197 TON İTHAL ET KAYIP

Samsun İl Tarım Müdürü Kadir Güven, Samsun ve civarında kesilen ve kayıt altına alınmış kırmızı et miktarının 3 bin ton olduğunu belirterek, “Kayıt altına girmeden kesilen çok et var” dedi

“Ruhsatsız kesim yerleri çok”
Güven, yaptığı açıklamada, çevre ilçelerde ruhsat alınmadan kesim yapıldığına dikkati çekti. Müdür Güven, “Ruhsatsız kesimler genelde civar ilçelerde yapılıyor. Bazı kesimler ise veterinerler tarafından kontrol edilmiş olsa bile, bu etlerin satışı kayıt altına alınmıyor” dedi.

“İthal etler kayıt altına alınmadı”
Öte yandan, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı”nın geçtiğimiz sene içerisinde et fiyatlarını düşürmek amacıyla yurt dışında et ithalı etme kararı sonrasında, Samsun”a Polanya”dan 200 tona yakın et girişi gerçekleşti. Tarım İl Müdürü Güven”in açıklamasına göre ithal etlerin kayıt altına alınmadığı ortaya çıktı

“İthal eti güvenle tüketebilirsiniz”
İthal et ile ilgili de görüşlerini de açıklayan Güven, “İthal etin olumsuz bir tarafı yoktur. İthal etler, yurt dışına gönderilen veteriner hekimlerin kontrolünde kesiliyor. Bu yüzden bu hayvanların Türkiye’de beslenip kesilen hayvanlardan farkı yok. Güvenle yenilebilir” dedi.

Et ithalatı durursa sakatat fiyatları yüzde 50 düşer

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ithal ette uygulanan vergi oranlarını yüzde 30’dan 45’e çıkarmasıyla et ithalatı yavaşladı.

Geçtiğimiz yıl et fiyatlarında yaşanan artışın bu sene ciğer ve sakatat fiyatlarında yaşandığını belirten Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, ithal et yerine canlı hayvan ithalatı yapılması gerektiğini, böylelikle sakatat fiyatlarının da düşeceğini söyledi.

Halen piyasada ciğerin kilosunun 22 liradan, işkembenin de 12 liradan satıldığını belirten Yıldız, ciğer ve işkembe fiyatlarının ithal et sebebiyle arttığına dikkat çekti. Oda Başkanı Yıldız, “Biz ithal et değil, bıçaklık ve damızlık ithal hayvan getirilmesini istiyoruz. İthal et geldiği için sakatat fiyatları da yükseldi. Canlı hayvan olmazsa ciğer, işkembe gibi sakatat da olmuyor. Canlı hayvan ithalatıyla piyasa rahatlayacaktır. Aksi takdirde et ithalatı çözüm değil” dedi.