın ardından ikinci ekim için arazilerini hazırlamaya çalışan besiciler, bu uygulamayla birlikte bölgede kaba yem üretiminde çeşitliliğinin arttığını söylüyor. Yetiştirdikleri ucuz yemle ekonomik açıdan rahatladıklarını ifade eden besiciler, destekten dolayı başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir’e teşekkür etti.
ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN CAN SUYU OLDU
Alternatif ucuz yem desteğinin üreticilere can suyu olduğunu ifade eden Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, çok güzel ve başarılı bir projeye imza atıldığını kaydetti. Geçmiş yıllarda ciddi anlamda ot ve saman sıkıntısı çekildiğini hatırlatan Doğan, ”Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmaması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz proje, büyük önem arz ediyor. Kaba yem üretiminde ciddi maliyetlerin başında tohum girdileri geliyor. Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde üyelerimize silajlık mısır tohumu dağıtmıştık. Tohumlar hibe edildikten sonra hem ekonomik olarak rahatladık hem işletmemize daha ucuz kaba yem elde etmiş olduk. Bir işletmenin zarar etmemesi için kaba yem ihtiyacının yüzde 60 veya yüzde 70’ini kendi üretmesi gerekiyor. Bunlar şimdi hasat ediliyor. İkinci ürün olarak geçtiğimiz günlerde de üyelerimiz, yine hibe olarak dağıtılan bezelye tohumunu ekecekler. Şimdiden arazi hazırlıklarına başladılar. Gerçekten çok güzel bir proje oldu. Bu tür projelerle üretim maliyetlerini düşürebiliriz” ifadelerini kullandı.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir