EBK, Dondurulmuş Sığır Eti İhalesi Yapacak

Et ve Balık Kurumu(EBK) 2 Şubat tarihinde 6 bin ton taze soğutulmuş Karkas sığır eti ihalesi yapacağını duyurdu.
EBK’nın sığır eti ithalatına ilişkin duyurusu kurumun internet sitesinde yayınlandı. Buna göre açıklamada, taze soğutulmuş sığır eti ithalatı yapılacak ülkeler belirlenirken, bunlar arasında Estonya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, Malta, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Polonya, Yunanistan, Slovakya ve Slovenya ülkelerinde ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nün izin vereceği diğer ülkeler yer aldı.
Bunun yanı sıra, ithal edilecek karkas et, yüksek besi randımanlı, azami 30 aylık, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin, Belçika mavisi ve Brown Swiss ırkı ve melezleri olan erkek sığırlardan elde edilecek. Avrupa Birliği karkas sığır eti sınıflandırmasına göre üretilen karkas etler, en düşük R kalitede, yağlılık sınıflandırmasına göre de en düşük 3. kalite olacak ve beher karkas ortalaması 250-450 kilo arasında bulunacak.
Kesimi yapılacak sığırlar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca görevlendirilen veteriner hekim tarafından sağlık muayenesi yapılacak ve uygun bulunan sığırların kesimine izin verilecek. Kesimler Tarım ve Köyisleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği elemanlarınca denetlenmiş, denetleme sonucu teknik, sağlık ve hijyen şartları bakımından uygun bulunmuş, sadece sığır kesmek üzere resmi makamlarca ruhsatlandırılmış kombina veya mezbahalarda yapılacak. Hayvanların kesimleri EBK görevlileri nezaretinde İslami usullere göre Müslüman kasaplar tarafından yapılacak, et üretiminin her aşaması ve yükleme kurum elemanları tarafından kontrol edilecek.
Karkas etler, Sakarya ve Ankara kombinalarına biner tonluk partiler halinde teslim edilecek. İhale şartnamesi, 500 TL bedel ile satın alınabilecek. Teklifler, 2 Şubat günü saat 15.00′de alınacak.(ANKA)
ETBİR: UCUZ ET İÇİN BİRAZ DAHA SABIR
ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yücesan, yaşanan sorunların çözümü için sabırlı olunmasını istedi
Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, son yıllarda et fiyatlarında yaşanan artışa dikkat çekerek, “Yaşanan sorunların çözümü ve sektörde kurulmaya başlayan istikrarın kalıcılığı için sabırlı yaklaşıma ihtiyaç var” dedi.
ETBİR adına yazılı bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Yücesan, sektörün dünyadaki hayvancılığın gelişimine paralel olarak bir takım yapısal farklılıklar göstererek gelişimini sürdürdüğünü belirtti. Geçmiş yıllarda yaşanan küresel kuraklık ve ekonomik krizlerin ülkemizde de etkisini göstererek besicilik faaliyetlerinde maliyetlerin yükselmesine sebep olduğunu ifade eden Yücesan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Yükselen maliyetler nihai tüketiciye yüksek birim fiyat olarak yansımış, dar gelirli halkımız ise temel gıda maddesi olan kırmızı ete ulaşamaz hale gelmiştir.
Belirli nedenlerle yükselmiş olan kırmızı et fiyatları, daha yüksek kar beklentisi olan kesimler tarafından sektöre suni arz sıkıntısı olarak yansıtılmasıyla fiyatlar tekrar yükseltilmiş; hatta kırmızı et bir şekilde bulunamaz hale getirilmiştir.
Ancak sektörümüzün gücü ve kamunun desteği ile; kırmızı et üretiminin ana hammaddesi olan besi ve damızlık hayvan ithalatının önü açılmış, gelecekte ihtiyacı karşılayacak besi hayvancılığı teşvik edilmiş, sektörün gerçek sahipleri kapasitelerini artırarak faaliyetlerine devam etmektedir.”
Her sektörde olduğu gibi hayvancılık sektöründe de dönemsel olarak çok veya daha az karlı günler yaşandığını ve yaşanmaya da devam edeceğini kaydeden Yücesan, “Bu bağlamda hemen sonuç alma beklentisi sektörün tabiatına ters bir durumdur. Karkas et ithalatıyla tüketime sunulacak kırmızı et tedariki sağlanmış ve halkımızın uygun fiyatlarla ihtiyaçlarını karşılaması sağlanmıştır. Son yıllarda yaşanan sorunların çözümü ve sektörde kurulmaya başlayan istikrarın kalıcılığı için sabırlı yaklaşıma ihtiyaç vardır” dedi.
Yıl içinde yapılan besilik hayvan yatırımlarıyla gelecek sezonda ülkedeki besi hayvanının yeterli hale geleceğini, bu materyalin piyasaya sürülmesiyle sektörde istikrarın devam edeceğini ifade eden Yücesan, “Bu süreçten sonra yerli üretimimizin kalitesi artarak yeterli hale gelecektir. Bir sivil toplum kuruluşu olarak Etbir temsil ettiği meslek kolunu, üyesi olan veya olmayan besicileri, geçim yolunu bir şekilde kırmızı etle meşgul olarak sağlayan tüm ticaret ehlini, bunun ötesinde tüm toplum kesimlerini ve hassaten tüketicileri de gözeterek tutum ve görüş belirlemeyi daha sağlıklı bir bakış açısı olarak görmektedir” diye konuştu.

Paylaş :

“EBK, Dondurulmuş Sığır Eti İhalesi Yapacak” hakkında 56 yorum

 1. niye yem arpa saban kepek küspe ithal etmiyorsunuz besicileri kandirdiniz dediniz besicinin maliyeti 15 tl 16 tl besiciyi kurtarir seneye bu fiyatlarla hayvan alanin aklina şaşarim bu fiyatlarla ithal besi danalari gedirenlerde zarardadir hükumetin bir an önce ithal karkas etin gümruk vergisini en az yüzde 70 yapmasi gerekiyor ve ete teşfik vermesi gerekiyor yoksa inaninki seneye hiç kimse besicilik yapmaz et fiyati kesim 25 tl olur kaş yaparken göz çikaracaklar değişen ne oldu ithal eti 10 gedir 25 tl sat olan senin üretiçine oluyor besici kiloda 3 tl içerde kasap ve marketler 7 ile 12 tl kar ediyorlar bumudur sizin vicdaniniz bide çikip diyorlar 2011 yilinda tarima 6 milyar dağidacağiz siz kimi kandiriyorsunuz milleti teşfik et sonra patir bumudur sizin insanliğiniz

 2. yok ya artık üreticiyi duyan yok ben bundan sonra nah hayvancılık yaparım.allahtan dilerim o getirdiğiz ithal etlerde hastalık çıkar.önüne geçemessiniz bu kadar besicinin bedduası size az bile

 3. lan satılmıs adamlar madem ole uretıcının malıyetını neden hesablamıyonuz benzını 4tl mozat 3.25tl kımse neden sesını cıkartmıyor tabı ıslerıne gelmıyor cunklı etteee buyuk rnt saglıyonuz +fıyatların nekdar dusdugude tardısılır la gerızekalılar 4aydır ulkede kesım durdu hıc bır yerde zararına kesım tok seneye kım uretcek satacak ama dogru seneye kadar yukunu tutan tutacak garıbım uretıcı ıflas edmıs kımın umrunda ozaman neden 35tl olan yemıde 12 tlye dusrmuyonuz.sankı 8tlye en ucuz canlı agırlıgını aldıgın danadan mıllet para kazanacak bole gıderse yem olacak en az 40tl gırdıler yukselıyor. aptal herıfler ama suc bızde adam gıbı bır orgutumuz yok buyuk rant kar saglıyordu dıyonuz banvıte koca saraya adamlar ısın tıcaretınde nerde para kazanacaklarsa oraya gıderler.bıde bununla guru duyuyonuz seneye nah uretıcı bulunuz sız.aptak herıfler ama dogru kısaca seneye kadar cebınız dolacak 10 tl aldıgınız etı nasılsa 25tl satıyonuz

 4. halkın temel besın madesıymıs burdakı uretıc arkadaslara soryorum kacınız yılda kac defa urtımde oldugumuz halde kac defa gıdıpde et alabılıyoz sankı 30 25 dusurmeyle mıllet et yıyecek 25 alamyan yırmıyemı alcak gerızekalılar mıllet aclık sınırında bıde konusyolar.ama tabı sen ulknede daha kac dane hayvan oldugunu bılmıyon kendı ulkende kesılen hayvanı denetlıyemıyon ama
  dısardan gelen etlerı cok saglıklı ya gercı bızm ulkede ne olacak hayvan bıle daha degerlı ınsandan ah ortalıkda sap cıkdı acaba neden yarın obur gunde tvlerde ızlerız kanser olarını artı dıye ve kredı vermısler dogru ben bu malıyetlerle kendi parasını yatırcak enayı bulamıyom ben vereyım yatırım yaptıryım bu bahneyle et ıtlının onunu acayım derdınız oydu memleketı satıp yedınız sımdı koylunun elınde kalan evındearabsında gozlerınız.sen faızsız kredı verıyom dıyıp pıysadakı canlı mala tavan yaptrıp sonrada 3tl zararıan mal kesdırecen oda landa yokda cekdıgın kredıyı odeyecen hayvancılıgı kalkındıracan gerı zekalılar sen fıyatı dusruyosan malıyetıde dusrmen lazım ısderse 10 yıl gerı odemessız olsun zarar eddıkten sonra
  bu desdek degıl aslındakılıfdır.

 5. aptallar seneye bu sartşlarda kım buzaa alıp besleyecek akıl ısımı bıde seneye hayvanlar yatısecekmıs yahu cocuk kandırın zaten bu yıl bu ısle ugrasanlar battııı ha temuz agusdos geldıgınde sadece su anda sesını cıkartan elınde malı olan besıcıler kesım ıcın yarın oburgun kımse buzasını kuzusunu satamz hale gelecek tabı ozamanada secım bıtmıs olacak bızm mıllet uyandıgında bugun sesız kaln koylu.gorurum sesız kaln yemcı yemını satmasaa bu sefer onalrın sesı cıkacak

 6. kuş gıribi dediniz tutmadı domuz giribi oda boş şimdi sıra hayvancılıga geldi sizin işiniz yokmu etmi kaldı karışacak memlekete herşey almış başını zam şampıyonu olmuş siz kafanıza takmışsınız eti tabi garibanın malı para etmesin derdiniz o allah belanızı verirde garibin betsı tutsun inşallah

 7. bunları et italatı yapacaklarına göndereceksin tarlaya çalıştıracaksın bu kış günü bugünkü ölen 11 gariban tarım işçisi ekmek parası için can verirken bu adiler vatandaşa et yedireceğiz derdine düşmüş buda bahane kim bilir ne pilanlar var bunun altında 35 tl bir torba yem nerdesiniz

 8. Yapın yapın.Son üreticiyi de bitirinceye kadar ithalat yapın. Takmışsınız bir kere kafayı ürticiyi bitirmeye
  Yapın yapın.durmayın.

 9. bu şekilde et ithal ederek ülkemizdeki üretime hiç bir katkı sağlayamazsınız ancak başka ülkeleri zengin edersiniz. Bunun zararları çok kısa zamanda kendini hissettirmeye başlar . Bunun yerine üreticiye 2-3 lira prim verseler üreticinin hayvanı zaten 15- 16 liraya gelir üretici bu şartlarda üretime devam eder.

  1. bunlar küçük üretici desteklenecek diyor , ithal hayvanların 50 baş ve yukarısı alabiliyor.Nasıl küçük koruması anlamadım.İnanmazsınız ziraat odalarına tel açtım.dedimki yahu et yüksek diye ithal ettiniz yem yüksek nasıl olacak bu iş dedim.Ne dese beğenirsiniz ! Biz serbest piyasaya müdahale edemeyiz ….. Et ve Süt babalarının malı olsa gerek.

 10. kendi besim var kestiremiyorum fiyat 14 lira bin lira yem giderleri aldığım fiyat ikibin üçyüz oda iyi dana olsa içim yanmaz şimdi kestirsem yemi mi kurtariyim yoksa çalışıp çabaladım bir yıl.et pahalı diyorlar.kendi suçları mazot pahalı hali ile yemede zam hiç kesilmiyo yaktın bizi bakan tarımıda hayvancılığıda öldürdün.

 11. AK Parti hükümetinin tarım politikasını çiftçinin çok zor durumda
  Türk çiftçisinin, ”Et fiyatlarını aşağı çekmenin yolu, et ithal ederek AB çiftçisine destek vermek midir? Bize dünyanın en pahalı mazotunu kullandırırken vicdanınız sızlamıyor mu? Özel tüketim vergisini, KDV’yi aşağı çekmek neden aklınıza gelmiyor?”Türk köylüsü, kendisini yok etmeye yönelik politikalar uygulayan AKP’yi sandıkta cezalandırmak için sabırsızlıkla bekliyor”

 12. bu hükümet artık can çekişiyor. çünkü yılanı kuyrugundan öldürüyor dönüp sokacagı aklına gelmiyor.bu yılan bir sokarsa millet ucuz eti rüysında göür .madem et et diye ugraşacaklarına besicilerin maliyetlerini düşüselerde hem besci hem tüketici bayram yapsaya. şu anda devlet kilo başı destek vermesse 2011 yılı besicilere kötü bir yıl bekliyor.hayvanılıgı bu hale getiren kimler varsa allah cezalarını versin.

 13. ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI KAZAN: -“ETE DE TEŞVİK PRİMİ VERİLMELİ”
  Malkara Et Üreticileri Birliği Başkanı Fahrettin Kazan, et üreticilerine Malkara Et Üreticileri Birliği Başkanı Fahrettin Kazan, et üreticilerine de teşvik primi verilmesi gerektiğini belirtti.
  Devlet priminin yok denecek kadar az olduğunu ileri süren Kazan, Avrupa’nın hayvan başına 500 avro ödeme yaptığını ifade etti.
  Maliyetlerin yüksek olduğunu anlayan Kazan, aynı zamanda devlet destek priminin yok denecek kadar az olduğunu söyledi.
  Kazan, “Et piyasasının istikrara kavuşması lazım. Ete de teşvik pirimi verilmesi lazım. Büyükbaş hayvan üreticisinin hakkını savunacak, maliyetin altında hayvan satmayı engelleyecek yönetim istiyoruz” dedi
  tarim bakani yetkililer sizde bize hayvan başina bin tl verin bide diyorlar niye avrupada et ucuz avrupalilar hayvana ve yeme teşfik veriyorlar bizim hükumet ise üreticisini patirmak için elinde ne gelse yapiyor böyle hükumet düşman başina

 14. TİGEM, düve ithalatı için 4 ayrı ihale açtı
  Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), toplam 3 bin 100 adet damızlık gebe düve ithalatı için 4 ayrı ihale açtı.
  İhalelere ilişkin duyurular, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
  Buna göre, Avusturya ve Macaristan’dan, Simental ırkı 800 baş damızlık gebe düve ithalatı için teklifler, 15 Şubat Salı günü saat 14.30’da, 900 baş Esmer ırkı damızlık gebe düve ithalatı için teklifler 16 Şubat Çarşamba günü saat 14.30’da alınacak.
  ABD’den 900 baş siyah alaca Holstein Fiesian ırkı damızlık gebe düve ithalatı için 17 Şubat Perşembe günü saat 14.30’da, hayvan ithalatına açık Avrupa ülkelerinden 500 baş Esmer (Braun Swiss) ırkı damızlık gebe düve ithalatı için de 15 Şubat Salı günü saat 10.30’da ihale yapılacak.
  İhalelerde, hayvan sayısı açısından yüzde 30 tolerans uygulanacak. İhale şartnameleri, 30 lira bedel ile satın alınabilecek.
  Türkiye’nin en büyük damızlık tedarikçilerinden biri olan TİGEM, en büyük damızlık ithalatçısı durumuna geldi.
  tarim bakanimiz hala çikip diyor biz çok başariliyiz sen iki tavuğa bakamayacak kadar acizsin insanda biraz gurur olur ver artik istifani ak partili yönetiçisi tarim bakanin size verdiği zarar hiç kimse vermiyor alin bunu görevden artik neyi bekliyorsunuz seçimlerimi şeçimmlerde göreceğiz en az yüzde 5 az alirsiniz bu tarim bakani daha memleketde kaç hayvan olduğunu bilmiyor sen neyin bakanisin evinde ne olduğunu bile bilmiyorsun yaziklar olsun ???

  1. yahu pıyasada olan sutu goturcek yer bulamıyolar garıban koylunun elınden 500-600lıraya alıyolar marketlerde yıne cıkıyor 2 3lıray sut her halıkarda garıban koylu ezılıyor bır kılo sute bır kılo yem almıyor koylu bıde hayvancılık gelısıyomus

 15. Tarlaniz yoksa besicilik, sutculuk yapmayin.
  -Aksi takdirde yem firmalarina calisirsiniz onlari zengin edersiniz.
  -Yem almayin kendiniz uretin….

  1. merak etme veli yakinda danada yapacağiz sen hiç beynini yorma yazikdir sana sen bu memlekete lazimsin bu aklinla çok yaşarsin sende ekmek yeme tarlan yoksa onlari sengin edersin lütfen biraz mantikli konuş

 16. abi ne olacak bu işn sonu b,ilm,yoruzz herkesin dediğigibi geçen aylarda et fiyati şu oldu bu oldu derlerdi şimdi üretici ne yasın valla nbattık nereye gidere bu işin sonu ne olacak bu üreticinin hali off off yem fiyatları ne olACAKK LUFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

 17. GEREKLİ OLAN İTHAL BESİ MATERYALİ GELİYOR SIKINTI ÇÖZÜLECEK DİYORSUNUZNUZ SIKINTI KALIMYACAK DİYORSUNUZ,DEMKKİ SİZ HESAP BİLMİYORSUNUZ;DÜN MERSİNE 15000 ADET BESİLİK DANA GELİDİ ORTALA 220-230 KG CANLI KLİO 8+ KDV DEN.BESİCİ BU HAYVANI KONYADAKİ AHIRINA İNDİRİNCEYE KADAR KİLO BAŞI MALİYET 9 TL OLUT YANİ BİR DANA YAKLAŞIK 2000.00 TL Yİ BULUYOR,BU DANAYA 11 AY BAKSA 11 AY SONUNDA BU DANA YEMİ İŞÇİLİĞİ İLACI DERKEN 2000 DE YER ,11 AY SONUNDA BU DANA KENDİNİ YIRTSA 350 KG ET VERİR 12 TLDEN ETİ KESSEN 4200 TL EDER MALİYETTE 4000 TEL 200 DE BESİCİYE KALIR BÜYÜK PARA DOĞRUSU(!)

  1. ne danasi çoğu yaşli ve çiğdir getirenler hepsi pişman 11 ay besle gelse en fazla 280 kilo bide et kadagorisi inekdir piyasa 13 tl ise anguslar 11 tldir taşaksizdir en az 3 4 tane fire verir getirenler bir tanesini kasaba verdi 11 tlden doğrudur ucuza almişlar ama satişi herhalde hesaplamiyorlar tarim bakani eline yüzüne bulaşdirdi ben elaziğdayim burda arkadaşlar gitdi konyadan dana aldilar canli kilosu 9.3 kuruşa mal oldu akliniz varsa sakin angus almayin sizlere yazikdir olsaydi büyük şirketler kendileri getirirdi koç banvit ve saray demekki olmuyor

 18. vallha sorun o ya zatende onu anlayanda yok malesef cozende yıne sanırım kepek zamlanayak yem aldı basını gıdyor anca bu hukumet sukadar kredı verdık dıyor verdınde ne odu bıze 15 mal etırıbde 12 dusrursen sen bu fıyatı ne olacak hayvancılıkmı kalknacak anca pazarlama sektorundekıler para kazanır bu kadar mellete ıflas eder babakan bıle dıyor cıkıbda uretıcıden ucuz alınıyor anaodoluda 30lıraya kıyma satılıyor dıyor aracılar buyuk kar elde edıyor dıyor yazık gunah ya eee sımdı suttu doksen kopek ıcmıyor alan yok mıllete kredı cekdırıp ınek aldıryor seneye ben bu ortalıgı dusunemıyorum.allah yardcımız olsun

 19. bu haksızlık nereye kadar ya bunlar ciftciyi ipe götürecekler vallahi ya. ama siz durun secimler az kaldı tek bir oy bile vermem size allahınızdan bulun…

 20. ya arkadaşlar ne olucak fıyatların yukselme ihtimali yokmu fikri olan yokmu battık ıyıce yaf bu sarı bıyıklı meymenetsiz suratlı bakan denen erifte vizdan denen bişi yokmuş ulan piyasada et fıyatını görüyorsun 13 tl ye alıp 30 tl ye satan yerler var ulan cahil erif biz fakırlerın ekmeğini alıp zenginlere veriyorsun ulan allahtan revamı bu yaptığın inşallah en kısa zamanda geberirsin gebrdiğini bi duyarsam sevincimden millete lokum dağıtacam

  1. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Hayvancılık Daire Başkanı Muhittin Eyimaya
   İthalat nedeniyle yerli ve ithal karkas fiyatları arasındaki farkın giderilmesi, yerli üreticinin zarar etmesini önlemek için, ithal ette gümrük vergisi artırılması veya kaba yem desteği uygulanması alternatifleri üzerinde çalıştıklarını açıklayan Eyimaya
   ahmet arkadaş saden düştuğü kadar düşmüş benim fikrim biraz daha sabret yukardaki yaziyida okudun yalan söylemeseler besiciyi mağdur edmeyecekler ama bunlara ne kadar güvenilir o tartişilir tam metni İthal ete önlem geliyor googlede ararsan bulursun başbakanda karsda açiklama yapdi yakinda ebk küçük besicilerin hayvanlarini kesecek tabi sen daha iyi bilirsin sonuçda senin malindir bir ay önce 13 200 kestiler şimdi bir arkadaş borça 25 günlüğe 14 500 kuruşda verdi

 21. valla
  ınsallah ama ben ne dedıklerıne ne de yaptıklarına ınanmıyorum
  cunku adamlar secım var onumuzde ama rakıblerı yok su an kendı cevremde kendı koyumde bıle %90 akp dıyor baska bısey demıyolar cunku anlamıyolar gormuyolar adamlar once kesınlıkle ıtal yok dedıler sonra cıkdılar yılabsına kadar dedıler bunalrın yılbası yıl sonuna kadar oldu bır tarım bakanı var ezmerlemıs aynı seyı sukar kredı verdık verdınde su sartlarda seneye baslıaycaklar odemeye goruruz kacı odeyebılecek.bu bırıncısı ıkıncısı.ahmet arkadasımı anlıyorum cunku bende aynı durumdayım elımmde 500kg gramlık mallar var yapacagımı bılmıyorum kayserıde kesen yok.kesdırsek bu fıyata zaten pahalı aldık cıkamıyoz.

 22. arkadaslar kımse uzerıne alınmasın ama genelımız bole koyun oldukca bızım cobanımız cok olur nedenı adam akıllı bırlesmıyoz.bırlık olmyoz olamıyoz ya bır sendıka tarzı hakkımızı savunacak bır bırlıgımız yok bır laf vardır hak verılmez alınır dıye zaten bıız savunacak olan zıraat odalarıı damızlık yetısdırıcıler bırlıgi olan adamalr bıle basda yalaka oturubda ıtalı desdeklıyolar.bız bırlesmedıkce sesımızı cıkaramadıkca dah cok ezılecez en azından bır yurus bır gosderı yapabılsek bırlesıp.basında sesımızı duyaruduk hakımızı savunuruduk.

 23. arkadaşlar birazdaha sabredın elbet herşey düzelecek, ben bakanlara değilde sayın başbakanimıza güveniyorum umarım bir an ônce bu zülmü görürde hepimizi kurtarır. Allah hakımızı bırakmasın bu ş…. Bakanlara

 24. muzaffer başbakanın gözleri körmü yaf bunların hepsı bı bok al birini vur ötekine 8 yıldır kene gibi kanımızı emdiler be anlaşıldı sende onlara oy verdın galıba senın başbakanın sekız yılda dunya zengınleri içinde onuncu sırayı aldı nerden geliyor bu derenın suyu gırklak kanseri olurlarda iyemezler o fakırın hakkını inşallah

 25. yaf arkadslar gogleye yazın şap hastalığı olan iller gorebıldıklerım 15 ilde şap hastalığı var nıye televızyonlarda bunların haberlerı ckmıyor acaba yandaşlar bunlarıda heber olmasını engellıyor demekkı
  türkıyeyı şap hastalığı sarmış kımsenın haberi yok ulan şerefsiz tarım bakanı senınde haberın yokmu bunlardan nıye bır acıklama yapmıyorsun nıye vatandaş uyarılmıyor bu konularda tabikı uyarmassın götünün boklu olduğu meydana çıkıcak allah belanı versın senın

 26. sizi allah bildiği gibi yapsın iki kodaman için üreticiyi maf ettiniz o ithal etler sizin sonunuz olur da üretici rahat bir nefes alır

 27. ulan kım bu üretici temsilcileri zıraat odaları başkanları mı nerde bunlar nıye toplaşıp basına televızyonlara cıkıp bır açıklama yapmıyorlar nıye bırlık olup tarım bakanlığına cıkıp sorunları dıle getırmıyorlar ulan şerefsizler aldığınız paranın hakkını veri madem ki bu işin başkanlarısınız nıte üreticinin haklarını savunmuyorsunuz sizdemı gotunuzu kıraya verdınız yeter artık be üreticiler iflasın değil intiharın eşiğine geldıler boyle kıyıda koşede yapılan acıklamalarla olmaz bu işlerr en üst makamlara cıkın her gun basına açıklama yapın yeter artık be bu ülkenın mısıra donmesınımı istıyrsunuz hekes aldığı makamın yedıği ekmek parasının hakkını versın
  Cevapla
  ahmet diyor ki:
  08 Şubat 2011, 20:54
  ülkenın kaç yerınde şap hastalığı var kımse haber yapmıyor herkes kuyruğunu apış arasına almış duruyor ulen saddam ullkesındemı yaşıyoruz ulan bır canımız var onuda alcaksa bır allah alır çokta meraklısısalar bu allahsızlar alsın da munasıp yerlerınde saklasınlar

 28. EE RAKADAŞLAR HERŞEYİN KIRIZI OLUR BU ADAMLARDA BOYLE PATRON OLURLA KIRMIZI ETTE BUNUN GİBİ OLUCAK BAKIN BİZ FAKIRLERIN VERDIĞI VERGILER NERELERE GIDIYOR DUNE KADAR GOTU BAKLU ADAMLARIN COLUK ÇOCUK HEPSİ İŞ ADAMI OLUVERIYR ŞEREFSİZ OR ÇOCKLARI ALLAH BELASINI VERSIN BUNLARIN ((((İSO tarafından açıklanan ’Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu’ listesi AKP’nin iktidara geldiği tarihten 1 Mayıs 2009’a kadar Maliye Bakanı olarak görev yapan Kemal Unakıtan’ın ailesine ait A.B Gıda Sanayi’nin dikkat çeken performansını ortaya koydu. 2005 yılında ikinci 500’de adı bile olmayan A.B Gıda bu yıl açıklanan ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde 434’üncü sırada kendine yer buldu.
  EN DİKKAT ÇEKEN PERFORMANS
  İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye sanayisinin en büyük 500 kuruluşu listesinde en dikkat çeken performansı Kemal Unakıtan’ın oğlu tarafından yönetilen ve ortakları arasında eşinin ve kızlarının olduğu A.B Gıda Sanayi Ticaret A.Ş gerçekleştirdi.

 29. sealm millet sanırım yakında şabanın filmi gibi bizleride satarlar madem öyle ise ital oy getirinizde kazanasınız seçim varya 10 kuruş destek veriyon mazot gübre diye verdigin onda biri degil yemden haberin yok degilmi bundan sonra bende besi yapmayacagım cünkü şu an zarar ediyorum son artık

 30. Aldırdınız herkese kredileri hem süt hem et için sonra hem etin hem de sütün ithalatını serbest bırakıp insanların ceindeki 3-5 kuruşa da göz diktiniz… allah bu hükümetin belasını versin tez zamanda geberirler inşallah. Sizde desteklemeye devam edin atın oylarınızı 3-5 torba kömüre bu hale getirsinler insanları. Battık yazıklar olsun. Ama bizde birilerinden çıkaracağız elbet bu kazığın acısını….

 31. ben yozgatta besicilik yapıyorum ama bu yıl son besi yılım olacak akp besiciyi bitirdi 3 000 tly dana al 1 000 tl yedir oldu 4000 300 kilo gelse 3750 tutuyor nasıl yapacan besiyi bundan sonra mehti ekere bırakıyorum bu işi besici olmazsa ciftci olmazsa mehdiye ne gerek var her secimde akp ye oy verdim bu seçimdede bulurda alır

 32. çözüm herzaman çözüm değildir. et ithalatı başladı hasatalık arttı hayvan piyasası içler acısı devlet kredi veriyo kime aksarayda ya dairen olacak yada arsan yoksa devlet sana kredi vermez yani zengin olacan çiftçi herzaman ikincipilanda dünyada birde gıda sıkıntısı oldu halde geleceğin enbüyük ticaret maddesi gıda……..
  amaben şunu keşfettim zengin besicişlik yapıyorsa tam kesime seninkide denk gelecek eğer zengin piyadan dana topluyorsa sen et kesttireceksen işte ozaman zarar edersin

 33. evet kardes dogrusunuz bu sene benim de son besi yılım birdaha tobe niçin inanın yedirdigim yemi, satsam para kazanırdım ama simdi battık aah yardımcımız ola ınankı bende akp ıyım ama son birdaha yok oy ital getirsin ebk

  1. merak etmeyin kardeşim.Bu iş köylüden , küçük üreticiden çıkınca fiyatlar toptan et 20 lira , sütte toptan 1 tl olur.Ahada bekleyin görün zengin bedava para bağlamaz hemşeriiiiiiiiiiiim !

 34. Şu an seçime 4 ay kalmış ama hala hiç bir siyasetçinin ağzından ithalatı keseceğim. Yerli üreticiyi destekleyeceğim sözü çıkmadı. Kime oy versek acaba yok oy zarflarının içine birer dana yumartası mı koysak …

 35. irfan görgülü

  ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan’ın açıklamalarını dikkatle okudunuz mu? Sektör dünyadaki hayvancılığın gelişimine paralel olarak yurdumuzda da gelişimini sürdürüyormuş. Ne gelişimi arkadaş! Sektör şu anda yerlerde sürünüyor. Bir tane üretici var mı ‘et üreticiliği gelişiyor’ diyen? Başkan böyle teşhis koyar ve deklare ederse et üreticisi ne yapsın? Böyle başa böyle traş…

 36. irfan görgülü

  Sayın başkan; yükselen maliyetler, suni arz sıkıntısı vs. den bahsederek akla karayı karıştırıp, sorunun niye etrafından dolaşıyorsun? Suni arz sıkıntısı (gerçekten bilmiyorsan araştırman gerekir) bakanlığın koca bir palavrası. Kesilecek hayvan kalmadı kardeşim. Üreticilerin başkanı olarak nasıl bilmezsin! Kesilecek hayvan olsa en fazla ne kadar elinde tutabilirsin? 3 ay…5 ay… Sonra zarar edersin. Ürettiğin et miktarı maliyeti karşılamaz. Herhalde Banvit, Koç gibi suni arzı körükleyenler de şimdi ellerindeki hayvanların turşusunu kuruyorlardır. Et Üreticileri Birliği olarak siz kolayını bulkuşsunuz. İTHALAT.

 37. irfan görgülü

  İthalatla sektörde istikrar mı sağlayacaksınız? İthalat yaparak üyelerini işsiz bırakmayı dillendiren birlik olarak mutlu mu olacaksınız? Üreticiler sabahtan akşama pisliğin içinde olmayacaklarını düşünerek mutlu olabilirler. Birlik olarak besilik hayvan ithal edip, ucuz fiyatlarla üreticilere dağıttınız da bizim haberimiz mi olmadı? Haa, ithalat yapıp besilik hayvan dağıtanları görüyoruz. CANLI 8,5 TL/kg. Böyle mi üretici para kazanacak? Palavrayı bırakın, gerçeklerle yüzleşin. SÜT ÜRETİCİSİ PARA KAZANMADAN ET SEKTÖRÜ İSTİKRARA KAVUŞAMAZ. (lütfen üstteki iki yorumla birlikte değerlendirin).

 38. davulun sesi uzaktan hoş gelir derler atalarımız.koltukta oturmakla birşeyler yolunda gidiyor sanıyorlar.kalksınlarda besicinin-süt üreticiliğinin hali ne durumda öğrensinler.çiftçinin malına birilerine oyuncak ettirmesinler.benim tahminimle besicilikte-sütçülükte önümüzdeki aylarda kara günler bekliyor.temennim dışarı bağımlı kalırızda o zaman görürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir