Muğla’da turfanda patatesin hasadı başladı

Datça’da 1500 dekar alanda 3 bin ton civarında rekolte bekleyen çiftçiler, patates hasadı için sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalara geliyor.

Tarım işçileri de traktör yardımıyla sökümünü yaptığı patatesleri topraktan arındırıyor.

Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek ürünler, tarım işçileri tarafından özenle selelere alınıyor.

Kasalara konularak kamyonlara yüklenen turfanda patatesler, manav ve pazar tezgahlarında satışa sunulmak üzere sebze hallerine gönderiliyor.

“Patatesler Türkiye’nin birçok bölgesine ulaşmaya başladı”

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, AA muhabirine, Muğlalı çiftçilerin her yıl patateste erken hasat yaptığını ve bunun üretici için sevindirici olduğunu söyledi.

Muğla’da farklı aylarda hem sahil hem de yüksek yaylalarda hasat yapıldığını vurgulayan Saylak, “Türkiye’nin ilk turfanda patatesinin hasadını Muğla’da yapıyoruz. Muğla’dan gönderilen patatesler Türkiye’nin birçok bölgesine ulaşmaya başladı.” söyledi.

Patates almak için İzmir halinden gelen esnaf Servet Demir, Datça’da bu yıl etkili olan hava şartları nedeniyle patateslerde genel olarak rekoltenin düştüğünü belirtti.

Çiftçinin pazar sorunu yaşamadığı sürece ürünü aralıksız ürettiğini ifade eden Demir, “Datça’da bu yıl 4 defa zirai don yaşandı. Buna rağmen çiftçilerimiz turfanda patatesi bir ay gecikmeli de olsa üretti. Yaşanan hava şartlarından dolayı patatesin fiyatı yükseldi. Önümüzdeki günlerde Ödemiş ve Adana’da patates hasadının yapılmasıyla fiyatların biraz daha tüketici lehine düşmesini umuyoruz.” diye konuştu.

Demir, Datça’da bu yıl 3 bin ton rekolte beklendiğini aktardı.

“Yerli tohumlarımızdan ektik, iyi bir verim umuyoruz”

Patates üreticisi Mehmet Eren ise yaklaşık 500 dekar araziye ekim yaptığını belirtti.

Bu yıl hasadın yaşanan zirai don nedeniyle bir ay gecikmeli başladığını anlatan Eren, zirai don nedeniyle rekoltede de azalma yaşandığını ifade etti.

Eren, hasadın haziran sonuna kadar devam edeceğini dile getirerek, “Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin ettiğimiz yerli ve milli ata tohumlarımızdan bu yıl tarlalarımıza ektik ve iyi bir verim umuyoruz. Şu an ülkemizde 12 yerli ve milli patates tohumu çeşidine ulaştık. Bunların 8’ini tarlalarımıza ektik ve iyi bir rekolte umuyoruz. Verimi hasat yapıldıktan sonra göreceğiz ama başarılı olacağını inanıyorum. Çünkü çok güçlü bir gövdesi var.” ifadelerini kullandı.

Eren, Datça’da kamyonlara yükledikleri patateslerin Türkiye’nin birçok iline göndermeye başladıklarını söyledi.

 

Muğla’nın Datça ilçesinde patates üretimi yapılan tarlalarda hasat başladı.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir