Belçika Mavisi

Belçika Mavisi

Belçika Mavisi Özellikler:

  • Belçika mavisinin renkleri beyaz, siyah-beyaz, mavi-beyaz şeklindedir.
  • İnce ve narin kemik yapısındadır.
  • Uysal ve sakin yapılıdır.
  • Buzağılarda hızlı büyüme ve erken gelişme.
  • Gelişmiş kas yapısı.
  • Çevre şartlarına uyumu iyidir.
  • Yüksek verim.

Sütçü ırklarla Belçika mavisi melezleştirilebilir. Böyle durumlarda beyaz renkli Belçika mavisi kullanılması tavsiye edilir. Bunun sebebi doğan buzağılarda açık rengi belirgin olmasıdır. Fakat bazen güç doğum sorunundan dolayı sezaryan’a başvurulabilir. Bazı ülkelerde bu etçil ırk yasaklanmıştır.

Belçika mavisi ırkı Piedmentosa ırkında olduğu gibi ” Çift lender gen ” (Çift kas geni) özelliğinden dolayı kuvvetli kas yapısına sahiptir. Buda onun olağan üstü ete dönüşmesine sebep olur. Bu genin bir diğer özelliği de etin yağlanmasını önler.

Belçika mavisinde başlangıçtaki asıl hedef hem etçil, hem sütçü bir ırk olarak faydalanmaktı. Islah sonuçlarında süt verim özelliği beklenenin altında çıkmıştır. Fakat et verim özelliğini hala üst seviyelerde korumaktadır.

Belçika Mavisi


Veriler: Suphi Katmerci,
.
Verim Özelllikleri:

  • Canlı Ağırlık (12 aylık): Erkek: 1047 kg ; Dişi 816 kg
  • Canlı Ağırlık (24 aylık): Erkek: 1709 kg ; Dişi:1102 kg

Besici oyu : 4,8

Belçika nın eski etçil sığırı olan Belçika mavisi, İngiliz shorthorn ve birde varsayımlara göre Fransa’nın charolais (Şarole) ırkları ile melezleştirilmiştir. 20. yy ın başında Belçika Mavisi adını almıştır. 1950 yılından sonra popileritesi bi hayli yükselmiştir. Sadece Belçika’da 1.5 milyon civarı Belçika mavisi olduğu, bu da ülke sığır sayısının yarısına tekabül etmektedir.
Google+

İthalat, et piyasasında durgunluk yaptı

Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki hayvan pazarında yaşanan durgunluk, hayvan ithalatına bağlanıyor.
Türkiye’nin en büyük hayvan pazarlarından olan Sivas’ın Şarkışla ilçesinde kurulan pazarda son günlerde durgunluk olduğunu belirten besiciler bu durumun hayvan ithalatından kaynaklandığını düşünüyor.

Besici Refik Mermer, işlerinde son günlerde yavaşladığını belirterek, ”Zaten işler iyi değildi, hayvan ithalatı olunca daha da durgunlaştı. Yaklaşık bir aydır hiçbir hayvan satamadım. Arkadaşlarım da öyle, yurda giren ithal hayvanlar pazarımızı olumsuz yönde etkiledi” dedi.
Pazara her hafta geldiklerini, ama son dönemde hiç hayvan satamadıklarını söyleyen Mermer, buna karşın pazar için sürekli işgaliye parası ödediklerini ifade etti.

AA