Özel okul fiyatları uçtu! Daha önce ücretsizdi, şimdi 12 bin lira istiyorlar

Özel okul fiyatları cep yakıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullar için zam oranını yüzde 65 ile sınırlandırdı ancak bazı özel okulların bu oranı ek ücretlerle aşmaya başladığı ifade ediliyor. Geçen yıl etüt ücreti almayan bazı okulların, bu yıl 12 bin lira gibi bir ücret talep ettiği bildirildi.

DAHA ÖNCE ÜCRETSİZDİ, ŞİMDİ 12 BİN LİRA

İstanbul’da bazı özel okulların, daha önce ücretsiz olan etütler için 12 bin lira talep ettiği ifade ediliyor. Sosyal aktiviteler için de 10 bin lira gibi bir ücret talep eden özel okullar, geçen yıl 7 bin lira aldıkları kırtasiye masrafları için bu yıl 35 bin lira gibi yüksek bir rakam belirlediler.

ZAMLAR YÜZDE 200’LER DÜZEYİNDE

Böylece; yüzde 65 zam yapabilen özel okulların gizli fiyat yükselişlarıla birlikte yüzde 200’ler düzeyinde zam yaptığı belirtiliyor.

Show Ana Haber’e konuşan özel okullardaki öğrenci velileri yaşadıkları durumu şu sözlerle özetledi:

“- Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği yüzde 65 zammı biz kabul ediyoruz veliler olarak ama şu an okullar yüzde 65 zam ile yetinmeyip ekstra örtülü zam yapıyorlar.”

“- Zam oranı yüzde 250’lere varıyor. Eğer öğrenci kademe atlıyorsa 4’ncü sınıftan 5’inci sınıfa anasınıfından birinci sınıfa ya da orada daha fahiş fiyatlar söz konusu.”

“- Milli Eğitim’in gösterdiği yüzde 65’in dışında ekstradan bizden neden para talep edilsin ki. Hiçbir şekilde önümüzü göremiyoruz. Bu şekilde devam edemeyeceğimizi düşünüyorum.”

MEB, özel okul fiyatları için uygulanacak tavan zammı yüzde 65 olarak açıklamıştı. İddialara göre bazı özel okullar, ek ücretlerle bu oranın üstüne çıkıyor. Geçen yıl etütlerden ücret almayan okullar, bu yıl 12 bin TL istemeye başladı.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir