Et fiyatlarının yükselmesi, hayvan hırsızlıklarını arttırdı

Et fiyatlarını yükselmesiyle hırsızlar, köylerdeki çobanları silah zoruyla gasp edip hayvanları çalmaya başladı. Çobanlar da korunmak için silah ruhsatlarının vergilerinin düşürülmesini ve jandarmanın daha sık devriye gezmesini istiyor. Denizli merkeze bağlı Güzelpınar köyünde bir çobanı tuzağa düşürerek silah zoruyla gasp eden zanlılar, çobanın kurtularak jandarma ve köylülere haber vermesiyle koyunları götüremeden kaçtı.

Koyunları ahırdan çıkararak otlatmaya götüren 73 yaşındaki Hasan Kancak, birkaç kilometre ileride, daha önce köy ve çevresinde keşif yapan hayvan hırsızları tarafından pusuya düşürüldü. Tüfekle tehdit edilen Kancak’ın 66 hayvanı çalındı. Çoban Kancak, olayı şöyle anlattı: “Yağmur yağıyordu. Pusu kurmuşlar. Aniden önüme çıkarak, ‘Kıpırdama!’ dediler, tüfeği bağrıma dayadılar. Ellerimi, ayaklarımı bağladılar, ağzımı kapattılar. Onlar gittikten sonra cebimdeki çakıyı zorla çıkararak ipleri kesip kurtuldum.” Daha sonra hemen köye giderek jandarma ve köylülere haber verdiğini söyleyen Hasan Kancak, yolları kapatılması sayesinde koyunları minibüse bindirip götürmek için gelen hırsızların, arabayı da bırakıp kaçtığını belirtti.

Denizli Koyun ve Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Hasan Öner ise etin pahalı olmasıyla hırsızların gaspa yöneldiğini ifade etti. Öner, “Bunun için önlem almamız gerekiyor. Birlik ve üyelerimizin sıkıntısı var. Ruhsatlı silahımız yok. Çobanlar, yüksek vergi sebebiyle silah taşıyamıyor.” şeklinde konuştu. Dağlarda çobanlık yapanların can güvenliği olmadığını söyleyen Öner, “İçişleri Bakanlığımız’a söylüyorum. Hükümetin bu konuda destek vereceğine inanıyorum. Asayişin ve güvenliğin sağlanması için jandarmanın daha sık devriye gezmesini istiyoruz.” dedi.

(CİHAN)

Avustralya’dan getirilen anguslarda hastalık başladı

TARIM ve Köyişleri Bankalığı tarafından et fiyatlarını düşürmek amacıyla Avusturalya’dan ithal edilen 250 adet Angusta akciğer hastalığına çare aranıyor.
Yozgat’ın Sorgun İlçesi’ne 2 ay önce Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi tarafından getirilen 250 Angus’dan 10’u akciğer hastalığı nedeniyle öldü. Şirket yetkilileri, Et ve Balık Kurumu’nun izlediği fiyat politikası nedeniyle işletmelerinin şu anda yüzde 30 zarara uğradığını belirtirken, Et ve Balık Kurumu’ nun fiyatları aşağı çekmesini istedi.

Sıfır faizli kredi kullanarak Tarım Kredi Kooperatifi’nden Avusturalya’dan ithal edilen 250 Angus aldığını belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz, şöyle dedi:

“Devletin vermiş olduğu sıfır faizli hayvancılık kredisi kullandım. Kredi sonrası Et Balık Kurumu’na giderek angus almak istedim. Onlar da ithal angus getiremediklerini, ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinden angus alabileceklerini belirttiler. Bunun üzerine Tarım Kredi Kooperatiflerine giderek kilo başı 9,60 lira karşılığı 250 canlı angus aldım. Aradan geçen 2 ay gibi bir süre içerisinde Et Balık Kurumu, et fiyatlarını kilo başı 7,50 liraya çekmiş. Önce Tarım Kredi Kooperatifi’ne gidip fiyatları aşağı çekmelerini istedim. Onlar bana bu işi Et Balık Kurumu ile halletmemi söylediler. Ben de Et ve Balık Kurumu’na başvurarak bizim fiyatlarımızı da aşağı çekmesini istedim. Ancak hayvanları daha önce aldığım için fiyatları aşağı çekemeyeceklerini söylediler. Bunu anlamak mümkün değil. Et Balık Kurumu bu hayvanları 6,5 liradan alıyor, Tarım Kredi Kooperatiflerine 8 liraya satıyor, onlar da bize 9 lira 60 kuruştan veriyor. Bu da maliyeti artırıyor. Şimdi fiyatları düşürmüşler. Bizim yeni fiyatlarla yaklaşık yüzde 30 zararımız var. Bunu kim karşılayacak?”

ANGUSLAR BİRER BİRER ÖLÜYOR

Avusturalya’dan deniz yoluyla Türkiye’ye getirilen anguslarda akciğer hastalığı olduğunu belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz, Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldığı 250 angusun çoğunda akciğer hastalığı bulunduğunu bildirdi.

Akyüz, “Akşam hastalanan angus, sabah kalktığımızda ölmüş vaziyette buluyoruz. Şu ana kadar 10 angus öldü. Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimler 20 gün boyunca angusların aşı ve diğer hastalıkları ile ilgilendiler. Şimdi kendi imkanlarımızla özel veteriner hekim getiriyoruz. 250 angusun aşısı her ay 4 bin 500 lira gibi bir para tutuyor. Gelen veteriner hekimler, angusların deniz yoluyla geldiği için gemide sık değişen hava olayları nedeniyle akciğerlerinin hastalanmış olabileceğini belirtiyorlar” diye konuştu.

İşletmesinin şu anda yüzde 30 zararda olduğunu belirten Akyüz, bu zararın karşılanması için Et Balık Kurumu’nun fiyatları aşağı çekmesi gerektiğini vurguladı.

Halit YILMAZ/SORGUN(Yozgat), (DHA)

Canlı hayvanda kesim ücreti düştü et fiyatları hala yüksek seyrediyor

Kesim fiyatları düşmesine rağmen et satış fiyatlarının yerinde sayması tüketicileri üzdü. Kurban Bayramı sonrası büyükbaş canlı hayvan kesim ücretleri inişe geçti. Son 15 günde dana yerli karkasın kilogram fiyatı 17,5 TL’den 13 TL’ye, inek karkasın kilogramı 14 TL’den 10 TL’ye geriledi. Kesim fiyatı düşmesine rağmen satış fiyatlarının düşmemesi tüketicileri zor durumda bıraktı.

Canlı hayvan kesim ücretleri düşüşe geçtiğini, ancak et fiyatlarına bu düşüşün yansımadığını kaydeden Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, ithal olarak gelen hayvanlardan gümrük vergisinin alınması gerektiğini söyledi. Alınan vergi ile yerli üretime destek olunması gerektiği üzerinde duran Özcan, “Yerli etin, üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Birilerin bizi desteklediğini bilmemiz gerekiyor. Et fiyatlarının düşmemesinin sebebi marketler yasasının çıkmamasıdır. Aracılar daha çok para kazanmaya başladı. İstanbul’da aynı et bölge bölge 15 ile 32 TL arasında satılıyor. Kar marjının belirlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Kesim ücreti düşmesine rağmen aynı fiyatlarla et aldığını belirten Halil Kara, azıcık indirimin bile tüketicileri sevindireceğini kaydetti. Kara, et fiyatlarını çok yüksek bulduğunu dile getirdi. Burdur’da ortalama kuşbaşı kıymanın kilogramı 19-22 TL, kuşbaşı etin kilogramı 24-25 TL ve biftekin kilogramı 27 TL civarında işlem görüyor.

YETİŞTİRİCİLER DE DERTLİ

Canlı hayvan kesim ücretleri düşmesine rağmen yem fiyatlarının artması hayvan yetiştiricilerinin tepkisine neden oldu. Yetiştiriciler, 1 çuval et yemininin 35, bir çuval süt yeminin ise 36 TL’ye yükseldiğini kaydetti. Kesim fiyatının düşmesiyle besiciler daha az para kazanırken, etin satış fiyatı değişmediği için aracıların karında ise yükselme oldu.

Hayvan yetiştiricisi Fikret Tok, kar amaçlı hayvan yetiştirme döneminin bittiğini ifade etti. Yeni kredi çekip hayvan alan üreticilerin işinin daha zor olduğuna dikkat çeken Tok, şunları söyledi: “Önceleri az da olsa evin masraflarını karşılayabiliyorduk. Şimdi o da olmayacak, sadece hamallığını yapmış olacağız. Et ve süt fiyatları bu kadar düşük yem fiyatları ise yüksek oldukça biz üreticilerin işi çok zor. Bu arada şap hastalığı da Burdur üreticisini sıkıntıya sokuyor. Bizim hayvanlarımızda şu an hastalık yok ama çok tedirginiz.”

Süt fiyatlarının sabit kalışı ama yem fiyatlarının sürekli yükselmesinden üreticide, yem satıcıları da şikâyetçi. Kubilay Ticaret işletmecisi Ali Kubilay, her türlü hayvan yemine çuval başı 2 TL zam geldiğini, ancak yaklaşık bir yıldır süt fiyatlarının aynı olduğunu aktardı. Kubilay, “Buna karşılık yem fiyatlarına ise bir yıl içerisinde yüzde 40 zam yapıldı. Buda üretici için büyük sıkıntısı. Üretici hiç kar yapamıyor. Ancak beslediği hayvanların masrafını çıkarabiliyor. Son zamlarla birlikte sanırım onu da çıkaramayacak. Bizler bile sattığımız yemin ücretini zor alıyoruz.” dedi.

Yüz bin lirası olana ucuz et mağazası açma fırsatı

Et ve Balık Kurumu (EBK) adına ucuz et satacak mağaza şehirleri ve bedelleri belirlendi. Bu çerçevede franschising sistemi ile kırmızı ve beyaz et satmak için mağaza açmak isteyenler, şehrine göre ‘hava parası’ ödeyecek. Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da Angus eti satmaya talip olanlar 100 bin lirayı gözden çıkaracak. Ankara ve İzmir’de 80 bin lira ödeyerek EBK adına satış yapabilecek. Böylece kırmızı et fiyatlarının 30 liraya dayandığı günlerde önlerinde kuyruk oluşan EBK mağazalarına 100 yeni satış noktası eklenecek. 8 ildeki 12 mağazayla vatandaşın ucuz et talebini karşılamakta güçlük çeken kurumun yeni mağaza bayiliklerinde sucuktan salama, tavuk etinden kıymaya, kavurmadan kuşbaşına kadar 39 ürün satılacak. EBK’nın belirlediği fiyatlar üzerinden yapılacak satışlarda mağazalara yüzde 8 ile yüzde 15 arasında iskonto uygulanacak. Yetkililerden alınan bilgiye göre, başvurular dilekçeyle EBK’ya yapılacak. Sözleşme örneği ve talimatları içeren dosya, Ankara’daki genel müdürlükten 50 lira karşılığında temin edilecek.

2 KM’LİK ARALIKLARLA AÇILABİLECEK

Başvurular için herhangi bir süre kısıtlaması koymadıklarını kaydeden yetkililer, kimlere mağaza açma yetkisi verildiğini yazılı olarak ulaştıracakları bilgisini verdi. Şartnameye göre, mağazanın brüt alanı en az 80 metrekare, müşteri bekleme ve hareket alanı en az 20 metrekare, soğuk depo alanı en az 16 metrekare olacak. Mağazada bulunması gereken asgari teknik-hijyenik şartlar ile makine-ekipman donanımı da şartnamede yer alıyor. Ayrıca mağazanın başka bir EBK bayisine en az 2 bin metre mesafede bulunması gerekiyor. Şartnameye göre müracaatları uygun bulunanlarla sözleşme imzalanarak satışlar başlayacak. Bayilere verilecek ürünler için limitine bakılmaksızın KDV hariç olmak üzere kurum satış fiyatından iskonto uygulanacak. Dana eti ve kuzu etinde yüzde 8, tavuk etinde yüzde 8, sucuk, sosis ve salamda yüzde 15, hamburger, tavuk burger ve köfte çeşitlerinde yüzde 15 iskontoya gidilecek. • CİHAN

3 bin tarım tesisine toplu açılış

Tarım Bakanı Mehdi Eker, 2006-2010 yıllarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında tamamlanan 3 bin 5 tarımsal sanayi tesisinin toplu açılışını yaptı. diyarbakır’da düzenlenen törende ayrıca Tarım Reformu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü de hizmete girdi. Eker, 3 bin 5 tarımsal sanayi tesisinin toplu açılışı için Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projenin kendisini rahatsız eden, kendisine çok dokunan bir hikaye sonucu başladığını söyledi. Göreve başladığında projeyle ilgili Dünya Bankasından borç alındığını öğrendiğini bildiren Eker “Tarıma dayalı sanayi tesisleri ile damla sulama yatırımları yapılmasından söz ettim. Bana Fırat ve Dicle sularının sınır aşan sular olduğu dolayısıyla bu paranın burada kullandırılamayacağı söylendi. Türkiye de bunu kabul etmişti. Bu benim canımı sıktı, Üzüldüm. O zaman 16 değil 81 vilayette maliyetini Türkiye’nin kendi bütçesinden karşılamak yolu ile projenin uygulanması yönünde karar verdim. Bu projenin hikayesi bu” dedi. Eker, kendi dönemlerinde bin 800 tarımsal kalkınma kooperatifi kurdurup 1.5 milyar lira destek verdiklerini, kendilerinden önceki dönemde ise 287 tarımsal kalkınma kooperatifine sadece 87 milyon lira destek verildiğini söyledi

Türk tohumuna ‘laf atana’ dava açılacak

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Hakkı Şafak Ses, Türk tohumlarının GDO’lu olduğunu iddia edenler hakkında sektörü zarara uğrattıkları gerekçesiyle dava açacaklarını açıkladı. Ses, 16 Şubat’ta da tohumculukla ilgili bir panel yapıp, kamuoyuna gereken bilgileri vereceklerini dile getirdi. Ülkede GDO’lu tohum olmadığını belirten Ses “Türkiye dünyanın en temiz tohumuna sahip. Bunun önü kesilmeye çalışılıyor” dedi. • ANKARA star

Kesimler azalınca kelle’nin fiyatı katlandı

Türkiye’de son yıllarda büyükbaş hayvan kesiminin azalması sakatat ürünlerinin fiyatlarını fırlattı. Yetkililer karaciğer, işkembe ve kelle gibi sakatat ürünlerinin fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 100’e yakın arttığını söylediler. Verilen bilgiye göre geçen yıl kilogramı 10 liradan satılan karaciğer 20 liraya yükseldi. İşkembe ve böbreğin kilogramı 5 liradan 10 liraya, kellenin fiyatı ise 4 liradan 8 liraya, içyağın fiyatı da 3 liradan 6 liraya kadar çıktı. • AA

Türkiye genelinde 100 bayi açılacak

İller    Sayı    Giriş bedeli

Adana    2    60

Ankara    20    80

Antalya    2    60

Bursa    4    60

Diyarbakır    2    60

Erzurum    1    60

Eskişehir    2    60

Gaziantep    1    60

İstanbul    50    100

İzmir    5    80

Kayseri    1    60

Kocaeli    3    80

Konya    1    60

Mersin    2    60

Sakarya    1    60

Samsun    2    60

Trabzon    1    60

Toplam    100