Eski Bakan Veysel Eroğlu’ndan teklif: Yapı polisliği kurulsun

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, son yıllardaki aşırı hava olaylarına dikkat çekmek için açıklamalarda bulundu. Şu an AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili olan aynı zamanda TBMM Küresel İklim Değişikliğine ilişkin Araştırma Komisyonu Başkanlığı gö-revini yürüten Eroğlu, sözlerine geçtiğimiz hafta yaşanılan lodosa değinerek başladı. Veysel Eroğlu “Bu fırtına gösterdi ki her dört binadan birinin çatısı rüzgâra ve kara dayanıksız. Bu büyük bir tehlike” söyledi.

“HEYET İNCELEME YAPIP TEDBİR ALMALI”

 Binaların her türlü tabii olaya karşı dayanıklı olması gerektiğini vurgulayan Eroğlu “Yaşanan fırtınada çatılar, reklam panoları, levhalar uçarak birçok kişi hayatından etti ve yaraladı. Bu hava hadiseleri neticesinde yaşanan zararların en aza indirilmesi için bütün şehir ve ilçelerde bir heyet teşkil edilmesi faydalı olur. Bu heyette Valilik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AFAD, İtfaiye, Belediyelerin fen ve imar işleri müdürlüklerinden birer yetkili bulunmalı. Teşkil edilecek söz konusu bu heyet ve alt birimleri, mevcut yapılardaki; çatılar, sundurmalar ve yapılmış ilave müştemilatların fırtına, hortum gibi aşırı hava hadiselerine karşı dayanıklılığını incelemeli. Bunun neticesinde gerekli tedbirlerin alınması için bina sahiplerine ikazlar yapılmalı ve yaptırımlar uygulanmalı. Bir diğer alternatif olarak da mühendis ve mimarlardan oluşan yapı denetim uzmanlarına bölgeler taksim edilerek bu denetimler gerçekleştirilebilir. Bu sayede devletin iş yükü hafifletilmiş olur” diye konuştu.

HOLLANDA’DA ÖRNEĞİ VAR

Bazı ülkelerde yapı polisi diye isimlendirilen bir kontrol mekanizması olduğunu vurgulayan vekil Eroğlu “Bu teşkilat sürekli olarak kontrol ve denetleme yapıyor. Misal; Hollanda’da doktora sonrası çalışma yaptığım dönemde bir binanın kontrolüne şahit olmuştum. Binanın yangın kaçış merdivenlerinde; yangına karşı dayanıklı malzeme kullanılmadığı için bu binaya iskân izni verilmemişti. Benzer uygulamalar ülkemizde de hayata geçirilmeli” ifadelerini kullandı.

İKLİM DEĞİŞİYOR

Veysel Eroğlu, son 20 yıldır artan şiddetli hava olayları ve afetlerin, iklim değişikliği sebebiyle daha da çoğaldığı yönünde tahminler yapıldığına da dikkat çekti. Eroğlu “Hükûmetler arası İklim Değişikliği Panelinin (IPCC) güncel iklim tahminlerine göre kuraklığın artmasıyla birlikte kum ve toz fırtınaları daha çok yaşanacak. Bu fırtınaların etki alanları giderek artacak. Bu sebeple kurak ve yarı kurak alanlarda iklime uygun bitki türleri ekilmeli. Bu sayede toprak kaybı en aza indirilir” şeklinde konuştu.

Türkiye’yi geçen hafta etkileyen lodos fırtınası can ve mal kayıplarına yol açmıştı. Eski Çevre Bakanı Veysel Eroğlu da yeni afetlere karşı ikaz etti

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir