Yem sanayicilerinden TMO’ya çağrı

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) arpa, mısır, buğday gibi ürünlerde satış fiyatlarını en kısa sürede açıklaması gerektiğini belirterek, “Buğday fiyatları artmaya başladı. TMO’nun fiyatları açıklaması piyasada fiyatların yükseliş hızını kesebilir.” ifadelerini kullandı.

Karakuş, AA muhabirine, yem sektöründe yaşanan fiyat yükselişlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle Çin başta olmak üzere birçok ülkenin ihtiyacının çok üzerinde mal talep ettiğine dikkati çeken Karakuş, gıda güvencesi için fabrikaların da olması gerekenden daha fazla ham madde aldığını söyledi.

Karakuş, dünyada hububat ve yağlı tohumlar üretiminde bir sıkıntı olmadığına işaret ederek, aşırı stoklama refleksi, kuraklık ve tedarik sorunları nedeniyle fiyatların yükseldiğini bildirdi.

TMO’nun geçen yıl piyasadaki etkinliğiyle yem ham maddeleri arasında bulunan arpa, mısır, buğday gibi ürünlerin fiyatlarının dünyada görülen yükselişlardan daha fazla yükselmediğini vurgulayan Karakuş, “TMO’nun bu yıl yapması gereken bir şey var. TMO arpa, mısır, buğday gibi regülasyon görevini sağladığı ürünlerin satış fiyatlarını en kısa sürede açıklamalı. Arpa fiyatları yükselince yem sektörü buğday almaya başladı. Buğday fiyatları artmaya başladı. TMO’nun fiyatları açıklaması piyasada fiyatların yükseliş hızını kesebilir.” söyledi.

GÜMRÜK VERGİLERİ SIFIRLANMALI

Karakuş, nisan sonundan itibaren buğday, arpa ve mısırda gümrük vergisinin tekrar uygulanmaya başladığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Şu an buğdayda yüzde 45, arpada yüzde 35 ve mısırda yüzde 25 gümrük vergisi var. Bu vergiler bir şey ifade etmiyor. İthal edeceğimiz yerler bu vergileri görünce ona göre pozisyon alıyor. Buğday, arpa ve mısırda gümrük vergileri sıfırlanmalı ve özel sektör de ithalat yapabilmeli. Bu da fiyatların dengelenmesine yardımcı olacaktır.”

Yem fiyatlarının artmasıyla et ve süt gibi ürünlerin fiyatının artmasının normal olduğunu vurgulayan Karakuş, şu an Türkiye’de düve satışlarında talebin düştüğünü, çiftçilerin de düve beslemek istemediklerini kaydetti.

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, buğday, arpa ve mısırda gümrük vergisinin tekrar sıfırlanması çağrısında bulundu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir