Çin’de deflasyon riski

Çin’de üretici fiyatlarında devam eden gerileme ve tüketici fiyatlarındaki durgunluk deflasyon riskine dair endişeleri artırdı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UİB), ülkede fiyat yükselişlarına ilişkin Ağustos 2023 verilerini açıkladı.

Ağustosta Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 3 gerilerken Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,1 yükseldi.

Üretici fiyatları 10 aydır süren azalma eğilimini ağustosta da devam ettirirken tüketici fiyatları beklentilerin altındaki cüzi yükseliş, orta ve uzun vadeli deflasyon riskine işaret ediyor.

İmalat ürünlerinin fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE’de 2022’nin son çeyreğinde kaysöyledilen gerileme, bu yılın ilk 8 ayında sürdü.

Ağustosta ÜFE, geçen aya göre yüzde 0,2 artsa da yıllık bazda yüzde 3 azalma kaydetti.

Üretici fiyatları, ilk 8 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azaldı.

Analistler üretici fiyatlarındaki azalmaü, dış talebin zayıf olmasına bağlıyor. İmalat sektörü ihracata dayalı olan Çin’de ağustosta ihracat yıllık bazda yüzde 8,8 gerilemişti.

Tüketici fiyatları durgun seyrediyor

Enflasyonun temel göstergesi kabul edilen TÜFE ise ağustosta yıllık bazda yüzde 0,1 artsa da geçen ayki azalmaün ardından toparlanma kaydetti.

Durgun seyreden tüketici fiyatları ilk 8 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 0,5 yükseliş kaydetti.

Ağustosta gıda fiyatları yüzde 1,7, tüketici ürünleri fiyatları yüzde 0,7 azalırken hizmet fiyatları yüzde 1,3 yükseldi.

Ülkede fiyat yükselişlarının hükümetin bu yıl için öngördüğü yüzde 3’lük enflasyon hedefinin gerisinde kaldığı gözleniyor.

Çin’de üretici fiyatlarında 10 aydır süren azalma eğilimi ağustosta da devam ederken tüketici fiyatlarındaki cüzi yükselişin deflasyon riskine işaret ettiği belirtiliyor.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir