Patates, çiftçinin yüzünü güldürdü

Erbaa ilçesinin verimli arazilerinde üretimi yapılan patates hasadı yaklaşık 4 bin 200 dekar alanda devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl tarlada 1,2 liraya kadar düşen patatesi fiyatlarının bu yıl 7,5 liraya kadar yükseldi. Fiyatlardaki yükselişin yanı sıra patateste veriminde artması çiftçinin yüzünü güldürdü.

Yaklaşık 5 yıldır patates ekiciliği yapan Dilaver Çonoğlu, hava şartlarından dolayı üründe verim yükselişi yaşadıklarını belirterek, “Sezon başında bol bereketli bir yıl umuyorduk. İklim şartlarından dolayı beklentilerimizin karşılığında iyi bir netice aldığımızı görüyoruz. Allah bereket versin, yüzümüzü güldürdü. Ürünün kalitesi iyi” söyledi.

Çonoğlu, bir firmaya anlaşmalı ekim yaptıklarını, fiyatlarda güncelleme bilave ettiklerini belirtti. Erbaa’da patatesin kilogram fiyatının tarlada 6,5 ile 7,5 lira arasında değiştiğini ifade eden Çonoğlu, “Patates fiyatında azalma olsa bugüne kadar olurdu. Fiyatların bu bantta seyredeceğini düşünüyoruz. Aşağıyı göreceğini düşünmüyoruz. Sezon sonuna belki kışa yönelik yükseliş beklenebilir. Hasadın en yoğun yapıldığı dönemdeyiz. Bu yoğunluğu gördüğü halde fiyat düşmediğine göre ilerleyen dönemde yükseliş olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

Tokat’ın Erbaa ilçesinde tarlada kilogram satış fiyatı 7,5 TL’ye kadar yükselen patates üreticinin yüzünü güldürdü.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir