Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı vermişti! Cezası iki milyon TL’ye çıkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada stokçuları sert bir dille uyararak dile getirdiği ”Bütçe müzakerelerinden sonra hemen yasal düzenleme yapacağız ve stokçuların üzerine ciddi manada gideceğiz. Hem ellerindekine el koyacağız hem de cezai müeyyideleri yüksek tutacağız.” sözlerinin ardından beklenen kritik düzenleme için harekete geçildi.

Ticaret Bakanlığı ‘Perakende Satış Yasası’nın 18inci maddesinde yer alan stokçulara verilen cezalarda yükselişa gidecek.

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULU KURULMUŞTU

Fahiş fiyat yükselişi ve stokçuluk uygulamalarına yönelik düzenlemeler yapmak, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası uygulamak ve her türlü tedbiri almak amacıyla geçtiğimiz yıl Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu kurulmuştu.

500 BİN TL’DEN İKİ MİLYON TL’YE ÇIKARILACAK

Kurul tarafından alınan kararlar doğrultusunda mal ve hizmetin fiyatında fahiş yükseliş yapanlara 100 bin TL’ye, stokçuluk yapanlara ise 500 bin TL’ye kadar ceza kesilebiliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine gündeme gelen yeni düzenlemeye göre 500 bin TL’lik üst limit iki milyon TL’ye kadar çıkarılacak.

CEZAYI 13 ÜYE BELİRLİYOR

Başkanlığı, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü tarafından yürütülen Haksız Fiyat Değerlendirme Kurul, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen birer Genel Müdür, ilgili İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından görevlendirilen birer üye, üretici ve tüketici örgütleri ile perakende sektörünü temsilen birer üye olmak üzere 13 üyeden oluşuyor.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından alınan kararlar Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanıyor.

OTOMOTİV BAYİSİNE EN ÜST SINIRDAN STOK CEZASI

Özellikle sıfır otomobil tarafında ortaya çıkan stok iddiaları sonrası harekete geçen Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, İzmir’de bir otomotiv bayisine geçtiğimiz günlerde stokçuluk yaptığı gerekçesiyle üst sınırdan 545 bin 550 lira idari para cezası verdi.

BOTAŞ DÜZENLEMESİ

BOTAŞ’ın ithalattan doğan vergilerinden, Hazine’nin vazgeçmesine dair düzenleme yapılacak. BOTAŞ’ın özellikle gümrük vergisi borçlarının silinmesi anlamına geliyor. Devletin alacağından feragat edebilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bu maddenin BOTAŞ’ın bölünerek satılmasına ilişkin alt yapı çalışması olduğu yorumları yapılıyor.

LİMAN SATIŞLARI YENİDEN

Daha önceki torba tekliften çıkartılan limanların işletilmesine ve satışına ilişkin hüküm yeniden getiriliyor. Halen 20-30 yıllığına işletme hakkı olan limanlardaki sürenin 49 yıllığına çıkartılması planlanıyor. Bu hakkın kullanımı için uluslararası danışman şirketlerince değer tespiti ve fiyatlandırma yapılacak.

Mevcut işletmeciler, belirlenen değeri ödeyebilirse, hak onların olacak. Ödeyemezlerse yeni ihaleye çıkılacak. Tyükselişmalar nedeniyle daha önceki tekliften çıkartılan madde yeni teklife konuluyor.

YERLİ ÜRETİM DESTEĞİ

Yenilenebilir enerji alanında kapasite yükselişi sırasında yerli ürünü tercih eden firmalara, tarife yükselişi olanağı sağlanacak. Daha önce uygulanan ve geçtiğimiz yılın haziran ayında vazgeçilen destek yeniden getiriliyor. Buna göre, kapasite yükseldimına gidecek yenilenebilir enerji üreten şirketlerin, yerli üreticiden alacağı makina, teçhizat, türbin, kanat vs. desteklenecek.

Devlet, yerli ürün kullanan şirketlerin enerji satış birim fiyatlarını belli oranda yükseltmelerine izin verecek. Böylece, yerli üretim teşvik edilecek, ithalata bağlılık azaltılacak. Bunu yapan şirketlere de belli oranlarda satış avantajı sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın stok yaparak fahiş fiyat yükselişina neden olanlara yönelik dile getirdiği sözlerin ardından beklenen adım atılıyor. Stokçulara verilen cezalarda üst limit, 500 bin TL’den iki milyon TL’ye çıkarılıyor.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir