Özel firma 6 bin adet süt danası ithal etti – KOCAELİ

Özel firma 6 bin adet süt danası ithal etti – KOCAELİ
Özel bir firma tarafından ithal edilen 6 bin adet süt danası Kocaeli´ye getirildi
Özel bir firma tarafından ithal edilen 6 bin adet süt danası Kocaeli´ye getirildi. Gemi ile gelen danalar, Türkiye´nin değişik bölgelerine sevk edildi. Merkezi Sakarya´da bulunan Kayarlar Et, Uruguay´dan 6 bin adet süt danası ithal etti. 8 aylık olan ve 220 kilogram civarında olan süt danaları, gemi ile Derince Limanı´na getirildi. Buradan kamyonlarla Adapazarı, İstanbul, Konya, Amasya, Kayseri, Nevşehir´in de aralarında bulunduğu birçok ile sevkiyat yapıldı. Kayarlar Grup Yönetim Kurulu üyesi Faruk Kayar, Uruguay´dan ikinci sevkiyatı yaptıklarını söyledi. Yurdun çeşitli bölgelerinde, bu süt danalarını besleyerek gelişmelerinin sağlanacağını belirten Kayar, süt danalarının her biri 220-230 kilogram arasında, canlı kilogram fiyatının ise 8.5 lira olduğunu söyledi.
Paylaş :

“Özel firma 6 bin adet süt danası ithal etti – KOCAELİ” hakkında 130 yorum

 1. Getirin getirin.
  Getirin ki bu ülke üreticisinin bokun içerisinde debelenerek alın terini silerek dünyanın maliyetiyle ürettiği hayvanları değersizleşsin.
  Ülkenin dövizleri dışarı aksın.
  Sadece bir aylık cari açık 7.5 milyar dolara çıksın
  Uruguaylı kazansın yerli üretici zarar etsin.
  Yandaş tacirler kazansın köylü bitsin
  Aferin size

 2. aman getırsınler seneye mıllet ıcralık olupta bu kadar mılllet ac kalırsa gorurum gununu bızım tarım bakanı cobanlık bıle yapamaz bu zıhnıyetle sankı 8.5tlye aldın cardı curdu derken 200tl malıyetı olur 300kg getırmen ıcınde 1500masraf etsen sana malıyetı 3600 lıra benım anlmadıgım bu ıtal paramı kazanacak beslesen onu cozemedım

  1. zafer kardeşim doğru söylüyorsun ama bankalar ipoteklerini almış sen ben köylü zarar etmiş önemi yok çünkü ellerinde ipotekler ve kefirler var nasıl olsalar bu paraları bizden alırlar şimdi ne yapmak lazım,bence,büyükler zaten ithal dana alıp satıyorlar önemli olan senben bizde yapmayalım ozaman anlayacaklar bizsiz bu işler yürümez, ama bizler aradan çıktıktan sonra iyi çalışmalar.

 3. Daha gelen ithallerin çoğu besilik ve düve olarak geldi.Bunların çoğu aynı anda kesime gidecek.Ozaman et fiyatlarını düşünmek bile istemiyorum…. Besicinin bittiğinin tescilidir.Uygulanan politikalar çok mantıksız ve plan proğramsız Allah sonumuzu hayıretsin.

  1. evet bu konu sulova da çok konuşuluyor zaten piyasaçöktü bunlurın hepsibir anda kesilirsene yaparız bilmem kapatın şu kapıları bırakın ital saçmalıgını yerlimalı yurdun malı offffffff

 4. irfan görgülü

  GİDERLER; 1) 230 kg canlı x 8.5 tl = 1,955 tl buzağı. 2) 285 gün x 1.3 kg/gün artış hızı x 6 tl yem/gün = 1,710 tl 3) Veteriner, ilaç, işçilik, elektrik, su vs. masraflar 0.35 x 1,710 = 600 tl. 4) Satışta menşe şehadetnamesi, nakliye, bağkur, stopaj, mera fonu vs. masraflar 200 tl. 5) Bu masrafların tümü peşin. Üstelik daha kira, hayvan sigortası, amortisman vs masraflar yazılmadı. TOPLA; 4,465 tl. GELİRLER; 600 kg canlı x 0.52 randıman (sıyırma var) x 0.98 (2% kesinti) x 13 tl = 3,975 tl. Üstelik besi başlangıcından 10 ay sonra. ZARAR; 490 tl. Üstelik biz eşeğiz ya; araziden ot yer doyarız, suyu da dereden içeriz. Biz eşek olduktan sonra bize semer vuracak çok. Sağol ben almayayım…

  1. efendii bizde bu işin içindeiz.bir danayı 230 kg ile aldınmı.bunun eti 115 kg demektir.sen günde 1.3kg kilo alıor diorsun ve öylede.285 günde 370 kg kilo aldırabilirsin.115+370=485kg eder.13 ile çarp6305 eder.nereden bakarsan bak 2000tl var kar.ha siz daha fazla kar yapmaya alıştınız ya onun işçin.:)

   1. irfan görgülü

    Ali Doğanay efendi; 1.3 kg artış hızı canlıdadır. Senin hesabına göre 0.65 kg et eder. Çarp 285 gün ile 185.25 kg et eder, topla 115 kg ile 300 kg yapar, çarp 13 tl ile 3,900 tl yapar. Anlamadıysan bir daha oku. Senin bulduğun 6,305 tl, 485 kg et karşılığıdır. Onun canlısı da 950 kg olur. Öyle bir danayı sen bu hesapla yetiştiremezsin, vazgeç bu sevdadan. Bu işlerden anlamıyorsun.

    1. kardeşim bir dananın günde 650 gram aldığını ilk kez sende duyuyorum.normalde bir dana günlük 1kgalır.eğer sen bu işi yapamıosan sen bırak bu işi.ayrıca bende bu işten anlamasaydım 40 yıllık kasap olmazdım.neyse uzun lafın kısası artık bu memlekette herkes kendi işini yapacak besici hayvanını besleyecek kasap etini satacak.bu işten anlamayanlarda çekilecek.2 2 4 …:)

     1. irfan görgülü

      Bilenlere sor, dana günde ortalama 1,3 kg canlı ağırlık artışı sağlar. Bunun et karşılığı 650 gram ettir. Anladığım kadarıyla sen kasapsın. Kasap kal, boşver üreticiliği falan. Durduk yerde zarar etme. Ben makina mühendisiyim. 12 yıldan beri de süt ve et üretiyorum. Bırak bu işleri bize, biz yapalım. Eğer spekülasyondan uzak ciddi bir şeyler öğrenmek istiyorsan sor, cevap vereyim. Allah işlerinin bereketini versin….

     2. irfan beyin söylediklerine yüzde yüz katılıyorum. şuanki yem fiyatlarıyla besicilik yapmaya kalkmak APTALLIKTIR. ve ben kocaman bir aptal olarak besicilik yapmaktayım. ali bey size bir teklifim olacak. siz bu işi çok iyi bildiğinize göre gelin benim ahıra ortak olun. yarı yarıya. aldırın bakalım şu danalara günlük 1.3 kg da görelim. sen hangi masallara inanıyorsun bilmem ama benim bu masallara karnım tok. bu fiyatlarla türkiye de bu işten kimse para kazanamaz. kayarlar hükümetin adamıdır. işi biliyorlar. uruguay dan 2 dolardan alıyorlar. yaklaşık 5-6 dolardan satıyorlar. sende konuşuyorsun !!

     3. salak o adamın dediği ağırlık günlük canlı ağırlık(1300 gr)
      bilen de konuşuyo blmeyende sizin gibi aptallar yaptı ne yaptıysa bürokratından amelesine kadar herkes senin kadar ancak biliyo bu işi , durumu vahim yapanda bu zaten

    2. kayarlara teşekkürler devletimize sonsuz teşekkürler. bizi fırsatçıların elinden kurtardı.damarına basılanlarda kendilerini hemen belli edio…

     1. irfan görgülü

      Bu işler kuru kuruya teşekkürle olmuyor. Madem bu işlerin içindesin Kayarlardan bir miktar mal al. 8 ay sonra sat. Allah ömür verirse bu sütunda başarını bizimle paylaşırsın. Biz de alkışlarız.

      1. bravo abi.zaten kasap değil mi bunların hepsi vijdansız. malımız hasta olsun ölü fiyatına alayım diye hepsi ağzını açmış bekliyor.zaten kesecek hayvan bulamamalarının sebebide kendileri.maliyeti düşük diye dişi hayvan kesersen bindiğin dalıda kesmiş olursun:)))hayvan nesli daralıyor abi.

      2. Ali bey kasap oluşunuzdan belli İrfan beyin hesapları tamamen doğru siz kalıplaşmış bir zihniyet olarak konuşuyorsunuz kasapta karlarınızdan fedakarlık edin boş verin başkalarının hesabını 13 tlye kesilen danayı 25 tlye satıyorsunuz Hasta malları vitrinde vitrinlik mal diye satıyorsunuz.Kimse üreticiye sormuyor Yem kaç para bu mal nasıl yetişir diye.Bırakın çok karlılığı falan Karnımızı doyuralım yeter.

       1. öbür tarafda bunun hesabını sorarlar efendi…13 e alıp 16 ya mal ettiğin eti nasıl olurda 25 liraya verirsin be zalim!

       2. ali bey size ne demeli bilmiyorum!! bak kardeşim türkiye de et fiyatlarının pahalı olması üreticinin suçu değil!! bu iş ithal etle düzelmez!! yarın bu paralara et getiremezsiniz. o zaman türk besicisini mumla arayacaksınız ama iş işten geçmiş olacak!! eger bu hükümet pahalı şeylere ithalatla müdahele ediyorsa şunların fiyatlarına da müdahele etsin. bak yazıyorum iyi oku: kepek_35kg: 6 ay önce 9 tl idi şuan 20 tl besi yemi-50 kg:6 ay önce 21 tl idi şuan 30-35 tl arası. saman-6 ay önce 3 tl idi şuan 7 tl.. hükümetimize tavsiyem hayvan ithal ettireceklerine yurtdışından ucuz yem getirtsin de bizde ucuza mal edelim hayvanlarımızı. yakıt,elektirik,ilaç,veteriner masrafları…hepsinde fahiş artışlar var. uyumayın artık nooolur gözünüzü açın!! sizde bu vatanın evladı değilmisiniz yurtduşından et gelmesine nasıl gönlünüz razı olur?!!! yazıklar olsun!!

      3. ya arkadaşlar ne kadar çok kerdesiniz nekadar kolaymış bu hayvancılık biraz daha anlatın bende yapayım çok para var galiba tayip amcam zaten destekte veriyormuş ne güzel iş bu

      4. ben buradan besicilere sesleniyorum.eğer para kazanmak istiyorsanız doğru zamanı ve yeri bekleyeceksiniz.3000 4000tl ye buzağı alırsanız olacağı budur.piyasayı yükseltenler sizlersiniz.sizlere şunu soruyorum.sizin canınız et ithalatının olmamasından yanaydı dimi.eğer et ithalatı olmasaydı karkas et fiyatının kaç para olacağının farkında olurmuydunbuz acaba.daha her hafta et fiyatları artıo die elinizdeki malı satmazdınızx.işte bu şekilde spekülasyoınu yapanlar sizlersiniz.sayın irfan gögülü kardeşim şimdi sana soruyorum.spekülasyonu yapanlar kimler.eğer cevabın büyük firmalar olursa neden şu anda binlerce yüzbinlerce besicinin elinde danalar duruyo .bana hergün yüzlerce besicigelio ve yalvarıyo elimdeki danayı kes die.ama bundan 6-7 ay önce biz besicilere yalvarıyoreduk …

       1. syn ali doğanay kim olduğunuz belli akp yalakalğını yapan insanlardan olduğunuz belli çiftçi bugüne kadar para kazmadı bundan sonrada kazanmaz. çümkü siz ve akp amerikan ve diyer ülkelerin kalkınmasından yanasıniz zaman gelecek 50 tl ye et bulamayacsksınız yazık buçiftçilere ben yapmıyorum ama başka ülkelerin çiftçisi kazanacağına bizim çiftçimiz kazansın bunların sayesinde milyon larca paramız dışarı akıyor…

        1. çiftçi bugüne kadar para kazanmadı diosunda geçen sene 21 tl ye kadar dana kesildi o zamandamı kazanmadı.ulan şu fırsatçılar varya allahından bulsun.buldularda zaten:)

         1. ben kucuk basda buyuk basda besledım alı korfez savasından sonra benım ha benım kazandıgım parayı suluyum 2010 da oda hayvanı ucaza almısdık feyat yukselınce para kazandım 2008 hayvan bası oturduk hesapladık 100tl karımız oldu 9.8tlye kesdırdık yemı yıne 28 tlden yedırdık bız ozaman hayvancılık bıtıyor herkes zor durumda dıyınce neden kımse kale almadı ama sız bır yıl mal bulamdık dıye ayaga kalktınız bu ısın sonunda once uretıcı sonrada herkes faturasını oder ha su an pazarlam sektorundekıler para kazandı ben hem hayvancılıgı hemde cıftcılıgı bır arada yurutmeye clısdıgım halde ısın ıcınden cıkamıyoz 350kurusa arpayı saatık sımdı 600tl bugadayı 50kurusa sattık kepegı 550kurus uretıcı suclanmıyor 3600tl mozot gubre gecen yıl 800tl olan 1200tl her hafdada zam gelmeye devam edıyor bırazcık herkes ınsaflı olsun sarayada kocada banvıtede bısey olamz ama 5 10 20 malı oluprta elkemgının derınde olan bızler olacak olan

         2. irfan görgülü

          Ali Doğanay’a son kez sesleniyorum. Kardeşim ben ayni zamanda süt üreticisiyim. Buzağıya para vermiyorum. Senin anlayamadığın şu; Yem fiatları çok yüksek. Şu anda yaylıma çıkmadan yemleyerek besi yapıyorsan üretebileceğin etin sana maliyeti 15-16 tl civarında. Millet sana hayvanını kestirmek için yalvarıyorsa kar ettiğinden değil. Satmak zorunda olduğu için. Sen de 13 tl dan keserek onları zarara uğratabilirsin. Sanma ki bu fiyat piyasaya oturacak. İthalat kesildiği anda yine çıkacak. Biz Kayarlara dönelim. 8,5 tl canlı satıyorlar. Dikkat et ayakta canlı, baskül anlatabildim mi ! Bu fiatla alıp besi yaparsan iflas edersin. İnanmıyorsan alır denersin…

          1. agzına saglık akıl ısımı bu fıyatttan alacan yahu malıyetını bız acıklamıyoz 15 tl olarakdan tarım bakanlıgı acıklıyorda sımdı para kazanıyorlar ya yarın obur gun besıcı bıterse gorurum gunlerını kım ne yapıyor bu kasap arkadaslar parasıyal et bulabılıyolarmı.ve uretıcı suclanıyor uretıcıler ıtal baslalmdan defalarcadedık mantıklı sekılde damızlık ıtalıdı yapılsın dıye kucuk uretııcye makul fıyatla verılsın dıye bununda suclusu uretıcı oldu spekılasyonu yapanlarda bellıydı ısdedıklerı ıtalı actırmakdıbasardılarda tabı canlı agırlıgını gıt dısardan 4 al burda 8.5ver oooh ne ala ıtal gecen yıl 600tl olan gubre bu yıl 900 tl mozat 4bıne yaklasdı gcen yıl 23 tlye yedırdıgım yem 34tl pesın fyatı bıde cıkmıslar konusyolar yahu hesap ortada

          2. irfan kardeşim bende zaten dana 13 tlde kalsın demiorumki.dananın gerçek değeri 15 tl zaten .ama 20tl 21tl ye kadar çıktı o fiyatlar gerçekmiydi.ithal konusuna dönersek devlet ne yapsaydı başka .ellemeseydide 50 tl mi olsaydı.bu ithal bitecek onuda bilioruz ama bi süre daha devam etmek zorunda.yurt dışından gelen ithal buzağılar kasaplık olana kadar ithal devam edecek.ondan sonra kesilevcek.zaten daha sonra piyasa oturacak.senin dediin gibi dana 14 15 arası gezinecek ama biraz sabır bilioırum şu anda zarar ediosunuz ama bizde 1 sene boyunca çok zarar ettik.ANLAŞTIKMI…

           1. kardeşim devlet fiyatı yükselen herşeye müdahele ediyor mu? neden mazota müdahele edilmiyor? neden gübreye müdahele edilmiyor? neden yem fiyatlarına möüdahele edilmiyor? kayarlar tayyip erdoğan ın 1 numaralı adamıdır. bunu herkes bilir. bunun gibi tüccarları zengin etmekten başka bişeye yaramaz bu ithalat işleri. cemil çiçek in yegenleri bile hayvan ithal ediyorlar. sorun öğrenin. kimse kimseyi kandırmasın!

           2. irfan görgülü

            Spekülasyon konusuna gelince, hikaye uzun ve kasapların bildiği veya bildiğini sandığı gibi değil. Bu sayfayı böyle meşgul etmeyelim. Ama ille öğrenmek istersen tekrar mesajlaşır, bir ara görüşlerimi anlatırım.

           3. alı bey sanırım kasapsın yada ısın pazarlam sektorundesın anladıgım kadarıyla her ısın bır malıyetı var su an ısınıze gelıyor 8 ıla 10 lıra ya et alıpta akkarı yok kokarı yok fresı yok 20 25 tlye sattmak turkıyede bunu acıklayan besıcı degıl kendı tarım bakknlıgı bır bır kılo etın malıyetı 14.8tldır dıyenbu bır ıkıncısı dunyada petrol gıbı gıda sektoru yukseleyor bugun bu ucuza gelen et yerlı uretıcı olmasa kac gun gelecek ıkı ucuncusu buyuk markatler kucukbesıcı olammmsa sen kesecek degıl parasıyala et bulabılecenmı buda uc yahu bıraz mantıklı olllım ben gecen nısn ayında malı kesdırdım 16tlye kus bası 22 ile 25 tl arsındaydı 3 ay gectı her ne hıkmetse maksımum 17 gordu kesım 40tlye kadar dayandı et yuksellldı kesım fıytı nereye cıkdı yahu yapmayın bugun ısınıze gelıyoda bu ısler zıncırlemedır.unutmayın koylu olmaasın buyukler harıc sızeede ekmek yedırmezler.bugun ıkı kazanacagınıza 5 kazanırsınızda oburgununu goruuum

           4. boş konuşma randı sağlyan kasaplar hangi gün zarar ettiniz aldınız malı ucuz sattınız malı pahalıya şimdi ucuz alıp pahalıya satamıyosnuz die mi bunca caban bide millet eşşek deil kasaplar ithal et satmıyorum die tabela asıyolaar nedenmi millet hastalıklı et yemek istemiyo siz yinede işinizi biliriisniz millete kıyma diye neler satıyosunuz :(((((

           5. sayın ali bey kardeşim bumillet et çıkarken satmadı sen olsan satarmıydın dürüst ol bugün 15 yarın 16 vatandaşın suçu ne fiatları vatandaş mı belirliyor bunu bir denge de tutan bir sistem olmasılazım.

          3. ali doğanay senin birşeyden anladığın yok
           sen nasıl 40 yıllık kasapsın
           danayı13 kes kıymayı ortalama 25 sat birde besicilere akıl ver yemezler
           arpa 580 buğday 620 kepek 510 küspe470 daha yazayımmı
           kasap para kazanacak millet bok atıcak neala
           birde işin italet tarafı var
           karkas 11tl ye al 23tl ye sat madem kasapsın gerçekleridegör ve bunlarıda yaz
           biraz dürüst olalım

           1. trakyalı gel kütahyaya ben sana dananın butunu 16 tl ye kemiksiz söküp vereyim.bak sözlerime dikkat etr 25 tl ye kıyma deil ben sana dana kısa budunu 16 tl ye söküp verecem.kütahya belediye mezbahası mühürlü.yerli et yani.tamammı.20 tl 25 tl laflarını kim çıkarıo bilmiorum .

            1. parakende kaça satıyon onu söyle tıraşı bırak
             aslında 16tl ye parakende satmanız gerekiyor nedenmi
             danayı 13.50tl den kes
             sakatat 1.3tl kg deri 3.20tlkg
             dananın kilosu düştü 11.80tl bundan sonrasının hesabını sen yap
             daha konunun derinliklerine inelimmi mesela ineği 10tlye kesip tezgahta ayni paraya sattığınız gibi
             hayırlı işler

             1. haa ayrıca şunuda söyliyeyim.sen bana 10 tl ye ineği 12 tl yede danbayı bul hadi.demesi olay 10 tl ye inekmi var.var diosan sen getir benden kar et…

            2. et pahalıydı başka şeyler ucuzmu mazotun litresi 3630 tl pahalı gelmiyor bizim milletin umrunda değil 1 torba süt yemi 38 lira yarın avrupa kota koyarsa ete görürsünüz akp yandaşları ozaman kesecek hayvan bulamasanız hayvancılara yapilan bir haksız müdahaledir et italatı

            3. herkes işine geldiği gibi yorum yapıyo kasap karını besici kendi karını hesaplıyo bende kasabım şu an bizde zor durumdayız et hergün zamlanırken zarar ettik besiciye kurbanda sonra kesime 19 tl verdim et 1 ay sonra 22 olacak dedi bu aç gözlülük ve fırsatcılık tır haaaa gelelim hükümetin yanlışı önce kredi verdi sonra ithal et getirdi önce ithal et getirip sonra kredi verseydi bu kadar besici zarar etmezdi sonra hayvan meteryalı hesaplanamıyo daha hayvan pazarına sahip çıkamıyoz

             1. kasap kardesım bak kredı olayında haklısın ama sunuda hesaplamıyonuz.tek fark 19 verdım vermewdı dıyosun tamam haklısın ama su var sımdı et fıyatı cıktımı o kesdıren adam 3 lıraya alacagı malı pazardan gerı yerıne 3 lıraya alamıyor anlatabıldımmmıkesım yukseldımı alacagın malıda drekt etkılıyor ha besıcıler demedı karkas et getırme damızlık hayvan getır kendı elınle makul sartlarda holdınglere bırakmayın kucuk besıcıye dagıtın besılık malıda dıye defalarca dedıler dınledılermı dınlemedıler.pekı soruyorum kucuk besıcı bıııtı yarın ıkı ıkı daha dort buyklerın elınde kaldımı sunuda unutmayın kasaplarda oldu.nıyemı buyuk cıftlıkler sermayesı olan adamlar besıcılıgınden tut kesımıne pazarlamasına et mamulune kadar kendılerı uretıyor.sızıde aykda tutan kucuk besıcı.

            4. artık iller arası hayvan nakli oluyo düşünün turhaldan amasya pazarına rapor lazım kim raporlu hareket ediyo bence önce buna care bulunmalı adam amasyadan samsuna dana getirmiş mezbaha rapor olmadan düşemiyo sonra sıkıntı adamın elinde 05 küpe nolu dana var o bölge hariçinde kestiremiyo nasıl düşüm olacak sonra dana bi şekilde kesilmiş düşüm olmamaış elde gözüküyo bence ilçe ve il tarım müdürlükleri hayvan pazarına hakim olup pazarda satılan sığırlara orada hangi ile gidiyosa rapor düzenlemesi lazım ağırlara aşılama ve küpeleme yapıldımı artık hayvan pasaportları vatandaşın kendine verilsin zormu leptop var yazıcı var artık dağın tepesinde bile internet var bunları çözelim

             1. ve bu konuda sende haklısın ama bu ulke alısmıs arkadasım kanunu cıkartılar ama uygulması yok denetleme yok acısını vatandas ceker sen hayvan almaya gıdıyosun pazara alıyosun sozde saglık raporu pasaportu yanında olamsı gerkıyor denetleyen yok bakan yok mecbur olyosun alıyosun hayvanı yıne ceremesını sen cekıyosun.kesdırecegın zaman malı uzerıne alamıyosun vebrı bır suru olay sacamalık

            5. ve alı bu kafayalada bu yıl sann yalllavarırlarda ıkı yıla yalvarsada et bulammmsın bunuda unutma tabı besıcının 12 ayda kazandıgını sız mal basına ıkı gunde kazaıyonuz bu herzaman bole dah cıkmıs konusyonuz yahu sakatt attan kazandıgınız para yeter ettten kar lamasanız yahu artık koylu besıcı eskısı gebı degıl herkes bılınclı neyın ne oldugunu ayır edebılıyor.ben besıcıyım ama et ısınde olan kesım yapan cokda samımı oldugum ve bırıkı turkıyenın en buyuklerınden bırı yanı bana kımse masal anlatmasın su an en az bır hayvanın sakat atından 250tl cebıne kalıyor buda mezbaha ıscı masrafı cardı curdu zaten sakkat attn cıkıyor en kucuk mezbaha kayserıde gunde 80 ıle 100 mala ksıyordu hesabı ortada kımse kımseyı kandırmasın.

            6. ali bu ülke hiçbir şey üretmesin herşey dışardan gelsin öylemi istiyorsun.
             Bir aylık dış ticaret açığı 7.5 milyar dolar. Yıllık 90 milyar dolar eder.
             üretmeden dışarı satmadan nasıl kapanır bu açık.
             her şeyi dışardan al sen üretme.nerden bulacaksın parayı.babnın hayrına araplarmı verecek

             1. o zaman herkes işini yapacak.önüne gelen besici ve cambaz olmuştu.köylüğler cambazlar işine geldii fiyattan hayvan sattıular.daha doğrusu fiyat önemli deil acaba satarmı die yanlarına gidiorduk anladınmı kardeşim.dana 18 tlye kesilirken 25 tl istiolardı kilosuna kilo kesermisin dendiğinde ben kilo bilmem diolardı.ama şimdi kiloyu öğrenmişler nerden öğrendilerse.kimse fırsatçılık yapmayıp danasını rayiş fiyatttamn kasaba kestirdseydi ne bunlar yaşanırdı nede ithal geliedi…

              1. pekı sunu soruyorum sana alı kardesım bunu dıyosunuzda aynısını dedım.defalarca besıcı zıraatcılar proflar dedıkı ulkeye ucuz yooolu damızlık getırlısın veya besılık materyal dagıtılsın bu bır bunda baslangıcda kım kabul ededı tarım bakanlıgı sonra su an ve fızsıızkredı altında mıllletı borcalndırdılar ceknler mecbur mal lamak zorunda kaldı canlı hayvan fıyatını ıkıye katladı bu ıkı ben 16 telye gecen nısan ayında mal kesdırdım canlısını 15 tlye zor aldım gerı budamı besıcının sucuydu sımdı tarım bakanı cıkmıs gecen benım verbılcegım desdek bu kadar sut fıyatlarını duren sanyıcı dıyor benım yapabıllecegım bıosey yok serbesd paıtyasa ekonomısı pekı olan sutu sen zaten degerlendıremıyosun hadı mılllet para verdın mal aldı uretım cogaldı seneye fıyatlar ne olacak? besıcı bu sartlarda malmı alacak yerıne veya alabılcek herke3s zararda malını satamıyor bu yıl ıtal geldı seneye besıcı bıterse ne olcak?bunu bır acıklarmısın bana olacagı solyum ben su kucuk ve orta olceklı ısletmeler batacak ama dısardan holdıng bazında ucuza mal kgetırenlerın malı yetısecek fıs fıyatla yıne satacaklar yanı zangın yıne zengın olacak.pekı bır gundemı bu hale gelmısdıde
               hayvancılık da ıtallle cozum bulacaklar sen besıcıne 3mılyar dolar zarar ver 400mılyon dolar desdek verıyomus yahu akıl ısımı gozunuzu seveyım

             2. Ali sana diyorum ali.Anladın mı ali.Çorabına varıncaya kadar her şeyi dışardan getir.
              Nasıl olsa orda ucuz.
              peki sana soruyorum ali.petrolü de dışardan alıyoruz.Niye en pahalı tüketiyoruz.
              Bizde yok çünkü. Yok olan bir şey pahalı olur
              Yarın az sayıdaki üretici de bitince görürsün ucuz et almayı
              sahi niye petrolü ucuz tüketemiyoruz.

             3. ve 15 16 malıyetı olan bır ısde tamam gecmıse gore cok yukseldı et kesımı ama neden yıllardır besıcı koylu sut uretımı yapan zarar ede ede artık bıcak kemıgıne dayandıo malıyetle kıyaslarsan hakkını bulmusdu kesım.bu bır sımdı sen 12lıraya aldıgın malı 10 lıraya sat desem ben sana bu adeletlı olurmu olmaz ısde besıcılıkdedekı ısde o eee su an dısardan ısde bır suru fırama getıryor dagıtyor 8.5tlye sag dartı aldıgın malı beslıyıpde 12 kesdırsen kulllı zarar dısardan gelen mal karlımı?bu bır ıkıncısı ben bır ısden para kazanırsam 1 malım varsa ıkı yapmaya calısırım zatn bu sekılde kımsede kusura bakmasın gunu kurtardıular ama yerlı hayavancılık en az 10 yıl gerıye gıııtııı kolay kolayda ıflah olmaz.bunalrın acısınıda hep bereber cekecek bızız ama buda ıkı yıla cıkar

             4. ülkemin güzel insanları değerli üreticiler diyorum ama değerimizi bilmiyorlar lakin bundan bir kaç zaman sonra anlayacaklar.çünkü şimdi istedikleri gibi aldıkları hayvanları onlara istedikleri gibi sattıklarında bir zaman gelecek işte ozaman nerde benm yerli üreticim diyecekler.biz boşuna konuşuyoruz aslın da çünkü bu ülkede bir insanın canı parayla satılıyo adamlar düşünür mü benm üreticim zarar etmiş para insanları kör ediyo inşallah gerçekten kör olurlar da üreticinin düştüğü bu durumu gerçekten görmezler… yazık be bu kadar ucuz mu benm ülkemin insanı siz kimi zengin ediyonuz kimin cebini dolduruyonuz daha doymadınız mı 1 yıl para kazandı millet herkesi bu işe heveslendirdiler şimdi ithal et getirirler yapmayın göz göre göre 0 faizli paraymış vallahi %60 geçiyo verdikleri para millet nerden soktuklarını bile anlamıyo ama gün gelir devran döner

              1. büyük rant var etin kilosunu 25 alsa tüketici 20 alsa ne fark eder zaten 20 lira veremeyen 25 hiç veremez ama 5 lira üretici için hayat demek bunu anlmmayan bi bakan var allaha havale ediyorum maliya bakanı köşeyi döndü gitti şimdi tarım bakanı köşeyi dönecek petrol şirketleri bile ithal et getiriyo durum çok vahim

             5. İnternette biraz dolaştım.Et ve süt haberi neredeyse yok gibi.Oysa 3- 5 ay önce ortalığı ayağa kaldırıyorlardı.Yandaş medya bir taraftan,emek tacirleri öbür taraftan daha çok ithalat daha çok ithalat diye yaygarayı basıyorlardı
              ne oldu peki neden sesleri kesildi
              söyleyeyim
              et 12 tl
              süt 50 kuruş
              sustular sesleri kısılasıcalar.
              üreticinin bağrına sapladılar hançerlerini.her şey bitti.
              Allahınızdan bulun
              bir kilo süt bir kilo saman değerine düştü insafsızlar

             6. uzun lafın kısası besi işi bitti biz bırakıyoruz bu işi bundan sonra tayip le mehdi eker yapsın avrupada besici ne şartlarda besi yapıyor nasıl destekleniyor iklim şartları ne durumda hayvanları ne kadar dışarda ne kadar içerde kalıyor hiç ilgile
              nmiyorlar sonra da et fiyatı yüksekmiş ne yüksegi ya biz zarar ediyoruz ya bittik battık sesimizi duyun ve besiciye sahip çıkın

             7. besiciler birlik olup sesimizi duyuralım ben en kısa zaman içinde 1 araba dolusu hayvanı tarım bakanı mehdi ekere hediye edecegim bizi bitidigi için o hayvanların turşusunu kursun hayvanını kestırene yenisini alınca destek verecekmiş benim her hayvanda 1000 tl zararım var ne hayvanı alacam ya ben başımdakıni atmaya çalısıyorum yenisini alacakmışım bize kredi verdiniz ithal et getirdiniz biz bu kredi borçlarını nasıl ödeyecegiz ödemiyorum nerden alırsanız kimden alırsanız alın ben ödemiyorum siz besiciyle dalga geciyonuz besici size 12 haziranda cevap verecek bekleyin

               1. ziraat bankasının besiciye yeni dönemde vereceği meşhur sıfır faizli kredi şartlarına bakarmısınız.banka önce git hayvanı üzerine al sonra parayı al diyor.iyide kim kime acaba parasız hayvanı devreder bunu düşünemiomu syn bankalar.zaten millette para olsa sizin verceğiniz krediyemi kaldı.artı syn zirrat bankası kredinin %25 önce yatırcaksın dior.alın size bir darbe daha.bunlar bu işi bırakın diyor anlayın artık bitti bu iş..

               2. bu durum önce süt hayvancılığını bitirecek .üretim duracak.yapmacık desteklemelerle ayakta kalması mümkün değil.üretilen hayvanlar bu kredi şartlarıyla satışları %50 düşecek cünki coğu kişi bu şarta kredi kullanamaz.budurm bazılarının eline gececek damlık hayvanları istedikleri paraya alacaklar istedikleri kadar ellerinde bakletip.yine etin zirve yaptığı dönemde.kesecekler ve malı götürecekler yine.bu zincirleme bir durum .yaşadıkca göreceğiz budurumu..

                1. arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler allah hepimizin yardımcısı olsun 2010 eylüll ayında yerli mal alacagıdım banka para vermeyince nasip olmadı 2011 ocak 25 ithal haldım ama buda pek doğru olmadı herhalde

               3. ve alı sunuda soluyum yarın senın ıcınde cok gec olacak sen kesecek hayvan bulursan sevınırsın hale bu ulke akıllanmadı gecmısde tarımda degıl her sektorde abde amca sen ucagını uretme 10lıraya mal edecksen
                ben uce verıım dedı fabrıkalrı kapttırdı sımdıde abd amca 3lıarlık bır elektronık devreyı 150lıraya satıyor ısdemedıgı zaman senın ucagını soba borusundan bır farkı yok her ıs boledır avrupalı salakda hayvancılıga neden okadar desdek verıyor adamlar manyakmı sıkıysa bır avrupa ulkesı dısardan elınde olan malı ıtal edecek yahu uyanın artık ben kayserlıyım dunyanın en unlu markalarının kuması kayserden gıder bır etıket basılır gerı ulkeye gırer 1lıaraya satıgıııı mal 10lıaray gerı alır helekı sen gıda konusunda dısarıya baglı kalacanda bole uzun vadelı ucuza yıyecen yahu 90 yıllarda dah oncede bu oyun oynandı.bu bır ıkıncısı besıcılermı cıkardı bu fıyatı alı kardesım avrupa bırlıgının dayatması olan 19bın ton karkas et ve bımmme kacbın tane canlı hayvan delı dana bahansıyle alınmıyordu blınclı olarak yukseltıldı bu bır bunun onu acılması ıcın ıkıncısı bırkın bır yılı ı15 gunlugune dahı ıtal ızını verılmıs olsaydıda zaten herkes hazırdı mal almaya bunlar tarfından bılınclı olarak yukseltıldı ısdedıklerıde oldu kucuk besıcı bıtecek 5 lıaray mal ettıgı ıtal malı ısdedıgı zaman pazara surecek 16 17 lıaray satacak en azkı bu buyuklerın zaten kendı pazarlama zıncırıde var kesımden tut marketıne kadar ha ozamnda sız et bulur hayvan bulur kesersınız bu halkda ucuza et yer .

               4. sımdı soruyorum bakanın sucladıgı banvıtııı koctu saraydı 5lıra zarar ettııı ıtallleee 1000lıra olarak gerı kazanacaklar ama yıllardır zor durumda olan ve gun gectıkce gırdı malıyetlerı yukseklen kucuk uretıcı koylu faızsız kredı ceken adam ne yapacak adece bız besıcılere 3mılyar dolar dah bunun faturası kerdı verdıgı ınsanlar seneye odemeye basladıklarında cıkacak alı yahu bıraz sıyasrtı bırkalım dogruları konusalım koylude artık uyandı neyın ne oldugunu ayır edebılıyor gecmısde benım koylum benım cıftcımle 40yıl bu mıllet uyutulduda artık ole saf degıl

               5. ben bu hümeti anlamıyom hic köylüyü düşünmüyo yerli etin kilosunu düşürdü ardından hala ithalatı devam ettiriyo

               6. Tebriklerrrrrr. günü kurtarma peşinde olan Sayın TARIM BAKANINA.
                Yazıklar olsun şimdiye kadar karkası üreticiden 12 13 liraya alıp da fahiş fiyatlarla tüketiciye satan kasaplara. İşte piyasayı siz yükselttiniz üreticiyi bitirdiniz. şimdi toparlayın da göreyim sizi.
                İthal et evet güzeeeeeeeeeeeel. ne kadar sürecek herhalde türkiye et tüketiminde dışa bağımlı kalmayacak. İşte bu ithal et bittiği zaman kesilecek hayvan bulun da kesin piyasada. Alın alın dıştan herşeyinizi alın.
                Üretici mağdur….müflis…zararda…
                BİTİRİN ŞU SAÇMA İTHAL ETİ.BİTİRİN.

               7. ziiraat bankası kredi verdi bizi oyuna getirdi 50 tane 9 aylık danam var ortalama 3.250 topladım ben bunları 300 kğ kestirsem 14 de 4200 eder hiç yoktan bi 9 ay daha bakmam lazım bizler şimdi ne yapacağız sıcacık para sıcacık yatak oh yan gelin yatın ama ALLAH DA size birgün hesap soracak biz BİİİİTTTİİİKKKKKKKK

                1. etin kilosu 18,5 olduğunda hiç sesiniz çıkmıyodu tamam maliyet yüksek ama 15,5 geçmemesi lazım etin insan sadece kendini düşünmemesi lazım bu eti tüketende var

                 1. kardesım et fıyatını sankı kucuk uretıcı yukseltmıs gıbnı konusuyonuzda ıyı ozamn suuute 600kurusu gecmesın kucuk uretıcının elınde ne zaman ımkan oldukı pıaysıyı dengeleyecek ben nısan ayında 4tlye buza aldım 16 kesdırıpte ozaman tum uzamnlar dedıkı besılık ve damızlık materyal kucuk uretıcıye makul fuyatttn satılsın dıye dınledılermı dınlemedıler once ıtall etmıyecez dedıler sonra ıtalı basdılar su an olan sutu dengeleyemıyolar seneye kredı dedıler okadar mal aldırlar mılllete seney sut uretımı cogalınca ne olacak.arkadaslar ben malı aldıgımda bırıncı kalıte yemın torbası mayıs 2010 23tlydı kepek 8.5 telydı sımdı aynı yem 34 kepek 16 tl kımse neden bundan bahs edmıyor 18.5 hangı kesım hane kesdı ben merak edıyorum ben 17 den fazla fıyat gormedım e sımdı 12.5tl yerlı 25 tl kusbası bu adeletmı

                 2. sütçü biz besiciler olarak yalniş yapdik danaya fazla para verdik beki bu sene senin danan kaç lira olacak bu sene zarardayiz sen ise daha çok zarardasin bu gidişle senin danan 1500 tl süt 60 kuruş seneye süt 40 kuruş olur ayni gemideyiz besicileri suçlama şu anda et 13 olmuş kasap ve marketde ucuz alabiliyormusun.niye benzin elektirik yağ yem arpa saban kepek küspe söylemiyorsunuz bir danayi 1500 tl alsan 1500 tlde masraf oluyor kaça sataçaksin biraz mantikli yazin bu işin içindesin danan para etmese sende inek beslemessin sütdenmi para kazaniyorsun

                  1. ve sutcu kardesım sende buzanı besıcıye 3 bınıle 4 bınalıra arsında satarken sende sesını cıkartmıyodun bız keyfımızdenmı aldık pıyasası oydu ıkıncısı buza cık pahalı dedıgımızde tarım bakanı zamanında dengelı olarak mal getırmıs olsa pıasayı dengelese zamanında ısler bu hale gelmezdı buyukler asırı sekılde mal toplayıp bızde mecbur ıyasaya ayak uydurduk uzerınede ıtal yapmıyacaz dedıler faızsız kredıyeı dayadılar buda pıyasayı yuksellltııı e kredı cekıpte 7500tlye ınek alanlar oldu 50kurusa satarkmı odeyecek bu kredıyı sutunu sut ısı yapanların buzası kaclıra edecek buzagı her sey zıncırlemedır arkadasım bunu unutmayın besıcı senın buzanı alamsa yada senın buzun para etmese sen besıcdedne beter haledesın.3bın telılık buza 2bıne usdu su an alsan paramı kazanacan kazanaman 2bıne aldın 2bınde yer 4bın kac kılo et ınecek 300kılo ınerse cok ıyı 3750 tl yapıyor kardesım hadı cık ısın ıcınden cıkabılırsen hayvancılıgı gelısdırıyolarmısda suymusda buymusda dah olanın bıtenın kımse farkında degıl.ıtal canlı malı 8 9 sag dartı alsan 12.5kesdırsen cıkabılecenmı akıl ısımı

                  2. şütçü arkadaş bizde etin 18.5 tl olmasini istemiyoruz besicilerin maliyeti 15 tl bir tl bizim karimiz versinler 16 tl bir tlyide bize çok görmeyin hükumet bunu ete teşfik verebilir desinler besicinin maliyeti 16 ona göre 2 tl teşfik versin 2011 için yada gelen karkas ete gümruğu fazla yapabilir 2012 de gene eti 14 tlye indirsin ozaman üretiçide zarar etmes herkes ona göre hesabini yapar zarar eden olursada onun hadasi olur çünku kendileri dedi 15 tlnin altina inerse mudahale ederiz daha ne bekliyorlar anlamadim böyle devam ederse en zararli sizler olursunuz kimse dananizi almaz çünku besicilik bu şartlarla yapilmaz eti kime satacağiz siz düşünün et 10 tl gelirse böyle giderse 10 tl gelir et çok olduğu zaman 10 tlnin altinada düşer

                  3. irfan görgülü

                   Sütçüye cevap: Maliyet yüksek ama 15,5’uğu geçmemesi lazım, et yiyenleri de düşünmeli diyorsun. Rakam verdiğine göre bu fiyatı nasıl hesaplayıp buldun? Millet et yiyecek diye besici zarar etsin mi demek istiyorsun? Şu anda sattığın sütten para kazanabiliyor musun? Besiciler süt için 60 kuruş yeter deseler sütçülüğe daha ne kadar zaman devam edebilirsin? Benim sana tavsiyem satış fiyatını düşünmekten ziyade maliyetlerin nasıl aşağıya çekilebileceği konusunda kafa yor.

                  4. irfan görgülü

                   Arkadaşlar; Piyasadaki tutarsız ve dalgalı rezil fiatların sorumlusu sütçü, besici veya kasap değil. Yorumlarda boşuna birbirinizi yıpratmayın. Bunun sorumlusu öncelikle bakanlığı doğru bilgilendirmeyen EBK genel müdürü, sonra piyasalardaki besi materyalinin gerçek sayısını ve niteliğini bir türlü tesbit edemeyen, dolayısıyla soruna doğru teşhis koyamayan müsteşar ve tarım bakanıdır. Teşhis yanlış olunca ne yaparlarsa yapsınlar doğru tedavi yapılamaz. Yapılamıyor da…

                  5. irfan görgülü

                   Büyük firmalar yurtdışından getirdikleri etleri Hipermarketlerde 16-17 TL/kg parça et şeklinde satıyorlar. Bu gidişle kasaplar hipermarketlerin et reyonlarıyla zor rekabet ederler. Lokantalara ve diğer toptan satışlarda zorlanacaklar. Bence kasaplar birliklerini harekete geçmeye ve ithalat konusunda tavır almaya zorlamalıdır. İthal et gelecekse sadece ihalelerde kullanılmalı, halka yerli et sunulmalıdır. En kısa sürede ithalata son verilmesi dileği ile.

                 3. arkadaşlar bazı şeyleri yanlış yaptık agustosda2010 alınan buzagılar çok pahalıydı çok yüklendik, para kazanmak istiyoruz ama bazı şeyler yanlış gidiyor. ama yerli mal dan vazgeçmiyecektik 30 liraya da yesek yerli olacak tı besiciye zarar vermeden süt üreticiye bazı imkanlar tanınacaktı. düveler kesilmiyecektiiii.

                 4. son olarak şunları da yazmam lazım. zamanında “devlet et satar mı hiç” diyerek, “devlet serbest piyasadan elini ayağını çekmeli” d,yerek et balık kurumunu sattılar sıvadılar. canım tesisler yok pahasına ya satıldı ya da kaderine terkedildi. ama gün geldi keser de sap da döndü. şimdi devlet teşebbüsü olan et balık kurumu türkiye nin heryerinde mağazalar açmak üzere bayilik verecekmiş. sakarya daki satılmayan kombine(kayarlar almak için çok uğraşmıştıda zamanında..neyse) hayvancılık üssü oldu.. hani noooldu devlet hani et satmazdı. hani devlet kasaplık yapmazdı??

                 5. yanı kısacası burda hepımız aynı gemıdeyız bız bırlesmedıkce sesımızı toplku sekılde duyurmadıkca dah cok sey basımıza gelır.bu yıl sut 50kurusa kadar gerıledı pırımı suyu buyu 600kurus olsa seneye daha cok sut uretımı olacak ne olacak kac lıraedecek sut yemı olamus 38lıra dıger masarafları katmıyorum bıle km neyden bahs edıyor hukumet madem ole 60kurusa senden cıkan sutu markkkete neden 2lıraya satırıyor o saerbes pıyasa ekonmısı resemn su an bıze uretmeyın dıyor desdeklemeymıs neyı desdeklıyor sen yatırım yaptıgın ısden para kazanamadıkdan sonra ısdedıgın kadar kredı ver ısletme kursun ne olacak herkes batacak

                 6. arkadaşlar hiçedişe etmetin et cıkaçak şuan o kasaplar yerli hayvan diye ağacacıkıyorlar siz gölünüz ferah olsun arkadaşlar allah kolaylık versin et şuan 1.5 zamladı gümrükte cıktı zaten

                 7. kasap ali milletin ayağı kırık hayvanını koyun parasına alan siz. 13 ten et kesip 25 e kıyma satıp devleti ithale sürükleyen siz. ölü hayvanlara bıçak çekip tezgaha koyan siz. Burada palavraları sıkan siz. Herkes canbaz oldu diyorsun millete kilosunda 50 kuruş kar verip o köylere salıp canbaz yapan yine siz. İyi alışmıştınız batmış besiciyi bulup damına çöküp bedavadan hayvanını kesmeyi 1 senedir bulamayınca ithal yancısı oldunuz.. Mezbahada kesilen her tosundan 500 lira avantayı suya sabuna dokanmadan cebine indiren yine siz.. 500 ne diyeceksin şimdi saf ayağına yatıp.. Deri sakat at vb.. anladın dimi?

                 8. hayvancılığında şerefi vardı onuda yitirdiniz .
                  kesim 18lira et 23 lira idi şimdi ise kesim 15 lira et ise 23 lira
                  vatandaşa değil kasab,lara yarıyor.çifçi bitik:uleeeeeeeeeeeeeeen

                 9. acıncak haldeyiz aslında herkez bilio bunu
                  neden geldi bu adamlar bu koltuya nasıl geldi
                  zenginlerin sayesinde tefecilerein vurguncular ın onlarda onlardan çünkü bende üretiyim gübre 8 tlyken buğday 40 kuruştıu bugün 50 kuruş gübre 50 tl tebrikler arkadaşlar bunlara oy veren herkezi teprik ederim sayelerinde herkez vatan haini oldu bu vatan elden gitti kimsede dur deyemez herkezin kıçı bankalara ipotek edildi bumu ya iyi gidişat lütfen ya bu aDAMLAR ZENGİN VAR OLSUN ZENGİN OLSUN DAHA FAZLA GARİBAN ÖLSÜN DİO YA SADECE YAZIKLAR OLSUN

                 10. Avrupada karkas 7 TL/kg. Canli 4TL.
                  EBK’ nin tek masrafi nakliye. Kar orani yuzde 80.
                  Ozel firmalarin kar orani dusuk. Tum paralar fona gidiyor zaten.
                  Tam 12 ozel firma hayvan almaya kalkinca Macaristanda, fiyati satici belirliyor. AL sana 5 eurodan(canli kilosu!) besilik dana. Tum paralar bosuna harcandi. Onu birakin, disi ithalati yasaklandi mart ayi civarinda. Boyle bir sey olur mu?

                 11. HERKESE SELAM BEN KAYARLAR ETİN İTHAL ETTİĞİ HAYVANLARDAN ALAN BİR VATANDAŞIM KOCAELİ GEBZEDE OTURUYORUM KAYARLAR GRUBU WEB SİTESİNDE HAYVANLARIN 8 AYLIK SÜT BUZAĞISI OLDUĞUNU SÖYLÜYOR AMA HAYVANLARIN ÇOĞU 2 YAŞINDA BU YÜZDEN DİŞ AÇIYOR DİŞ AÇTIĞI İÇİN HAYVANLARIN HİÇ BİRİNDE BİR BÜYÜME GÖRÜLMEDİ SÖZLEŞMEDE HAYVANLARIN %60 ININ BURUK GERİSİNİN BURUK OLMADIĞI YAZIYORDU AMA MALI TESLİM ALDIĞIMIZDA 60 HAYVANIN SADECE 2 TANESİ BURUK DEĞİLDİ BU NASIL BİR İŞ ŞUAN HAYVANLARI KESTİRİYORUZ HAYVANLARI 5 AY BESLEMEMİZE RAĞMEN DÜNYANIN ZARARINI EDİYORUZ

                 12. Sn irfan görgülü’ye cevaben;
                  Aynı firmadan burulmus olarak 450 adet besi danası aldık.
                  1)Danalar burulmuş oldugundan dolayı doymak bilmior ne kadar yem o kadar et.
                  2)İmkana göre en az 2 kg canlı aldırmak mümkün.
                  3)Ort.230 kg’dan besiye aldığımız için günlük yem maliyeti en çok 4 tl
                  4)Nakliye menşe vs olarak yazdığınız hayvan başı maliyet abartılı
                  5)Danalar en az 58 randıman verio
                  6)İmalatçıya 14 tl/et olarak verdik
                  7)600 tl olarak yazdıgınız malıyet abartılı ben 3 adamla 500 danaya bakıorm
                  Yukarda yazdıklarım ışığında hayvan başı en az 500 tl kar etmek mumkundur..
                  Kasap deilim,makine mühendisi deilim,48 yıllık besici bir aileden geliorm.Bence hayvancılığımız bu noktaya gelmesindeki en büyük sebeb bilgisizlik eğitimsizlik.Bilgi paylaştıkça faydalı,yazmamdaki sebeb budur.Herturlu her sekilde bilgi için paylaşmaya hazırım.
                  Saygılarımla

                 13. Sn. Ali Veli beye cevaben
                  48 yıldır besicilik yapan bir aileden de gelseniz işi anlamamışsınız. Buruk olmayan iyi danalar bile üst üste 7-8 ay 2 kg ile çalışmaz. O danalar 1,3 kg ile çalışsa öpte cebine koy. Ha düve malı ha da buruk uruguay malı. Ayrıca o malları ancak et balık keser 13 TL den. Esnafa bir verdin mi bir de kötü olursun. Aşırı yağlı çünkü. Evet maliyet abartılı olmuş. Ama yinede ancak başa baş çıkarsınız. Lütfen hayvanları kesince ortalama kilosunu bildiriniz burda.

                 14. Sn. Ankaralı
                  2010 ekim-2011 mayıs doneminde e.b.k.nun 2100 angus cinsi danasına baktık.Danaları üstüste ortalama canlı 300 kilodan teslim aldık.Kesime giderken üstüste ortalama canlı 600-610 kilo civarı teslim ettik.Etinde yağ konusunda çekincelerimiz vardı,neredeyse sıfır yağ ve et 335-345 kilo geldi.2 kg konusuna gelince;süre belirtmedim (7- 8 ay vs) ortalama 1,85 le angusta çalışan biliorm etide orta yağlı çıktı.Angus konusuna gelınce angus harıcı burulmus burulmamıs tum ıthallerde sıkıntı yok ama anguslarda cok sıkıntı cektık 3 personelımız gazi oldu.Bu firmanın danalarında şuan ki et ortalamamız 275 kg. 14 tlden kestiriorz.Saygılarımla.

                 15. vahşilik angus hayvanlarının geninde olsa gerek denemek için aldığım 5 angus hayvanında saldırganlık ruhu hayvanın ruhunda mı vardır nedir bilmiyorum.20 22 aylık bir besleme sürecinde 528 ete ulaşmam rağmen saldırgan tutumu ilk aylardakinden farksızdı hiç işi bilmeyenler için sakat bi durum

                 16. ben kahrmanmaraşdan yazıyorum çok çok iyi oldu neden derseniz emekli parasıolan 5 dana 3000 binlirasıolan 10 kuzu 5 olan hayvancılık yapıyor yani önüne gelen hayvancılık yapıyor ondan dolayı çok çok iyi oldu

                 17. balıkesir balıklı köyünden dana başkanı ramazan gülaç tan gümdenle ilgili acıklamalar:bu piyasada malesef dana cılık para kazanmaz burdan iş adamlarına sesleniyorum herkes işini yapsın.

                 18. ALİ DOĞANAY malmısın malakmısın besicilikmi kaldı iş ithalata döndü bize yamukyapan fıransadan bile et alıyoruz iyimi ben böyle işin taaa…..

                 19. elinde besi hayvanları olanlar helede kredi yeni çekipte ithal gelmeden dana alanlar şimdi yandı para kazanmak için dışardan hayvan getiren iş adamları para için yapıyorlar haklılarda ama milliyetci olmak lazım beyler dışardan karı getirseniz daha çok kazanırsınız kavatlık size daha çok yakışır

                 20. herzaman kurnazlar kazanamaz arkadaşlar akp hükümeti sizden daha kurnaz nasıl sizi bitirdi muhalif olanları işte biz böyle bitiririz

                 21. sen kendi ülkede ki çifçine sahipcıkmıyosunda ucuzdiye başka ülkeden neden getiriyosun sen bide 6bindana ğetirdim diye övünüyorsun ayıp öyle yapanlara deyeceksin ki kardeşim kendi ülkemize sahipcıkalım sana birşey olursa omu ğelip kurtaracak

                 22. Türkiye'nin en kaliteli yoncaları AKSARAY İLİNDE yetiştirilir. UZUN OBA TARIM Ürünleri olarak bu yoncaların içerisinden itina ile seçmiş olduğumuz yoncaları uzman ekiplerimiz sayesinde 1 yıl stok garantili olarak adresinize teslim ediyoruz.
                  Kaliteli bir yonca balyası hazırlamak bizim işimizdir.
                  İŞTE SİZİN ARAMIŞ OL……DUĞUNUZ ÖZELLİKLER.
                  … …
                  * Yaprağı bol ve sapı ince olan yonca, yağmurlama sulama sistemi ile sulaması yapılır, Yabancı otu bulunmayan Yaprak rengi, yonca boyu uygun yoncalar tercih edilir.
                  * %10 Çiçeklenme evresinde özel biçim makinaları ile biçimi yapılan yonca renk, koku, enerji ve protein kaybına uğramadan kurutulur. Uzman ekiplerimiz yonca tavını belirleyerek Yaprak kaybını önlemek için gece düşen nemle birlikte balyalama işlemine geçilir. Kullandığımız balya makinaları yonca yapraklarına zarar vermeden düzgün kesimli çift ipli ithal Welger ve Agco makinalarıdır. Balya ağırlıkları 25 ile 30 kg ile 350 ve 400 kg arasındadır
                  mesut örkcü
                  hilmi koç
                  0543 787 9974
                  0537 774 04 44
                  uzunoba tarım

                 23. her kez bakkal acar dukkan acar zarar ediyoruz derler vede ederler kapadirlar boyle bircok ornek ama ciftciler hep zarar ediyoz derler gubre bagli bu gbaglu mazot bagli diye ben hep dinlerim busuru isyerleri acip iflaz edenler kapar ve birakirlar ama birtane cift cinin ciftciligi biraktini gordunuz mu cifci hep agliyor ben yurd disindayim varsa bir kira gibi odedigim ev var ama ciftcinin sade altindaki traktor 20 yada 50 milyar kardesim bu cift cilerin cogu ne desem sey gibi aglayip duruyorlar birkerede devletimiz nasil bu isin icin den cikar diye dusunen yok devletini dusun muyen boyle aglar oradan bu geliyor su geliyor diye aglar baska birsey yapmazlar hep bana hep bana rabbena gunah gunay allah icin konusun allah icin hep menfaat var bu ciftcileerin beynin de bugun kazanayiomd ayarin beni ilgilendirmez diye bunu okuyan ciftlilerede dir istegim var isin basidine kacip lutfen aniz yakmayin

                 24. şükrü yıldırım

                  SAYIN ÜRETİCİ DOSTLAR:yukarıdan aşağıya tüm yorumlarınızı okudum tamamı haklı yorumlar ben bir üretici olarak diğer yorumlarımda yazmış idim okumayanlar için(hayvancısı et ve süt,hububatçısı,pancarcısı,fındıkcısı,patetescisi vs.)birbirinden ayrılmaz bir bütündür diye bu bütün ülkemizin % de 70 ini bünyesinde barındırıyordu , ülke lokomatifi idi 1980 li yıllardan sonra gelen siyasi iktidarlar tarafından acımasızca sıkıştırılarak ve yetmedi SIFIR FAİZLE ülke üreticilerinin her ürettiği ürünü dışarıdan ithal etmeğe buda yetmedi ithalata teşvik pirimi vererek ülke üreticilerini tamamen bitirdiler.üretici gençler üretimden geçinemeyeceğini anlayınca illere göç etmek zorunda bırakıldı.şehirlerde güç koşullarda asgari ücretle çalışan gençlerimizinde durumları içler acısı.ülke üreticilerinin oranı 20-25 sene gibi bir dönemde %30 lara geriledi,korkum odurki niyet kalan bu üreticileride bitirmek.iki senedir hep beraber gözlüyoruz ve izliyoruz hayvancılıkta yapılan teşviklerle et ve süt haraları 500 den 5000 e kadar tekelleşme yapıldı.aynı tekelleşme hububat üreticileri üzerindede yapılmaya başladı üreticinin göz bebeği arazileri gün be gün el değiştiriyor yine korkum odurki tekelleşme burdada tamamlanacak.SAYIN ÜRETİCİ DOSTLAR;ülke zenginleri kâr gördüğü her işi yapar kâr göremediği işi anında bırakır ve ülke uşaklığını hiçmi hiç yapmazlar,iki sene öncesi besiciliğe takla atanlar bir sene sonra üretimden çekiliyoruz diye açıklama yaptılar. Sayın dostlar,üreticilerin %90 ı bankalara borçlu bu borçlar lüks yaşam borcu değil üretimdeki girdi borçları.Sayın dostlar;hayvanından soğuyan üreticiyi,üretimden ve tarlasından hatta köyünden soğuyan üretici siyasal iktidar tarafından desteklenemez ise iki sene içinde ülkemizde gerçek ÖZDE üretici kalmaz satılık köyler ülkemizde %100 lere ulaşır.iki sene sonra SÖZDE üreticiler devreye girer etin kg.fiatı 30 tl,buğdayın kg.fiatı 2 tl.olur.bundanda ülkemiz çok ve çok zarar görür hayvancılıkta olduğu gibi.ÜRETİME DEVAM KALIN SAĞLICAKLA

                 25. saygı değer çiftçi ve besici vatandaşlarım sakın şikayet etmeyin siz değilmisiniz bundan iyisi yok diye diye %50 lere çıkaran. alın işte olacağınız bu. yakında avrupaya köle yaparlarsa hiç şaşmayın siz yağmurlarda ıslanmaya sonra hasta olup kurumadan yürüyebiliyorsanız yürümeye devam edin. çünkü sizi bu hükümetten daha iyi kandırabiecek kimse yok. elimizde kandırabileceklerin en iyisi bunlar. yenisi çıkınca amerika abiniz zaten sizi oraya kanalize eder. saygı ve selamlar.

                 26. Bu memlekette değil mi süt ürettin vergi iadesi, mazot kullaandın vergi iadese, buzağı oluyor, çocuktan çok para veriliyor, et sattın iade, tarla ektin tarım parası, sıfr vade ilw uzun vadeli kredi. bunların hepsi çiftçiye veriliyor. acaba çiftçi bu aldıklaarına karşılık acaba ne kadar devlete vergi veriyor. lütfen bilen birisi yazsında öğrenelim. jj

                 27. Türkiye’nin en kaliteli yoncaları AKSARAY İLİNDE yetiştirilir. UZUN OBA TARIM Ürünleri olarak bu yoncaların içerisinden itina ile seçmiş olduğumuz yoncaları uzman ekiplerimiz sayesinde 1 yıl stok garantili olarak adresinize teslim ediyoruz.
                  Kaliteli bir yonca balyası hazırlamak bizim işimizdir.
                  İŞTE SİZİN ARAMIŞ OL……DUĞUNUZ ÖZELLİKLER.
                  … …
                  * Yaprağı bol ve sapı ince olan yonca, yağmurlama sulama sistemi ile sulaması yapılır, Yabancı otu bulunmayan Yaprak rengi, yonca boyu uygun yoncalar tercih edilir.
                  * %10 Çiçeklenme evresinde özel biçim makinaları ile biçimi yapılan yonca renk, koku, enerji ve protein kaybına uğramadan kurutulur. Uzman ekiplerimiz yonca tavını belirleyerek Yaprak kaybını önlemek için gece düşen nemle birlikte balyalama işlemine geçilir. Kullandığımız balya makinaları yonca yapraklarına zarar vermeden düzgün kesimli çift ipli ithal Welger ve Agco makinalarıdır. Balya ağırlıkları 25 ile 30 kg ile 350 ve 400 kg arasındadır
                  mesut örkcü
                  hilmi koç
                  0382 233 28 47
                  0543 787 9974
                  0537 774 04 44
                  uzunoba tarım

                 28. Türkiyede karkas et ve canlı sığır ithalatı birkaç büyük besi çiftliğinin piyasadaki malları ellerinde toplayarak rant elde etmek amaçlı yapmış olduğu spekilasyon sonrasında alınmış bir karardır. Doğruda bir karardır karkas et fiyatı 24-30 tl arasında seyrederken et ve canlı hayvan ithalatı ile 14-16 tl civarına düşmüştür. Besicilik konusunda 0 faizli kredi ve teşvik verilmiştir. Karkas kilosu 390 kg geçtiği anda resmi bir kesimhanede rapor tutularak kesime alınırsa 300-350 tl arası devlet hibesi vardır. Gebe sığırlarda ise maliyetin belli bir kısmı hibe yapılması ile teşvik verilmiştir. İç piyasada et talebi bol ama satıcı az yada elindekini dahada değerlendirip satmak niyetinde olan besiciler et fiyatının tavan yapmasına neden olmuştur. O yüzden besilik sığır ithalatı yapan KAYARLAR GRUP ve bunun gibi firmalara bir bakıma teşekkür edilmeli bence. Eğer Türkiyenin 83 ilinden büyük küçük irili ufaklı işletmeler ithal edilen bu besilik sığırları alabilmek için Derince limanında sırada bekliyorlarsa ve bu firmalar et piyasasına yön verenler ise demek ki bu bir ihtayaç ve karı olan bir iş demektir. Bir sığır iyi beslenirse günde 1 ile 1,5 kilo alır toplam kilosundan %40-45 fire verir hesabınızı buna göre yapınız.

                 29. Be insafsız bu ülkede karkas et ne zaman 17-18 tl yi geçti de 24-30 yazmışsın. Ayrıca 390 değil 190 kg üzeri teşviğe giriyor. Bilmiyorsun ne yorum yapıyorsun. Ne geldiyse başımıza sizin gibi işten anlamayan bakanların, bürokratların, hayvancılığa balıklama atlayan insanlar yüzünden geldi.

                 30. yukarda sallayan arkdas sen karkas 390 kılo gelen hayvan gordunmu yada sen hıc besıcılık yaptınmı bırıncı 24 30 lıra kesım ne zaman oldu onu soyle bızde bılelım sen nerede yasıyorsun onuda bılelım .kayarlar fırmasının ve onun gıbı nıce fırmanın aldıkları ıhalelere karsılık vereceklerı eetı hepsının trılyon trılyon borcları vardı son cagre devlete ıthal ıznı kopardılar sen tesekur et onlara yıne ama ısın aslını anlamadan bılmeden salla bır ıkı fırmayı kurtarmak bu ıslerle aılesını gecındırenlerı batırmaktan daha önemlı bellı ama.keser döner sap döner gün gelir hesap döner elbet yenıden ıtal hayvan duracak ıcerdekı köylude cok ararsın kesımıcn ama babayı alırsın ozaman görursu 24 30 olur.Yabancıdan 5 alcagına ulkenden 10 al nasılsa döner dolasır o para senıde bulur mıllıyetcı halkcı olun bıraz ama sızde nerde o kafa .

                 31. değerli kardeşim nuri beyfendiciğim ben bir besiciyim ulan bizden başka oy veren yokmu bu hükümete bizim üstümüzden siyaset yapma seçim zamanı geldimi bizden önce sen ve senin gibiler koşarsınız oy vermeye herkes işine baksın işini yapsın ozaman sorun kalmaz saygılar

                 32. sn Fatih BUTUR yapmış olduğunuz yorumun her tarafı işkembeden sallanmış.Belli ki konu ile alakanız bilginiz yok ama en azından Türkiyenin kaç ili var onu bari bilin vatandaş olarak.

                 33. Sn Veli bey 103 nolu yorum sahibi ben yılda ortalama 200 dana beslerim her dana işletmeye girerken %2 stopaj yatırırız köylü adına her dana 1500*%2=30 tl ,her danayı keserken yine %2 stopaj kesintisi yapılır bir dana kesilirken ortalama 4500 tl toplar 4500*%2=90 tl bir dana ortalama 2500-2750 arası yem yer yemin kdv si bir kısımda %8 bir kısmında %18 biz ortalama %12 diyelim 2500*%12=300 tl eder bu kdv yi de biz besiciler öderiz senin anlıcan direk olarak bir dana için ortalama 300+90+30=420 tl öderiz 200 dana için 84000 tl direk veya dolaylı vergi öderiz en az 2 aile kişi istihdam ederiz,ssk öderiz neticede de çiftliğimizde çalıştırdığımız çoban kadar para kazanamayız zarar ederiz.Lütfen bu konuları bilin öyle yorum yapın

                 34. ayrıca ithal acıldı durum boyle oldu dıye bı durum yok arkadaslar su anda ne polonyadan ne macardan ne cekten ne de dıgerlerınden mal gırısı yok Turkıye fıyatı kımseyı kurtarmıyor.

                 35. tarlamdan çıkardıgım mahsülü hayvanlarıma yediriyorum yem maliyetim hayli düşük işçilik falan kendimden çalışıyorken… hemde çok… her geçen gün batıyorum öyle bir kısır döngü içine sokuduki besici işi bırakmaktan başka çaresi yok ben bırakacagım benim gibi arkadaşlarlarda böyle düşünüyor sen ozaman gör et kaça yeniyor benim içim fark etmez zaten yiyemiyoruz….

                 36. Arkadaşlar sizler neyi tartışıyorsunuz? AKP’nin 3. dönem iktidarı sonrası çoğu siyasetçi bir daha aday olamayacağı için bu fırsalar bidaha ele geçmez hesabıyla testiyi doldurma telaşına düşerken kapitalist sistemin akbabalarıyla mevcut iktidarın ağır topları kol kola girerek güçlerinin kolayca yetebildiği örgütlenmemiş ,sahipsiz ve çoğunlukla garibanlardan müteşekkil hayvancılıkla geçinen ,devletine ve milletine sadık ,sadece askerlik yaptırmak ve vergi almak (1LT Mazotta 3,2 TL, aldığı her hizmet ve ükettiği tüm ürünlerde bir sürü dolaylı dolaysız vergi )noktasında vatandaş sayılan ve nihayetinde köylerinden , tarlalarından göçe zorlanarak sanayi merkezlerine sermayedar ağa babalarının kucağına ucuz işçi olarak oturtulmaya çalışılan köylü yü ATATÜRK’ün efendi mevcut iktidarın ise aptal yerine koyduğu bunu yaparken de insanları sisteme düşman ettiği tartışma götürmez bir gerçektir.
                  Bugün bu millet dünyanın en pahalı akaryakını tüketirken , gübre,yem ,saman fiyatları almış başını giderken köylününün elinde bulunan kurbandan geri gelmiş boğalar Nasreddin Hoca’nın filleri hesabı üreticinin elinde kalmış ve kimse yüzüne bakmazken ,köylü inim inim inlerken , sektörde çalışan onbinlerce vatandaş işsizliğin pençesine itilirken ,tüketiciye güya ucuz et temin ediyomuş gibi lanse edilen hükümetteki ağır topların akrabayı tahlukatları , hükümet yalakası ve bu köle düzeni sistemin sömürgeci efendileri İTHALAT politikasıyla bu milletin paralarını elin gavurunun cepine akıtırken ve bu efendiler İHALELER yolu ile birilerinin himayesinde zengin edilirken sizler kalkıp başka mecralarda sorumlu arıyosunuz.Uyanın ,uyanın kökünüze kibrit suyu dökülüyor Türk milleti üretimden vaz geçirilip göçe zorlanırken ülke dışa bağımlı hale getiriliyor.MİLETİMİZ ÇİFTÇİYDİ KÖLE OLUYOR.
                  Alternatifi yok deyip oy verdik şimdi anamızı ağlatıyorlar.
                  YAŞASIN ASGARİ ÜCRET ARTI SİGORTA DÜZENİ.

                 37. Arkadaşlar sizler neyi tartışıyorsunuz? AKP’nin 3. dönem iktidarı sonrası çoğu siyasetçi bir daha aday olamayacağı için bu fırsalar bidaha ele geçmez hesabıyla testiyi doldurma telaşına düşerken kapitalist sistemin akbabalarıyla mevcut iktidarın ağır topları kol kola girerek güçlerinin kolayca yetebildiği örgütlenmemiş ,sahipsiz ve çoğunlukla garibanlardan müteşekkil hayvancılıkla geçinen ,devletine ve milletine sadık ,sadece askerlik yaptırmak ve vergi almak (1LT Mazotta 3,2 TL, aldığı her h Arkadaşlar sizler neyi tartışıyorsunuz? AKP’nin 3. dönem iktidarı sonrası çoğu siyasetçi bir daha aday olamayacağı için bu fırsalar bidaha ele geçmez hesabıyla testiyi doldurma telaşına düşerken kapitalist sistemin akbabalarıyla mevcut iktidarın ağır topları kol kola girerek güçlerinin kolayca yetebildiği örgütlenmemiş ,sahipsiz ve çoğunlukla garibanlardan müteşekkil hayvancılıkla geçinen ,devletine ve milletine sadık ,sadece askerlik yaptırmak ve vergi almak (1LT Mazotta 3,2 TL, aldığı her hizmet ve ükettiği tüm ürünlerde bir sürü dolaylı dolaysız vergi )noktasında vatandaş sayılan ve nihayetinde köylerinden , tarlalarından göçe zorlanarak sanayi merkezlerine sermayedar ağa babalarının kucağına ucuz işçi olarak oturtulmaya çalışılan köylü yü ATATÜRK’ün efendi mevcut iktidarın ise aptal yerine koyduğu bunu yaparken de insanları sisteme düşman ettiği tartışma götürmez bir gerçektir.
                  Bugün bu millet dünyanın en pahalı akaryakını tüketirken , gübre,yem ,saman fiyatları almış başını giderken köylününün elinde bulunan kurbandan geri gelmiş boğalar Nasreddin Hoca’nın filleri hesabı üreticinin elinde kalmış ve kimse yüzüne bakmazken ,köylü inim inim inlerken , sektörde çalışan onbinlerce vatandaş işsizliğin pençesine itilirken ,tüketiciye güya ucuz et temin ediyomuş gibi lanse edilen hükümetteki ağır topların akrabayı tahlukatları , hükümet yalakası ve bu köle düzeni sistemin sömürgeci efendileri İTHALAT politikasıyla bu milletin paralarını elin gavurunun cepine akıtırken ve bu efendiler İHALELER yolu ile biril Arkadaşlar sizler neyi tartışıyorsunuz? AKP’nin 3. dönem iktidarı sonrası çoğu siyasetçi bir daha aday olamayacağı için bu fırsalar bidaha ele geçmez hesabıyla testiyi doldurma telaşına düşerken kapitalist sistemin akbabalarıyla mevcut iktidarın ağır topları kol kola girerek güçlerinin kolayca yetebildiği örgütlenmemiş ,sahipsiz ve çoğunlukla garibanlardan müteşekkil hayvancılıkla geçinen ,devletine ve milletine sadık ,sadece askerlik yaptırmak ve vergi almak (1LT Mazotta 3,2 TL, aldığı her hizmet ve ükettiği tüm ürünlerde bir sürü dolaylı dolaysız vergi )noktasında vatandaş sayılan ve nihayetinde köylerinden , tarlalarından göçe zorlanarak sanayi merkezlerine sermayedar ağa babalarının kucağına ucuz işçi olarak oturtulmaya çalışılan köylü yü ATATÜRK’ün efendi mevcut iktidarın ise aptal yerine koyduğu bunu yaparken de insanları sisteme düşman ettiği tartışma götürmez bir gerçektir.
                  Bugün bu millet dünyanın en pahalı akaryakını tüketirken , gübre,yem ,saman fiyatları almış başını giderken köylününün elinde bulunan kurbandan geri gelmiş boğalar Nasreddin Hoca’nın filleri hesabı üreticinin elinde kalmış ve kimse yüzüne bakmazken ,köylü inim inim inlerken , sektörde çalışan onbinlerce vatandaş işsizliğin pençesine itilirken ,tüketiciye güya ucuz et temin ediyomuş gibi lanse edilen hükümetteki ağır topların akrabayı tahlukatları , hükümet yalakası ve bu köle düzeni sistemin sömürgeci efendileri İTHALAT politikasıyla bu milletin paralarını elin gavurunun cepine akıtırken ve bu efendiler İHALELER yolu ile birilerinin himayesinde zengin edilirken sizler kalkıp başka mecralarda sorumlu arıyosunuz.Uyanın ,uyanın kökünüze kibrit suyu dökülüyor Türk milleti üretimden vaz geçirilip göçe zorlanırken ülke dışa bağımlı hale getiriliyor.MİLETİMİZ ÇİFTÇİYDİ KÖLE OLUYOR. Arkadaşlar sizler neyi tartışıyorsunuz? AKP’nin 3. dönem iktidarı sonrası çoğu siyasetçi bir daha aday olamayacağı için bu fırsalar bidaha ele geçmez hesabıyla testiyi doldurma telaşına düşerken kapitalist sistemin akbabalarıyla mevcut iktidarın ağır topları kol kola girerek güçlerinin kolayca yetebildiği örgütlenmemiş ,sahipsiz ve çoğunlukla garibanlardan müteşekkil hayvancılıkla geçinen ,devletine ve milletine sadık ,sadece askerlik yaptırmak ve vergi almak (1LT Mazotta 3,2 TL, aldığı her hizmet ve ükettiği tüm ürünlerde bir sürü dolaylı dolaysız vergi )noktasında vatandaş sayılan ve nihayetinde köylerinden , tarlalarından göçe zorlanarak sanayi merkezlerine sermayedar ağa babalarının kucağına ucuz işçi olarak oturtulmaya çalışılan köylü yü ATATÜRK’ün efendi mevcut iktidarın ise aptal yerine koyduğu bunu yaparken de insanları sisteme düşman ettiği tartışma götürmez bir gerçektir.
                  Bugün bu millet dünyanın en pahalı akaryakını tüketirken , gübre,yem ,saman fiyatları almış başını giderken köylününün elinde bulunan kurbandan geri gelmiş boğalar Nasreddin Hoca’nın filleri hesabı üreticinin elinde kalmış ve kimse yüzüne bakmazken ,köylü inim inim inlerken , sektörde çalışan onbinlerce vatandaş işsizliğin pençesine itilirken ,tüketiciye güya ucuz et temin ediyomuş gibi lanse edilen hükümetteki ağır topların akrabayı tahlukatları , hükümet yalakası ve bu köle düzeni sistemin sömürgeci efendileri İTHALAT politikasıyla bu milletin paralarını elin gavurunun cepine akıtırken ve bu efendiler İHALELER yolu ile birilerinin himayesinde zengin edilirken sizler kalkıp başka mecralarda sorumlu arıyosunuz.Uyanın ,uyanın kökünüze kibrit suyu dökülüyor Türk milleti üretimden vaz geçirilip göçe zorlanırken ülke dışa bağımlı hale getiriliyor.MİLETİMİZ ÇİFTÇİYDİ KÖLE OLUYOR.
                  Alternatifi yok deyip oy verdik şimdi anamızı ağlatıyorlar.
                  YAŞASIN ASGARİ ÜCRET ARTI SİGORTA DÜZENİ.
                  Alternatifi yok deyip oy verdik şimdi anamızı ağlatıyorlar.
                  YAŞASIN ASGARİ ÜCRET ARTI SİGORTA DÜZENİ.erinin himayesinde zengin edilirken sizler kalkıp başka mecralarda sorumlu arıyosunuz.Uyanın ,uyanın kökünüze kibrit suyu dökülüyor Türk milleti üretimden vaz geçirilip göçe zorlanırken ülke dışa bağımlı hale getiriliyor.MİLETİMİZ ÇİFTÇİYDİ KÖLE OLUYOR.
                  Alternatifi yok deyip oy verdik şimdi anamızı ağlatıyorlar.
                  YAŞASIN ASGARİ ÜCRET ARTI SİGORTA DÜZENİ.izmet ve ükettiği tüm ürünlerde bir sürü dolaylı dolaysız vergi )noktasında vatandaş sayılan ve nihayetinde köylerinden , tarlalarından göçe zorlanarak sanayi merkezlerine sermayedar ağa babalarının kucağına ucuz işçi olarak oturtulmaya çalışılan köylü yü ATATÜRK’ün efendi mevcut iktidarın ise aptal yerine koyduğu bunu yaparken de insanları sisteme düşman ettiği tartışma götürmez bir gerçektir.
                  Bugün bu millet dünyanın en pahalı akaryakını tüketirken , gübre,yem ,saman fiyatları almış başını giderken köylününün elinde bulunan kurbandan geri gelmiş boğalar Nasreddin Hoca’nın filleri hesabı üreticinin elinde kalmış ve kimse yüzüne bakmazken ,köylü inim inim inlerken , sektörde çalışan onbinlerce vatandaş işsizliğin pençesine itilirken ,tüketiciye güya ucuz et temin ediyomuş gibi lanse edilen hükümetteki ağır topların akrabayı tahlukatları , hükümet yalakası ve bu köle düzeni sistemin sömürgeci efendileri İTHALAT politikasıyla bu milletin paralarını elin gavurunun cepine akıtırken ve bu efendiler İHALELER yolu ile birilerinin himayesinde zengin edilirken sizler kalkıp başka mecralarda sorumlu arıyosunuz.Uyanın ,uyanın kökünüze kibrit suyu dökülüyor Türk milleti üretimden vaz geçirilip göçe zorlanırken ülke dışa bağımlı hale getiriliyor.MİLETİMİZ ÇİFTÇİYDİ KÖLE OLUYOR.
                  Alternatifi yok deyip oy verdik şimdi anamızı ağlat Arkadaşlar sizler neyi tartışıyorsunuz? AKP’nin 3. dönem iktidarı sonrası çoğu siyasetçi bir daha aday olamayacağı için bu fırsalar bidaha ele geçmez hesabıyla testiyi doldurma telaşına düşerken kapitalist sistemin akbabalarıyla mevcut iktidarın ağır topları kol kola girerek güçlerinin kolayca yetebildiği örgütlenmemiş ,sahipsiz ve çoğunlukla garibanlardan müteşekkil hayvancılıkla geçinen ,devletine ve milletine sadık ,sadece askerlik yaptırmak ve vergi almak (1LT Mazotta 3,2 TL, aldığı her hizmet ve ükettiği tüm ürünlerde bir sürü dolaylı dolaysız vergi )noktasında vatandaş sayılan ve nihayetinde köylerinden , tarlalarından göçe zorlanarak sanayi merkezlerine sermayedar ağa babalarının kucağına ucuz işçi olarak oturtulmaya çalışılan köylü yü ATATÜRK’ün efendi mevcut iktidarın ise aptal yerine koyduğu bunu yaparken de insanları sisteme düşman ettiği tartışma götürmez bir gerçektir.
                  Bugün bu millet dünyanın en pahalı akaryakını tüketirken , gübre,yem ,saman fiyatları almış başını giderken köylününün elinde bulunan kurbandan geri gelmiş boğalar Nasreddin Hoca’nın filleri hesabı üreticinin elinde kalmış ve kimse yüzüne bakmazken ,köylü inim inim inlerken , sektörde çalışan onbinlerce vatandaş işsizliğin pençesine itilirken ,tüketiciye güya ucuz et temin ediyomuş gibi lanse edilen hükümetteki ağır topların akrabayı tahlukatları , hükümet yalakası ve bu köle düzeni sistemin sömürgeci efendileri İTHALAT politikasıyla bu milletin paralarını elin gavurunun cepine akıtırken ve bu efendiler İHALELER yolu ile birilerinin himayesinde zengin edilirken sizler kalkıp başka mecralarda sorumlu arıyosunuz.Uyanın ,uyanın kökünüze kibrit suyu dökülüyor Türk milleti üretimden vaz geçirilip göçe zorlanırken ülke dışa bağımlı hale getiriliyor.MİLETİMİZ ÇİFTÇİYDİ KÖLE OLUYOR.
                  Alternatifi yok deyip oy verdik şimdi anamızı ağlatıyorlar.
                  YAŞASIN ASGARİ ÜCRET ARTI SİGORTA DÜZENİ.ıyorlar.
                  YAŞASIN ASGARİ ÜCRET ARTI SİGORTA DÜZENİ.

                 38. o akbabalar bizleri tüketince kendilerini yesinler ete para vermesinler dönsünler biribirlerini ………. para vermesinler

                 39. ben toptan et işine yeni giriyorum arkadaşlar nasıl durumlarda olduğumuz gayet açık ve net bir birinizin üztüne çamur atmayın burda halk mağdur besicinin hali ortada et ithal atı bu kadar çok sürerse olaylar kötü bu olay nasıl en gelene bilirdi bir fiyat zorunluluğu konula bilirdi kasap çılığa gelince arkadaşlar yüzde 18 kilo kemik payını unutmayın dükan masrafı elektirk su işçi mozot ve büsürü şey hepimiz saya bilirz hele bir tiplemelere bakın ALLAH aşkına soruyorum hiç insan sıfatı varmı onlarda bir yönetici bir lider sıfatları varmı anca cep dolduruyolar sölüceğim oki biz bir birimizin yanında olmasak birbirimize laf atarsak onların istediği bu saten insanlar geçim derdinden kimsayle hiç birşeyle uraşmasın uyan tc artık uyan

                 40. Bu sekilde hayvanciligimizi goturmemiz zor.koylerde hele dag koylrinde 10 hayvan bakamayiz.kendi yerli dagda bayirda gezen sigirlarimizda olmali simantali dagda gezdiremeyiz yerli irkimiz heryerde gezer karnini doyurur.simdiki anlayis u irklari verimsiz sayiyor.verimli irklarin hali de ortada

                 41. selam
                  bizim peder beyde süt hayvancılığı yapıyor..daha evvel kendi hayvanlarımız vardı daha sora devlet desteği alıp inek aldı…emek bizden samanın bellı bı kısmı kendı tarlamızdan..süt 0,75 yem 45 lira suan samanın kilosu 0,65 0,75 arasında emeği hariç her ay içeri giriyoruz ..danalar var kesimlik ama et fiyatları 14 15 lira danaları kestirsek önümüzdeki senenin yem ve samanı alamayız.her ay düzenli içeri giriyoruz…millet saman+yem+emek karşılığında bedavaya et yiyor..devlet et fiyatnı düşürmek istiyorsa çiftçinin maliyetini düşürsün..dışardan et alarak bizi iflasa sürüklemesin…2001 deki et ve yem fiyatları ile 2013 teki et ve yem fiyatlarına bi bakın çiftçinin sorunu ortaya çıkar…

                 42. muhammet karakuzu

                  bu ali aydogan ne guzel besicilik yapıyo oyle gunde 130 et yaptırıyo hayvana bize de soylesen e ali aydogan nasıl besliyon sen

                 43. arkadaşlar size tavsiyem birdaha ithal dana buzagı alırken kesinlikle şili uruguay yada amerika kıtasından gelenlerden almayın beş para etmez hepsi denizden tuzlu havayı soluya soluya üç ayda geliyor cigerleri perişan oluyor ondan sonra o danaları adam edene kadar bir dünya yem yidiriyoruz ordan gelen danaları alıpda ben besledim para kazandım diyen yoktur sanırım avrupa dan gelenlerden alın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir