Et fiyatlarının yükselmesi, hayvan hırsızlıklarını arttırdı

Et fiyatlarını yükselmesiyle hırsızlar, köylerdeki çobanları silah zoruyla gasp edip hayvanları çalmaya başladı. Çobanlar da korunmak için silah ruhsatlarının vergilerinin düşürülmesini ve jandarmanın daha sık devriye gezmesini istiyor. Denizli merkeze bağlı Güzelpınar köyünde bir çobanı tuzağa düşürerek silah zoruyla gasp eden zanlılar, çobanın kurtularak jandarma ve köylülere haber vermesiyle koyunları götüremeden kaçtı.
Koyunları ahırdan çıkararak otlatmaya götüren 73 yaşındaki Hasan Kancak, birkaç kilometre ileride, daha önce köy ve çevresinde keşif yapan hayvan hırsızları tarafından pusuya düşürüldü. Tüfekle tehdit edilen Kancak’ın 66 hayvanı çalındı. Çoban Kancak, olayı şöyle anlattı: “Yağmur yağıyordu. Pusu kurmuşlar. Aniden önüme çıkarak, ‘Kıpırdama!’ dediler, tüfeği bağrıma dayadılar. Ellerimi, ayaklarımı bağladılar, ağzımı kapattılar. Onlar gittikten sonra cebimdeki çakıyı zorla çıkararak ipleri kesip kurtuldum.” Daha sonra hemen köye giderek jandarma ve köylülere haber verdiğini söyleyen Hasan Kancak, yolları kapatılması sayesinde koyunları minibüse bindirip götürmek için gelen hırsızların, arabayı da bırakıp kaçtığını belirtti.
Denizli Koyun ve Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Hasan Öner ise etin pahalı olmasıyla hırsızların gaspa yöneldiğini ifade etti. Öner, “Bunun için önlem almamız gerekiyor. Birlik ve üyelerimizin sıkıntısı var. Ruhsatlı silahımız yok. Çobanlar, yüksek vergi sebebiyle silah taşıyamıyor.” şeklinde konuştu. Dağlarda çobanlık yapanların can güvenliği olmadığını söyleyen Öner, “İçişleri Bakanlığımız’a söylüyorum. Hükümetin bu konuda destek vereceğine inanıyorum. Asayişin ve güvenliğin sağlanması için jandarmanın daha sık devriye gezmesini istiyoruz.” dedi.
(CİHAN)

Paylaş :

“Et fiyatlarının yükselmesi, hayvan hırsızlıklarını arttırdı” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir