Kıbrıs’ta et fiyatları

kibrisHayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nden alınan bilgiye göre döviz kurlarındaki dengeye bağlı olarak Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki et fiyatları da dengelendi.

Birlikten yapılan açıklamaya göre,  iki ülkede de karkas kuzu etinin kilo fiyatı aynı iken canlı oğlak fiyatı kilo başına KKTC’de 1.50 TL daha ucuz.

KKTC’de karkas inek etinin kilosu 12 TL’den satılırken Güney Kıbrıs’ta karkas inek etinin kilosu 9 TL’ye satılıyor. KKTC’de1 kilo dana eti 28 TL’ye satılıyor, Güney Kıbrıs’ta dana etinin kilosu 25 TL. Okumaya devam et “Kıbrıs’ta et fiyatları”

Tüketiciye ulaşan fiyatlarda üretici fiyatının düşmesinin hiçbir etkisi yok

Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Zeki Ilgaz, “Yem maliyetlerinde yaşanan iyileşmeye rağmen toplam maliyetler artacağından önümüzdeki dönemde, kırmızı et fiyatları bugün şikayet edilen seviyelerin altında olmayacaktır” dedi.

setbirTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Kırmızı Et Sektör Toplantısı’nda konuşan Ilgaz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılı verilerine göre, Türkiye’de etin işlenmesi ve saklanmasında 202 işletme, et ve kümes hayvanlarının etinden üretilen ürünlerin imalatında ise 204 işletmenin bulunduğunu belirtti.  Okumaya devam et “Tüketiciye ulaşan fiyatlarda üretici fiyatının düşmesinin hiçbir etkisi yok”

İnek 3 buzağı doğurdu

Tohumlama neticesinde bir holstain (hoştayn) inek 3 buzağı doğurdu.

Kırklareli merkeze bağlı Asilbeyli Köyü’nde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyesi Arif Tez’in Holstain ırkı ineği 3 buzağı dünyaya getirdi. Doğumda büyük şaşkınlık yaşayan yetiştirici Tez yaptığı açıklamada ; “Birliğimizin personellerinin yaptığı tohumlamadan bir beklerken üçüz buzağılarımız oldu. Dünyaya gelen buzağıların üçü de erkek ve oldukça sağlıklılar. Çok mutlu ve sevinçliyiz” dedi.

Et ve Süt Kurumu sığır eti ithalat ihalesini 16 Kasım 2015 tarihinde yapacak

ESK’nın internet sitesinden yapılan duyuruda, 370.000 kg taze soğutulmuş kemiksiz sığır eti ithalatı ihalesinin, kapalı zarfla teklif alma usulüne göre yapılacağı bildirildi.

Ankara Balgat’taki ESK Genel Müdürlüğü’nde yapılacak ihaleye, 16 Kasım Pazartesi günü ihalenin başlama saati olan 14.00’a kadar teklif verilebilecek. Okumaya devam et “Et ve Süt Kurumu sığır eti ithalat ihalesini 16 Kasım 2015 tarihinde yapacak”