THY Başkanı Bolat: Türkiye’ye 14 milyar dolar getirdik

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, katıldığı canlı yayında THY’nin yeni dönem plan ve hedeflerini açıkladı.

Bolat “65 bin çalışanımız var. 10 sektörle beraber çalışıyoruz. Sağlık sektöründen 2,5 milyar dolar geldi. ABD’den Türkiye’ye 1 milyon turist geldi. En fazla seyahat ettikleri ülke 1,8 milyon ABD’lilerin. Bu yıl 2 milyonu nasıl yakalarız diye hedef koyduk. ABD’den 2 milyon kişiyi nasıl getiririz diye” söyledi.

Bolat “Yurtiçinde en pahalı biletimiz 1150 liradır. Van’dan İstanbul’a otobüs bileti 800 lira civarında. Yedi, içti dersek 1100’ü çok rahat geçiyor. Doğu’daki yolcularımız otobüsü düşünmüyor, THY’den bilet alalım diye düşünüyor. Bir zararımız görünmüyor. Bu fiyatlarla İstanbul-Tifis fiyatı 5000 lira. İstanbul-Tahran 250 dolar. Aslında iç hatlarda yatırım yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

THY Başkanı Bolat, “Ülke ekonomisine getirdiğimiz katkı 6,6 milyar dolar. THY sadece artı değer olarak 6,6 milyar dolar getirdi. Geçen yıl şirketimiz 5,8 milyar dolar getirmişti. THY’nin Türkiye’ye getirdiği kazanç 14 milyar dolar” ifadelerini sözlerine ilave etti.

Ahmet Çelik’in açıklamaları şöyle:

THY 2003 yılından bu yana sürekli yüzde 10-12 bandında kâr ederek büyümüş. Bu çok önemli performans göstergesi. Geçmişteki yönetim kadroları hakikate doğru stratejiler koymuşlar. Avrupa’da en fazla yolcu taşıyan havayoluyuz, Avrupa’da bir numarayız. THY tüm rakiplerini geçerek bir numaraya oturmuş durumda. Şu anda THY 575 destinasyona ulaşıyor. Havayolları birçok yere uçabilir ama bu destinasyonları ne kadar frekansla bağlıyorsunuz.

EN UZUN BAĞLANTI 30 SAAT SÜRÜYOR

340 havalimanına uçuyoruz tüm dünyada. En uzun bağlantımız Bali’den Houston’a bağlantımız 30 saat sürüyor. Bali’den İstanbul’a İstanbul’dan Houston’a 29,5 saat sürüyor. Avrupa’daki noktalara bağlamamız 6 saat sürüyor. Bu bağlantı zenginliği en iyi parametre. En iyi seçenekleri sunuyoruz.

DÜNYADA BU ÇAPTA BİR YATIRIM YOK

Yurtdışı seyahatlerimin dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda 45 dakika taksi yapardı uçak. 40’a yakın köprü vardı, vatandaşların körük söylediği. Körükle terminale bağlanıp bagajını alıp gitmesi çok büyük konfor. Atatürk Havalimanı’nda 73’ü inişi geçmezdi. Büyüme grafiğimiz var. İGA’da 3 tane paralel iniş yapılıyor. Bu bizim büyümemize imkan sağlıyor. İGA 4 yıl gibi bir sürede, çok sıkıntılı arazide büyük iş yapıldı. Dünyada bu çapta bir yatırım yok. Havalimanı yatırımları çok pahalı yatırımlar. Hükümetimizin vizyonu, coğrafi nokta buna imkan tanıdı. 4 saatte 65 başkente ulaşabiliyoruz. Avrupa’da iki yer önemliydi. Schipol ve Frankfurt’tu. Paris 3’lerde gelirdi. İGA, bu alanları geçmiş durumda.

TÜRKİYE EKONOMİSENE KATKIMIZ 14 MİLYAR DOLAR

Transfer yolcunun THY’ye getirdiği rakam 100 Dolar dersek, Türkiye’ye gelen bir yolcuyla bu 1000’e çıkıyor. Bu yolcunun katma değeri yüksek bir yolcuysa bu 3000 dolara çıkıyor. Havayolunun bir ülke iktisadına katkısını görebiliyoruz. Ülke iktisadına getirdiğimiz katkı 6,6 milyar dolar. THY sadece artı değer olarak 6,6 milyar dolar getirdi. Geçen yıl şirketimiz 5,8 milyar dolar getirmişti. THY’nin Türkiye’ye getirdiği kazanç 14 milyar dolar.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE 1 MİLYON TURİST GELDİ

65 bin çalışanımız var. 10 sektörle beraber çalışıyoruz. Sağlık sektöründen 2,5 milyar dolar geldi. ABD’de konuşmuştuk. ABD’den Türkiye’ye 1 milyon turist geldi. En fazla seyahat ettikleri ülke 1,8 milyon ABD’lilerin. Bu yıl 2 milyonu nasıl yakalarız diye hedef koyduk. ABD’den 2 milyon kişiyi nasıl getiririz diye.

Kapadokya çok bilinen yerlerimiz. Sanat galerilerimiz var. Kasım ayında Miami’de art fuar var. Orada etkinlikler yapacağız. Türkiye’deki sanat faaliyetlerinden insanları haberdar edeceğiz.

PİLOTLARIMIZ 8 SAAT ACİLDE BEKLİYOR

ABD için sağlık turizmi için kampanya yapmaya başlıyoruz. Check-up yaptıracağız. ABD’den yolcuyu alıp İstanbul’a getireceğiz, check-up yaptıracağız. Hem tatilini yapacak hem de tahlillerini alacak memleketine dönecek. ABD’de sağlık sigortası çok önemli. ABD’de 250 bin dolara yapılan tedavi burada 50 bin dolar yapılabiliyor. 5-6 bin dolara yapılacak. Süre çok önemli. ABD’de kolonoskopi yaptırmaya kalksanız 3-4 hafta sürüyor. Pilotlarımız yurt dışında sağlık sorunu yaşasa 8 saat acilde umuyor. Bunları tüm dünyaya anlatmak istiyoruz.

Dizi sektöründe 1 milyar dolarlık ihracat yaptık. İspanya’da El Clasico’dan daha fazla izlendi Türk dizileri. Bundan sonra da biz stratejilerimizi geliştirdik. THY, İGA’da büyüyecek. AnadoluJet, Sabiha Gökçen’de büyüyecek.

YURT İÇİ EN PAHALI BİLET 1150 TL

Yurtiçinde en pahalı biletimiz 1150 liradır. Van’dan İstanbul’a otobüs bileti 800 lira civarında. Yedi, içti dersek 1100’ü çok rahat geçiyor. Doğu’daki yolcularımız otobüsü düşünmüyor, THY’den bilet alalım diye düşünüyor. Bir zararımız görünmüyor. Bu fiyatlarla İstanbul-Tifis fiyatı 5000 lira. İstanbul-Tahran 250 dolar. Aslında iç hatlarda yatırım yapıyoruz. 

SABİHA GÖKÇEN’İN İKİNCİ PİSTİ MAYISTA AÇILACAK

AnadoluJet’e 30 uçak kiraladık. 7 tanesi geldik. 60 tane uçağı olan havayolunun 30 tanesini 1 yılde yenilemiş oluyoruz. Yeni nesil uçakların motorları daha efektif motorlar. AnadoluJet’e yeni frekanslar koyacağız, yüzde 50 artacak. Bu yıl farklı bir yılydi. Bazı uçakları charter olarak kullanmıştık. Sabiha Gökçen’in ikinci pistinin Mayıs ayında bitmesini umuyoruz. 

HİSSELERİMİZ 6 DOLARA ÇIKACAK

Hisse değerlerimizin değerinde olmadığını tespit etmiştik. Şimdi yavaş yavaş yerine geliyor. 6 dolarlık hedef fiyatımız devam ediyor ve ona yaklaşmış durumdayız. Analistler bizleri çok iyi değerlendiriyorlar.

1100 BİLOT VE 1500 KABİN MEMURU ALINACAK

Pilot alımlarına başladık. 2000 kişi başvurdu, 700 pilot alacağız. 400 pilot gelecek. 1100 pilot yılye THY filosuna katılacak. 1500’e yakın kabin elemanı da alacağız. Herkes resesyon umuyor ama buna rağmen bizim performansımızın değişmeyeceğini öngörüyoruz.

Max’lerin yüzde 80’i havada. Çin ve Rusya’dakiler uçmuyor. Bizim 32 Max’imizin hepsi havada. Boeing’in 787 Dreamliner’lar teslim edilmiyor.

2023 Şubat ayında 400 uçağa ulaşmış olacağız. 

​Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Ülke iktisadına getirdiğimiz katkı 6,6 milyar dolar. Geçen yıl şirketimiz 5,8 milyar dolar getirmişti. THY’nin Türkiye’ye getirdiği kazanç 14 milyar dolar” söyledi.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir