Hayvancılığın Gelişim Göstermesi İçin…

Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın’da hayvancılığın daha da gelişim göstermesi için gerek et, gerekse süt fiyatlarının istikrarlı ve dengeli bir şekilde seyretmesi gerektiğini kaydetti.

Barış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aydın’ın hayvancılıkta özellikle sığır yetiştiriciliğinde, Türkiye’de genelinde ilk 5 sırada yer aldığını belirtti.

Aydın’ın arazi şartlarının yonca, silajlık mısır gibi yem bitkileri ekimine müsait olduğunu ve bu özelliği ile hayvancılığın gelişmesinde önemli bir unsur olduğuna işaret eden Barış, Aydın’ın gerek et, gerek süt üretimi potansiyeli açısından önemli potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Okumaya devam et “Hayvancılığın Gelişim Göstermesi İçin…”

Et Fiyatları Android uygulaması

android-tethering

 

Etfiyat.com site yönetimi tarafından hazırlanan “Et Fiyatları” isimli android uygulamamızın ilk sürümü yayınlandı. Bu uygulamayla telefonunuzdan tek dokunuşla fiyatlara ulaşabileceksiniz. Zaman içinde uygulamanın üst sürümleriyle daha fazla özelliklere haberlere ulaşabileceksiniz.

 

Önemli not : Uygulama verileri internetten aldığından sürekli internet bağlantısı gerektirir.

 

Uygulamamızı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Uygulama yükleme talimatları aşağıdadır.

icon
Et Fiyatları

 

 

Yükleme talimatları :

İlk olarak telefonunun ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için ayarlar menüsünden uygulamalar kategorisine girin. Sonrasında da “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini işaretleyin.Yapmanız gereken ayarlar bu kadar.

Sonrasında .apk uzantılı dosyaları yüklemek için Google Play adresinden AppInstaller uygulamasını indiriyoruz ve telefonumuza normal bir şekilde yüklüyoruz.

Sıra geldi apk dosyasını telefona aktarmaya. Telefonunuzu bilgisayara bağlayıp, .apk uzantılı dosyayı telefonun herhangi bir klasörüne kopyalayın. Aktarma işlemi tamamlandıysa telefonunuzun bilgisayarla olan bağlantısını kesebilirsiniz.

Son olarak telefonunuza yüklediğiniz AppInstaller uygulamasını açın ve klasörler arasından apk dosyasını bulun. Uygulama yüklenmeye başlayacaktır, artık istediğiniz apk dosyasını telefonunuza bu yöntemle rahatça yükleyebilirsiniz.

 

 

1 Liraya döner olur mu?

DönerGıda terörü tavuk dönere sıçradı. 1 liraya satılan “Yarım ekmekdöner- ayran”da hiç tavuk etinin bulunmadığı anlaşıldı.

Gıda hilecilerinin eli yediğimiz içtiğimiz her yere uzandı. Et, bal, tavuk, sucuk derken, dönerde de oyun arttı! Tavuğun kilosu en az 8, kıymanın 20 TL iken, 1 TL’ye ekmek arası döner satanlar, dikkat çekmeye başladı. Hileciler dönere tavuk eti dışında, sakatat, kemik tozu, tavuk bacağı, paça, inek memesi katıyor. Et dönere ise kafa eti, kuyruk yağı ve sakatat karıştırılırken, etin rengi kiremit tozu eklenerek kırmızılaştırılıyor. Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, ekmek arası tavuk döneri 5 TL’den aşağı mal etmenin mümkün olmadığını söyledi. 1 TL’ye satılan tavuk dönerin içinde et bulunmasının imkansız olduğunu kaydeden Bingöl, “Bu dönerlerde tavuk dışında her şey var. Genellikle soya kullanıyorlar. Martı etinden tavuk döner yapanlar bile mevcut” dedi. Vatandaşı bu tür işletmelere karşı bilinçli olmaya çağıran Ramazan Bingöl, şöyle devam etti: “Bunları sadece satan değil, alan da suçlu. Etin bir maliyeti var. Maliyetinin altındaki fiyatlara şüphe ile yaklaşmak lazım. 1 TL’ye döner olmayacağını artık herkesin bilmesi gerekiyor.”
Okumaya devam et “1 Liraya döner olur mu?”

Gürcistan’da et fiyatları Türkiye’ye oranla çok daha ucuz

gürcistan

Gürcistan, Irak ve İran sınırına yakın bölgelerde oturan vatandaşlar, akaryakıta yapılan zamlar nedeniyle benzin ve mazotu komşu ülkelerden temin ediyor. Bu alışveriş giriş- çıkışın sadece kimlikle yapıldığı Gürcistan’da ise tavan yapıyor.

Akaryakıt fiyatlarına sürekli gelen zamlardan bıkan vatandaş, çözümü fiyatları yarı yarıya ucuz komşu ülkelerde buldu. Gürcistan, Irak ve İran sınırına yakın bölgelerde oturan vatandaşlar benzin ve mazotu komşu ülkelerden temin ediyor.

Irak ve İran arasında kontrollü yapılan benzin alış verişi, özellikle giriş çıkışın sadece kimlikle yapıldığı Gürcistan’da ise tavan yapıyor. Vatandaşlar araçlarının deposunu benzin doldurmak için günü birlik Gürcistan’a gidip geliyor. Akşam işyerini kapatıp Gürcistan’a geçen Doğu Karadenizli erkekler gazinolarda kumar oynadıktan sonra depoyu doldurup dönüyor. Kumarda kaybeden vatandaş ucuz benzinle teselli oluyor. İran ve Irak sınırında ise ucuz akaryakıt, denetimlerin çok sıkı olduğu sınır kapılarından değil kaçakçılar yoluyla yolda sokuluyor. Okumaya devam et “Gürcistan’da et fiyatları Türkiye’ye oranla çok daha ucuz”